Problémy v novom akvárku u padreho



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 20 Mar 2013 14:30 pm

No plávali hore dolu oproti sklu a tak som sa bál, či je všetko v poriadku, ale mi bolo vysvetlené, že tak rybičky reagujú na zmenu prosredia, alebo pH a pod. :shock:
Ďalšia vec bolo usporiadanie akvária a výber rybičiek. V akváriu by si mal mať miesta nahusto osadené rastlikami a dekoráciou a miesto, zvyčajne pri skle vpredu a zhruba uprostred, kde by mali mať rybičky voľný priestor pre plávanie.
Poučil som sa na vlastných chybách, keď som korene a rastlinky dosť natlačil dopredu a rybičky mi potom plávali popri zadnej stene, kde ich nebolo vidieť. Oni nevedia kde je vpredu a kde vzadu, proste plávajú kde majú voľné miesto. :oops:
Potom záleží i od druhu rybiek. V ich charakteristikách odbornej literatúry ( napr.: PAYSAN Klaus, Akvarijné ryby, Granit s.r.o, Praha 2003 ) sa dočítaš napríklad u známej Neonky červenej: "...Zařízení: hustej porost s volným prostorem. Spoločenská nádrž...", ale u Dánia královského zase: "...značný volný prostor, na okrajích nádrž osázená nepříliš jemným rostlinstvem. Spoločenská nádrž..." a u Ostnovca páviho naopak: "...houštiny rostlin a úkryty s kořenú.Samostatná nádrž...". Proste niektoré sa preháňajú po voľnom priestore, niektoré skôr vyhľadávajú úkryty a sú aktívne viac v noci a niektoré sa dobre cítia medzi plávajúcimi rastlinkami ako labyrintky, alebo polozobánky. :roll:
Ďalším faktorom je, že si časom rybičky na teba zvyknú a naučia sa, že im dávaš potravu. Skús trebárs aj v chovprodukte priložiť ruku k vrchnáku akvárka a uvidíš ako sa tam rybky zhŕknu, lebo očakávajú že ich nakŕmiš. :pivo:
Takže aj tvoje rybičky ak ťa uvidia, povedzme ak stojíš vo svetle pred akvárkom, alebo zacítia otrasy tvojich krokov (ryby maju veľmi citlivú bočnú čiaru a vo vode sa otrasy i tie minimálne dobre prenášajú), spoznajú ťa a prídu k prednej stene na voľné priestranstvo, kde ich zvyčajne predpokladám kŕmiš. Moje sú naučené, že akonáhle vypnem filter, vedia že budú jesť a zhŕknu sa nakopu dopredu. Doslova si potravu pýtajú a lačne sa po nej vrhajú k hladine, až to mľaská. Proste obdobne ako"Pavlovov reflex".
Tak na odľahčenie: :D
Bavia sa dva pokusné psy v Pavlovovom laboratóriu:
"Vieš čo je to Pavlovov reflex ?"
"Nie", vraví druhý.
"No to je, že keď začneme slintať,
tak nám Pavlovov donesie žrať."

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Reklama

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod C3l3brat3 » 20 Mar 2013 15:32 pm

To stym PAvlom pecka :D :D :D ....no a inak oprimalne PH je 7,2 ze ? :D ma trosku hneva ze rybicky stale plavaju popri skle hore dole..
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 22 Mar 2013 03:07 am

Možno si len musia zvyknúť. Nevieš aké ph a kH mali predtým, alebo akú teplotu. Pokiaľ viditeľne nestrádajú alo ti neuhynuli niektoré, tak to zbytočne nerieš. Ak prijímajú potravu ...mali by byť OK. Je veľa vecí, ktoré ich môžu vyvádzať z rovnováhy: iné ph, nevyhovujúce ph podľa druhu rýb, obdobne iná alebo pre druh nevyhovujúca tvrdosť vody, teplota vody, stres z okolia (napr. akvárko pri dverách, skadial sa stále chodí), teritoriálne alebo agresívne jedince a druhy rybiek (mrenka siamská, tetry modré v malom priestore a pod.), málo kyslíka...ets. Ale skôr si musia zvyknúť len asi. :pivo:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod C3l3brat3 » 22 Mar 2013 19:51 pm

Obdivujem tvoje akvarko :) jednoduche a velmi pekne :)
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 03 Máj 2013 14:06 pm

:roll: No toto leto idem prestavovať spálňu a to znamená zmenu i ohľadom akvária. Zhodol som sa s polovičkou, že si zaobstaráme väčšie (rovno set aj so stolíkom)a mal som zálusk na 300 litrové s africkými cichlidami Tanganika alebo Malawi. Cichlidy su krásne farebné a čo sa chemizmu a tvrdosti vody týka nemajú až také nároky a i s flórou sú menšie starosti. Akurát som sa mal medzi nimi rozhodnúť (peniaze som už odložil) a objednať tak aby to prišlo akurát po prestavbe. 8)
:shock: :oops: :cry: A potom to prišlo. Pri obhliadke izby majstrami, ktorí budú klásť podlahu a montovať posuvné dvere (kde sme chceli pôvodne zarubňu obložkovať) sa prišlo na to, že to nepôjde a musí sa pôvodná kovová zárubňa vypíliť von a z 80-ky dverí urobiť 90-ky. Pôvodne som plánoval dať akvárium do rohu ku dverám a 120x50x50 by tam krásne vyšlo s malou rezervou (inde to nejde, lebo izba má 2,50x3,40 m), ale teraz mi to spravilo škrt cez rozpočet. Hrana setu by vychádzala zarovno so zárubňou a to by bolo nebezpečné a i pre osádku akva neprijateľné, keby sa hneď vo dverách muselo akvárium obchádzať. :cry: :cry: :cry:
Takže budem musieť asi spustiť z veľkosti a prejsť na niečo menšie o rozmeroch 100x40x50 t.j. 200 litrové. :idea: A zvažujem preplánovať biotop na Amazonku. Bude to trochu náročnejšie na rastlinky a tvrdosť vody. Bez CO2 to asi nepôjde, takže musím zvažovať aj nejaký Co2 vhodný systém. :?:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Predchádzajúca

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.