CO2



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: CO2

Odoslaťod triscene » 24 Feb 2013 13:41 pm

paulo11 napísal:Mám jednu otázočku: Môže byť fľaša s CO2 položená vodorovne ?


mala ale ja mam moje dve 1.5kg flase uz 2 roky poleziacky a ziaden problem.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Reklama

Re: CO2

Odoslaťod Slavko » 24 Feb 2013 14:28 pm

paulo11 napísal:Môže byť fľaša s CO2 položená vodorovne ?

V podstate môže. Ide o to, že pri polohe zvislej bude cez ventil prechádzať plynný CO2, pri ležatej bude (podľa plnosti fľaše) cez ventil prúdiť tekutý CO2, ktorý sa bude následne odparovať, a tým výrazne ochladzovať najbližšie okolie. Nemyslím si, že by to mal byť problém pri bežných akva prietokoch (niekoľko litrov/deň), ale pri nehode (a tie sa stávajú) to problém byť môže.
Slavko
 
Príspevky: 175
Založený: 06 Jún 2012 20:54 pm
Bydlisko: Kežmarok

Re: CO2

Odoslaťod andrej.m » 25 Feb 2013 10:42 am

mam otazku....co poviete na tento redukcny ventil? moze byt?
andrej.m
 
Príspevky: 108
Založený: 19 Feb 2013 09:43 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: CO2

Odoslaťod M.i.s.o » 25 Feb 2013 10:46 am

tazko povedat :D
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod andrej.m » 25 Feb 2013 10:47 am

M.i.s.o napísal:tazko povedat :D

:lol:
zabudol som dat link :lol:
http://www.zvaracky-zvaranie.sk/redukcn ... o-472.html
andrej.m
 
Príspevky: 108
Založený: 19 Feb 2013 09:43 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: CO2

Odoslaťod M.i.s.o » 25 Feb 2013 11:38 am

moj vyzera rovnako len ina znacka, ale videl som uz aj lacnejsie. Na druhej strane pokial budes kupovat nove veci je na zvazenie aj toto http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/c ... -bez-lahve mas to bez starosti , a flasu kupis v plnicke, pripadne nedavno niekto predaval 2l na bazosi za 20eur

EDIT: dokonca za 15eur http://zvierata.bazos.sk/inzerat/228307 ... -flase.php
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod andrej.m » 25 Feb 2013 11:44 am

ved to som pozeral, ze v podstate su vsetky rovnake, len niektore maju napis mesner, ine kuhler dalsie ni.. :) ten set na co si dal link bude asi dobre volba + dokupit flasu v plnicke..dik
necham si to utriast v hlave, casu mam este dost (cca mesiac)
andrej.m
 
Príspevky: 108
Založený: 19 Feb 2013 09:43 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: CO2

Odoslaťod Slavko » 25 Feb 2013 20:01 pm

M.i.s.o napísal:Na druhej strane pokial budes kupovat nove veci je na zvazenie aj toto http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/c ... -bez-lahve mas to bez starosti

Spätný ventil z tejto súpravy som mal (teda podľa vzhľadu) a už vyhodil. Skladá sa z dvoch častí, spojených závitom a v tom závite rád povoľoval a potom prepúšťal...

Práve teraz mi doručujú 0,5 kg fľašu z http://www.hastex.sk/produkt/19/male-tl ... e-co2.html. Myslím, že majú veľmi dobrý prístup, asi týždeň sme emailom diskutovali, nanešťastie nemajú redukciu na redukčné ventily, takže sme sa dohodli len na fľaši.
Slavko
 
Príspevky: 175
Založený: 06 Jún 2012 20:54 pm
Bydlisko: Kežmarok

Re: CO2

Odoslaťod M.i.s.o » 25 Feb 2013 20:38 pm

myslim ze spetny ventil je min problem, ono celkovo sa na CO2 zhanaju dobre spetne ventili tazko.
a co pytali za flasu? nova alebo stara? preco redukciu, ty mas niaky nestandartny zavit?
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod Slavko » 25 Feb 2013 21:08 pm

M.i.s.o napísal:myslim ze spetny ventil je min problem, ono celkovo sa na CO2 zhanaju dobre spetne ventili tazko.

