Aky fotak?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Raviolka » 22 Sep 2004 13:03 pm

ritmo napísal:Spectre: myslim ze myslela skor to ze nastavis interval napr 15s a stlacis spust a potom sa kazdych 15s cvakne jedna snimka automaticky az do zaplnenia karty alebo az kym nevypnes-znova stlacis spust. Maju to take lepsie fotaky alebo ked vyrobca chce pridat dalsu funkciu aby ich fotak mal milion+1 a z toho 999999 nevyuzijes - teda bezne.
Ale popravde neviem naco je to vyuzitelne pri rybkach

Je to tak, nastavíš interval 1-60min. a foťák potom cvaká sám, až do zaplnění karty. A na co to je? Například můžu šmírovat, co se v akváriu děje od okamžiku, kdy za sebou ráno zavřu dveře :D
Ale vážně: dost často se mi vytírají malé cichlidy, ale vyfotit je při tom je nemožné. Jakmile se přiblížím k akváriu, vyplaší se a nechají jikry jikrami. Můžu čekat, až se uklidní a vrátí se (pokud vůbec), ale popravdě řečeno jsem tolik trpělivosti nikdy neměla - zvlášť když se po pár minutách začali k jikrám přibližovat tak akorát ostatní ryby s lačným pohledem :wink: Pokud tam ale nechám foťák a odejdu, je všechno v pořádku. Stačí nastavit expozici a výřez, foťák před každým snímkem zaostří. Získám tak fotky ze soukromí ryb, aniž bych je přitom zbytečně rušila 8)
Mimochodem, právě teď se cichlidky zase začínají vytírat a já tu nemám foťák :(
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Reklama

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Igypop » 22 Sep 2004 14:44 pm

FZ10 má prednastavenú sekvenciu snímkov - 4 alebo 7 obr v plnom rozlíšení podľa kompresie, frekvencia 3 aleob 2 obr/s, ale to je zjavne určené pre iné použitie.
Chcel som FZ10, ale už počkám na FZ15 alebo FZ20, hlavne kvôli ukladaniu do TIFF-u.
Canon S1 IS bol vážny adept na kúpu...
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Aky fotak?

Odoslaťod ritmo » 22 Sep 2004 17:37 pm

Inak intervalove fotenie sa da pri ktoromkolvek canone riesit aj spojenim s pocitacom a fotky sa hned posielaju do PC ak pri tom mas fotak na sietovom zdroji (adapter) mozes snimat neobmedzene dlho napr celu noc kazdu minutu ;-)
S inym softwarom a s inymi fotakmi nemam zatial skusenosti ale takyto soft by mal byt aj univerzalny pre akykolvek fotak - len si teraz neviem spomenut ako sa vola :-(
ritmo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 14
Založený: 09 Apr 2004 23:11 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Aky fotak?

Odoslaťod nino_q » 23 Sep 2004 07:47 am

ritmo napísal:takyto soft by mal byt aj univerzalny pre akykolvek fotak - len si teraz neviem spomenut ako sa vola :-(

VELMI pochybujem, ze existuje univerzalny soft (prakticky nemozne, viem ze nebude fungovat napr. s Astridinym Oly 740UZ)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Aky fotak?

Odoslaťod gabriela » 23 Sep 2004 08:03 am

Ahoj rybka, tak ako si sa rozhodla? Prezradis aspon aku financnu ciastku ste doma vyclenili na kupu noveho fotaku?
Vzhladom k tomu, ze moj milovany poskuluje po nejakej zrkadlovke, rozmysla ze preda svoj fuji finepix s7000 (bol kupovany na vianoce, takze je este v zaruke).
Ak by si prisla v piatok na stretko, a mala zaujem sa pozriet po slusnom fotaku za slusnu cenu, mohli by sme sa porozpravat. ;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Aky fotak?

Odoslaťod pernik » 23 Sep 2004 12:55 pm

nino_q napísal:
ritmo napísal:takyto soft by mal byt aj univerzalny pre akykolvek fotak - len si teraz neviem spomenut ako sa vola :-(
VELMI pochybujem, ze existuje univerzalny soft (prakticky nemozne, viem ze nebude fungovat napr. s Astridinym Oly 740UZ)

No asi nejlepsi je si koupit ctecku karet a nepripojovat fotak vubec. Na zpracovani pouzivam GIMP a na prevod RAW do TIFF pouzivam IrfanView - vse je free.
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Re: Aky fotak?

