Váš názor



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Váš názor

Odoslaťod Juraj-Svec » 17 Apr 2013 22:53 pm

Pozdravujem všetkých.. na staré kolená mi začalo znovu trochu šibať .. bol som minulý rok dlhodobo maród.. bol som doma .. prehodnocoval priority a tak nejako som sa vrátil do detských čias a založil som si znovu akvarko... 72 L, myslel som si, že celkom fajn.. až dovtedy kým mi jeden pán ,väčší chovateľ u ktorého som si bol vyberať ryby , že veď to je žaburinec a nie akvárium :o .. no mal pravdu.. aj napriek tomu som tam švihol neonky, parik ostrežika purpuroveho a 4ramirezky a 3 pancierničkov pandy.. trochu sa to vykryštalizovalo tak, že mi ramirezky po jednej poodchádzali.. najprv som si myslel že problém bol u mňa, pri ako som ich tak pozoroval tak všetky príznaky nasvedčovali že to bol nejaký parazit , ktorého som si priniesol od chovateľa ( keď som bol po mesiaci u neho znovu a pýtal sa na ramirézky- reagoval podráždene že ich už nemá)..

..keďže ramirezky som veľmi chcel , neviem ako sa mi podarilo doma spolubývajúcu presvedčiť, našiel som miesto ešte pre jedno 54 litrové kde som dal 4.. od iného chovateľa.. fungujú doteraz, pravidelne sa vytierajú, akurát s ikier nič nie je a po dvoch dňoch miznú, no priznám sa neriešim to.. v mojej 72 -ke sa mi vytrel ostriežik a dochoval som mladé (pár kusov), čo ma neskutočne povzbudilo.. teraz si tam v pohode nažívajú tie "neónky " s ostriežikmi a je im fajn.. no nestačilo mi a tu sa konečne dostávam k veci... chcel som niečo väčšie nad 200 L.. no to som už doma (zatiaľ) nepresadil a nenašiel tomu miesto ale predsa len som sa dopracoval k 128 litrovému (za neodolateľnú cenu akva +piesok+kryt so svetlom+ filter, proste komlet), ktorému som našiel miesto v synovej detskej :mrgreen: .. že idem si aspoň čiastočne plniť moje americko cichlidové sny..

teraz sa začínam trochu báť, či to už nebude veľa.. dal som tam 3 akary modré (ktoré po vyprofilovaní možno upravím na pár) 3 akarky zlaté(dorsigera) a 2 cihlasoma meeki (tu mi je jasné, že akva je (bude) pre ne malé, ale neodolal som)... teraz tam chcem kúpiť 2 cichlida mnohotrnná.. Bude to už veľmi veľa ?

Sorry za moju "spoveď", no mal som to tak potrebu prezentovať a poprosím o zhovievavosť aby ste ma neposielali do iných tém a budem rád za aždú radu či názor
Juraj-Svec
 
Príspevky: 14
Obrázky: 6
Založený: 09 Nov 2012 11:08 am

Reklama

Re: Váš názor

Odoslaťod skala » 18 Apr 2013 00:42 am

Milé. Také denníkové. Vydrž ! :-)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Váš názor

Odoslaťod Juraj-Svec » 22 Apr 2013 09:42 am

.. no čo teda chlapci, môžem tam ešte "šupnúť" tie 2 cichlidy mnohotrnné ?? či bude to už taká rybacia polievka ? (viem že 128 litrov je málo ale tak s prižmúrenými očami ? )

a ešte jedna otázka mám tam momentálne iba filter aguael fan 2, myslím že je asi nepostačujúci a preto tam chcem dať EHEIM biopower 160 . Ako mám postupovať, resp. ako ho zabehnúť ? mám nechať bežať oba alebo ? .. ešte som mal taký nápad, že v tých dvoch menších mám filtre HAGEN Aqua Clear kde mám nápln "biomax " také valčeky , že by som s nich pár povyberal a dal do toho Eheim-u ?


Vďaka za rady
Juraj-Svec
 
Príspevky: 14
Obrázky: 6
Založený: 09 Nov 2012 11:08 am

Re: Váš názor

Odoslaťod Viktor » 22 Apr 2013 20:10 pm

Ryby by som urcite nepridaval, pozri ake si ake velke tie ryby dorastu. Uz teraz je tam toho vela.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Váš názor

Odoslaťod Juraj-Svec » 22 Apr 2013 22:41 pm

:-( ... čakal som takú odpoveď ale predsa len, "dorsigera" je malá cichlida, 2 akary a 2 meeki predsa len by som to chcel skúsiť s tou cichlidou mnohotrnnou (Herotilapia multispinosa) píšu že je nenáročná .. asi to risknem (komu nie je rady, tomu niet pomoci)
niekto na názor ohľadom filtra čo som písal vyššie ?
Juraj-Svec
 
Príspevky: 14
Obrázky: 6
Založený: 09 Nov 2012 11:08 am

Re: Váš názor

Odoslaťod triscene » 22 Apr 2013 22:52 pm

Naco sa pytas na nejaku radu ked sa nou aj tak riadit nebudes. Zabijas nas cas a ochotu a aj tak sa zariadis ako chces s tou rybou polievkou!!!

