Clea helena (Anentome helena)



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod dankooo » 21 Máj 2013 20:00 pm

tiež mam helenky v 54 asi mam ich tam 10 a pri nich mam okolo 50 sakur a aj mlade stare a nevidim nic akurat tak prazdne ulity kotuliek ktore tam hadzem :D ale nevidim ziadne mlade kotulky čim to bude ? medzi 10 kusami by sa mal najst par ..
dankooo
 
Príspevky: 325
Obrázky: 0
Založený: 06 Jan 2010 12:35 pm

Reklama

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod triscene » 21 Máj 2013 20:38 pm

byvaju naladove a kotia sa ako chcu a ked maju prisun ziveho :)
ja som zasa vajicka mal ale nevidel som zeby sa liahli, ale naposledy som videl uz prazdne obaly bez vnutra tak snad casom uvidim mini helenu :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod prasan » 21 Máj 2013 20:54 pm

Nevzal som ich na množenie.Ide o to,že bežné slimáčiky urobia viac práce ak sa sem tam na akva pozabudne.Tie helenky mi vylovili i giraulusov a prakticky som ich vôbec nevidel,pretože sa po naládovaní zahrabali do substrátu.To si tam račej dám vežovky, kotuľky.Už som sľúbil.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod dedojozef » 23 Máj 2013 08:48 am

dankooo napísal:tiež mam helenky v 54 asi mam ich tam 10 a pri nich mam okolo 50 sakur a aj mlade stare a nevidim nic akurat tak prazdne ulity kotuliek ktore tam hadzem :D ale nevidim ziadne mlade kotulky čim to bude ? medzi 10 kusami by sa mal najst par ..

Je to trošku pomotane :) (slová a vety v jednom). Neviem presne čo chceš namnožiť. Ale ak kotúlky, tak tá je hermafrodit. Rozmnožuje sa bez ohľadu množstva či pohlavia. Príčin, prečo sa ti nemnožia môže byť viac. Vajíčka na listoch môže skonzumovať, ako helenka, tak aj krevetka.
Ak sa snažíš o helenky, tam pár potrebuješ, ale od vajíčka k mladému slimákovi je dlhá, niekoľko mesačná cesta. Neostáva ti, len čakať a dúfať :).
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod urgy » 23 Máj 2013 09:44 am

080 napísal:No ja nechápem kupil som dve Heleny do 80l akvária kde je cca 100-150 kotuliek a nevidím že by ich bolo menej Heleny kotulky obchadzajú... Dokonca jedna kotulka ma taku drzosť že sa vozí na Helene... Kedy začne očista??? :)


Ja som zažil práve opačný prípad. Kúpil som si 3 kúsky do 50l akvárka, kde som mal minimálne 100 - 150 kotúliek, pravdepodobne aj viac. Do troch týždňov vyjedli všetky do jednej. Každé ráno som videl ako sa na dne hromadia prázdne ulity, neviem či im po usmrtení slimáka pomáhali s jedením galaxky ale tri kotúľky mi vyčistili do troch týždňov akvárium úplne. Potom som dve daroval známym ktorí mali tiež veľký problém s kotúľkami, ale tam neboli také úspešné...to akvárium bolo ale dosť prekrmované takže tam sa asi množili kotúľky o dosť rýchlejšie...
urgy
 
Príspevky: 150
Založený: 04 Jan 2011 22:13 pm

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod prasan » 23 Máj 2013 15:02 pm

dedojozef napísal:Ale ak kotúlky, tak tá je hermafrodit. Rozmnožuje sa bez ohľadu množstva či pohlavia.

Pozor! Jediná sa ti nikdy nerozmnoží ak nebola oplodnená.Sú síce obojpohlavné,ale na rozmnoženie potrebujú druhého slimáka.Potom sa jeden chová ako samica a druhý ako samec.Čiže je to hermafrodit,ale nedokáže oplodniť sám seba.Za čistého hermafrodita môžme pokladať samice raka Procambarus fallax.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod peterson35 » 25 Máj 2013 19:14 pm

ja som mal helenky povodne len 4 ks dal som ich do 60l akva, kde bolo dost kotuliek zavlecenych z rastliniek co som kupil a docela rychlo sa mi mnozili a aj kotulky zmizli...po case som to akva rusil a zalozil nove 120l....z toho maleho pri ruseni som vylovyl zhruba 90 heleniek a to som ich uz aj predtym dost rozdaval..nechal som si 8..ale po premiestneni do toho vätsieho dlho nic....tak som daval vezovky do akva , helenky ich hned lovili a netrvalo dlho objavili sa aj male, paradoxne som vajicka nikdy nezbadal.....este v jednom akva mam parik rakov procambarus clarki a ked ich krmim trebars rybacim masom, alebo neakym mrazenym krmivom a neake ked padne na dno helenky sa tiez vrhnu nato, neviem ale asi dost zalezi aj na potrave aby sa mnozili potrebuju svoju prirodzenu potravu slimaky pripadne neake zive krmivo
peterson35
 
Príspevky: 17
Obrázky: 6
Založený: 16 Máj 2011 16:01 pm

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod SomVločka » 25 Máj 2013 19:38 pm

Ahojte,

mám akvárium, v ktorom sa mi premnožili kotuľky. Zohnala som si heleny (4 ks) no kotuľky sa mi ani po polroku nezredukovali a tak si chcem kúpiť ryby Mrenka priečnopruhá [Botia macracantha]. Na týchto forách som sa dočítala, že kotuľky zlikviduje dosť rýchlo resp. všetky slimáky. A keďže nechcem aby mi tie ryby požrali aj heleny chcela by som ich dať do nejakého provizorného akvária. A teda chcela by som sa opýtať či mi v takom akvarku bez filtra a kyslíka tie heleny prežiju? Boli by tam len kamienky nejaka ta rastlinka a samozrejme by som ich prikrmovala, no neviem ako to je s tým kyslíkom.

