Nastenne akva - akvaobraz



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod gorky » 24 Apr 2013 10:42 am

Zdravim, podarilo sa niekomu zistit ako presne funguje ten dvojkomorovy filter? Petroman to na predoslej strane pekne nakreslil, len sa nikto nevyjadril k funcnosti. Dakujem
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Reklama

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod petroman » 28 Apr 2013 00:21 am

zdravim, ja som sa k realizacii stale nedokopal... podla mna ten filter tak ako som ho nakreslil na tom obrazku funguje, len by bolo treba vyladit veľkosť prierezu otvoru rurky veducej z pravej komory voci otvoru v rurke prechadzajucej molitanom v ľavej komore.
priklad: ak je rurka priemer 16mm jej prierez je 3,14x8x8 co je cca 200 mm2 otazne je aky velky zvolit 2. otvor. Určite sa to da presne vypočítať ake su tlakove straty v potrubi a na zaklade toho určiť druhy otvor atd. ale siel by som na to jenoduchsie: zvolil by som na začiatok 2 otvory s prierezom 1/4 rurky teda 200/4/2ks/3,14 co je r2 cca 8 a odmocnnina je 2,82mm
Dal by som teda v streda laveho molitanu 2 diery s priemerom 5,5mm a vyskusal ci taha rovnako z oboch komor, ak nie uprav prierez dier.
Ja som nad tym filtrom uz viac krat rozmyslal, najma koli tomu, ze v teme niekto spominal ako nevyhodu tohoto akva to,že nieje kam dat CO2. Preto som rozmyslal nad tym ako usetrit miesto a zrusit 1 komoru. Napadlo ma toto: (obr.)
Popis: jednokomorovy filter zloženy z molitanoveho predfiltra a FBF pieskoveho filtra. Objem okolo 80 l by to urcite zvladlo o tom nemam pochyb, samozrejme by ho chcelo vyladit. Problem, by mohol byť s čistením molitanu ale to by sa dalo doriešiť, vačším problemom je ale podľa mňa prúdenie v akva. Je veľmi dlhé a pri jednostrannom filtry by opačná strana mohla byť bez pohybu vody.
Ako toto vyriešiť nad tym musim ešte podumať :pivo:
Prílohy
AutoSave_akva.jpg
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Milan666 » 28 Apr 2013 16:37 pm

Googluj "hamburský filter"
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod jiri sajar » 28 Apr 2013 20:52 pm

no neviem... pôvodne som sa nechcel k tejto téme vôbec vyjadrovať už pri pohľade na první nákres filtrov po obidvoch stranách akvária ..... a to preto, že ak vezmeme do úvahy fakt, že voda vždy prúdi cestou menšieho odporu, tak pravá strana by bola úplne nefunkčná, pokiaľ by v nej nebolo nejaké samostatné čerpadlo....voda by cez molitan v pravom filtri nemala dôvod prúdiť...
k druhému nákresu za moju osobu toľko - filter je zbytočne zložitý a ak dobre chápem nákres, tak nasávanie (dvakrát zalomená trubica???) čerpadla je v zóne, kde je piesok... teda pri príliš hrubej frakcii piesku bude filtračný potenciál pieskovej časti minimálny, pri jemnej frakcii piesku bude v ideálnom prípade fitračný potencial vyhovujúci do tej doby, pokiaľ sa piesková časť nezanesie nečistotami, potom vplyvom podtlaku, ktorý vznikne tým, že čerpadlo bude nasávať vodu cez upchatý piesok, vnikne piesok do čerpadla a ak ho len upchá, bude dobre... v lepšom prípade....v horšom sa ti čerpadlo zadre...
nemyslím to v zlom, no riešiš niečo, čo už je dávno vyriešené a len sa zbytočne utápaš v pokusoch o svoje originálne riešenie...
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Caiman » 28 Apr 2013 22:31 pm

asi zle chapeme ten nakres.Predpokladam ze voda ide najprv cez molitan a az potom ju cerpadlo tlaci do pieskoveho filtra.To ale nebude vhodne riesenie pre slaby prud na vystupe z filtra...
Tak ci onak pride mi to zbytocne komplikovane.Bud by som hodil na kraje 10cm hamburka alebo ak chce majitel pouzit viac typov filtracnych medii tak jednoduchy komorovy filter s tym,ze na jednej strane nasavanie pri dne a na druhej strane nasavanie z hladiny.
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Giftzahn » 29 Apr 2013 13:56 pm

