Vhodna cichlida



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod JankaSk » 19 Mar 2013 15:28 pm

vilo napísal:JankaSK: ide o to, že väčšina tých rybiek by ocenila viac kusov svojho druhu. Najmä dániá sú húfové ryby, podobne tetry paraguajské a ak pod "panciernikmi" myslíš nejaké Corydorasy, tak detto...čo sa týka tetry čiernej, tak u mňa v dospelosti stratili húfové správanie a držali si navzájom odstup


Pod pojmom panciernik som myslela Corydoras paletus (Pancierníček škvrnitý).. Presne tento... S tymi hufovytimi rybami som si toho vedoma. Pri mojich zaciatkoch mi samozrejme zle poradili v akvaristike a povedali, ze z druhov tetra paraquajska a danio, mi stacia po dve.. Teraz uz viem, dokupit uz ich nechcem, najradsej by som ich vymenila alebo darovala... Takze ak sa niekto najde, urcite ich podarujem, nech nie su same... A tetra cierna, mam ich asi pol roka a malokedy sa drzia pohromade.. Stale plavaju same...
JankaSk
 
Príspevky: 32
Založený: 22 Jan 2013 20:32 pm

Reklama

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod l_laco » 19 Mar 2013 15:29 pm

Prečo vlastne chceš "cichlidu" ? Ide len o to aby to bola cichlida alebo o čo ti ide?
20 C je veľmi nízka teplota. Uvedom si že v akváriach sa zvyčajne chovajú ryby z tropického pásma kde je teplota zvyčajne na minimálnej úrovni 23 C... krátkodobo ryby vydržia aj 20 C .. ale po pár dňoch začnú hynúť, takže jednoducho nemáš vhodné podmienky na chov cichlíd.
Zopakujem to naposledy - veľkosť akvária, kvality vody a teplota sú základné podmienky ktoré treba splniť na chov rýb, nie len cichlíd.
Všetky cichlidy sú teritoriálne, to znamená že si v akváriu vytvoria svoje územie ktoré si bránia. Niektoré len proti príslušníkom svojho druhu, iné aj proti iným rybám. Cichlidy sú zvyčajne agresívnejšie ako ktorékoľvek iné ryby, takže zvyčajne ostatným rybám otrhajú plutvy, alebo ich zabijú ... toto všetko su veci ktoré treba zvážiť. Práve preto treba pre ne dostatočne veľké akvárium.
Kašli na cichlidu...
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod l_laco » 19 Mar 2013 15:32 pm

Skús mi odpovedať:
- prečo chceš chovať cichlidy?
- máš už nejaké vybraté?
- čo o nich vieš?
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod JankaSk » 19 Mar 2013 16:03 pm

praveze nic o nich neviem a chcela som sa tu o nich dozvediet.... niektori mi tu uz nejake cichlidy poradili do 60 l akvaria.. no musim toho viac precitat, mozno mi tu niekto nieco velmi zaujimave napise.. uvidim :)
JankaSk
 
Príspevky: 32
Založený: 22 Jan 2013 20:32 pm

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod l_laco » 19 Mar 2013 16:17 pm

Druhov je tak veľa že by bolo dobré aby si sa v nich najskôr zorientovala.
Dajú sa rozdeliť podľa kontinentov kde žijú, podľa nárokov na tvrdosť a pH vody, podľa veľkosti, druhu potravy a spôsobu rozmnožovania ...
Ideálne je nájsť si nejaký portál kde si môžeš ryby vyhľadať a študovať ich nároky, veľkosť a podobne. Tam získaš základné informácie...
napríklad:
http://rybicky.net/atlasryb/hledat/
Tých možností je neúrekom. No a potom sa bude ľahšie baviť o konkrétnych druhoch.
Ale neodpovedala si na prvú otázku...
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Peter38 » 19 Mar 2013 16:32 pm

tak mi poradite dake pekne ryby ktore mi vyhovuju hlavne teplotou ja som to vsetko zvazoval bral som do uvahy ze su agresivne jedina cichlida bi mi vyhovovala cichlasoma sikmopasa
Peter38
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Mar 2013 18:59 pm

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod milop » 19 Mar 2013 17:37 pm

nezabudni na šnekače- z tanganiky lamrologus brevis, similis, neolamprologusy,....
pozri si http://maniakva.cz/casopis/akvarium02.pdf
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Peter38 » 19 Mar 2013 17:45 pm

