Je potrebný kryt????



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Je potrebné mať akvárium zakryté ???

Anketa bola ukončená dňa 29 Dec 2004 10:09 am

áno
35
70%
nie
13
26%
neviem
2
4%
 
Celkový počet hlasov : 50

Je potrebný kryt????

Odoslaťod dracula » 29 Nov 2004 10:09 am

Rád by som sa vás spítal na to, či je nutné aby bolo akvárium zakryté. V mojom prípade sú, respektíve budú, v 84 l akváriu kardinálky, gupky, neónky. Mám sa pri týchto druhoch báť prípadného vyskočenia??? Aké máte skúsenosti z vyskakovaním rybiek?? ďakujem za každú reakciu...
Naposledy upravil dracula dňa 29 Nov 2004 16:47 pm, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
dracula
 
Príspevky: 129
Obrázky: 10
Založený: 22 Nov 2004 23:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod johny » 29 Nov 2004 11:12 am

Zakryte akvarium je vhodne mat uz iba kvoli tomu aby sa neodparovala voda, alebo sa donho neprasilo... Aspon ja na krycich sklach vidim, kolko prachu by inak skoncilo vo vode.
Obrázok používateľa
johny
 
Príspevky: 163
Obrázky: 48
Založený: 12 Dec 2003 16:46 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod sako » 29 Nov 2004 11:16 am

s krytom sa vacsinou spaja aj riesenie osvetlenia.
sako
 
Príspevky: 53
Založený: 07 Sep 2004 09:21 am
Bydlisko: Martin

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod xDodox » 29 Nov 2004 11:27 am

Kryt - áno
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod johny » 29 Nov 2004 14:08 pm

sako napísal:s krytom sa vacsinou spaja aj riesenie osvetlenia.


Ano, aj ked tu primarne neslo o kryt ale o zakrytie akvaria ako take, tj. bud krytom alebo sklami...
Obrázok používateľa
johny
 
Príspevky: 163
Obrázky: 48
Založený: 12 Dec 2003 16:46 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod joko » 29 Nov 2004 18:26 pm

Ja si myslim ze odpoved by mala byt "nie".
Ale tiez si myslim, ze je lepsie, pokial je zakryte, ma to dost vyhod.
Ale pokail niekto uvazuje o tom ci musi byt zakryte, tak ma na to asi
vazny/menej vazny, ale ma dovod, a potom je jednoznacna odpoved "nie".

Pokial sa jedna o vyskakovanie rybiek ako si dracula pisal, tak by som sa nebal vyskakovania. Samozrejme, moze sa stat, ale ak by ti raz za rok (ak sa to da tak specifikovat) vyskocila jedna Gupka, Neonka, Kardinalka tak si dokupis.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod dracula » 29 Nov 2004 22:55 pm

no ten kryt spĺňa veľa výhod, to je asi nepopierateľné........momentálne nemám sklo k dispozícii, neva ak tam na nejaký čas natiahnem napr. priesvitný, hrubý igelit?????
Obrázok používateľa
dracula
 
Príspevky: 129
Obrázky: 10
Založený: 22 Nov 2004 23:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod Sanko2 » 30 Nov 2004 02:31 am

drakula ja som dostal na akva krycie sklo za par drobnych...a este aj zrkadlo 10x10 zadara od sklenarov.proste prides a spytas sa ci nemaju nejake nepotrebne sklo a je to...mne to vyslo, nema sice zabrusene hrany ale to rybkam pod nim vo vode nevadi :)
a ci ano alebo nie? ja si myslim ze ano, uz aj kvoli tomu co tu bolo spomenute ale pri labyrintkach sa zide...nad hladinou je ustalenejsi vzduch a rybky neprechladnu...tiez je to potrebne ak sa labyrintky ochovavaju a v case ked sa im tvori labyrint je potrebne to sklo tam mat aby sa nevytvoril poskodeny labirynt...aj penove hniezdo lepsie drzi. takze pri labyrintkach jednoznacne ano
a co sa tyka tvojho osadenstva akvarka tak nebude tiez na skodu...neprasi sa, neodparuje sa, nevyskacu (aspon by nemali :) )
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod vest » 30 Nov 2004 09:32 am

Sanko2 napísal:..neprasi sa, neodparuje sa, nevyskacu (aspon by nemali :) )

Ano je to tak a este treba dodat: odparena voda sa zraza na skle,zasycha,vytvara sa biely povlak z vapnika a mineralov obsiahnutych vo vode,znizuje sa priepustnost svetla z coho maju najväcsiu radost rastlinky. Takze by som to ponechal na kazdeho,ako si spravi.Ja osobne kryt nemam ale mam sietku proti vyskakovaniu ryb a odparena voda nevadi,aspon nie je sucho v izbe.
vest
 
