Gupky - správny chov



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod SoRex » 04 Nov 2012 21:28 pm

Nehledej v tom nic víc, než jsem napsal. Top Secret chce mít pěkné gupky určitého typu a chce vědět (možná trochu naivně) jak na to.
Zero napíše "neodpovím ti" a irelevantně přiloží fotografie gupek, které nejsou ani pěkné, ani typu o který má Top Secret zájem - moskevské modré.
S tím, že "sledovať exterier a zabúdať na odolnosť a degeneratívne prvky by bolo prinajmenšom nezodpovedné" samozřejmě souhlasím, ale o tom jsem nepsal ani já, ani příspěvek na který jsem reagoval (ten ostatně nepsal vůbec o ničem).
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod Zero » 04 Nov 2012 23:33 pm

Ještě chvíli můžu být opět u počítače, takže - syn nademnou stál, abych jej již pustil na comp a opravdu jsem nemohl víc vysvětlovat a ty fotky měly jen "podtrhnout" to, co jsem k nim napsal, že jak se dá postupovat. Těch informací je opravdu hodně a osobně bych je uměl předat, jenže na psaní tolik času nemám.

Chovám gupky hlavně červenoploutvé a mimo jiných i divoké formy, no a ty na fotkách mám teprve druhý rok a teprve s nimi ještě pracuji. Získal jsem loni jednu dovozovou samici a část jejího potomstva dokázala venku přežít hluboký pokles teplot, tak jsem si tuto varietu ponechal a pokračuji v její udržení i zlepšení . Žel syn jde již spát, takže musím končit.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod The Secret » 05 Nov 2012 11:10 am

Ahojte, dnes som pochopil, prečo je naivné pýtať sa tu na genetiku. Ja viem že, ak tu niekto napíše že či je gupka tehotná, radi sa pustíte do debaty... Ale pokiaľ sa niekto opýta, na skutočný problém, tak sú Vaše odpovede v tom zmysle, že odpoveď veľmi dobre poznáme, ale, ako napríklad zero, napíše 6 riadkov o tom, ako nemá čas... Určite by mi aj tých 6 riadkov v niečom pomohlo.... Podľa mňa moja otázka nebola naivná, bola na mieste... A ak by mi niekto napísal, ( 500 gupiek je veľa, chovaj radšej 30 a chovaj ich takto a takto...), tak by som nad tým pouvažoval. Možno by som tu niektorým krivdil a chcú mi pomôcť, ale rozprávanie v hádankách mi nepomôže. Viem že sú tu aj skúsený chovatelia, a čakal som, že sa medzi nimi nájde nejaký čo mi poradí. Veď ak ich budem mať veľa, a nebudú v dobrej kvalite, bude to môj problém... A nie je to len o tom, aby akvarko dobre vyzeralo, keby mi ide len o to, tak by som sem určite nepísal.
Vnímam to tak, že ak chce človek niečo, možno trošku iné, tak nijakým spôsobom nepríde odpoveď typu, " Vážne? no skúsim Ti poradiť, ale nebude to ľahké.
Prepáčte mi za môj prejav, ale naštvalo ma to že niekto nemá čas, tak napíše 6 riadkov o tom ako nemá čas písať. Zero, nechcem Vás uraziť, ale buď napíšte odpoveď na otázku, ale mi nepíšte nič.....
Poviem príklad, som kuchár... Budem zaregistrovaný na nejakej stránke o receptoch, a niekto tam napíše že ako sa varia cestoviny... Ja mu na to odpíšem, kedže som odborník, že: Ahoj ja som špičkový kuchár, cestoviny viem super variť, a vieš aké sú tie moje chutné? Ale prepáč teraz nemám čas, lebo chce ísť moje dieťa pri počítač. Ale sú skutočne super....

