Problémy pri novom akváriu



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Skip » 12 Nov 2012 20:21 pm

Zdravím všetkých. Takže mám taký problém ohľadom môjho takpovediac nového akvária (je založené asi 3 mesiace). Dúfam, že mi tu nenapíšete aby som hľadal na fóre :) ale normálne mi poradíte. Na začiatok teda nejaké info k akváriu aby ste si vedeli urobiť predstavu a potom samotné otázky.

Takže ako som písal akvárium je založené asi 3 mesiace a má 54l. Behom prvého mesiaca som dal do akvária na dno iba hnojivo JBL Florapol 350g a zasypal štrkom kúpeným v akvaristike. Zároveň som nainštaloval vnútorný filter Eheim pick up, ohrievač Eheim Jäger 50W a vzduchové čerpadlo Eheim air pump 100. Takto hotové akva som nechal bežať 1mesiac podľa návodov tu na fóre. Po tomto mesiaci som zasadil rastliny a o ďalší mesiac som začal osádzať akva rybami. Ku koreňom rastlín som ešte pridal guľôčkové hnojivo Rataj Bivoj. Ešte aby som nezabudol tak osvetlenie je 1x15W trubica T8. V akváriu raz týždenne odkalím dno a vymením cca 30% vody. Osvetlenie je pustené ráno medzi 7:00 – 10:00 a potom od 15:00 – 22:00.

Rastliny som sa snažil vyberať také čo sú menej náročné na svetlo. Takže tam je Anubias barteri var. nana, Cryptocoryne affinis, Egeria najas a Hygrophila polysperma.

Čo sa týka rýb tak tam mám 4x Pancierniček panda, 5x Neonka červená, 2x Cichlidka Ramirezova, 1xPrísavník. Momentálne sú tam umiestnené aj 4x mečúne ale tie sú tam len dočasne a pôjdu tento týždeň preč.

Tak teraz tie moje otázky v ktorých by som potreboval poradiť:
1.. V akváriu sa darí len niektorým rastlinám. Napríklad Anubiasa som od kúpy už musel rozdeliť a urobiť z neho dva pretože sa tak rozrástol. Rovnako aj Cryptocoryne affinis často pretrhávam pretože sa moc rozrastá. Naproti tomu Egeria najas sa mi úplne rozpadla a Hygrophila polysperma rastie ako keby len navrchu a spodné listy žltnú a odpadávajú. Pravdepodobne mi poviete, že je slabé osvetlenie pretože sa darí rastlinám hlavne keď sú bližšie k svetlu ale ako je potom možné, že sa začalo dariť aj zelenej riase na skle a ťahavej hnedej na rastlinách?
2.. Ďalší problém sú tie Ramirezky. Čo som ich kúpil dosť podrástli a sú vždy krásne vyfarbené ale počas dňa sa proste naháňajú po celom akva. Naproti tomu v noci sú vždy pri sebe a jedia vždy zásadne spolu :) tak neviem. K iným druhom nie sú vôbec agresívne.

Budem vďačný za každú radu ktorú mi dáte. Každý raz nejako začínal... :)
Prílohy
DSC_0537.jpg
Skip
 
Príspevky: 12
Založený: 12 Nov 2012 20:13 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod spid3r » 12 Nov 2012 22:01 pm

Spodne listy zltnu a opadavaju lebo nehnojis do vody - hygrophila je rychlo rastuca z chabym korenovym systemom, taha latky hlavne z vody, menej z dna a pri raste tlaci ziviny do mladych listov na ukor tych starsich. Mal by si zacat hnojit do vody napr PMDD alebo nejakym komercakom (dennerle, tropica) kedze ako sám pises mas slabe svetlo. Riasa ti porastie aj pri slabom svetle a minime zivin, rastliny pojdu tatam :D anubiasy a crypty su nenarocne staci im malicko oproti hygrophile, napriek tomu ze je tiez nenarocna, ale tych zivin potrebuje viac no :)

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod martin_s » 13 Nov 2012 01:45 am

Skip napísal:2.. Ďalší problém sú tie Ramirezky. Čo som ich kúpil dosť podrástli a sú vždy krásne vyfarbené ale počas dňa sa proste naháňajú po celom akva. Naproti tomu v noci sú vždy pri sebe a jedia vždy zásadne spolu :) tak neviem. K iným druhom nie sú vôbec agresívne.