Príspevky: 163
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 18:10 pm
Bydlisko: BA

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod gabriela » 30 Nov 2004 09:38 am

Sanko2 napísal:proste prides a spytas sa ci nemaju nejake nepotrebne sklo a je to...mne to vyslo, nema sice zabrusene hrany ale to rybkam pod nim vo vode nevadi :)


Hrany si zabrus smirglovym papierom (tym jemnym na zelezo).
Ide to dobre, a aspon sa pri cisteni akvaria neporezes.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod sako » 30 Nov 2004 10:35 am

Vest, toto ma celkom zaujima, z akeho materialu mas tu sietku, ako je uchytena, ako cez nu svietis, no napis nieco blizsie prosim Ta.
sako
 
Príspevky: 53
Založený: 07 Sep 2004 09:21 am
Bydlisko: Martin

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod joko » 30 Nov 2004 12:15 pm

vest napísal:Ano je to tak a este treba dodat: odparena voda sa zraza na skle,zasycha,vytvara sa biely povlak z vapnika a mineralov obsiahnutych vo vode,znizuje sa priepustnost svetla

Piseme tu o kryte ako takom, nie o krycom skle! Ak sa nemylim.
Ja mam Kryt, pod nim neonky a pod nimi hladinu ! A je to v pohode,
myslim ze povacsine maju akvaristi kryt/svetlo/voda, bez skla.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod vest » 30 Nov 2004 13:04 pm

joko napísal:Piseme tu o kryte ako takom, nie o krycom skle! Ak sa nemylim.Ja mam Kryt, pod nim neonky a pod nimi hladinu ! A je to v pohode,myslim ze povacsine maju akvaristi kryt/svetlo/voda, bez skla.

Nezmzlil si si nahodou temu? www.akva.sk/viewtopic.php?p=26768#26768
Co mas na mysli pod pojmom kryt? Nieco ako dekel na kanali?On nechce kryt so svetlom,ale niecim prikryt hladinu.
vest
 
Príspevky: 163
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 18:10 pm
Bydlisko: BA

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod Raviolka » 30 Nov 2004 13:18 pm

dracula napísal:no ten kryt spĺňa veľa výhod, to je asi nepopierateľné........momentálne nemám sklo k dispozícii, neva ak tam na nejaký čas natiahnem napr. priesvitný, hrubý igelit?????

Dracula, já mám menší akvária přikrytá plastovou fólií a jsem spokojená (dokud mi to průvan neodfoukne :wink:). Má nižší schopnost tepelné izolace než sklo, ale jinak účel splňuje bezchybně.
Pokud jde o srážení vody na skle, stačí sklo trochu nahnout. A vysrážené soli odstraníš jednou za čas velmi snadno, v tom nevidím žádný problém. Akvárium bych na tvém místě určitě zakryla.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod dracula » 30 Nov 2004 13:57 pm

Raviolka, akvárium som si zakryl plastovou fóliou, a výsledok ma milo potešil. Fólia zachytáva odparenú vodu, teplo, vzduch nad hladinou je teplejší, čo vyhovuje najme labyrintkám, a ľahko sa s ňou manipuluje. A prievan mi ju neodfúkne, stači trochu lepiacej pásky..... 8)
Obrázok používateľa
dracula
 
Príspevky: 129
Obrázky: 10
Založený: 22 Nov 2004 23:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod Sanko2 » 30 Nov 2004 16:21 pm

vest... ja mam ten kryt mierne spadovany a tak sa tam voda nevyparuje ale jemne steka spat a nemam tam ziaden vodny kamen ani nic podobne...inac by ma zaujimalo ako chces pri teplote vody cca 27 stupnov odparit vapnik a minerali, nam sa to ani v labaku nepodarilo... :)
ale inac mas pravdu nie je to az tak potrebne...
Gabriela...dakujem skusim
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod Palo » 02 Dec 2004 17:38 pm

dracula napísal:no ten kryt spĺňa veľa výhod, to je asi nepopierateľné........momentálne nemám sklo k dispozícii, neva ak tam na nejaký čas natiahnem napr. priesvitný, hrubý igelit?????