Záver: nechcel som nikoho uraziť, len som tu chcel nájsť "skúseného kamaráta" ktorý by mi ochotne poradil, a nevyhýbal by sa odpovedi... Ja viem že sú tu aj veľmi skúsený ľudia, tak nech si spomenú že keď začínali z niečím novým, alebo keď mali nejaký problém, tak sa snažili hľadať odpoveď. Ja som ju sem prišiel tiež hľadať...
The Secret
 
Príspevky: 23
Obrázky: 3
Založený: 31 Okt 2012 13:47 pm

Gupky - správny chov

Odoslaťod spid3r » 05 Nov 2012 11:35 am

Mám pocit ze niekto kto sa z genetikou piple nejake tie roky nema velmi chut sa tu rozpisovat o skusenostiach hlavne ked si spomeniem na niektore radoby prispevky za posledne mesiace. V kazdom pripade myslim ze ss na vysluzil2 alebo sorexa je ta spravna cesta, ak pani budu mat cas isto ti to fundovane vysvetlia bez toho aby ta odbyli slovami ze maju super ryby ale nemaju cas sa s tebou bavit, a myslim ze pokial to nemas celkom od ruky nebolo by na skodu sa z Ivanom aj osobne stretnut a prebrat si to “medzi styroma oknama :D

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod The Secret » 05 Nov 2012 11:52 am

PRE MOJU OSOBNÚ ZVEDAVOSŤ POLOŽÍM INAK MOJU OTÁZKU ... odpovede typu nemám čas ma nezaujímajú, buď napíšte keď budete mať čas, alebo nepíšte vôbec.

Ahojte akvaristi, mám možnosť doniesť si z Malajzie krásne gupky, konkrétne Guppy moskow blue, ale sú zvláštne a pritom nádherne sfarbené. Chcem si ich zadovážiť, ale poradte mi koľko ich mám kúpiť, kedže sa obávam že v budúcnosti ich už nebudú mať, to znamená že budúcnosti nebudem vedieť zohnať takéto sfarbenie samcov a tým pádom im nebudem vedieť zabezpečiť novú krv. Prosím Vás o radu, koľko ich mám kúpiť , v koľkých akváriách ich mám chovať, aby som si ich mohol množiť a krížiť medzi sebou bez pridania nových samcov a aby sa nevyskytli problémy z genetikou? Prosím Vás skúste mi to rozpísať, ktoré deti mám presne s ktorými rybkami páriť?
Rozhodol som sa, že dvaja z Vás, čo mi skutočne poradia a môj chov pôjde z ich pomocou dopredu a ak sa mi nebudú množiť geneticky zlé jedince, ( napríklad krivá chrbtica ), tak TÝMTO DVOM Z VÁS , darujem ( z tejto línie, ale moje odchované) taký počet samcov a samíc, aby si mohli aj oni, ak budú chcieť založiť túto prekrásnu líniu.

Prikladám originál foto tejto línie :)
Obrázok
The Secret
 
Príspevky: 23
Obrázky: 3
Založený: 31 Okt 2012 13:47 pm

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod The Secret » 05 Nov 2012 11:54 am

spid3r napísal:Mám pocit ze niekto kto sa z genetikou piple nejake tie roky nema velmi chut sa tu rozpisovat o skusenostiach hlavne ked si spomeniem na niektore radoby prispevky za posledne mesiace. V kazdom pripade myslim ze ss na vysluzil2 alebo sorexa je ta spravna cesta, ak pani budu mat cas isto ti to fundovane vysvetlia bez toho aby ta odbyli slovami ze maju super ryby ale nemaju cas sa s tebou bavit, a myslim ze pokial to nemas celkom od ruky nebolo by na skodu sa z Ivanom aj osobne stretnut a prebrat si to “medzi styroma oknama :D

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk


Ten pocit mám aj ja :(
The Secret
 
Príspevky: 23
Obrázky: 3
Založený: 31 Okt 2012 13:47 pm

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod barky » 05 Nov 2012 12:05 pm

Cauko,

uprimne ti neodporucam kupovat gupky z Azie. Nemam s tym dobre skusenosti - casto je na fotke nieco ine ako to co dostanes a hlavne v prvych odchovoch byva ked to poviem prehnane kazdy kus iny... Napriklad moskovske modre ma velmi pekne Gernot Kaden a aj chovatelia z polska...
Osobne je to tiez moja oblubena forma. Pracujem momentalne na vytvoreni viacerych linii, ale kedze sa zachvilu budem stahovat, tak s nimi budem aj koncit :-(
Kriva chrbtica nie je len problem geneticky ale aj problem prostredia... co som ja spozoroval v mojich podmienkach hlavne vysokej teploty, tym padom rychleho rastu a s tym spojenych problemov...

Ak ta zaujima genetika - zaujimave informacie su urcite aj v knihach od p. Dokoupila, takisto knizka o gupkach od Petzolda je super...