Odoslaťod rybka » 23 Sep 2004 13:01 pm

Mila Gabriela,
velmi pekne dakujem za ponuku, o tomto type fotaku buzial nemam ziadne info, ale tvoja ponuka sa mi pozdava, mohla by si mi prosim napisat, aspon orientacne, za aku sumu by si mi ho bola ochotna predat (resp. kolko stal ako novy)? A da sa tento fotak napojit na pc a vyuzivat aj ako webova kamera? Ak nie, nevadi
s pozdravom
rybka
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Ig » 23 Sep 2004 17:38 pm

rybka napísal:... tvoja ponuka sa mi pozdava, mohla by si mi prosim napisat, aspon orientacne, za aku sumu by si mi ho bola ochotna predat (resp. kolko stal ako novy)?rybka

No nechcem kazit obchod, ale neorientuj sa podla toho co stal fotak minuly rok na vianoce, pretoze cena fotakov za rok v priemere klesne aj o 30%, pretoze vyrobcovia pravidelne zasobuju trh novymi a novymi modelmi. Terajsia doporucena cena pre tento fotacik na SK trhu je 25.500,- SKK. Slovensky web predajcovia (napr. www.digimarket.sk) idu s cnami okolo 21.000,- SKK a v rakusku ho kupis (teraz na rychlo ho nemozem najst) od 450 do 500 EUR (18500,- do 20500 pri kurze 41 za EUR). I ked sa uz bude coraz tazsie zhanat, elbo je to stary model.

Dalej si uvedom, ze okrem draheho fotaka musis investovat do nejakej karty z toho dovodu, ze vyrobcovia origos dodavaju iba minimalne kapacity (16, 32MB). Za minimum vela ludi povazuje 128MB pre fotaky 3Mpx no a samozrejme cim viac Mpx tym vacsia karta (ludovo povedane). Pre tento FUJI bysom povedal, ze 256MB je minimum resp. aspon dve take (predsa je to 6Mpx a interpolovane 12Mpx -> toto plati iba specialne pre FUJI super CCD snimacie jednotky). Cena za karty sa pohybuje cca pre 128MB od 1500,- po cenu pre 512MB cca do 12000,-. Pisem to strasne vseobecne pretoze kazdy vyrobca podporuje inu kartu a pri rovnakej kapacite su ceny velmi rozdielne a navyse origos vyrobca ma zvacsa aj najvacsie ceny kariet, lebo tam platis aj za znacku.

Co doporucujem, aby si si najprv vybrala aky chces fotak a potom teoreticky vyber kapacitu a typ karty (pripadne aj dvoch ale na zaciatok staci jedna), ktoru podporuje fotacik este treba uvazovat o napajani ak idu specialne akumulatory tak aj to a potom dostanes vyslednu sumu.

Ten navyse aku. by som doporucoval kupit koli tomu, ze ked budes fotit v exteriery lahko sa Ti stane, ze zrazu nebudes mat stavu. (zabudenes dat den pred nabit, ... ) Nemam na mysli klasicke NiMh tuzkove AA clanky, lebo tie su podstatne lacnejsie a maju aj vyssiu kapacitu (aj 2x, 3x).

Osobne som fotil po vystavach s 602 co je predchodca tejto 7000 a za cely den pri aktivnom foteni som minul jednu sadu aku (4xAA 1800mAh -> velmi slusna vydrz) plus nebol problem vyfotit 3x128MB (fotacik je 3Mpx) do cca 400 fotiek.

rybka napísal:A da sa tento fotak napojit na pc a vyuzivat aj ako webova kamera? Ak nie, nevadi.
No nenasiel som, nic take takze nie.
Sorry, ze je toho tolko, ale ludia si casto neuvedomuju co to znamena kupit si digital.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Aky fotak?

Odoslaťod rybka » 23 Sep 2004 18:11 pm

:shock:
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Aky fotak?