Odoslané z môjho R800i
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Váš názor

Odoslaťod Juraj-Svec » 22 Apr 2013 23:10 pm

prepáč že som Ťa obral a zabil tvoj čas a ďakujem za zmysluplný príspevok
Juraj-Svec
 
Príspevky: 14
Obrázky: 6
Založený: 09 Nov 2012 11:08 am

Re: Váš názor

Odoslaťod jiri sajar » 22 Apr 2013 23:24 pm

prepáč Juraj, no na základe toho čo na tomto vlákne odznelo ti bude dobrá len jedna rada - urob si so svojim akvariom čo chceš.....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Váš názor

Odoslaťod Juraj-Svec » 22 Apr 2013 23:45 pm

...ďalší vzťahovačný akvarista ? ..požívam net, písal som na vrchu že ako na tom som.. je mi jasné, že akvárium v tom ponímaní ako ho chcem ja začína od rozmeru minimálne 100x50x40 a taktiež viem, že u dvoch rýb tam mám napísané, že od 200 L , ale mám tam aj rybku ktorej možno stačí menej.. možno som nevenoval dosť času študovaním iných tém, je ich tu neúrekom a možno som čakal odpoveď ktorá by sa mi páčila a nie ktorá je správna... ale predsa len som očakával trochu inú reakciu aj napriek tomu, že sa tu potuluje kopec podobných nepoučiteľných ako ako som ja.. neuvedomil som si, že sa tu vy stretávate každodenne možno s rovnakým problémom ale pre mňa to bolo prvý krát a nebaví vás to už... a možno som len potreboval len ešte raz a po lopate že "máš tam toľko a toľko litrov, veľa druhov alebo určite úplne zle" ..takže sorry že mi to tak trvá.. a ak má niekto pocit, že som beznádejný prípad, tak nech ma odignoruje celkom a ak by mi to chcel niekto vysvetliť ako pre "sprostého" budem vďačný ..poprípade poradiť s tým filtrom tak tiež...

na záver sa taktiež ospravedlňujem za môj konfrontačný tón ... no dostal som sa na staré kolená k tomu že kukám každú chvílu do troch akvárií a teším sa z toho , som ako decko a preto som čakal možno aj takú odpoveď
Juraj-Svec
 
Príspevky: 14
Obrázky: 6
Založený: 09 Nov 2012 11:08 am

Re: Váš názor

Odoslaťod vilo » 23 Apr 2013 14:13 pm

ako sa správajú dorsigerky pri meekách a modrých akarách ? nie sú utláčané ? ja osobne by som k T.meeki a A.pulcher dal od začiatku multispinozy miesto dorsigeriek
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Váš názor

Odoslaťod Jozef I. » 23 Apr 2013 15:22 pm

Juraj neviem čo od ludi tu čakáš? Ani od chovatela si si nedal poradiť ako píšeš v prvom prispevku a ani od ludí tu a všetko si odagumentuješ tak aby ti to vyhovovalo. chovatel tvoje akva nazval zaburinou, aj napriek tomu si tam "švihol" tie ryby ktore ti pak skapali na parazita čo si dal za vinu vlastne chovatelovy. nenapadlo ťa, že vzhladom na podmienky ktore si mal v akva, ako bolo opísane, mohli tier parazity byť v tvojom akva v dôsledku nevhodnych podmienok? ono je to viac než pravdepodobne, že ak máš nevhodnu osadku v akva a podmienky v nom, tak sa to začne prejavovať chorobami a parazitmi, kapatím osadky.
najskôr vytvok akvarko v ktorom by mohli žiť ryby a až potom ich tam daj.

A ďalšia vec; treba si uvedomiť to, že ak ti tu niekto poradí, je to jeho dobra vôla, nie povinnosť (ako si mnoho ľudí mysli) a nikto ti nebude dokola opakovať čo máš ako spraviť,,, ak si nedaš poradiť, nikto ti pisať nebude, lebo uvidí, že to nemá cenu a radšej poradia niekomu kto si poradiť dá a snaží sa.
je to vidieť aj na niektorých vlaknach,,, niektore zývaju prazdnotou a v inych sa potretaju skuseny akvaristi a poradia a pak z toho maju radosť všetky ked časom vidia že z umeleho akva s kopou umelych rastliniek a bobosti sa stane skutočne pekne žive akva :)

btw: ten filter je slabučky, mal som ho v 112L a nestíhal. u teba nebude už duplom vzhladom na to, že tam máš veľa rýb, ktore produkuju veľa odpadu. skuseny by ti poradili externy filter... ja mám napríklad JBL 901e
Naposledy upravil Jozef I. dňa 23 Apr 2013 15:26 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Váš názor