PS: som nevedel ze je tu tolko holubarov :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod The Secret » 05 Nov 2012 12:25 pm

barky napísal:Cauko,

uprimne ti neodporucam kupovat gupky z Azie. Nemam s tym dobre skusenosti - casto je na fotke nieco ine ako to co dostanes a hlavne v prvych odchovoch byva ked to poviem prehnane kazdy kus iny... Napriklad moskovske modre ma velmi pekne Gernot Kaden a aj chovatelia z polska...
Osobne je to tiez moja oblubena forma. Pracujem momentalne na vytvoreni viacerych linii, ale kedze sa zachvilu budem stahovat, tak s nimi budem aj koncit :-(
Kriva chrbtica nie je len problem geneticky ale aj problem prostredia... co som ja spozoroval v mojich podmienkach hlavne vysokej teploty, tym padom rychleho rastu a s tym spojenych problemov...

Ak ta zaujima genetika - zaujimave informacie su urcite aj v knihach od p. Dokoupila, takisto knizka o gupkach od Petzolda je super...

PS: som nevedel ze je tu tolko holubarov :-)


Ahoj, viem je to Ázia, a viem aj to že sa tam gupky chovajú na kvantitu a nie na kvalitu. Ale tento chovateľ ich nechová na kvantitu, chodí aj na súťaže. Sú dosť drahé a ak mi niekto poradí aby som ich kúpil napríklad 100 kusov, tak ich budem kupovať možno aj pol roka, pretože ich nemá veľa. Preto sa obávam, že ich v budúcnosti nebudem vedieť zohnať...

Prikladám väčšie foto :)
Obrázok
The Secret
 
Príspevky: 23
Obrázky: 3
Založený: 31 Okt 2012 13:47 pm

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod vysluzil2 » 05 Nov 2012 17:21 pm

V juni alebo v juli boli ME parov v BB. Bola drazba sutaznych kolekcii. Tento druh bol vemi slusne zastupeny. Ja som si vydrazil tusim 4 tieto kolekcie. Ja ich mam od Barkyho. Barky ich drzi uz niekolko rokov, tento rok bral na obcerstvenie krvi z Nemecka.Takze, ich zozenies po celom SK.
Takze, ak ti nerobi problem, kup tuto aziu, a vitaj medzi gupkarmi. Staci ti 3 az 5 parov
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod The Secret » 05 Nov 2012 18:13 pm

vysluzil2 napísal:V juni alebo v juli boli ME parov v BB. Bola drazba sutaznych kolekcii. Tento druh bol vemi slusne zastupeny. Ja som si vydrazil tusim 4 tieto kolekcie. Ja ich mam od Barkyho. Barky ich drzi uz niekolko rokov, tento rok bral na obcerstvenie krvi z Nemecka.Takze, ich zozenies po celom SK.
Takze, ak ti nerobi problem, kup tuto aziu, a vitaj medzi gupkarmi. Staci ti 3 az 5 parov


Som v šoku :) :) :) To myslíte vážne že ich máte a aj viete o iných čo ich majú ? :) Tak teraz ste ma potešili :) OK, Kúpim ich z azie, a zostaneme v kontakte :) Pre istotou kvôli vzdialenosti si dám doviesť viacej párov :)
Máte u mňa veľké ďakujem :) A samozrejme, ak budete chcieť, rád splním môj sľub a dám Vám z nich :)
The Secret
 
Príspevky: 23
Obrázky: 3
Založený: 31 Okt 2012 13:47 pm

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod vysluzil2 » 05 Nov 2012 18:22 pm

No dobre, suhlasim, niekolko mladych si u mna mozes uschovat na horsie casy. Popracuje sa na ich kvalite :-)
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod The Secret » 05 Nov 2012 18:27 pm

vysluzil2 napísal:No dobre, suhlasim, niekolko mladych si u mna mozes uschovat na horsie casy. Popracuje sa na ich kvalite :-)

ja sľub dodržím :)
The Secret
 
Príspevky: 23
Obrázky: 3
Založený: 31 Okt 2012 13:47 pm

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod Milan666 » 05 Nov 2012 19:54 pm

