Aka je to Pirana? prosim



Všetko okolo akvarijných rýb

Aka je to Pirana? prosim

Odoslaťod mito » 28 Feb 2013 23:10 pm

Zdravim vsetkych, prisiel som sa vas opytat lebo som si neni vobec isty aky druh pirani vlastne mam. mali by byt mesozrave. zeru rybky, vodne slimaky hravo likviduju, trhaju aj meso ale vyberaju si kuracie, bravcove nechcu. Maju 1rok a 4mesiace.
Otazka je preco im vobec nevidno zuby? a aky je to presne druh. Dakujem za odpovede

http://uloz.to/xAxadKJ/img-20130228-214620-0-jpg
http://uloz.to/xYCKeA8/img-20130228-214644-0-jpg
http://uloz.to/xW1j9mG/img-20130228-214731-0-jpg
mito
 
Príspevky: 8
Založený: 24 Okt 2011 10:01 am

Reklama

Re: Aka je to Pirana? prosim

Odoslaťod dedojozef » 28 Feb 2013 23:23 pm

Naposledy upravil dedojozef dňa 28 Feb 2013 23:32 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Aka je to Pirana? prosim

Odoslaťod mito » 28 Feb 2013 23:28 pm

dedojozef napísal:http://www.aqua-fish.net/show.php?h=piranabylinozrava


dakujem presne to som si aj myslel. Nomohol by iekto zareagovat aj k druhej otazke preco jej nevidno zuby ked uz ma 1rok a 4mesiace? je to tak u vsetkych ? teda je to normalne ? lebo som videl na nete rozne fotky piran a hned na kraji papule mali pekne viditelne zuby.
mito
 
Príspevky: 8
Založený: 24 Okt 2011 10:01 am

Re: Aka je to Pirana? prosim

Odoslaťod dedojozef » 28 Feb 2013 23:38 pm

No podľa všetkého by to mala byť bylinožravá a tá má len ihličky. Vopchaj prst a nahmataj :D .
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Aka je to Pirana? prosim

Odoslaťod mito » 28 Feb 2013 23:44 pm

dedojozef napísal:No podľa všetkého by to mala byť bylinožravá a tá má len ihličky. Vopchaj prst a nahmataj :D .


no prstom skusat nebudem urcite :D ale stale som dufal ze su mesozrave pretoze prave take som chcel ked som ich kupoval :/ a tieto teda uz pomerne dlhy cas trapim len na mese :/ tak sa vas teda pytam co im je dobre davat zrat? chcem aby boli spokojne
mito
 
Príspevky: 8
Založený: 24 Okt 2011 10:01 am

Re: Aka je to Pirana? prosim

Odoslaťod vilo » 02 Mar 2013 17:19 pm

podľa mňa to je mäsožravá piraňa, Serrasalmus nattereri alebo iný druh (nevyznám sa v ich systematike ani čo sa chová). Zuby môžu byť schované za pyskami.

http://pecessativos.blogspot.sk/2011/08 ... ri_15.html
http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... i_sbp2.jpg
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Aka je to Pirana? prosim

Odoslaťod Aquarista » 02 Mar 2013 18:52 pm

Podla tých tvojich fotiek to vyzera na natterinu ako pisal "vilo".
Má len divnú papulu, ale neviem foto máš dosť rozmazané.
Ak boli bodkované, ked boli mladé mohli by to byť natteriny. No piranii je strasne vela endemitov , malo kto ich množí, tak je možnosť, že ich máš odlovené z prirody. No kto ho vie čo chitili.
Nekŕm ich velmi mäsom teplokrvných živočíchov, zaťažuje im to traviaci trakt. Potom može byť, že preto ti následne nežerú.
Keď už musíš, tak to mäso musí byť úplne nemastné. Možeš dávať hovädzie srdce bez blán a tuku, kuracie, morčacie prsia.
Najlepšie je však pre ne rybycina.
Obrázok používateľa
Aquarista
 