A v com vidis akoze problem?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Skip » 14 Nov 2012 12:38 pm

Spid3r ďakujem za radu. Kúpil som to hnojivo PMDD + pridal som reflektor pod tu 15w trubicu a oblepil kryt hlinikovou fóliou tak hádam to pomôže. Do budúcnosti asi prerobím kryt na 2x15w ak sa tam bude dať urobiť miesto na druhú trubicu. Pozriem tu na fóre ešte či to už niekto robil ale väčšina ľudí sa asi uspokojila s tou 15w trubicou. Aj tak nechápem prečo do týchto začiatočníckych setov dávajú takto slabé osvetlenie.
Skip
 
Príspevky: 12
Založený: 12 Nov 2012 20:13 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Glitter » 14 Nov 2012 12:51 pm

1) Pri tomto osvetlení je tam tá pauza asi zbytočná, nechaj to svietiť v kuse 10 hodín, ak je tam tá zelená riasa, zatiaľ nepridávaj.
2) Chválim ťa, pretože si tam nedával hneď ryby, tak to má byť.
3) Neviem či tam je vôbec potrebné hnojiť pri takom svetle, stačí aj ten bivoj, ak nechceš pridať svetlo. Aby sa nestalo to, že to tam začneš frckať a začne prosperovať riasa, pretože nemáš co2, nemáš dobré svetlo, živiny by sa nespotrebovali. Chcelo by to naozaj len nejaký jemný odvar z PMDD.
4) Do budúcna skús zaobstarať 3x15W T8 a uvidíš ako sa začne dariť rastlinám. Potom môžeš začať hnojiť ako ti radí spid3r.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Skip » 14 Nov 2012 13:21 pm

No asi bude najrozumnejšie zmeniť to osvetlenie. Rozmýšľam nad vyhodením tej pôvodnej 15W žiarivky a dať tam 2x18W. Použil by som elektronický predradník http://shopakva.sk/4291-elektornicky-pr ... 2x18w.html a 4x vodotesnú päticu. Do krytu by sa mi zmestili len tie trubice a predradník by som umiestnil vedľa akvária do nejakej vhodnej elektroinštalačnej krabice.
Otázka ale je či sa neoplatí viac kúpiť už niečo hotové. Napríklad http://shopakva.sk/2139-glomat-t5-contr ... x-24w.html
Skip
 
Príspevky: 12
Založený: 12 Nov 2012 20:13 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod padre » 14 Nov 2012 13:23 pm

Ahoj skip ! Tiež mám obdobné akvárko 54-litrové a obdobné problémy s riasami. Hlavne s hnedou riasou. Tiež mi radili viac svetla, vyradiť Torben (rašelinový tekuty výluh) a odstrániť rašelinu (v silonke zavesenú pri filtri), prihnojiť rastlinky (hnojím len vo vodnom stĺpci PlantTabs) a obmedziť vzduchovanie. No a zapojil som i CO2 od NutraFin-u. Lebo kde sa vraj darí rastlinkám, tam sa vraj nedarí riasam. A ešte Mrenku siamskú som od kámoša dostal na "hosťovanie". Tá má riasy rada a celý čas ju ozobáva z rastliniek a dekorácie. Nevýhoda je len, že keď dorastie, zvykne napádať ostatných členov osádky akva. :shock: Vypadá to však, že by to mohlo zaberať. Je mi jasné, že riasa nezmizne zo dňa na deň, ale aspoň sa už tak "nekotí", ba priam naopak je na ústupe. Filter mám ináč ten istý (síce len druhý deň), ale páči sa mi jeho tichý chod a možnosť regulácie. :) Ak chceš omrkni moje vlákno. Má obdobný názov "Problémy v novom akvarku u padreho" a možno tam nájdeš odpovede aj na niektoré tvoje problémy.
DSC02493.jpg
Padreho 54-ka už pod bielym svetlom.