Ja si myslím, že cielený chov, poprípade udržiavanie daného druhu v dobrej kondícií je nemožné robiť v jednom akváriu. To už chce viac nádrží a to už zvyšuje nároky aj na priestory. Ty si totiž spomínal len jednú nádrž, alebo sa mýlim?
Ja nie som chovateľ gupiek len sa im tak voľne venujem a mám jednu skúsenosť s nimi, keď ma už nebavilo vždy dolievať "čerstvú krv" a tak som to nechal tak, jednoducho som to nechal na nich. Myslím, že to trvalo dva roky (zhruba) a nadobúdol som dojem, že gupky sú už tak zdegenerované, že už sa im neoplatí niejako špecialne venovať. Jednoducho som všetky na jar porozdeľoval do mini rybníkov a v jeseni keď som ich vylovoval, nestačil som sa čudovať. Dodnes mám niekoľko kusov, ktorých veľkosť je prekvapivá o pôrodnosti nehovoriac a čo je najhlavnejšie, tak asi 90% sa dožije dospelosti bez akýchkoľvek defektov, či už v rozmnožovaní alebo v telesnej stavbe.
Toto sa deje už len medzi pribuznými jedincami. Laicky povedané tu si príroda sama vyselektovala to dobré. Netvrdím, že to bude na vždy, uvidíme
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod The Secret » 05 Nov 2012 20:16 pm

Milan666 napísal:Ja si myslím, že cielený chov, poprípade udržiavanie daného druhu v dobrej kondícií je nemožné robiť v jednom akváriu. To už chce viac nádrží a to už zvyšuje nároky aj na priestory. Ty si totiž spomínal len jednú nádrž, alebo sa mýlim?
Ja nie som chovateľ gupiek len sa im tak voľne venujem a mám jednu skúsenosť s nimi, keď ma už nebavilo vždy dolievať "čerstvú krv" a tak som to nechal tak, jednoducho som to nechal na nich. Myslím, že to trvalo dva roky (zhruba) a nadobúdol som dojem, že gupky sú už tak zdegenerované, že už sa im neoplatí niejako špecialne venovať. Jednoducho som všetky na jar porozdeľoval do mini rybníkov a v jeseni keď som ich vylovoval, nestačil som sa čudovať. Dodnes mám niekoľko kusov, ktorých veľkosť je prekvapivá o pôrodnosti nehovoriac a čo je najhlavnejšie, tak asi 90% sa dožije dospelosti bez akýchkoľvek defektov, či už v rozmnožovaní alebo v telesnej stavbe.
Toto sa deje už len medzi pribuznými jedincami. Laicky povedané tu si príroda sama vyselektovala to dobré. Netvrdím, že to bude na vždy, uvidíme


Ahoj,

áno chcel som jedno akvárium, ale písal som tiež: Ak je potrebné, nemám problém založiť viac akvárií :)
The Secret
 
Príspevky: 23
Obrázky: 3
Založený: 31 Okt 2012 13:47 pm

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod Zero » 06 Nov 2012 00:00 am

Tak vidíš, přece se po vyprovokování podařilo něco navíc konkrétního z některých hlav vymáčknout :D .

Samozřejmě, že až bych měl toho času víc, tak jsem ochoten něco doplnit, jenže chlape s tebou to není jednoduché. V těch několika mých předchozích větách, které jsi hanil, nejsou žádné hádanky, ale i odpovědi.

V první reakci jsem se Tě zastal, že se dalo na ty otázky hned odpovědět a neodsuzovat je. Komentářem u fotek jsem poukázal, že se dají neoplozené mladé samice připustit strýcem. V další reakci proč nebyl čas, je informace, že chov lze založit i z jedné samice, což je taky snadno vysvětlitelné.

Klidně si tu asijskou krev pořiď, získaný potěr se přizpůsobí novým podmínkám i ozdraví chov, kdyby náhodou nebylo něco ok. Chovných ryb není třeba pořizovat mnoho, stačí i tři - pět samic, ale nutno je otestovat . K tomu potřebuješ na každou matku minimálně dvě nádržky. V jedné samice rodí a ponechávají se s ní její dcery a do druhé se včas umisťují mladí samci. Na odrůstajícím potomstvu vidíš, zda je vyrovnané a vykazuje požadované znaky. U ustáleného kmene pak vybíráš dobře vyvinuté vitální jedince, stačí mít chovné hejno kolem padesáti kusů, protože na pět set Ti jedno i velké akva i s dobrou údržbou nestačí a hůř se i vysledují v tak velkém hejnu některá negativa.

To, že u každého chovatele se najdou rozdíly dané variety, způsobuje vnitropopulační variabilita, prostě se ryby mění působením odlišných podmínek a jiných podnětů. Víc zrovna psát nemůžu, se nezlob, třeba zas jindy, bude-li zájem.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod jiri sajar » 06 Nov 2012 00:48 am

Zero napísal:Tak vidíš, přece se po vyprovokování podařilo něco navíc konkrétního z některých hlav vymáčknout :D .