Odoslaťod gabriela » 23 Sep 2004 18:22 pm

Ig, samozrejme. Obchod vobec nekazis.
Sice si vela popisal, ale malo k fotaku ako takemu :)
Ku kazdemu fotaku potrebujes karty, napr. k olympusom drahe olympusacke :)
Ked nechces kazit obchod ;) , skus povedat aj aky v skutocnosti je :)
Na vianoce stal 38 tis, kupovali sme ho za 35 tisic aj s vybavenou zlavou. Takze asi taka to bola cenova trieda. Chcela som len povedat, ze bol kupovany tu, a je v zaruke, co moze byt vyhodou oproti problemom a kupovaniu v rakusku :) (co je pre kosicana trochu daleko, na to aby sa isiel pozriet ci ho tam vobec maju)
Osobne by som o predaji neuvazovala, lebo je to velmi dobry fotak, lenze ak budeme chciet kupit zrkadlovku, tak sa nam oplati tento predat a nejake peniaze doplatit.
s7000 je dobry kompromis co sa tyka pomeru kvality a ceny. Ine fotaky rovnakej kvality stoja aj dnes 40-50 tisic.
kartu 512 sme kupovali na zaciatku roka za 5500Sk, a nie za 12 :) Dnes sa da za 5,5 tis, kupit aj gigova karta.
cf karty su jedny z najlacnejsich a profesionalne.
Rybka, vraj sa da pouzit aj ako webova kamera.
parametre mozes pozriet trebars tu:
http://www.fujifilm.cz/df-tech-spec.php ... old_only=0

Niesom obchodnik s fotakmi, je samozrejme ze ho predame za lacnejsie nez sa da dnes kupit novy.

A este nieco, a pytam sa to treti raz: Je najdolezitejsie vybrat si v akej cenovej relacii sa chces s fotakom pohybovat.
Kolko chcete do fotaku investovat?
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Aky fotak?

Odoslaťod SoRex » 23 Sep 2004 19:27 pm

Dovolte osobní poznámku z vlastní zkušenosti. Jedná se opravdu o velmi dobrý fotoaparát. Výborně kreslí, má perfektní vyvážení barev, je rychlý a spolehlivý, natáčí plnohodnotné video!, je vyvážený, dobře se drží a 100% by ste s ním byla spokojena. Daň za kvalitu fotek je velká potřeba paměti (podle kvality až 2 MB na foto). V Čechách lze paměť CF II 2,2 GB (min. 1000 snímků ve vysoké kvalitě) koupit za 5200 Kč.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Aky fotak?

Odoslaťod fugu » 23 Sep 2004 20:31 pm

rybka> ad. spominana S7000: na www.hej.sk nova za 20 999,00 Sk s DPH.

osobne by som ale v pripade, ze uvazujes nieco v tejto triede, pozrel aj na Minolta Dimage A1 alebo tak nieco ;)
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: Aky fotak?

Odoslaťod SoRex » 24 Sep 2004 11:49 am

fugu napísal:osobne by som ale v pripade, ze uvazujes nieco v tejto triede, pozrel aj na Minolta Dimage A1 alebo tak nieco ;)

Tu má švagr, takže ji mám taky osahanou a jednoznačně nebrat! Pomaleji a hůř ostří, má podstatně horší makro, je nevyvážená, ukládá nepoužitelné video, nemá zcela korektní vyvážení barev a na ostrých přechodech se objevuje moiré. Většinu chybiček uživatel podcení, protože má i malé rozlišení elektronického hledáčku.
Aby mi bylo rozuměno - Minolta Dimage A1 vůbec není špatný foťák, jen ji porovnávám s Fuji S7000.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Aky fotak?

Odoslaťod gabriela » 24 Sep 2004 12:04 pm

Ked si to tak citam, asi ho nedovolim predat :)
Iba ak by bola nahrada za nho - nikon D70 primerana :)

http://www.europe-nikon.com/details.asp ... 4&catId=91

Aj ked pokial viem, tymto vela videa nenarobim...
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Aky fotak?

Odoslaťod SoRex » 24 Sep 2004 13:05 pm

gabriela napísal:Ked si to tak citam, asi ho nedovolim predat :)
Iba ak by bola nahrada za nho - nikon D70 primerana :)

No, S7000 je digitální a D70 je "pravá" zrcadlovka, jejíž výhodou je optický hledáček, snazší ostření na manuál a výměnné objektivy (nutno dokoupit). Nevýhodou je ale větší hmotnost, menší schopnosti makra (nutné mezikroužky - dokoupit) a paradoxně výměnné objektivy. Pokud se zdá, že si v případě objektivů odporuji, pak jen zdánlivě. Jejich výhoda spočívá ve výborném "skle" a individualizaci focení - normální objektiv, teleobjektiv, širokoúhlý objektiv. Nevýhoda je, že chcete-li využít daných možností, musíte je mít (připočtěte minimálně ještě jednou cenu fotoaparátu) a musíte je podle potřeby měnit, takže do těla vniká prach. Protože tyhle kejkle budete jistě dělat především v přírodě, tak se tomu prostě neubráníte. A nevěřili byste, jaké to jsou nervy vyměňovat objektivy třeba na rozhoupané loďce...
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Aky fotak?