Príspevky: 209
Obrázky: 16
Založený: 03 Jún 2012 12:47 pm
Bydlisko: Košice

Re: Aka je to Pirana? prosim

Odoslaťod mito » 02 Mar 2013 19:07 pm

Aquarista napísal:Podla tých tvojich fotiek to vyzera na natterinu ako pisal "vilo".
Má len divnú papulu, ale neviem foto máš dosť rozmazané.
Ak boli bodkované, ked boli mladé mohli by to byť natteriny. No piranii je strasne vela endemitov , malo kto ich množí, tak je možnosť, že ich máš odlovené z prirody. No kto ho vie čo chitili.
Nekŕm ich velmi mäsom teplokrvných živočíchov, zaťažuje im to traviaci trakt. Potom može byť, že preto ti následne nežerú.
Keď už musíš, tak to mäso musí byť úplne nemastné. Možeš dávať hovädzie srdce bez blán a tuku, kuracie, morčacie prsia.
Najlepšie je však pre ne rybycina.


dakujem za rady, no vecinpu im davam kuracie a vsetko mozne ked varime. samozrejme blany a tuk vyrezavam. a ako si pisal boli bodkovane ked boli malinke. to ze im meso z teplokrvnych zivocichov zatazuje zaludok som nevedel ale tak ako si pisal nazeru sa poriadne a potom dva niekedy tri dni nechu jest. a inokedy zas zjedia menej a kazdy vecer okolo 22:00 si pytaju veceru teda plavaju okolo kraju akvaria skade im hadzem meso
mito
 
Príspevky: 8
Založený: 24 Okt 2011 10:01 am

Re: Aka je to Pirana? prosim

Odoslaťod mito » 02 Mar 2013 22:22 pm

Tak dnes som zistil ze su skutocne mesozrave, je to druh pirana nattera. Dnes na obed zacala jedna vecia plavat na bok, niekedy hore bruchom no dychala a zila akurat sa nevedela hybat, a mala akoby modriny. mam pocit ze ju dobyli otatne a to ze plavala doboku nevladne asi jej aj mozog poskodily. Snazila sa chuda plavat a teraz vecer ako lezim pri televizori sledujem krasne akvarko tak zrazu velky buchot a napadli ju. vsade vo vode vyryli drobne supiny a spod chvosta jej vyhrizly kus mesa. Aby sa netrapila hned som ju vylovil sietkou a v novinach zabalenu klepol 3x po hlave kladivom. Po tom som sa jej pozrel do papule a bol som prekvapeny z tych velkych zubov. No je mi luto ze moj Malcolm uz nezije mal 20cm. Prikladam fotku :/

http://uloz.to/xfpEvC2/2013-03-02-20-47-19-jpg
http://uloz.to/xAegbZA/2013-03-02-20-48-07-jpg
mito
 
Príspevky: 8
Založený: 24 Okt 2011 10:01 am

Re: Aka je to Pirana? prosim

Odoslaťod rastislav.krippel » 12 Apr 2013 21:57 pm

Ahoj, priatelia akvaristi,

doteraz som si myslel, ze som celkom znaly problematiky, ale dnes sa mi dostalo do akvarka toto http://ulozto.sk/x3rap3Ks/pirane-jpg. Aky je prosim vas medzi nimi rozdiel? Prosim naozaj odbornika, pretoze odpovede typu jedna je masozrava a jedna bylinozrava, neberem. Dakujem.
rastislav.krippel
 
Príspevky: 34
Založený: 11 Feb 2011 20:39 pm
Bydlisko: Budatinska 29, Bratislava

Re: Aka je to Pirana? prosim

Odoslaťod vilo » 13 Apr 2013 19:54 pm

síce nie som odborník (tobôž nie "naozaj odborník"), ale dovolím si napísať názor :) tá ryba najbližšie k ohrievaču bude podľa mňa nejaká Serrasalmus ("dravá piraňa"), ostatné asi Colossoma, možno C. bidens ? ("bylinožravé pirane"). Aký je medzi nimi rozdiel ? medzi rodmi na prvý pohľad sfarbenie, iné telesné proporcie, tvar hlavy a poloha oka: Colossomy nemajú papuľu tak rozoklanú (hlbokú) ako Serrasalmus, ani "bradu" tak predsadenú, oko je u collosom umiestnené nižšie než u Serrasalmus (bližšie k stredovej línii hlavy)...
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Aka je to Pirana? prosim