Samozřejmě, že až bych měl toho času víc, tak jsem ochoten něco doplnit, jenže chlape s tebou to není jednoduché. V těch několika mých předchozích větách, které jsi hanil, nejsou žádné hádanky, ale i odpovědi.

V první reakci jsem se Tě zastal, že se dalo na ty otázky hned odpovědět a neodsuzovat je. Komentářem u fotek jsem poukázal, že se dají neoplozené mladé samice připustit strýcem. V další reakci proč nebyl čas, je informace, že chov lze založit i z jedné samice, což je taky snadno vysvětlitelné.

Klidně si tu asijskou krev pořiď, získaný potěr se přizpůsobí novým podmínkám i ozdraví chov, kdyby náhodou nebylo něco ok. Chovných ryb není třeba pořizovat mnoho, stačí i tři - pět samic, ale nutno je otestovat . K tomu potřebuješ na každou matku minimálně dvě nádržky. V jedné samice rodí a ponechávají se s ní její dcery a do druhé se včas umisťují mladí samci. Na odrůstajícím potomstvu vidíš, zda je vyrovnané a vykazuje požadované znaky. U ustáleného kmene pak vybíráš dobře vyvinuté vitální jedince, stačí mít chovné hejno kolem padesáti kusů, protože na pět set Ti jedno i velké akva i s dobrou údržbou nestačí a hůř se i vysledují v tak velkém hejnu některá negativa.

To, že u každého chovatele se najdou rozdíly dané variety, způsobuje vnitropopulační variabilita, prostě se ryby mění působením odlišných podmínek a jiných podnětů. Víc zrovna psát nemůžu, se nezlob, třeba zas jindy, bude-li zájem.


presne tak .... naviac si tuná the secret nepovedal zásadné informácie... a to za akým účelom chceš mať nádrž s 500 ks rýb ... pre parádu v obývačke, alebo či chceš na tých rybách zarábať ?!?!... ako má byť tá nádrž zariadená...ako klasická spoločenská nádrž s rastlinstvom a dekoráciami, alebo len holá, čistá nádrž bez substrátu ....
nakrmiť také množstvo živorodiek (ktoré sú po karasoch tí najväčší "bordelári") tak aby boli v dobrej kondícii a pritom udržať nádrž v potrebnej kvalite si ja osobne vo forme klasického spoločenského akvária neviem dosť dobre predstaviť, hlavne ak si spomeniem na skutočnosť, že keď som chcel dobre a kvalitne vykrmiť napr. mladé neonky, tak som (pri počte 500 ks v nádrži) do akva musel minimálne 2-3 krát denne vyliať doslova za kýbel živej potravy a taktiež minimálne 2x odkaliť - a to bolo klasické odchovné akva, teda bez substrátu a bez rastlín .....kde nezdržuje upratovanie substrát, rastliny a prípadné dekorácie...
a to hovorím o jednom akva ... ak si chceš taký počet rýb dochovať sám, tak pre rodičovské páry musíš mať x ďalších nádrží ... a naviac ... k tomu aby si sa postaral o to aby všetko fungovalo tak aby to malo pozitívny efekt , tak na také množstvo rýb, ti nebude stačiť "30 minút času po príchodu z práce" ...
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod The Secret » 06 Nov 2012 01:37 am

jiri sajar napísal:
Zero napísal:Tak vidíš, přece se po vyprovokování podařilo něco navíc konkrétního z některých hlav vymáčknout :D .

Samozřejmě, že až bych měl toho času víc, tak jsem ochoten něco doplnit, jenže chlape s tebou to není jednoduché. V těch několika mých předchozích větách, které jsi hanil, nejsou žádné hádanky, ale i odpovědi.

V první reakci jsem se Tě zastal, že se dalo na ty otázky hned odpovědět a neodsuzovat je. Komentářem u fotek jsem poukázal, že se dají neoplozené mladé samice připustit strýcem. V další reakci proč nebyl čas, je informace, že chov lze založit i z jedné samice, což je taky snadno vysvětlitelné.

