Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod Figaro » 06 Nov 2012 18:27 pm

@Milan už posledný spam, prepáč :(
Tá nádoba sa používa ako filter na vodovodnom potrubí úžitkovej vody, alebo filter rozvodov kúrenia v domácnosti. Najlepšie je kúpiť tento filter v predajni s vodárenským materiálom. U nás som videl dve verzie tohto filtra. Jedna s menším spodkom ( to priesvitné ) a jedna s veľkým spodkom. S tým malým spodkom stála do 15,-€.
K tomuto filtru je potrebné ďalej kúpiť vsuvku ( to pozinkované ) a hadicovú prípojku, pre napojenie hadíc. To už záleží podľa toho na aký priemer hadíc to bude napojené.
U nás mali dve druhy hadicových prípojok. Jedna, ako je na obrázku a druhá bola s takého tenkého plechu - túto neodporúčam tiekla mi, bola od výroby prasknutá.
Konce hadicových prípojky, ktoré sú na obrázku som obrúsil aby mi na to po zohriatí vyšla hadica.
Z hornej strany filtra je odvzdušňovacia skrutka, do ktorej som vyvŕtal dierku, kde som vsunul a zalepil spojku akva hadíc. Na túto som následne dal hadičku so spätným ventilom.
Toto riešenie nie je 100 percentné a idem to prerobiť a to tak, že na miesto tej hadičkovej spojky, ktorá je vlepená do odvzdušňovacej skrutky , tam vsuniem a vlepím tvrdú plastovú hadičku o priemeru 4 mm, túto na konci nahrejem a dám tam spätný ventil.
Alebo ešte som myslel na jedno riešenie a to vsunúť hadičku s CO2 priamo do nasávania filtra v akva. Toto by mohlo byť najbezpečnejšie.
Tesnené sú vsuvky v telese filtra teflónovou páskou. Za vsuvkami ide azbestové tesnenie, ktoré je pod matkou had. prípojky.
Tento reaktor používam v 110 tke a som s ním spokojný. Ide mi tam cca. 1 až 2 b/s, viac nie je treba.
Do 580 tky idem kúpiť vonkajší filter JBL e 1501a tam taký reaktor urobím tiež. Ale asi použijem ten väčší typ filtra.
Jediný problém, ktorý som zatiaľ zaznamenal je, že sem tam trochu žblnká...... to už záleží od fotosyntézy akva.
Prílohy
reaktor 002.jpg
reaktor 001.jpg
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Reklama

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod dedojozef » 06 Nov 2012 18:54 pm

Funguje to aj pri slabšom prietoku? Alebo, ak to máš otestované, ako rýchlo musí voda pretekať, aby to vytvorilo dostatočný vír a rozpúšťalo CO-čko? Teda, ak som to dobre pochopil, voda sa v tej nádobe víri.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod Milan666 » 06 Nov 2012 18:56 pm

No ja som kúpil tento filter ale plytší v Lidli za 11€ a mám tam plastové prípojky už len rovno na hadice, dúfam, že budú dobré.
Fúú mám prostredníctvom teba chrobáka v hlave, že to spravím možno ešte zajtra a pokračujem v spamovaní.
Nechápem potom, že keď máš toto, tak prečo hadičku pod nasávanie filtra, myslíš pod nasávanie filtra v akváriu?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod Milan666 » 06 Nov 2012 18:57 pm

No už máme chrobáka v hlave dvaja :D :roll:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod dedojozef » 06 Nov 2012 19:11 pm

:D :pivo:
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod Ajven » 06 Nov 2012 19:16 pm

Ake spamovanie ? Vsak je to dalsi navod na: "Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2" . Super !
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod pha » 06 Nov 2012 19:30 pm

ahojte, mal som uz takyto raroh pod akvarkom, funguje to, no je s tym prplacka pri cisteni a vadilo mi zblunkanie...
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod Figaro » 06 Nov 2012 20:15 pm