A predpokladám, že máš veko s uložením na jednu trubicu ako ja. Ako chceš uchytiť ďalšiu ?
DSC02510.jpg
Veko má uchytenie len pre jednu trubicu.

A napokon ako sám uvidíš, koľko ľudí - toľko názorov. Nakoniec sa aj tak budeš musieť pre niektorý postup rozhodnúť sám. Ale vždy je lepšie vypočuť si názory viacerých a skúsenejších. Ja mám dvoch kamarátov akvaristov (jeden sa akvaristikou dokonca živí) a i napriek tomu píšem ešte aj sem. A občas si postavím hlavu a urobim po svojom a zväčša ma vytrestajú následky. :oops:
No mnoho zdaru !
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Vlado21 » 14 Nov 2012 14:19 pm

Skip napísal:Tak teraz tie moje otázky v ktorých by som potreboval poradiť:
1.. V akváriu sa darí len niektorým rastlinám. Napríklad Anubiasa som od kúpy už musel rozdeliť a urobiť z neho dva pretože sa tak rozrástol. Rovnako aj Cryptocoryne affinis často pretrhávam pretože sa moc rozrastá. Naproti tomu Egeria najas sa mi úplne rozpadla a Hygrophila polysperma rastie ako keby len navrchu a spodné listy žltnú a odpadávajú. Pravdepodobne mi poviete, že je slabé osvetlenie pretože sa darí rastlinám hlavne keď sú bližšie k svetlu ale ako je potom možné, že sa začalo dariť aj zelenej riase na skle a ťahavej hnedej na rastlinách?
2.. Ďalší problém sú tie Ramirezky. Čo som ich kúpil dosť podrástli a sú vždy krásne vyfarbené ale počas dňa sa proste naháňajú po celom akva. Naproti tomu v noci sú vždy pri sebe a jedia vždy zásadne spolu :) tak neviem. K iným druhom nie sú vôbec agresívne.
Budem vďačný za každú radu ktorú mi dáte. Každý raz nejako začínal... :)

Ad 1) Mne egeria (densa) tiez po rozbehu postupne odisla. Je mozne, ze jej nesadlo svetlo (Cool White + Glo), potrebuje viac cervensieho spektra s nizsou intenzitou, nizsiu teplotu (do 24 'C), co je u mna problem, dostatok dusiku a tvrdsiu vodu (nad 7,0). Tak sa zamysli, ako to vyzera u teba...
Hygrophila je iny pripad, rastie velmi rychlo a ziviny ako tu uz bolo povedane, cerpa hlavne z vody. Tym sa moze stat, ze rychlo vytazi potrebne ziviny, hlavne draslik, co sposobi, ze starsie listy "dierkaveju" a opadavaju. Skus prihnojit s KNO3, prip. KH2SO4 a microm (Tenso, Plantex, Fe+ od Rataja a pod.).

Ad 2) take su uz ramirezky :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Milan666 » 14 Nov 2012 18:25 pm

vzduchové čerpadlo Eheim air pump 100.

A toto preč, aj to málo CO2 čo sa ti tam horko ťažko nahromadí ti to vytlačí von z vody
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Glitter » 14 Nov 2012 18:50 pm

Vlado21 napísal:Skus prihnojit s KNO3, prip. KH2SO4 a microm (Tenso, Plantex, Fe+ od Rataja a pod.).


Môj názor je, že ak tam namieša niečo divoké, tá riasa zažije BOOM. Neviem no, ja by som nehnojil, pokým nebude lepšie svetlo.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Vlado21 » 14 Nov 2012 19:31 pm

ok, dusik zatial nie, ale s KH2SO4 by nemal nic pokazit, ked nepouzije konske davky. Rovnako micro, zacal by som na minimalnej urovni a pozoroval ako zareaguju rastliny.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod dedojozef » 14 Nov 2012 22:08 pm

padre napísal:A predpokladám, že máš veko s uložením na jednu trubicu ako ja. Ako chceš uchytiť ďalšiu ?