A co tak tento tlamovec http://rybicky.net/atlasryb/tlamovec_nicholsuv problem ho zohnat
Peter38
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Mar 2013 18:59 pm

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod l_laco » 19 Mar 2013 19:19 pm

Končím s touto debatou.
Chcel si radu, dostal si ju ... ak si nedáš povedať urob ako myslíš.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod l_laco » 19 Mar 2013 19:20 pm

napríklad ... ale stále nevieme nič o tom akú máš vodu. Podľa toho by sa výber zúžil...
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Peter38 » 19 Mar 2013 19:30 pm

Alebo tieto ktore mi vyhovuju nastudoval som ich v mojej dobrej knizke teploti vyhovuju aj nadrz aj vymena vody na internet sa moc nespolieham http://www.h2oacquariofilia.it/public/s ... icolor.jpg -pseudocrenilabrus multicolor ta sikmopasa chce velku nadrz tak tak je nevhodna potom apistogramma macmasteri-http://www.youtube.com/watch?v=PJMrOJZPB-U a este apistogramma agassizi-http://ppet.strategyonline.com/productimages/AMA140-03.5.jpg obrazky a videa su len ilustracne :mrgreen: a de by sa dali zohnat len nech to neni na druhom konci slovenska :(
Peter38
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Mar 2013 18:59 pm

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Peter38 » 19 Mar 2013 19:39 pm

Dobre kaslem na cihlidi poradili by ste mi daku peknu rybu ktora by mi vyhovovala dakujem za odpoved
Peter38
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Mar 2013 18:59 pm

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod andrej.m » 19 Mar 2013 19:46 pm

pozri si tuto stranku http://rybicky.net/atlasryb/seznam/?j=2 a hlavne ktora ryba ma ake naroky....darmo ti tu bude niekto radit, ked tebe sa ta ryba nemusi pacit...ty si musis zvazit svoje moznosti ake mas a na zaklade toho sa rozhodnut, ktore ryby su pre tvoju vodu a akvarium vhodne....
andrej.m
 
Príspevky: 108
Založený: 19 Feb 2013 09:43 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Milan666 » 19 Mar 2013 21:41 pm

l_laco napísal:Končím s touto debatou.
Chcel si radu, dostal si ju ... ak si nedáš povedať urob ako myslíš.

No vidíš kam sa to dostalo, takto sa mohol aspoň niečomu priučiť, toho koho nezaujíma biotop, toho nezaujímajú ani potreby rýb, hlavne mať takú aká sa mi páči a hotovo!
Neber to osobne, ale takýchto talentov ako je on, ostatné veci nezaujímajú, proste chce doastať takú radu a odpoveď akú on potrebuje a nijakú inú!
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod l_laco » 20 Mar 2013 08:31 am

Ale snažil som sa, uznaj :-)
Tiež som kedysi začínal, možno rovnako ako on. Mal som asi 70 l akvárko, v ňom nejaké mečúňe, pancierničky a mrenky. Vtedy nebol žiadny internet a jediné informácie človek čerpal z kníh ktoré si požičal v knižnici pretože kúpiť niečo bolo taktiež nemožné.
Moje prvé cichlidy boli nigrofasciaty. Vykynožili mi celú osádku, zlikvidovali rastliny, prekopali celú násrž aby sa vytreli. Bol som z toho nadšený, no vedel som že akvárko je malé... neskôr prišlo 150 l, potom 270 l, 250 l a naposledy 550 l ... cichlidy ma držia stále. Prešlo mi ich rukami už naozaj dosť veľa, ale človek im musí dať čo potrebujú. A to omielam stále dookola aj tu ... priestor, vodu, teplotu a krmivo.
Tento chlapec zatiaľ nespĺňa ani jednu podmienku ... priestor a teplo nemá, vodu nepozná, kto vie čím by ich krmil... som presvedčený, že chce cichlidu len preto, že je to cichlida... neviem čo od toho očakáva a nemienim ho v tom podporovať.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Peter38 » 20 Mar 2013 14:30 pm

