Založenie moderného akvária



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Založenie moderného akvária

Odoslaťod pedevas » 25 Nov 2012 18:15 pm

Prosím poradiť. Po cca 30rokoch si tentokrát už aj pre deti chcem pripraviť nové akvárium. Páči sa mi ten okrúhly set BIORB ale aj na tom fore som našiel nie moc dobré chvály na ten biorb. Rád by som nejaké akvárium s moderným dizajnom možno guľaté a podľa možnosti set. Ak sa dá tzv bezúdržbové, resp. s min údržbou. Za cca 30 rokov sa toho zmenilo. Nerád by som si kúpil niečo a o pár mesiacov to predával a kupoval niečo čo je lepšie.
pedevas
 
Príspevky: 4
Založený: 25 Nov 2012 18:07 pm

Reklama

Re: Založenie moderného akvária

Odoslaťod aivenhov » 25 Nov 2012 18:41 pm

S predným sklom do oblúka vyzerá síce akvárium pekne ale je tam značný cenový rozdiel oproti klasike.
To čo robí akvárium zaujímavým alebo aj moderným je jeho vnútro.
No a na margo bezúdržbového akvária. Také sa nepredáva. Také sa robí/tvaruje/pestuje. A určite to trvá nejakú dobu, než sa to dosiahne (aj pár mesiacov). Myslím že údržba cca 1h týždenne (ak nerátam každodenné kŕmenie) je u väčšiny zabehnutých nádrží.
Obrázok používateľa
aivenhov
 
Príspevky: 290
Založený: 01 Jan 2012 16:03 pm

Re: Založenie moderného akvária

Odoslaťod Milan666 » 25 Nov 2012 19:06 pm

Ak sa chceš zaradiť medzi moderných akvaristov, tak žiaden biorb, kde je žiarovka vhodná akurát tak na dušičky.
Guľa je prežitok, už treba zastaviť to nezmýselné týranie rýb a najmä "zlatých", ktoré ani nie sú akvarijné ryby.
Deťom v prvom rade treba ukazovať realitu, t.z. vhodné akvárium pre vhodné druhy rýb, živé rastliny, prírodný substrát. Filter taký, ktorý zabezpečí biologickú filtráciu, nie mechanickú. Vzduchovací strojček z kamienkom, ktorý púšťa bublinky je rovnako prežitok. Zmenilo sa ešte niečo a to prístup predavačov v akvaristických potrebách, tí ti nahovoria kadejaké bludy len, aby čo najviac predali.
Uč deti k prírode tak, aby nežili v tom, že krava je fialová a v akváriu má byť potapač s umelými rastlinami z ropy
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie moderného akvária

Odoslaťod pedevas » 25 Nov 2012 19:51 pm

Ďakujem pekne za odpovede a také rýchle. Medzitým som trochu surfoval po fórach a guľatý biorb či niečo podobné som už zavrhol. Moje akvárium pred cca 30-timi rokmi bol vlastne železný rám vložené sklo a vygitované. Tteraz by som rád aby aj to akvárium malo nejaký pekný dizajn. Ak nie guľu apoň oblúk v predu. Takisto by mi asi vadili ak by hore z akvárka trčali všeliaké truby z filtra sveta a pod. Tak prosím o zhruba radu ako čo by som mal kúpiť, € teraz neriešme.
pedevas
 
Príspevky: 4
Založený: 25 Nov 2012 18:07 pm

Re: Založenie moderného akvária

Odoslaťod Milan666 » 25 Nov 2012 20:12 pm

Každý mal to rámové akvárium gitované červeným gitom. Oblúk v predu ti bude skresľovať akvárium a aj rybky. To už je na tebe.
Prídu riasy, nečistoty a potom by si rovné sklo ocenil. Moderný dizajn vylučuje aj takéto akvária s vydutým predným sklom, šak porozmýšľaš, napíšu aj iní, posúdiš.
Nerozumiem však trčaniu trub z filtra, to neviem ako myslíš. Moderné akvárium je už samozrejme riešené vonkajším, teda externým filtrom. V akváriu je teda nasávacia rúrka a potom rúrka, teda vývod z filtra do akvária. Môžeš namiesto nich však použiť tkzv. lilly pipes. Neviem či plánuješ rastlinné akvárium, potom ti treba premyslieť kvalitné osvetlenie. Takže svetlo s jednou trubicou 15W, alebo 1x 18W môžeš rovnako zavrhnúť
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie moderného akvária