Na tej prílohe, ktorú som dával naposledy je ten filter v prevádzke na podlahovom kúrení môjho domu... to len na predstavu, na čo tá nádoba oroginálne slúži.
Na použitie pre akva sa použije len tá nádoba, bez filtračnej vložky.....ktorou tá voda z akva len preteká. Podľa mňa vôbec nezaťažuje a nebrzdí vonkajší filter. Mám skúsený prietok ( malé akva 500 l, veľké akva 350 l ) a je to v pohode.
To s tou hadičkou bolo myslené tak, že namiesto toho vŕtania do odvzdušňovacej skrutky, ktorá je na vrchu a kde je to teraz, by som prívodnú hadičku s CO2 napojil priamo do nasávania vody do tej nádoby, ktorá je v akva. Odtiaľ by plyn strhávalo až do tej nádoby, kde sa následne rozpúšťa. ( menej spojov, ktoré by mohli povoliť a cez ktoré by sa mohla prípadne stať nehoda. )
Ja ten reaktor nečistím... zatiaľ sa nezašpinil ani jeden... a pokiaľ by bolo treba stačí ten priesvitný spodok odskrutkovať.
Žblnkanie je len sem tam, fakt ojedinele. Na malom akva, kde už púšťam CO2 non stop, to nežblká vôbec, zatiaľ.
Je to v podstate rároha, ako píše pha.. ale funguje a dá sa zmajstrovať ako alternatíva určite o dosť drahších origoš vonkajších akva reaktorov, ktoré podľa mňa nie sú až na ich tvar o nič lepšie......
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod pha » 06 Nov 2012 20:52 pm

ano, funguje to dobre, vela origos reaktorov schova do vacku, cistit treba vsetko, zabera vela miesta, hadice ked chces vycistit zasa dalsia robota atd... zblunkanie - co to tu zblunka, nevytopime sa?... ja som to pouzival aj ked som chcel vycistit - ze ,,uplne cistu vodu,, ked som chcel fotit, bachol som tam 1 alebo 5 mikronovu vlozku a bola voda cista raz dva... no uz ma tie vsetky reaktory presli, najlepsi je kamienok na co2 s ph controler a ides...)
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod M.i.s.o » 06 Nov 2012 21:07 pm

pha napísal:no uz ma tie vsetky reaktory presli, najlepsi je kamienok na co2 s ph controler a ides...)

jj u neho som zacal a nakoniec aj skoncil :) ale do minicka budem musiet vymysliet nieco ine
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod Milan666 » 06 Nov 2012 21:16 pm

Ajven napísal:Ake spamovanie ? Vsak je to dalsi navod na: "Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2" . Super !

No my to pochopíme ale neznalý veci bude mať guláš v tom čo je difúzor a čo je reaktor. Majú aj problémy čo je zvon a nie to ešte toto, ale neber to v zlom, ja totiž stále budem myslieť na začínajúcich a stále budem mať oko laika pre ich lepšie pochopenie, verím, že mi rozumieš :wink:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod Milan666 » 06 Nov 2012 21:20 pm

To s tou hadičkou bolo myslené tak, že namiesto toho vŕtania do odvzdušňovacej skrutky, ktorá je na vrchu a kde je to teraz, by som prívodnú hadičku s CO2 napojil priamo do nasávania vody do tej nádoby, ktorá je v akva. Odtiaľ by plyn strhávalo až do tej nádoby, kde sa následne rozpúšťa. ( menej spojov, ktoré by mohli povoliť a cez ktoré by sa mohla prípadne stať nehoda. )

Takže, (stále ten chrobák v hlave), voda z akvária ide do externého filtra (EHEIM), z filtra do toho reaktora, (tiež filtra ale na domácu vodu), tam sa zmiešava s CO2-jkou a pokračuje späť do akvária. Rozumiem tomu dobre?
Takže Akváriový filter nemá problém to vytlačiť hore do akvária?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod sappa » 06 Nov 2012 21:31 pm

ked som to ja pochopil dobre tak je to podobne ako ked sa co2 dava priamo do nasavania filtra
sappa
 
Príspevky: 386
Obrázky: 5
Založený: 04 Máj 2012 23:10 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod dedojozef » 06 Nov 2012 21:38 pm