Ten kryt akvaria je dobra vec, a o tejto prednosti mozem pisat a stat si za svojim tvrdenim. Hlavne teraz po tom slabsom zemetraseni som len oci otvaral :shock: ked voda lietala v akva, ale iba v ramci uzavreteho priestoru. :roll: Inaksie polovica ryb je :dead: :angel: a to hned na druhy den po zemetrase :) Co sa stalo, neviem. :( :evil: Takze na zaver, kryt je potrebna sucast akvaria.....
Obrázok používateľa
Palo
 
Príspevky: 138
Obrázky: 38
Založený: 02 Nov 2003 03:06 am
Bydlisko: Spišská Stará Ves

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod JOCKER » 22 Dec 2004 13:34 pm

Ahoj
Kryt na akvarko moze aj nemusi.
Naposledy upravil JOCKER dňa 09 Feb 2005 18:48 pm, celkovo upravené 1 krát.
JOCKER
 
Príspevky: 22
Založený: 21 Dec 2004 13:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod Jan?ula » 26 Dec 2004 12:11 pm

Prykriť hladinu akva? Môj osobný nazor je že v každom pripade ano.Vždy som zakrival akva sklom niekolko krat sa mi podarilo na noc po krmeni rýb že som sklá zabudol zavrieť a výsledok? Niekolko povyskakovaných mečúnovktoré boli rano na zemi mrtve.A ešte k tomu sklu. Teraz ho už nepouživam ale mam rovno kryt zo svetlami lebo ako tu už spominal "vest" usadzal sa tam vapnik ...a intenzita osvetlenia bola menšia. :idea: :idea:
Obrázok používateľa
Jan?ula
 
Príspevky: 26
Obrázky: 1
Založený: 18 Máj 2004 21:34 pm
Bydlisko: Slov.Ves

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod Phantom » 26 Dec 2004 22:31 pm

Problem je v tom ze v kryte mozes dat najviac 2 ziarivky a to je castokrat malo,ja mam radsej sklo(korok vzadu vyssi ako v predu,voda v pohode odkvapkava a ziadny vodny kamen sa netvori)+Atmany
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod Misooo » 06 Mar 2008 16:12 pm

Ako mám neonku zabudovať do skla, aby svietila len do akva?..
Lebo do stredu skla sa diera tažko vyrezáva...
Koľko stojí taky kryt na akva?
Obrázok používateľa
Misooo
 
Príspevky: 123
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2008 15:52 pm
Bydlisko: Michalovce, Vých. Slovensko

Odoslaťod VLADY » 06 Mar 2008 21:36 pm

Ja mám krycie sklá a podla mňa je to lepšie ako mať volný vrch lebo tam napadá kopec prachu a iného sajrajtu .ale nechápem ako sa môžu robiť z odparovanej vody mapy šak sa odparuje len čistá voda ...ak sa tvorí aj kameň a iné zaschnuté minerály tak to bude asi tým len ak sa sklo oprská vodou z akvarka priamo a tá tam potom zanechá tie mapy....
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Odoslaťod Jirka Scobak » 06 Mar 2008 23:32 pm

Kryt NE - leda ze by v akvariu byly ryby, ktere vyskakuji.
Argumenty proc NE:
1) Sklo se zanese usazeninami, prachem, pripadne rasami. Propousti hur svetlo, sklo po roku a pul nevypada tak esteticky jako prvni tyden.
2) Prach nepada na sklo, ale do akvaria, kde ho (doufam) zuzitkuji vodni rostliny (rozhodne vykaly ryb vyprodukuji vic sajrajtu nez prach). Nemusim utirat prach na mistech, kde mam akvaria.
3) Rostliny mohou rust nad hladinu (dost podstatne).
4) Pokud se v akvariu kazi voda, citim to hned.
5) Mohu dat zarovku az tesne nad hladinu - rostliny prijimaji vic svetla.
6) Mam v byte volny kus vodni hladiny - pocitove je to mnohem lepsi, nez bedny zakryte sklem.
7) Vyhoda pri manipulaci (krmeni, cisteni, upravy) - nemusim nic zvedat, odkladat, nemusim manipulovat se sklem.
Nakonec mohu dodat, ze jsem byl liny behat ke sklenarovi a davat si delat sklo. Kdysi jsem kryt mel, ale stale jsem resil manipulaci s nim pri krmeni a taky se parkrat odstipl nebo rozbil. Tak jsem to skusil bez nej a uz ho nemam nikde. Vyskakalo mi dost ryb, ale vzhledem k poctu, ktery mam, to neni az tak katastrofalni.
Neskacou vubec: supecci synodontis, platydoras, corydoras, sekavci. Vzhledem k mnozstvi skacou velmi malo take zivorodky. Neregistruji, ze by skakaly krevetky.
Vetsinou ryba skace, kdyz je v akvariu nova a boji se. Pomuze, kdyz je cast hladiny zarostla vodnimi rostlinami. Skakani ryb muze signalizovat zhorseni kvality vody.
Slimaci neritina utikaji z akvaria, kdyz v nem neni dost ras.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod ebro78 » 26 Jan 2010 23:34 pm

Absolútne súhlasím
Obrázok používateľa
ebro78
 
Príspevky: 5
Obrázky: 24
Založený: 26 Jan 2010 22:11 pm
Bydlisko: Sacherova 29,Želiezovce 937 01

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.