@Caiman: jj, moja rec ... jednoduche riesenia byvaju zvacsa tie najucinnejsie ... ak uz nie externy filter ... lebo akva na stene ... tak potom nieco s dobrou ucinnostou a hlavne jednoduche ... cize v tom pripad by som bral "Hamburger Mattenfilter" ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod petroman » 29 Apr 2013 21:15 pm

milan vdaka za tip, vyzera zaujimavo ten hamburger
p. Jiri Sajar ono to funguje presne tak ako je to nakreslene aj ked uznavam, ze nejaka finta v tom je kedze ako ste napisali za normalnych okolnosti by to idealne nefungovalo, ako dokaz prikladam foto z videa original akva od pavlicu :pivo:
filter 1.jpg

filter 2.jpg

caiman ma pravdu, zle ste pochopili nakres, voda je nasavana cez molitan a hlavicou tlacena do piesku, ale mate pravdu, je to moc prekombinovane...
ten hambursky filter sa mi celkom pozdava, ale ako som uz spominal chcem mat filter len na 1 strane teda dvojstrany som vylucil.
potrebujem ale doriesit problem ako zabezpecit aby bol v celom akva dostatocny pohyb vody-hlavne na opacnej strane, ale zaroven aby nebolo prilis velke prudenie v akva, ktore by sposoboval napriklad vytok z cerpacej hlavy (obr.1 a 3).
viac sa mi pozdava obr.2 ale rampu by som radsej skryl do dna
Prílohy
hf.png
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod jiri sajar » 29 Apr 2013 21:56 pm

vinu za zle pochopený nákres na nás nehádž...keby si sa obťažoval s jednou šipkou navaic umiestnenou na rúrke, bolo by hneď jasné, že voda má prúdiť z čerpadla do rúrky a nie naopak... no to nič nemení na tom, že návrh fitra podľa tohto nákresu je zbytočne zložitý a jeho výroba by bola komplikovaná.....
k tým fotografiám výrobcu .... jedna vec je niečo vyrobiť a propagovať to... druhá vec je či to v praxi naozaj funguje ..veď len stačí sa prejsť po niektorých e-shopoch a pozrieť si "supervychytávky" a superceny, ktoré sú viac na parádu a prievan v peňaženke ako na užitok.... z dlhodobej skúsenosti viem, že ak je v ľavej časti filtra vstupný otvor z priestoru akvária do filtra.... cez pravú stranu filtra voda nebude prúdiť - o to viac keď je vidieť, že filtračné média v pravej strane majú niekoľko vrstiev molitanu s rôznymi zrnitostiami.... o to väčší odpor prúdiacej vode budú káasť..... myslím si že ak to v praxi funguje, je to len preto, že prívodná rúrky z pravej časti je privedená až do čerpacieho priestoru čerpadla...alebo .... škoda, že všetky fotky sú urobené tak "šikovne", že nevidno ako je ukončenie rúrky urobené .... možno know-how. ktoré si výrobca stráži
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod jiri sajar » 29 Apr 2013 22:22 pm

kedysi dávnejšie som na youtube niekde videl videjko, kde bolo tzv. riečne akva (škoda, že ho neviem nájsť), kde to bolo riešené tak, že zadná stena akva bola dvojitá a vytvárala pristor medzi týmito dvomi stenami o svetlosti nejakých 6-7 cm , pričom po obidvoch stranách bola vnútorná zadná stena o 3-5 cm kratšia.... za ňou boli vložené molitanové filtračné médiá a výkonná čerpacia hlava hnala vodu štrbinou spoza dvojitej steny von ...výhodou je, že nie je treba vytvárať zložitý prepážkový systém, v štrbine bol umiestnená rampa v podobe predimenzovaného starého dvojitého molitanového bublifuku (predpokladam že ste pochopili čo mám na mysli) a výkonná čerpacia hlava, ktorá na to bola napojená vytvorila potrebné prúdenie, ktoré sa ešte než opustilo priestor dvojitej zadnej steny rozložilo po celej výške vodného stlpca akvária... taký "vodný kolotoč"...
no nie všetkým rybám, ale aj rastlinám takýto "riečny prúd" vyhovuje
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod j » 30 Apr 2013 08:09 am

Prispejem mojou skúsenosťou - Niekedy dávno som vyrobil do cichlidového akvárka akúsi rozstrekovaciu rampu - viď obrázok. Dôvodom malo byť rovnomernejšie prúdenie vody a tým menšia náchylnosť na množenie štetinky. Ten druhý účel to bohužial nesplnilo. Mal som to takto roky (medzi tým afriku vystriedala j. amerika) až ma to nedávno prestalo baviť stále to naprávať, lebo to malo ako všetko samodomo vyrobené kopu konštrukčných nedostatkov a tak som to vyhodil z akvária. Nechal som tam len na vrchu akúsi fajku aby mi to čerilo hladinu v rámci okysličovania. No a od vtedy mám pocit že je tá filtrácia o niečo účinnejšia. Proste mám pri tej istej osádke čistejšie akvárko. Nie že by to pred tým bol nejaký prúser, ale isté zlepšenie tam je. Takže asi niečo na tej jednoduchosti bude.
Prílohy
rampa.jpg
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Giftzahn » 30 Apr 2013 08:31 am

njn, vyhodou "hamburger Mattenfilter" je jeho konstrukcna jednoduchost ... jednoduchost udrzby ... cenova nenarocnost ... ono, tvoj "filtracny" zamer je celkom prespekulovany ... jj, klobuk dolu ... ale pochybujem ze jednou cerpacou hlavou dosiahnes rovnomerne prudenie vody po akva .... ono, sak vzdy vies dokupit nejaku tu fesnu korialiu nano a prudeniu pomoct ...:wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod gorky » 30 Apr 2013 13:22 pm