Niekde je tu aj foto návod, ako do toho krytu namontovať ďalšiu trubicu z druhej strany predradníka + podlepenie fóliou.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod pates » 14 Nov 2012 22:32 pm

dedojozef napísal:
padre napísal:A predpokladám, že máš veko s uložením na jednu trubicu ako ja. Ako chceš uchytiť ďalšiu ?

Niekde je tu aj foto návod, ako do toho krytu namontovať ďalšiu trubicu z druhej strany predradníka + podlepenie fóliou.

Kde je ten foto navod? aj mne by sa zisiel :)
Obrázok používateľa
pates
 
Príspevky: 28
Založený: 26 Sep 2012 19:52 pm

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Skip » 14 Nov 2012 22:52 pm

Ďakujem všetkým za rady. To vzduchové čerpadlo EHEIM som dal preč ako ste radili. Boli to asi zle investované peniaze keďže som ho dokupoval samostatne k setu.
Ten spomínaný návod na pridanie jednej trubice do krytu som síce nenašiel ale podľa mňa by to šlo iba v prípade setu ako ma napríklad padre pretože tam to miesto je. V mojom prípade tam miesto na ďalšiu trubicu nie je pretože vpredu sú dosť veľké otvory na kŕmenie, potom trubica a hneď za ňou predradník ktorý zaberá miesto až do konca. Budem to musieť asi všetko vybrať aby sa tam zmestili dve trubice a predradník umiestnim samostatne mimo akvárium :shock: .
Stačilo by teda na toto 54l akvárium 2x18W ako som písal hore? A myslíte si, že je výhodnejšie upraviť osvetlenie vnútri krytu pomocou elektronického predradníka alebo radšej kúpiť nejakú svetelnú rampu?
Skip
 
Príspevky: 12
Založený: 12 Nov 2012 20:13 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Vlado21 » 14 Nov 2012 23:44 pm

2 x 18W mam ja v 100l. Ked to podlepis foliou alebo ALU-paskou, zvysis svetelny tok este o dalsich 20-30%.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod dedojozef » 15 Nov 2012 00:02 am

Našiel som len odkaz na http://rybicky.net/forum/16651?od=1
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Skip » 15 Nov 2012 01:01 am

To LED osvetlenie vypadá dobre. Cena toho LED pásu je cca 350KČ a má 5,7W (farebná teplota 7000K) + napájací adaptér na 12V ale ten niekde doma určite nájdem. Moja otázka ale je či sa takéto LED osvetlenie vôbec do akvária hodí pretože väčšina používa asi trubice.
Skip
 
Príspevky: 12
Založený: 12 Nov 2012 20:13 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Vlado21 » 15 Nov 2012 07:32 am

padre napísal:Ahoj skip A ešte Mrenku siamskú som od kámoša dostal na "hosťovanie". Tá má riasy rada a celý čas ju ozobáva z rastliniek a dekorácie. Nevýhoda je len, že keď dorastie, zvykne napádať ostatných členov osádky akva. :shock: Vypadá to však, že by to mohlo zaberať. Je mi jasné, že riasa
Mno.... som zvedavy na aku velkost musi SAE dorast. :roll: Uz ich mam pomaly 2 roky a zatial som ziadnu agresivitu voci ostatnym clenom posadky nezaregistroval. Teda okrem neskodneho klbcenia sa (ale to skor SAE medzi sebou) o spirulinovu tabletu. Skutocne agresivna bola len Garra taeniata (falosna SAE), ale tu uz nemam...