Klidně si tu asijskou krev pořiď, získaný potěr se přizpůsobí novým podmínkám i ozdraví chov, kdyby náhodou nebylo něco ok. Chovných ryb není třeba pořizovat mnoho, stačí i tři - pět samic, ale nutno je otestovat . K tomu potřebuješ na každou matku minimálně dvě nádržky. V jedné samice rodí a ponechávají se s ní její dcery a do druhé se včas umisťují mladí samci. Na odrůstajícím potomstvu vidíš, zda je vyrovnané a vykazuje požadované znaky. U ustáleného kmene pak vybíráš dobře vyvinuté vitální jedince, stačí mít chovné hejno kolem padesáti kusů, protože na pět set Ti jedno i velké akva i s dobrou údržbou nestačí a hůř se i vysledují v tak velkém hejnu některá negativa.

To, že u každého chovatele se najdou rozdíly dané variety, způsobuje vnitropopulační variabilita, prostě se ryby mění působením odlišných podmínek a jiných podnětů. Víc zrovna psát nemůžu, se nezlob, třeba zas jindy, bude-li zájem.


presne tak .... naviac si tuná the secret nepovedal zásadné informácie... a to za akým účelom chceš mať nádrž s 500 ks rýb ... pre parádu v obývačke, alebo či chceš na tých rybách zarábať ?!?!... ako má byť tá nádrž zariadená...ako klasická spoločenská nádrž s rastlinstvom a dekoráciami, alebo len holá, čistá nádrž bez substrátu ....
nakrmiť také množstvo živorodiek (ktoré sú po karasoch tí najväčší "bordelári") tak aby boli v dobrej kondícii a pritom udržať nádrž v potrebnej kvalite si ja osobne vo forme klasického spoločenského akvária neviem dosť dobre predstaviť, hlavne ak si spomeniem na skutočnosť, že keď som chcel dobre a kvalitne vykrmiť napr. mladé neonky, tak som (pri počte 500 ks v nádrži) do akva musel minimálne 2-3 krát denne vyliať doslova za kýbel živej potravy a taktiež minimálne 2x odkaliť - a to bolo klasické odchovné akva, teda bez substrátu a bez rastlín .....kde nezdržuje upratovanie substrát, rastliny a prípadné dekorácie...
a to hovorím o jednom akva ... ak si chceš taký počet rýb dochovať sám, tak pre rodičovské páry musíš mať x ďalších nádrží ... a naviac ... k tomu aby si sa postaral o to aby všetko fungovalo tak aby to malo pozitívny efekt , tak na také množstvo rýb, ti nebude stačiť "30 minút času po príchodu z práce" ...


Zero, ďakujem za odpoveď, a samozrejme budem rád, ak mi aj v budúcnosti povieš svoj názor a poradíš mi :) Práve riešim nákup rýb, rozhodol som sa, že si ich z tej Ázie dám doviesť.

jiri sajar , už som tu spomínal že ich nechcem na predávanie, keby ich chcem predávať, tak neriešim takú veľkú nádrž. A určite máte všetci v niečom, vlastne v skoro vo všetkom pravdu. Pre mňa rozumné riešenie bude keď spravím kompromis. Viac sa zameriam na kvalitu a keď ich tam bude plávať 200 a nie 500 aj tak budem spokojný. Jednoducho ich tam bude plávať toľko, koľko budem zvládať ja, a aj akvárium.

Môj zámer je mať veľkú nádrž, sklo ClearVision, samozrejme že nechcem akvárijný komplet za 3000 eur ktoré by nebolo zariadené... Takže plánujem dať štrk čierno biely ( je tam vlastne viac čiernej ako bielej), veľký koreň a nejaké menšie, chcem mať korene z väčšej časti obrastené nejakým machom, v menšej časti akvária plánujem mať " trávnik ".
Toto akvárium budem mať do konca tohto roka, hneď ho začnem zariaďovať, korene, rastliny, proste všetko... Ryby do neho prídu keď budem mať vlastný odchov, takže možno až o rok :)

Čo sa týka času, tak toho mám dosť, určite sa nejedná o pol hodinu za deň...

