Thorichthys - identifikácia



Všetko okolo amerických cichlíd

Thorichthys - identifikácia

Odoslaťod vilo » 03 Jan 2013 22:39 pm

Minulý rok som kúpil v bratislavskej Symbioze 4 ks cichlíd Thorichthys ellioti (odhadom vtedy cca 5-7 cm veľkých). Medzi rybami sa dali identifikovať väčšie kusy s menej červeným bruchom a trochu dlhším pyskom, tie som považoval za samce. Menšie s kratším pyskom a kontrastnejšie sfarbené som pokladal za samice, vybral som si teda 2,2. Postupom času, ako som viac porovnával svoje ryby s obrázkami a videami na nete, som začal mať trochu pochybnosti, či sú to čisté elliotky alebo hybridy. Potreboval by som vedieť názor niekoho skúseného. Väčšina zobrazovaných T.ellioti nemá tak dlhý pysk ako moje dve väčšie. Samice majú mať zjavnú farebnú škvrnu v chrbtovej plutve (niekedy je viditeľná aj u samcov), tie moje ju nemajú vôbec a ani v predajni som žiadnu rybu so škvrnou v chrbtovej plutve nevidel. Ryby nejavili doteraz o trenie záujem, ani "samice" nie sú v brušnej partii plnšie. Ryby momentálne merajú odhadom asi 8-9 cm ("samci") a 6-7 cm ("samice"). "Samice" majú hrot chrbtovej plutvy len mierne predĺžený, "samci" oveľa viac, čo by nasvedčovalo, že v odhade pohlaví som sa trafil.

Viem, že sa vyskytuje viacero foriem ("lokalít") elliotiek, takže možno mám sortu, čo sa na väčšine fotiek a videí nevyskytuje... ale rovnako mi je jasné, že hybridizácia je ľahko možná. Ryba tu (vraj meeki x ellioti) http://www.youtube.com/watch?v=tGv0UZakZlE sa dosť silno podobá na moje samce

na prvých dvoch fotkách sú samci, na tretej predpokladaná samica
Prílohy
T_ellioti04.jpg
T_ellioti03.jpg
T_ellioti02.jpg
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Reklama

Re: Thorichthys - identifikácia

Odoslaťod tijani » 04 Jan 2013 09:26 am

tazko povedat, kazdopadne T. ellioti sa spravne vola Thorichthys maculipinnis
tijani
 
Príspevky: 178
Obrázky: 2
Založený: 05 Mar 2007 23:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Thorichthys - identifikácia

Odoslaťod MEPHISTO » 02 Aug 2013 09:15 am

To : vilo , thorichthys ellioti ma viacero poddruhov , líšiacich sa sfarbním , peerlingom , tvarom tela a velkostou .
Všetky ryby na fotkách sú samci .Samicu v mladosti rozoznáš výlučne podla tvaru papily . Vo velkosti cca 4 -5 cm už samice majú ocellus , čiže oko aj na chrbtovej plutve , nielen na tele . Samce ho majú výlučne na tele .
Na potvrdenie určitého druhu na 100% je potrebná analýza DNA . V dnešnej dobe je trh zaplavený krížencami .

To : tijani , Pravdou je , že tvoje tvrdenia sice už uznalo viacero renomovaných odborných webov , ale
neexistuje žiadny oficialny popis kde by niektorý z uznávaných ichtiológov zlúčil tieto pre mnohých 2 druhy .
Obrázok používateľa
MEPHISTO
 
Príspevky: 33
Obrázky: 37
Založený: 07 Nov 2007 19:45 pm
Bydlisko: PRIEVIDZA

Re: Thorichthys - identifikácia

Odoslaťod vilo » 03 Aug 2013 20:24 pm

MEPHISTO: dik za reakciu, veru tiež som nedávno dospel k názoru, že zrejme tie "samice" budú samci, len inej formy/druhu. Asi bola ponuka v predajni zmiešaná z rýb s rôznym pôvodom, prípadne priamo dodávka už bola premiešaná. Medzičasom som si zohnal k týmto 4 rybám ešte 2 samice z iného zdroja, majú typické "oká" v chrbtovej plutve a aj správanie je iné - v poslednej dobe majú tendenciu sa predvádzať pôvodným rybám, asi by sa chceli trieť, no zatiaľ bez úspechu
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Thorichthys - identifikácia

Odoslaťod vilo » 13 Aug 2013 09:05 am

... tak trochu zaktualizujem: jednej samičke sa podarilo získať na chvíľu priazeň dominantného samca a po pár dňoch oťukávania sa vytreli na plochý, kolmo postavený kameň. Ikry bránili cca 1,5 dňa, potom ich zrejme zožrali... no aj som to trochu čakal, viem že prvé výtery môžu končiť takto neúspešne vlastnou vinou rodičov. Pár sa rozpadol, ale snáď samca presvedčí druhá samica alebo sa opätovne vytrie s tou prvou... :)
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava


Naspäť na Americké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.