Neodporuješ si trošku? Tak je to minimálny problém alebo sa zháňajú ťažko? Ani by ma nenapadlo kontrolovať tesnosť spätného ventila, ale našťastie som ho napojil tak, že bol v akva. Spätné ventily sa vôbec nezháňajú ťažko, len treba hľadať v automatizačnej pneumatike, ale inak používam obyčajnú klasiku za akvaristiky.

M.i.s.o napísal:a co pytali za flasu? nova alebo stara? preco redukciu, ty mas niaky nestandartny zavit?

34 € nová 0,5 kg. Ponúkali mi aj zánovnú 1,5 kg za 35 €, ale nakoniec som prekonal svoju lakomosť a vzal menšiu, pretože to chcem do minička, kde ma už prestali baviť tibi čudá. Fľaša má argónový závit a ventily mali len s COčkovým (ospravedlňujem sa, ale rozmery závitov si naozaj nepamätám), takže som si objednal (inde) argónový redukčný ventil za cca 20 €.

K tomu plánujem škrtiaci ventil od Norgren, ktorý má max. prietok cca 1,5 l/min na asi 10 závitov, na rozdiel od škrtiacich Camozzi a pod, ktoré majú už pri 2 – 3 závitoch prietok 50 l/s. Trochu sa bojím, či to nebude až veľmi malý prietok, ale rozhodol som sa tých cca 20 € obetovať a budem vedieť. ;-)
Slavko
 
Príspevky: 175
Založený: 06 Jún 2012 20:54 pm
Bydlisko: Kežmarok

Re: CO2

Odoslaťod M.i.s.o » 25 Feb 2013 22:04 pm

Slavko napísal:Neodporuješ si trošku? Tak je to minimálny problém alebo sa zháňajú ťažko? Ani by ma nenapadlo kontrolovať tesnosť spätného ventila, ale našťastie som ho napojil tak, že bol v akva. Spätné ventily sa vôbec nezháňajú ťažko, len treba hľadať v automatizačnej pneumatike, ale inak používam obyčajnú klasiku za akvaristiky.
minimalny pretoze je to zanedbatelna ciastka, tazko sa zhanaju dobre medzi obycajnymi, urcite existuju na to urcene ako pises

Fľaša má argónový závit a ventily mali len s COčkovým (ospravedlňujem sa, ale rozmery závitov si naozaj nepamätám), takže som si objednal (inde) argónový redukčný ventil za cca 20 €.
a to nemali COckovu flasu? sak tie tam plnia ako na beziacom pase

K tomu plánujem škrtiaci ventil od Norgren, ktorý má max. prietok cca 1,5 l/min na asi 10 závitov, na rozdiel od škrtiacich Camozzi a pod, ktoré majú už pri 2 – 3 závitoch prietok 50 l/s. Trochu sa bojím, či to nebude až veľmi malý prietok, ale rozhodol som sa tých cca 20 € obetovať a budem vedieť. ;-)
to ale snad zavisi od tlaku ktory na neho pustis
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod Slavko » 25 Feb 2013 22:32 pm

M.i.s.o napísal:a to nemali COckovu flasu? sak tie tam plnia ako na beziacom pase

Fľaša je plnená CO2. Pozrel som sa aké sú to rozmery, ventil fľaše má závit W 21,8 x 1/4, ktorý ja laicky nazývam argónový a nemyslím si, že je neštandardný. Skôr by som povedal, že G 3/4 na takú mini fľašu by bolo ako päsť na oko :-P

M.i.s.o napísal:
K tomu plánujem škrtiaci ventil od Norgren, ktorý má max. prietok cca 1,5 l/min na asi 10 závitov, na rozdiel od škrtiacich Camozzi a pod, ktoré majú už pri 2 – 3 závitoch prietok 50 l/s.
to ale snad zavisi od tlaku ktory na neho pustis