Odoslaťod pernik » 24 Sep 2004 15:47 pm

Skvele porovnani fotaku je na www.dpreview.com
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Ig » 24 Sep 2004 18:11 pm

Myslim, ze kto chcel pochopil, ze som vravel o trende vyvoja v oblasti cien a toho na co s kupou fotaku nie je dobre zabudnut.

Co sa tyka ceny kariet tak napr. uz ked konkretne tak sony MSX 512 stoji 10tis. a 1G 20tis. Ale aj tak som nevravel konkretne, takze necham tak.

Co sa tyka vlastnosti, tak pisal som sice iba o cenach (ak sa to da povazovat za vlastnost). Na druhej strane konkretne pre 7000 musim suhlasit so vsetkymi co ju chvalia, lebo je este o cosi vydarenejsia ako 602 a uz ta bola perfektna (no nebudem rozpisovat vsetky podstane veci - uz sa spominali :wink: ).

Nikon D70 (ma kolega z roboty) a tiez si zacinam brusit nechtiky :roll: :roll: :roll: (no ale na druhej strane je uz velmi velka na moj vkus :cry: )
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Aky fotak?

Odoslaťod nino_q » 25 Sep 2004 05:15 am

gabriela napísal:Iba ak by bola nahrada za nho - nikon D70 primerana :)

A co tak Canon EOS-300D? myslim ze su velmi porovnatelne ale Canon je o slusny kus lacnejsi...

Inak mas pravdu - DSLR netocia videa; to bude tym ze nie su mierene na konzumny trh
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Aky fotak?

Odoslaťod fugu » 25 Sep 2004 08:20 am

nino_q napísal:
gabriela napísal:Iba ak by bola nahrada za nho - nikon D70 primerana :)
A co tak Canon EOS-300D? myslim ze su velmi porovnatelne ale Canon je o slusny kus lacnejsi...
Inak mas pravdu - DSLR netocia videa; to bude tym ze nie su mierene na konzumny trh

co to ako je ten konzumny trh pls? to je to, ked si ludia kupuju fotaky za x0.000 penazi, aby potom z nich vyuzili automatiku, zoom a vstavany blesk?
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: Aky fotak?

Odoslaťod nino_q » 25 Sep 2004 19:11 pm

fugu napísal:co to ako je ten konzumny trh pls? to je to, ked si ludia kupuju fotaky za x0.000 penazi, aby potom z nich vyuzili automatiku, zoom a vstavany blesk?

Heh, no zhruba si to vystihol ;-) Este by som dodal, ze si natacaju fotakom kratke videa :)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Aky fotak?

Odoslaťod dezorz » 26 Sep 2004 19:05 pm

nino - preco nie 300D?

canon 300D a nikon d70 su viac menej rovnake fotoaparaty. su to skutocne zrkadlovky s APS chipom (t.j. niekolkonasobne vacsim nez je chip u kompaktom) s obrazom, ktory sa viac menej nelisi od ovela drahsich profesionalnych skutocnych digi zrkadloviek. to co ich odlisuje, nie je teda kvalita fotografii, ale komfort fotenia/funkcie, ktore tieto fotoaparaty maju a dizajn/mechanicka konstrukcia. canon 300d je urcite skvely fotak, ale ide skor o okresany model canon 10d, pricom d70 je skor vylepseny model nikonu 100d.

cenove rozdiely nebadam, je pravda, ze niekde v nemecku ci rakusku je mozne kupit telo 300d uz za cca 30 tisic (t.j. o cca 10 tisic lacnejsie, nez telo d70) na slovensku ci v cecach je cena viacmenej rovnaka. (300d naviac obsahuje ' exkluzivne' bateriovy grip a 256mb CF kartu) teda, kupit canon 300D lacnejsie znamena urobit si vylet do viedne, co pre kosicana je casova aj finacna polozka, ktora moze zavazit. :) u nas je cena rovnaka a pri 300d naviac dostanem grip, co je uzitocna vec, ale da sa bez toho zit.