Uz som sa nato vykaslal prave preto som sa pital ze ci by mi mohla zit v mojom akvariu asi pred 5 tyzdnami som odchovaval kardinalky no po tyzdi mi znicoho nic zacali miznut teplota 24 no potom som im znizil na dvadsatjeden asi v tom bola chyba pred dvoma tyzdnami som skusil znova o odchov teplotu som im nahal na 24 a uz sa rozplavali krmim ich drobnym posekanym vlockovym krmivom teplotu im naham tak a dafnie sa este asi zohnat nedaju lebo je zamrznuta voda cize ich krmim vclockovim krmivom dakujem ze ste mi poradili ked bude treba kupim daco ine prosim vas ktore ryby sa daju este celkom lahko rozmnozovat okrem dania chcel by som vyskusat dakich panciernikov a Milan666 nekupujem ryby podla toho ktore sa mi pacia ale aj podla toho ci mi vyhovuju preto som sa vas pytal a :roll: I_Laco dakujem ze si mi poradil dovidenia
Peter38
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Mar 2013 18:59 pm

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Aquarista » 20 Mar 2013 21:01 pm

Peter38 a čo tak si kúpiť termostatický ohrievač ?
Pri tvojej litráži nebude áž taký drahý, naškrabeš z vreckového a máš odstránený aspoň jeden tvoj problém. :)
Obrázok používateľa
Aquarista
 
Príspevky: 209
Obrázky: 16
Založený: 03 Jún 2012 12:47 pm
Bydlisko: Košice

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Peter38 » 21 Mar 2013 17:16 pm

Problem je vtom ze to vkuse zavi a vyparuje sa to prec :evil: ja ohrievac mam :roll: ale za pomoc dakujem
Peter38
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Mar 2013 18:59 pm

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Vojtech » 17 Apr 2013 11:32 am

neviem ci to tu nekto uz pisal ale cichlidy co ja viem tak sa nemaju chopvat s inymi druhmi ryb ked tak si sprav akva cisto pre cichlidy pretoze zvyknu byt agresivne a teritorialne .... pardon ak to tu uz niekto pisal ale idem do prace tak som to nemal az tak moc casu precitat x)
Vojtech
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Aug 2012 11:07 am

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod vilo » 17 Apr 2013 14:05 pm

Vojtech: práveže sa dajú chovať s inými druhmi rýb ("necichlidami"), pokiaľ im človek vhodne zariadi akvárium a samozrejme vyberie k sebe vhodné druhy. Základom je mať dostatočne veľké akvárium, členito zariadené a dávať spolu ryby, ktoré napr. obývajú rozličné partie vodného stĺpca, prípadne sú natoľko obratné, aby agresivite cichlíd čelili. Aj pri agresívnych druhoch obstoja niektoré ryby, napr. dánio malabarské, rôzne väčšie mrenky, a pod. Cichlíd je obrovské množstvo druhov a aj spôsobom života a temperamentom sa odlišujú, nemožno ich paušálne označiť za druhy čo sa nedajú chovať s ničím iným.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Vojtech » 17 Apr 2013 23:44 pm

tak pardon no moja neskusenost x) ja len viem ze som raz spravil taku chybu ze som kupil tlamovca zlteho do akva s neonkami a ked som videl ako to dopadlo tak som si to prestudoval a kazdy mi doporucal samostatnu nadrz no x) ale dik zas som o nieco mudrejsi x)
Vojtech
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Aug 2012 11:07 am

Cichlidy

Odoslaťod Druidiks » 14 Dec 2013 19:03 pm

Čaute, už dlhú dobu túžim po cichlidách :) Problém je v tom že môžem poskytnúť akva len o rozmeroch 75x30x40 alebo 70x35x40. Chcem sa opýtať aké cichlidy by boli pre toto akva vhodné? Asi len niečo zo šnekáčov, však? :(
Druidiks
 
Príspevky: 19
Založený: 30 Okt 2013 10:38 am

Re: Cichlidy

Odoslaťod opicka22 » 14 Dec 2013 21:06 pm

No k rozmerom tohto akvária teda je to málo na cichlidy. Nevyznám sa konkrétne do šnekáčov ale aj to budeš mat asi v obmedzenom množstve až keď vobec. Fakt len nejaké malé cichlidy z tohto druhu.
Obrázok používateľa
opicka22
 
Príspevky: 50
Obrázky: 69
Založený: 21 Feb 2013 11:08 am
Bydlisko: SR, Levice

Re: Cichlidy

Odoslaťod Milan666 » 14 Dec 2013 22:08 pm

cihlidka cacadu, či ramirezi, aj to zrejme iba pár, je to malé akvárium
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.