Áno aj, úplne presne je tá jednotka liter za čas a tlak, pričom tlak je myslený rozdiel tlakov pred a za škrtiacim. Mne ani tak nejde o ten prietok, ale o citlivosť. Na škrtiacom, ktorý mám teraz pootočím o najmenší uhol ako dokážem, a pridá mi to povedzme 15 bubliniek/min. Tento jemný chcem kvôli tomu, aby som musel na rovnaký nárast bubliniek pootočiť povedzme o 2 otáčky. Z fľaše púšťam vyšší tlak, ktorý viac škrtím, pretože mi potom idú z difúzora jemnejšie bublinky (= účinnejšie rozpúšťanie).

Problém je, že sa to nedá vypočítať, pretože difúzor je vlastne tiež škrtiaci ventil, len s neznámymi a k tomu ešte aj premennými vlastnosťami škrtenia, takže naozaj som sám zvedavý :-D
Slavko
 
Príspevky: 175
Založený: 06 Jún 2012 20:54 pm
Bydlisko: Kežmarok

Re: CO2

Odoslaťod M.i.s.o » 25 Feb 2013 22:47 pm

difuzor potrebuje len urcity tlak na to aby cez neho plyn presiel, nasledne zvysovanie tlaku zposoby len vecsi prietok aby sa tlak vyrovnal (on samozrejme mierne stupne), no a to je tlak za skrtiacim, ten pred nastavis redukcnym. potom to treba len vyladit.
Ja mam ten camozzi a zit sa s tym da :)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod M.i.s.o » 25 Feb 2013 23:00 pm

Slavko napísal:Fľaša je plnená CO2. Pozrel som sa aké sú to rozmery, ventil fľaše má závit W 21,8 x 1/4, ktorý ja laicky nazývam argónový a nemyslím si, že je neštandardný. Skôr by som povedal, že G 3/4 na takú mini fľašu by bolo ako päsť na oko :-P


mne je jasne ze nieje naplnena argonom... tym nestandartny som myslel to ze standartne flase na CO2 nemaju zavit na arkon ale na CO2 :P
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod Slavko » 25 Feb 2013 23:06 pm

to, čo som napísal o tlaku a veľkosti bubliniek, vychádza z môjho pozorovania systému, ktorý používam už dlho, môže to síce byť pri inom difúzore inak, ale pri tom mojom to tak je...

Súhlasím, v 250ke sa s tým žiť dá, lenže teraz chystám CO2 do skoro 10x menšieho, kde budem potrebovať 10x menší prietok plynu, a teda aj 10x jemnejšie ladenie. No a zamýšľaný cig filter aj menší tlak, takže uvidím...
Slavko
 
Príspevky: 175
Založený: 06 Jún 2012 20:54 pm
Bydlisko: Kežmarok

Re: CO2

Odoslaťod Slavko » 25 Feb 2013 23:11 pm

M.i.s.o napísal:tym nestandartny som myslel to ze standartne flase na CO2 nemaju zavit na arkon ale na CO2 :P

Áno, to máš pravdu, ale to bude súvisieť s rozmermi fľaše. Nakoniec, redukčný ventil, čo teraz používam bol pôvodne na argón, menil som na ňom prevlečnú hadicu, takže problém v tom nehľadám a ani nevidím.
Slavko
 
Príspevky: 175
Založený: 06 Jún 2012 20:54 pm
Bydlisko: Kežmarok

Re: CO2

Odoslaťod M.i.s.o » 25 Feb 2013 23:23 pm

Slavko napísal:Súhlasím, v 250ke sa s tým žiť dá, lenže teraz chystám CO2 do skoro 10x menšieho, kde budem potrebovať 10x menší prietok plynu, a teda aj 10x jemnejšie ladenie
chystam sa tiez kupovat CO2 do mini, tak skusim na tom camozzi nastavit skusobne 1bublinu za dve sekundy
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod TAMY » 01 Mar 2013 17:34 pm