Veď práve to ma zaujíma. Chcelo by to testy prietoku s reaktorom a bez. A budem si vedieť spraviť obraz o tom, aký silný filter potrebujem.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod pha » 07 Nov 2012 01:21 am

figaro to asi mysli - pouzit ako zadrziavac bublin - ked ich bude pustat pod nasavanim clasickeho akva filtra, teda aspon dufam co citam... ja som to mal na vystupe z clasickeho akva filtra - hadicka cez odvzdusnovaci ventil- existuje rychlospojka na hadicku s tym priemerom ako ma odvzdusnovaci ventil...
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod Figaro » 07 Nov 2012 08:34 am

U mňa ide voda z akvárka najprv do reaktora, následne cez vonkajší filter späť do akva. Preto som písal, že by som dal hadičku do nasávania vody z akvárka. Z toho nasávania prúd strhne bubliny do reaktora, kde sa plyn rozpustí a následne je filtrom voda vtlačená späť do akvárka. Mám to zapojené naopak ako je zvykom, kedy je reaktor až za filtrom. Po správnosti by to tak aj malo byť. To už je na každom ako sa rozhodne. Je to v podstate podľa mňa jedno v akva je bez tak rovnaká hladina CO2.

Ešte jednu vec som zabudol, pokiaľ sa použije táto nádoba filtra ako je na obrázku, do vnútra, odkiaľ ide voda späť do akva, je potrebné vložiť kúsok pol colovej umelohmotnej rúrky ( na obrázku to modré ) , aby išla voda späť do akva zo spodnej časti tej nádoby. Pol colová trubka tam presne pasuje, netreba nič vymýšlať, len to tam vsunúť......
Týmto riešením voda do reaktora priteká z hora a následne je to modrou pol colovou rúrkou odvádzaná zo spodnej časti reaktora. Týmto riešením dochádza k úplnému rozpusteniu plynu a do následného vonkajšieho filtra nemá možnosť uniknúť žiadne nerozpustené CO2.
Prílohy
reaktor%20001[1].jpg
reaktor%20001[1].jpg (20.93 KiB) Zobrazená 22380 krát
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod Milan666 » 07 Nov 2012 09:25 am

Tak to ja mám inú nádobu, ja tú rúrku nemám do čoho vsunúť, hmm
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod adriangriglak » 24 Dec 2012 16:40 pm

Ľudia kem mam zrezané to drievko vysušene /2 dni sa susilo/ ked ho prevarím tak je to lepsie ne a nehnije v akva ?
adriangriglak
 
Príspevky: 18
Založený: 10 Júl 2012 22:43 pm

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod Milan666 » 24 Dec 2012 17:31 pm

Sušiť ho nebolo treba, treba ho naopak namočiť do pohára s vodou kým sa spustí. Ináč by hrozilo, že pukne, alebo pôjdu z neho veľké bubliny a potom je zbytočný
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod Milan666 » 24 Dec 2012 17:32 pm

Prikladám video difúzora vyrobeného z kapačky od infúzie
http://www.youtube.com/watch?v=jmzf9H5L3KQ
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod adriangriglak » 24 Dec 2012 18:07 pm

ok namočim ho do pohara a treba ho aj prevariť že bi nehnilo alebo nieoč podobnee ? :d
adriangriglak
 
Príspevky: 18
Založený: 10 Júl 2012 22:43 pm

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod Milan666 » 24 Dec 2012 22:01 pm

No načo, to preváranie dúfam, že už každému vyfučí z hláv, už sa nič neprevára, nič
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod spider30 » 24 Dec 2012 23:09 pm

Presne tak,nic neprevaraj. Namocit pred pouzitim a bublat :)
Obrázok používateľa
spider30
 
Príspevky: 469
Obrázky: 12
Založený: 07 Feb 2012 12:21 pm
Bydlisko: okr.Spisska Nova Ves

Re: Urob si sám: difúzor na púšťanie CO2

Odoslaťod adriangriglak » 25 Dec 2012 00:28 am

dobre diki za rady ;)
adriangriglak
 
Príspevky: 18
Založený: 10 Júl 2012 22:43 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.