Ďakujem Vám všetkým za rady, sú pre mňa naozaj cenné :) Takže ďalej píšte, kritizujte, radte, zo všetkého si niečo vezmem, ale pôjdem si stále za svojím cieľom :D
Nech Vám to pláva, aj mne do roka a do dňa bude :D
The Secret
 
Príspevky: 23
Obrázky: 3
Založený: 31 Okt 2012 13:47 pm

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod Milan666 » 06 Nov 2012 09:22 am

Pre teba teda jednoduchá odpoveď:
Pokiaľ chceš také akvárium ako opisuješ, tak sa zbytočne zaoberáš príbuzenstvom a chovom, či odchovom gupiek, založ akvárium a venuj sa akváriu a gupky nechaj gupkami a pri kvalitnom kŕmení sa dočkáš krásných kusov aj keby sa ti to krížilo neviem ako.
Tvoja prvotná otázka(a to sa nehnevaj) patrí do inej vetvy otázok, tu sa to totiž zbytočne zamotáva
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod vysluzil2 » 06 Nov 2012 12:24 pm

Aj ja by som sa chcel nieco pytat :-) . Ako farebne vyriesit pozadie. Na sutaziach gup je predpisana modra, je idealna pre vsetky. Lenze je tu modra farba gup, ako zvyraznit ich krasu ? Ake klamarske osvetlenie :-) , ake pozadie, ake rastlinsvo, aby boli gupy pastvou pre oci.
Tuto farebnu varietu predavam na burzach, naposledy napr v ZA. Tam su v priezore, cize bez pozadia. V rastlinnych aq, ma zaujali s cervenym leknom, hnedou crypt. hudoroi, ktore som mal doplnene so svetlo a tmavo zelenymi rastlinami ,napr sagitarie, valisneria tortisima, mach. Strk je uz dany/ cierno , cierno , biely/, ake kombinacie, aby aq posobilo dostojne, a pod.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod jiri sajar » 06 Nov 2012 13:05 pm

no potom by asi pre teba the secret bolo okrem iného aj finančne najvýhodnejšie neriešiť odchov a v spolupráci s komerčnými chovateľmi 1-2x ročne kúpiť si od nich potrebný počet už "hotových" rýb a o tie sa patrične starať....a eventuálne popri tom na 2-3 chovných pároch sa pomaličky naučiť o čom je kvalitný chov štandartných línií gubiek.....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod The Secret » 06 Nov 2012 15:04 pm

vysluzil2 napísal:Aj ja by som sa chcel nieco pytat :-) . Ako farebne vyriesit pozadie. Na sutaziach gup je predpisana modra, je idealna pre vsetky. Lenze je tu modra farba gup, ako zvyraznit ich krasu ? Ake klamarske osvetlenie :-) , ake pozadie, ake rastlinsvo, aby boli gupy pastvou pre oci.
Tuto farebnu varietu predavam na burzach, naposledy napr v ZA. Tam su v priezore, cize bez pozadia. V rastlinnych aq, ma zaujali s cervenym leknom, hnedou crypt. hudoroi, ktore som mal doplnene so svetlo a tmavo zelenymi rastlinami ,napr sagitarie, valisneria tortisima, mach. Strk je uz dany/ cierno , cierno , biely/, ake kombinacie, aby aq posobilo dostojne, a pod.


Pozadie plánujem mať čisto čierne, osvetlenie bude z akvárijného kompletu Red sea max S 600, čo sa týka rastlín tak v tom si nechám poradiť od Vás.
The Secret
 
Príspevky: 23
Obrázky: 3
Založený: 31 Okt 2012 13:47 pm

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod The Secret » 06 Nov 2012 15:08 pm

jiri sajar napísal:no potom by asi pre teba the secret bolo okrem iného aj finančne najvýhodnejšie neriešiť odchov a v spolupráci s komerčnými chovateľmi 1-2x ročne kúpiť si od nich potrebný počet už "hotových" rýb a o tie sa patrične starať....a eventuálne popri tom na 2-3 chovných pároch sa pomaličky naučiť o čom je kvalitný chov štandartných línií gubiek.....


Áno, je to možnosť, ale človek sa učí na vlastných chybách a preto chcem, aby to veľké akva bolo výsledkom mojej práce a nie práce niekoho iného.
The Secret
 
Príspevky: 23
Obrázky: 3
Založený: 31 Okt 2012 13:47 pm

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod Akvastar » 06 Nov 2012 18:04 pm

za tyzden si mozno moscow kupim aj ja ....pekné sú
Akvastar
 
Príspevky: 8
Založený: 03 Nov 2012 19:50 pm

Re: Gupky - správny chov

Odoslaťod barky » 07 Nov 2012 10:32 am

Akurat ma napadlo - kolko ludi tu spomina ake velke skusenosti s chovom gupiek ale ze by som videl nejake nove mena vo vysledkovych listinach IKGH to veru nie...

To len tak na margo :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.