ak je teda cena oboch u nas cca rovnaka, ktory je lepsi pre cloveka, ktory este nema objektivy ani jednej znacky? mne vychadza nikon d70. jednak je ho mozne kupit v kite so slusnym objektivom (AFS 17-80mm). 300d sa predaval v kite len s obycajnym objektivom, dnes uz je v predaji aj s obdobym slusnym USM objektivom ako d70, akurat, ze ma kratsi koniec az 24mm (x1.6 u canonu robi az 38mm, 17mm x 1.5 u nikonu je 28mm) a tento kit stoji u canonu az 60 tisic, u nikonu len 50 tisic. a dalej?

dalej je to konstrukcia a dizajn d70, je proste krajsi, strieborny plast 300d vyzera trocha odpudzujuco. na prvy pohlad prizemne kriterium, iste, ved je dolezite co ten fotak vie a nie ako vyzera, ale treba si uvedomit, ze dobry fotograf je esteticky velmi citlivy a teda aj take nieco zavazi. :)

po tretie, co je najdolezitejsie, su funkcie oboch. d70 ma jemne na viac. ma okamzity nabeh, kontinualne fotenie az 12 snimkov pri 3fps, pricom potom dokaze stale dalej fotit v 2fps (netreba cakat na ukladanie snimkov, co je typycky problem u kompaktov, ktory vlastne tuto funkciu znehodnocuje) - 300d stiha len 4 snimky, dalej je to synchronizacia blesku 1/500s u d70, je to proste profi trieda (kazdy, kto sem ta foti nejaky zurnalizmus a potrebuje fill in blesk vie, ze 1/200s - ako ma 300d nemusi vzdy stacit) na obhajobu 300d, ma FP mod, ktory mu umoznuje fotit s bleskom aj pri kratsich casoch, ale je to trocha nemotornejsi rezim (znizuje sa smerove cislo blesku,t j. blesk foti na kratsie vzdialenosti, viac zerie energie - t.j. dlhsie sa nabija) pomalsie , co pri pohotovom zurnalizme trocha vadi. dalsie drobnosti su napr. to, ze 300d umoznuje stredove a bodove meranie len v niektorych specifickych pripadoch, co je dobra hlupost. (bodove meranie sa zide napr. pro foteni koncertov alebo rybyciek) a tusim ma 300d aj nejak blokovane AI Servo ostrenie. nie su to veci, bez ktorych sa neda zit (tusim s amnohe daju aj svojpomocne odstranit, navody na internete ako odblokovat firmware u 300d existuju), ale pokial zlava medzi oboma nebude dostatocna , tak sa viac oplati d70.
dezorz
 
Príspevky: 4
Založený: 24 Sep 2004 15:35 pm

Re: Aky fotak?

Odoslaťod SoRex » 26 Sep 2004 19:15 pm

DEZORZ - že Ty máš Nikon d70? :wink:
Při srovnávání (odborném) na českých serverech vycházejí oba zmiňované fotoaparáty v podstatě na stejno. Dokonce se tam objevuje doporučení, aby si mezi nimi lidé vybrali podle sympatií k značce, protože jiná rozhodovací kritéria nemají žádnou váhu.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Aky fotak?

Odoslaťod gabriela » 26 Sep 2004 19:20 pm

No nema :) Ale uvazuje o nom ;)
Tu je jeden z ceskych clankov porovnani tych dvoch:
www.fotoroman.cz/techniques/canon300_nikon70.htm
Naposledy upravil gabriela dňa 27 Sep 2004 06:37 am, celkovo upravené 1 krát.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Aky fotak?

Odoslaťod nino_q » 27 Sep 2004 04:32 am

dezorz - keby som si mal vybrat medzi D70 a EOS300 za rovnaku cenu, asi si vyberiem D70 (inak nemas pravdu ze D70 je vylepseny D100); cena v USA je vsak jednoznacne v prospech EOS300D (cca $850 vs. $1200 za kit), ceny u nas som pravdupovediac velmi neskumal ;-)

no ale trochu sme odbocili od temy - myslim ze rybka chcela nejaky fotacik na rybky...
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.