Odoslaťod rastislav.krippel » 16 Apr 2013 12:04 pm

Dakujem velmi pekne. A este sa chcem spytat, co by som mohol chovat spolu s tymi bylinozravymi, kedze ta masozrava do dalsieho rana posla? Mohli by tam prist napr. neonky? alebo mohli by tam prist napr. cichlidy afriky?
rastislav.krippel
 
Príspevky: 34
Založený: 11 Feb 2011 20:39 pm
Bydlisko: Budatinska 29, Bratislava

Re: Aka je to Pirana? prosim

Odoslaťod vilo » 16 Apr 2013 14:18 pm

už tam nejaké cichlidy máš, nie ? na fotke vidno nigrofasciaty (Amatitlania/Cichlasoma nigrofasciata)... osobne by som skúsil dať húf malabarských dánií, sú obratné a zdržujú sa často pri hladine, takže vhodne vyplnia hornú časť akvária
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Aka je to Pirana? prosim

Odoslaťod Maja » 16 Apr 2013 16:44 pm

Mito: máš nádherné pirane.
Chovala som ich aj ja pred 15timi rokmi -Serrasalmus nattereri- mala som 3 kusy v 150 litroch. Tieź jednu stále decimovali a ubíjali. Ja som ich kŕmila od jari dážďovkami, zo 2x som prešla dážďovke od hlavy k zadku, aby som vytlačila obsah, potom na nitku, hodila som do akvárka a len som popoťahovala, sekunda a bola preč, nitku vybrať a šla ďalšia :). V nedeľu som zasa "lovila" s rezancom mäsa :). Mojim tiež nebolo vidieť zuby- mali ich zakryté gambami. Keď mi uhynul 22 cm favorit, tak som ho vyvarila a kostričku hlavy som si poskladala (môj otec takto bežne robil trofeje rýb), majú neskutočne nádhernú stavbu lebky- dokonalú :). Pri prevoze mu praskol horný predok hlavy nad nozdramy, ku koncu už len stál na dne a nešiel si po potravu, ani keď som mu ňou mykala na povrázku pred tlamkou, tak som vzala 1x1x1 cm najlepšieho mäsa do ruky a v akváriu som mu ho rukou tiskala do tlamky :). Ako hltal, tak ma zasekol zubami, ale nemykol sa, len znovu otvoril papuľu, tak vtedy som už zuby videla :), a aj som si ich mohla na prste spočítať, taký ruženec hryzov hlbokých 5mm :). Sekol ma veľmi jemne lebo mi neprehyzol necheť, vlastne najjemnejšie ako dokázal :). Pomáhať mu kŕmením rukou som sa uź neodvážila, tak po xx dňoch zoslabol a pošiel.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Aka je to Pirana? prosim

Odoslaťod mito » 16 Apr 2013 22:43 pm

dakujem za pochvalu no bohuzial ostala mi uz len jedna :/ nevidrzali spolu aj ked som im cistil kazde dva tyzdne a krmil dvakrat denne ked chceli jest aby sa nenahanali a nebuzerovali sa medzi sebou. inak s tvojimi skusenostami s uhryznutim som aj pocital :D mam pred nimi respekt.
mito
 
Príspevky: 8
Založený: 24 Okt 2011 10:01 am

Re: Aka je to Pirana? prosim

Odoslaťod Aquarista » 17 Apr 2013 07:27 am

Príčinou gresivity medzi piraňami ktorú tu opisujete je to , že ich chováte v malom počte. Cítia sa ohrozené, preto sa napádajú.
Sú to húfové ryby a u tých sa berie ako minimum 10 jedincov. ( najdeš tu toho veľa o chove húfových rýb ) Pre piraňe je podľa mňa aj desať málo !
A zaďalšie potrebujú zarastené akvárium, alebo plné koreňov. Tieto ryby sa velmi radi skrývaju a ak sa nemajú kam skryť je to ďalší dôvod ich agresivity.
A uhryznúť ťa len tak neuhryznú :) sú to veľmy plaché ryby, ale to ste si pri čistení nádrže určite všimli.
Obrázok používateľa
Aquarista
 
Príspevky: 209
Obrázky: 16
Založený: 03 Jún 2012 12:47 pm
Bydlisko: Košice


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.