Je naozaj nutne pre 100 cm akvarium (100 - 120 litrov) riesit nejake prudenie? Ja mam zatial iba 54 litrove, tak neviem presne otestovat tieto veci. Predavaju sa aj bezne interne filtre pre vacsie objemy akvarii, ktore by boli postacujuce. Akurat v tomto pripade je akvarium uzsie. Nestaci tam jeden klasicky interny filter (napr. pre 120 litrov), ktory by bol umiestneny v lavej komore len s vacsim filtracnym mediom? Priecka, ktora by oddelovala stred od lavej komory by mala otvory od stredu nizsie, kde by filter nacerpaval vodu. V dolnej a strednej casti komory by bolo filtracne medium a v hornej by bola hlava filtra, ktora by tlacila vodu naspat do strednej casti akvaria.
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Milan666 » 30 Apr 2013 17:55 pm

petroman, rád som poradil, len ja nie som za tie placky na stenách
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod TTjopo » 30 Apr 2013 18:14 pm

Pri takomto tipe akvaria by som to riesil ako nacrtol " j "
Rampu zvyslo nadol od vrchu az dole.Kedze je akva dost uzke tak s prudenim by tam namal byt az taky problem.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod petroman » 01 Máj 2013 13:27 pm

nejak sa to tu rozbehlo...
takze po poriadku:
p. Sajar: ja na nikoho nehadzem vinu a bol by som nerad aby sa tato tema stala opat konfrotacnou ako na zaciatku.
Ten nakres nieje celkom jednoznacný, to priznávam.
K tomu povodnemu filtru z fotiek vyrobcu: ja by som to riesil podobne ako si pisal ty, teda rurku z pravej komory napojit priamo na hlavu a v mieste lavej komory T - cko s ventilom, ktory by bolo treba systemom pokus omyl nastavit tak ,aby bol kladeny rovnaky odpor pre vodu z oboch komor. Predpokladam ze vyrobca to ma uz zistene a v tej rurke ma v lavej komore len dierky zodpovedajucej velkosti, aby to fungovalo a podla mna to aj funguje. Tolko k tejto povodnej verzii, ktoru sam aj tak uz vylucil.
K tomu riecnemu akvarku: zaujimave riesenie, ale ja zas nechcem aby som mal rieku v akva :) len chcem dosiahnut stav aby sa ziviny a pridavane latky dostali do celeho akvarka, zaroven aby nebol prilis velky bodovy prud, aby mi nebujnela stetinka.
j - dik za prakticku skusenost, zatial bol tvoj system favoritom na pouzitie no s tou stetinkou si ma nepotesil...
Giftzahn: no chcem sa aspon pokusit o co najlepsi pohyb vody, nerad by som do viditelnej casti nieco pridaval, ale ked nebude ina moznost tak tam supnem koraliu.
Gorky: to akvarko je dost dlhe 1,2 m a uzke cca 20 cm, ak v nom bude rastlinstvo a dekoracia moze sa stat, ze v pravom konci nebude pohyb vody a na lavom bude z hlavy az prilis velky prud - riziko stetinky
Milan666: viem tvoj nazor, ak to budem robit tak ako ste mi radili dam sirku akvarka aspon 20 cm aby to nebola az taka placka, samozreme s osadenstvom tiez rozumne :wink:
TTjopo: tiez sa mi pozdava to riesenie, ale ako pisal " j" mal problem pri nom so stetinkou :x
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod TTjopo » 01 Máj 2013 13:50 pm

Stetinka nieje len o silnom prudeni vody na to by som vobec nepozeral.Je sice zname o stetinke ze sa vyskytuje najcastejsie pri silnom prudeni vody ale pri kazdej riase plati to,pokial maju rstliny dostatok vsetkych zivin nato aby prosperovali tak riasa nema takmer sancu.Osobne som mal snad v akva vsetky druhy rias aj sinicu no najhorsie s cim som sa stretol je BBA.
V akva nieje ani tak dolezite ake je prudenie vody silne ale o to aby bolo co najrovnomernejsie.Mam v akva aj stetinku no len jednu stetinu na vystupe filtra inak ju nenajdes nikde inde a to mam v akva o dlzke 120cm filter JBL1500 a 2x cerpacia hlava s vykonom 1000 L/h.Ked niekedy tu stetinu z vystupu filtra odtrhnem kludne ju necham plavat v akva a nikdy sa nerozmnozi lebo na to jednoducho nema podmienky.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod j » 02 Máj 2013 07:23 am

petroman napísal:j - dik za prakticku skusenost, zatial bol tvoj system favoritom na pouzitie no s tou stetinkou si ma nepotesil..