Odoslaťod pedevas » 25 Nov 2012 20:26 pm

Myslel som trubky z akvária, aj ten externý filter je dosť vizuálne nie veľmi pekný. Nedá sa to niekde skryť? Aký je rozdiel medzi rastlinným akvariom a bez rastlinným. Okrem vizuálneho aspektu.
Svetlo by som rád aj nejaké vo viacerých farbách, ale tiež by som rád aby ho nebolo veľmi vidieť.
Tu by som sa opýtal na niečo podobné ako má BIORB ale tie hranaté nie už guľaté.
pedevas
 
Príspevky: 4
Založený: 25 Nov 2012 18:07 pm

Re: Založenie moderného akvária

Odoslaťod Aquarista » 25 Nov 2012 20:34 pm

Ak ti vadia rury, hadice zabespecujuce filtraciu a kolobeh vody ma saj nato riesenie.
Potrebujes potom do akva vyvrtat otvory ( naboku, ci zo spodu) a "rury" zakomponujes do 3D pozadia.
Filter mas mimo akva a schovas pod nadrz, alebo aj do vedlajsej miestnosti ak chces.
Obrázok používateľa
Aquarista
 
Príspevky: 209
Obrázky: 16
Založený: 03 Jún 2012 12:47 pm
Bydlisko: Košice

Re: Založenie moderného akvária

Odoslaťod Milan666 » 25 Nov 2012 20:44 pm

Externý filter je preto externý, aby ho nebolo vidieť, proste sa dá skryť do skrinky, nakoniec preto ich vymysleli.
Podľa tvojích otázok je evidentné, že ty moderné akvárium nechceš, ty chceš akvárium podľa svojích predstáv. Svetlo vo farbách??, no prosím,ale to už nieje moderné akvárium, ale niejaká barová nádrž. Pri rastlinných akváriách hovoríme o farbách osvetlenia, teda o spektre, ale to už by sme boli niekde inde.
Prečo furt spomínaš ten nepodarok biorb? Vykašli sa na biorb, je to len imidžovka pre neznalých. Akvarista biorb považuje za veľmi tragický vtip
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie moderného akvária

Odoslaťod Ajven » 25 Nov 2012 21:18 pm

Teraz je trendom vsetku techniku urobit neviditelnu, aby to nevyrusovalo. Napr.:
Obrázok
alebo
Obrázok

Nehovorim, ze vsetci sa s tymto pristupom stotoznuju, ale ked uz ty sam hovoris o modernom akvariu, tak by som ti rad ujasnil co sa teraz nejak povazuje za moderne. Rozhodne to nie su nejake gule, hoci by sa to z televiznych reklam mohlo zdat.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie moderného akvária

Odoslaťod aivenhov » 25 Nov 2012 21:25 pm

Samozrejme aj do externého filtra idú rúrky. Tie sú ale vidno nad akva minimálne a ak ich zamaskuješ rastlinami tak v ňom vôbec. Ak by si moc chcel, tak sa predávajú aj sklenené rúrky(nasávanie a výpust).
Čo chceš stále maskovať? Aj ten Biorb má kryt. Kryt je na to, aby v ňom bolo "schované" svetlo.
Obrázok používateľa
aivenhov
 
Príspevky: 290
Založený: 01 Jan 2012 16:03 pm

Re: Založenie moderného akvária

Odoslaťod Ajven » 25 Nov 2012 21:28 pm

Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie moderného akvária

Odoslaťod pedevas » 25 Nov 2012 23:49 pm

No zatiaľ moju predstavu o modernom dizajne spĺňa ten fluval. A bude tam všetko skryté. Ešte by som rád vedel, či je niečo aj dole
A ako to funguje. Asi sa opýtam you tube.
Zatiaľ díky. Ten biorb je fakt blbosť, skoro som ho v KE kúpil.
Dík za rady.
pedevas
 
Príspevky: 4
Založený: 25 Nov 2012 18:07 pm

Re: Založenie moderného akvária

Odoslaťod M.i.s.o » 26 Nov 2012 00:35 am

cim, mensie akva tym narocnejsia udrzba a v tomto pripade este o to, ze tam mas velmi obmedzeny pristup, no ale sak ty si rozumies
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie moderného akvária

Odoslaťod Milan666 » 26 Nov 2012 18:00 pm

To sa mi uľavilo s tým biorb-om, fúúúúúúú
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie moderného akvária

Odoslaťod Sunkafit » 26 Nov 2012 18:19 pm

No neviem ako to tak čítam aj tak to dopadne zle..........
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Založenie moderného akvária

Odoslaťod Milan666 » 26 Nov 2012 21:24 pm

Moderné akvárium, mno každý pod tým vidí niečo iné, niekto ako tu tie obrázky a niekto plastovú idiotinu menom biorb, alebo tie blbosti na stenu, že živý obraz. Práve tu mám obavu, že ide vyložene o vonkajší dizajn a nie o to vo vnútri akvária
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.