K LED, treba co-to postudovat, je to dost rozsiahla tema: led-osvetlenie-t9837.html
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Snoopy » 15 Nov 2012 08:07 am

Tak tak, tiež som spozoroval len "bitky" medzi nimi samotnými. Nevidel som nikdy že by napádali iné rybky.
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Giftzahn » 15 Nov 2012 08:50 am

jj, ako to tu sledujem ...rozhodne davam za pravdu Glitterovi ...ak vobec hnojit tak samozrejme ze vzdy v pomere k danemu svetlu ... cize ... ano da sa hnojit aj v tomto akva pokial clovek vie ako ... kedy ... cim.... a hlavne kolko ... pokial nie tak radsej nehnojit ... resp. upgradnut svetlo, filter pridat Co2 a potom to aj s hnojenim a hlavne rastom rastliniek pojde ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Vlado21 » 15 Nov 2012 09:35 am

ok, potom sa moze Skip so svojou hygrophilou rovno rozlucit. IMHO, 15W na 50l pre tuto rychlo rastucu "burinku" bohate staci (svetlo je u nej hlavne o rychlosti a hustote rastu, nie o jej kondicii). Co jej jednoznacne chyba, su ziviny vo vode (moj skromny odhad, hlavne K).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Skip » 02 Dec 2012 19:32 pm

Tak po dlhšej dobe sa hlásim znova. Akvárium je myslím si už celkom dobre zabehnuté a od založenia mi neuhynula ani jedna rybka či rastlina takže som rád :). Momentálne chystám výrobu nového krytu aj s osvetlením keďže nám doma ostali kúsky drevenej podlahy tak ju využijem. Inšpiroval som sa návodom ktorý som našiel na http://rybicky.net/clanky/551-vyroba-vl ... -osvetleni . Ako osvetlenie použijem 1x24W trubicu T5 a elektronický predradník (bol by som rád keby mi tu niekto napísal či je to dostatočne svetlo).
Ďalej som kúpil TIBI kryštáliky ako zdroj CO2 a už ich testujem mimo akva. Zatiaľ mi ide iba jedna bublinka za minútu ale boli posielané poštou a majú zatiaľ len deň takže dúfam, že sa aj toto rozbehne.
Ešte som chcel tento týždeň doplniť do akvária konečne rastlinky a úkryt z kameňov ale to nebude asi zatiaľ možné pretože tie moje "problémové" ramirezky nakládli ikry :) takže im tam nechcem do toho špárať. A to som sa čudoval čo to robia za priehlbinku :D. Na obrázku tie ikry moc nevidieť ale za to tam vidieť hnedú ťahavú riasu s ktorou mám teraz problém.
Prílohy
DSC_0540.jpg
Skip
 
Príspevky: 12
Založený: 12 Nov 2012 20:13 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Skip » 18 Okt 2013 12:00 pm

Zdravím. Tak po dlhej dobe som si našiel na akvárium trocha viac času takže tu hodím malý update. V prvom rade som si pod akvárium urobil skrinku (cena cca 20eur za dosky v baumaxe + pánty 3eur a madlo 1euro). Ďalej som trocha zlepšil aj techniku takže som starý filter vymenil za externý EHEIM CLASSIC 2211 a svetelný kryt zo setu som vymenil za svetelnú rampu 2x24W T5 10000K (používam len jednu žiarivku), viď. foto. Hnojím iba CO2 Vital od Rataja a svietim 8h denne. Každý týždeň mením 30% vody.

DSC_0624.jpg
Foto.2

Osadenstvo v akváriu je stále rovnaké – 2x Cichlidka Ramirezova, 5x Neonka červená, 4x Pancierniček panda. Neonky a pancierničky v blízkej dobe niekomu darujem lebo už značne podrástli.

Problém je, že po zavedení nového filtra sa mi do 3 dní od vyčistenia urobí na hladine biely povlak, viď. foto. Keď sa tento povlak snažím vyčistiť rozpadne sa mi po celkom akváriu a je to neuveriteľný bordel... Vedel by mi niekto povedať v čom by mohol byť problém? Alebo ma odkázať aspoň na nejakú tému kde už daný problém niekto riešil?

DSC_0622.jpg
Foto.1
Skip
 
Príspevky: 12
Založený: 12 Nov 2012 20:13 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Problémy pri novom akváriu

Odoslaťod Milan666 » 18 Okt 2013 15:26 pm

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.