Pre upresnenie - štetinku som mal len pri Afrike. Potom som to takto isto prevádzkoval roky pri Južnej Amerike (rastlinkách) a po štetinke nie je ani stopy, takže s filtráciou problém nebol. Ak by si náhodou išiel vyrábať niečo podobné tak nezabudni dať nejaké výtokové otvory na úroveň hladiny kvôli čereniu hladiny a s tým spojeným okysličovaním akvária. Ja som to takto mal a nestalo sa mi ani raz že by ryby lapali po vzduchu a to aj pri letnej 30 stupňovej vode. Problémom bolo že sa tie výstupné otvory relatívne často zanášali bordelom (kolónie baktérií?) a bolo to treba občas prečisťovať. Hlavne tú koncovú vrcholovú časť pri hladine. To bol tiež jeden z dôvodov prečo som tú rampu nakoniec zrušil. A ako dom písal, mám dojem že je tá filtrácia teraz o niečo účinnejšia.
V ostatných dvoch akváriách mám klasické vnútorné Eheimy s rozstrekovacou rampou a nemám pocit že by bol nejaký problém s nedostatočným prúdením vody, ale ide o akváriá o dĺžke 60 a 80cm. Ale nevidím dôvod prečo by to nemalo rozpohybovať aj metrové akvárko. No a ak aj filter a jeho prúd niekam nie celkom dočiahnu, ešte by tu mala stále pôsobiť jedna veličina o ktorej nás tuším učili ešte na základke - brownov pohyb, takže o nejaké zle distribuované živiny by som sa asi nebál :) .
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Giftzahn » 02 Máj 2013 09:33 am

petroman napísal:Giftzahn: no chcem sa aspon pokusit o co najlepsi pohyb vody, nerad by som do viditelnej casti nieco pridaval, ale ked nebude ina moznost tak tam supnem koraliu.


njn, sak predpokladam ze zo zaciatku kym ti akva nezdzunglovatie t.j. riadne nezarastie nebude s prudenim problem ... neskor vsak moze problem nastat ...a vo svojej podstate budes mat dve mozne riesenia ...bude rastlinky prestrihat a najrychlesie rastuce burinky povyhadzovat ... atym padom mat stale optimalne prudenie .... alebo ponechat rastlinky a pridat koraliu ...ale sak to momentalne este neponahla a casom sam uvidis ktorou cestou sa vyberies ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod jiri sajar » 09 Máj 2013 23:59 pm

Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod lubosmihula » 14 Máj 2013 19:14 pm

U nás to majú vo firme kde pracuje - hodnotím to ako katastrofu. Keby som mohol, tak by som tých ľudí čo to kupujú a predávajú a prevádzkujú premenil na ryby a choval ich v tejto obrazovej truhle.
Neurazte sa ale ak sa skalár nedokáže poriadne otočiť - nedá sa to nazvať ako tragédia ľudského mozgu :oops:
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Milan666 » 14 Máj 2013 19:45 pm

K tomu sa aj ja pripájam, nič proti televízorom tohto typu, ale prispôsobovanie akvárií tomuto trendu je nehodné chovateľa, iba ak biznismena kšeftára.
Pomaly sa dáva zbohom biorbom, verím, že aj tomuto čo najskôr odzvoní umieráčik
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod M.i.s.o » 14 Máj 2013 19:54 pm

mne hlavne na tom vadi ze akvarium by mal byt konicek a nie nejake all in one dekoracne riesenie pre neakvaristu. Inak ak sa do toho vybere spravne osadenstvo (male druhy ryb do miniakva) tak s tym nemam zasadny problem. Tu sa stretavame s ovela nevhodmejsimi podmienkami pre ryby, rovnako ako sa stretavam z ovela horsim sposobom zarabania penazi
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod jiri sajar » 14 Máj 2013 20:06 pm

tiež nie som z takého riešenia akvaria šťastím bez seba, no vedel by som si v ňom predstaviť drobné typy rybiek .... no skalárov v žiadnom prípade....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod gorky » 14 Máj 2013 21:54 pm

lubosmihula napísal:U nás to majú vo firme kde pracuje :oops:


Mohol by si prosim napisat ako presne funguje ten filter... ak to teda mate v robote. Je tam naozaj nasavanie z dvoch stran, alebo to je len z jednej a to druhe je len trik, aby zmiatli pozorovatela :D
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Predchádzajúca

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.