Dnes mi v Hastexe vymenili moju 2kg flasu za cisto novu, este nepouzitu. Zo starej unikalo CO2 cez hlavny ventil na flasi. Aby vydrzalo 2kg co2 v 250l akvarku len mesiac a daco, no dakujem pekne. Potesila ma cena za vymenu, 0Eur, zaplatil som len za napln 2kg. :)
TAMY
 
Príspevky: 104
Obrázky: 4
Založený: 14 Máj 2007 12:08 pm
Bydlisko: Most pri BA

Re: CO2

Odoslaťod Slavko » 01 Mar 2013 20:32 pm

M.i.s.o napísal:chystam sa tiez kupovat CO2 do mini, tak skusim na tom camozzi nastavit skusobne 1bublinu za dve sekundy

Tak, fľaša je doma, redukčný ventil tiež, spolu 54 € + poštovné, škoda len, že som každé kupoval inde a platil poštovné 2x. každopádne so vzhľadom i rozmermi som spokojný. Ak všetko pôjde ako má, tak na budúci týždeň bude aj škrtiaci a spätný ventil od Norgren. Potom už len naplniť a spustiť ;-)

Mimochodom, fľaša je tiež od spomínanej firmy Hastex s.r.o. a s jednaním (emailom) pána tam som bol veľmi spokojný, ba priam milo prekvapený! Vrelo odporúčam
Prílohy
mala_flasa.jpeg
Fľaša 0,5 kg so závitom W 21,8 x 1/4 " a ventil s jedným manometrom
Slavko
 
Príspevky: 175
Založený: 06 Jún 2012 20:54 pm
Bydlisko: Kežmarok

Re: CO2

Odoslaťod M.i.s.o » 01 Mar 2013 21:24 pm

no uvidis ako to pojde, ja som teraz nastavil tu 1bub za 2s a necham to do rana ci to udrzi stabilne
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod prasan » 01 Mar 2013 21:56 pm

Ej Slavko,ale si mi narobil šmaky na tu CO2 do minička.A u teba keď som tú ,,butilku,, videl.Jáj fajnová flaštička,fajnová.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: CO2

Odoslaťod M.i.s.o » 01 Mar 2013 22:55 pm

jj technicky zalozenejsi clovek si vie takymito vecami hned spravit vianoce
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod paulo11 » 07 Mar 2013 22:00 pm

Ľudia neviem si dať rady. Mám CO2 atomizer a nepracuje podľa mojich predstáv. Keď mám systém na tlaku do cca 1bar tak sa prietok pohybuje len oko 1bublinka za cca 8-10sekúnd a to mi môžem ihlovým ventilom točiť koľko chcem a kam chcem. A akonáhle tlak zvýšim tak mi už cez rampu začne "vypľúvať" veľké bublinky a aj tak je prietok len niekde okolo 1b/3sec.

Môže to mať súvis s tým že kým som nemal bombu tak som ho zásoboval burčiakom bez prečisťovacej fľaše ? :dead:
paulo11
 
Príspevky: 113
Obrázky: 4
Založený: 03 Okt 2010 19:50 pm

Re: CO2

Odoslaťod xitanaf » 08 Mar 2013 01:09 am

Sám si si odpovedal...
citácia z http://www.rostlinna-akvaria.cz/ziviny-co2-115

Atomizér funguje na podobném principu jako difuzér, jen s tím rozdílem, že použitý materiál, skrze který plyn prochází, je mnohem jemnější. Díky tomu musí být také CO2 do atomizéru pouštěno pod mnohem větším tlakem než u difuzoru (z tohoto důvodu je obvykle možné používat atomizéry jen v kombinaci s tlakovými lahvemi CO2). Např. pro správnou funkci atomizéru Atomic CO2 Diffuser je třeba tlaku nejméně 2 bary (30 psi); běžný CO2 set je přitom pod tlakem cca 50 barů. Výsledkem jsou pak mnohem jemnější bublinky (tzv. mikro-bublinky). Hlavní nevýhoda atomizéru spočívá v použitém materiálu, který se v případě zanesení/znečištění hůře čistí.

Takže tipoval bych to rozhodne na ten burčiak čo si vyrabal...
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 11 hostí.