Odoslaťod Juraj-Svec » 23 Apr 2013 16:27 pm

Jozef, chovateľ (upresňujem chovateľ / priekupník) mi neradil ohľadom vhodnosti môjho prvého akva , len zasrandoval, lebo som mu dával toľko otázok ako keby som mal doma 1000-ku... mimochodom, s ramirezkami sa mi potom priznal, celú várku dal preč ani to nepreliečoval .. ale ty už súdiš .. 72 litrove funguje s párikom ostriežikov , pandami a neonkami už skoro trištvrte roku .. ja pochopil som veľa vecí aj som to popísal, no ty si z mojich príspevkov vysvetlenie neakceptoval a hovoril stále o tom istom..

externý filter je určite najlepšie čo môže byť, ale zatiaľ som už nechcel do toho toľko investovať .. píšeš o filtry EHEIM biopower 160 že si ho mal a že je slabý ? (mala by to byť novinka) ..plánujem sa viacej zamerať na pravidelnú výmenu časti vody a preto som myslel že by mohol postačovať (ospravedlňujem sa ak to pôsobí zase, že neberiem radu niekoho skúsenejšieho)
Juraj-Svec
 
Príspevky: 14
Obrázky: 6
Založený: 09 Nov 2012 11:08 am

Re: Váš názor

Odoslaťod Juraj-Svec » 23 Apr 2013 16:39 pm

vilo napísal:ako sa správajú dorsigerky pri meekách a modrých akarách ? nie sú utláčané ? ja osobne by som k T.meeki a A.pulcher dal od začiatku multispinozy miesto dorsigeriek


.. veď toto.. pôvodne som hľadal niečo čo sa bude podobať na akary modré a bude trochu menšie, no potom som som už začal vymýšľať s akarami tiež a meekami, čo a mi veľmi páčia... paradoxne dorsigerky sú úplne v pohode, dokonca jedna je tak 2,5 cm a nikto si ich nevšíma s osádky (medzi sebou sa občas preženú).. najväčší problém mi robia tak 5 cm meeki medzi sebou... jedna je zalezená za filtrom lebo tá druhá si dokazuje že ona je šéf, občas sa spolu hadia a fungujú spolu ale potom brnk a už je druhá za filtrom (mal to byť pár ale to asi nie je istota a istota asi ani nie je aby si pár sadol) šéfka v akva je akara modrá (asi samica) ale tá len tak zľahka to dokazuje - žiadna prehnaná agresivita ... multispinozy som už objednal (aj za cenu že s niektorým druhom sa v akva rozlúčim)- veľmi sa mi páčia tá žltá farba je veľmi pekná, majú to byť nenáročné rybky uvidím čo spravia s rastlinami .. (neviem nahrával som si sem fotky akvárií, dajú sa Ti pozrieť ?)

budem Ti vďačný za nejaký koment
Juraj-Svec
 
Príspevky: 14
Obrázky: 6
Založený: 09 Nov 2012 11:08 am

Re: Váš názor

Odoslaťod Juraj-Svec » 25 Apr 2013 23:15 pm

..no a včera také malé prekvapko.. pozerám na akary.. jedna vyšpúlený zadok.. druhá tiež a tá jedna nejako divno pláva len pri zemi .. pozriem lepšie a na kameni ikry... tak sa tam svorne menia a ovievajú... strážia si len kameň a žiadna dramatická reakcia.. (nie ako napr. ostriežik purpurový v inom akva pri vytieraní) ..sám som zvedavý ako to dopadne.. prekvapilo ma to, lebo akary sú mladé a akva funguje hádam ani nie 14 dní .. dnes som menil 20 % vody dúfam, že som nespravil nič zlé.. ospravedlňujem sa, asi som túto tému založil so zlým názvom a hodila by sa do inej sekcie a rovnako sa ospravedlňujem sa dotknutým za moju tvrdohlavosť
Juraj-Svec
 
Príspevky: 14
Obrázky: 6
Založený: 09 Nov 2012 11:08 am

Re: Váš názor

Odoslaťod Juraj-Svec » 01 Máj 2013 00:51 am

..tak teda pokračujem v monológu... dnes mi prišli multispinozy... mali prísť malé, nakoniec prišli skoro dospelé ryby.. samec(pravdepodobne) bol skoro bez plutiev, tak som nemal srdce ich tam dať.. hlavne keď sa tak vzorne starajú akary modré o svoje "stádo"... (stále z toho nechápem, že sa to udialo tak rýchlo) .. uvidím čo ešte vlastne spravím... mladé kŕmim artemiami od sery ale mám ich málo.. uvažoval som nad mrazenými... môžem im ich v pohode dať..? keď trochu podrastú, odlovil by som ich do 50-ky čo mám ešte prázdnu uvidím koľko ich zajtra ostane, lebo meeki občas útočia.. zdes video http://www.youtube.com/audio?video_refe ... Yzlsacxk2s
Juraj-Svec
 
Príspevky: 14
Obrázky: 6
Založený: 09 Nov 2012 11:08 am

Re: Váš názor

Odoslaťod Juraj-Svec » 01 Máj 2013 16:09 pm

Juraj-Svec
 
Príspevky: 14
Obrázky: 6
Založený: 09 Nov 2012 11:08 am


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.