Vopred ďakujem za odpoveď. :)
SomVločka
 
Príspevky: 5
Založený: 25 Máj 2013 19:30 pm

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod Milan666 » 26 Máj 2013 11:31 am

Kotuľky sa ti premnožili lebo prekrmuješ, vytváraš "hojnosť" odpadného krmiva a to kotuľkám prospieva. Pri striedmom krmení sa ich počet udržuje na optime a netreba zabúdať, že aj kotúľky sú úžitočné a netreba z nich robiť strašiaka. 4 helenky ti to nepreriedia, to nie sú kyseliny a môžu konzumovať len to čo im stačí a nie to čo by sme im my najradšej určovali.
Ak uvažuješ o botiach, tak vedz, že na začiatok potrebujú minimálne 300 (tri sto) litrové akvárium! Dorastajú do veľkosti 30cm!

To len, aby to nebolo týranie ako toto!
http://www.youtube.com/watch?v=tPWrbMhf_5g

:oops: :oops:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod kinluska » 06 Jún 2013 15:24 pm

Ahojte, potrebujem poradiť. Mám nespočetné množstvo slimákov. Pred pár mesiacmi som kúpila dve heleny ale ani raz som ich nevidela žrať jediného slimáka. Dokonca im drzo behajú po ulitách a nič.... Mám prikúpiť heleny, použiť chémiu, alebo ako inak sa ich zbavím???
kinluska
 
Príspevky: 12
Založený: 01 Feb 2013 13:58 pm

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod triscene » 06 Jún 2013 15:28 pm

pri pohlade do mojej kristalovej gule si myslim ze mas 200 litrove akvarium ale neviem ci je to pravda :)
prepac ale ak ich mas v 10 litrovom tak by ich mali vyhladit, ak mas dva kusy heleniek v 100vke tak necakaj zazraky.
Zozeru asi jedneho slimaka denne a su aktivne hlavne vecer alebo v noci.
a slimakov sa zbavis tak ze nebudes prekrmovat lebo pricinou premnozenia slimakov je prekrmovanie. ked nebudu mat tolko zbytkov v dne ako mas, tak sa nebudu mnozit tak rychlo.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod kinluska » 06 Jún 2013 15:30 pm

Mám 54l akvárium, ale prekrmovanie môže byť pravda, lebo mám gupky a neviem si s nimi dať rady, vkuse rodia a sú hladné a besné! :) Heleny mám dve, ale mám chuť kúpiť ešte aspoň jednu-dve, možno sa viacej posnažia.
kinluska
 
Príspevky: 12
Založený: 01 Feb 2013 13:58 pm

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod martin_s » 06 Jún 2013 15:32 pm

kinluska helena zozerie tak max. 1 slimaka za den, co pri premnozenych hned ani nezbadas, najmä ked si na nom pochutna v noci... Chcelo by to si aj precitat tuto temu a okrem nej minimalne aj slimaky-t695.html ... :idea:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod Milan666 » 06 Jún 2013 17:27 pm

A zamerať sa na prevenciu! Nie na helenky
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod justinik » 07 Jún 2013 22:22 pm

kinluska napísal:Mám 54l akvárium, ale prekrmovanie môže byť pravda, lebo mám gupky a neviem si s nimi dať rady, vkuse rodia a sú hladné a besné! :) Heleny mám dve, ale mám chuť kúpiť ešte aspoň jednu-dve, možno sa viacej posnažia.


Roky rokúce probém so slimákmi v rodičovskom akváriu, potom som si tu prečítal o helenkách... S niekym som tuna z fóra vymenil, ja som nabral kotuliek a on mi dal 3 helenky... Tie helenky v priebehu max 2 mesiacov úplne vykynožili kotuľky...
Len škoda, že som o nich nevedel skôr, ušetril by som si kopu roboty s kotulkami... :pivo:
Obrázok používateľa
justinik
 
Príspevky: 97
Obrázky: 9
Založený: 24 Feb 2008 18:26 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod prasan » 07 Jún 2013 23:05 pm

Kotúľky patria medzi naj požieračov rias.Ešte raz budete radi ,že dáke máte.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod prasan » 07 Jún 2013 23:05 pm

:idea:
Naposledy upravil prasan dňa 07 Jún 2013 23:07 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod prasan » 07 Jún 2013 23:05 pm

Helenka je len takou záchranou z núdze.Chybu treba hľadať nie v akvárku ale u seba.Hlavne v prístupe a starostlivosti o akva.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod justinik » 08 Jún 2013 11:58 am

prasan napísal:Kotúľky patria medzi naj požieračov rias.Ešte raz budete radi ,že dáke máte.


To len môžem potvrdiť.... kým boli kotulky riasa nemala šanca, teraz niesu tak musím čistiť sklá.

staroušom sa nechce, tak sa nato nemôžem pozerať a keď som doma tak im to spravím... gupky to zvládajú :lol:
Obrázok používateľa
justinik
 
Príspevky: 97
Obrázky: 9
Založený: 24 Feb 2008 18:26 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod Milan666 » 08 Jún 2013 12:27 pm

Nikto tu zatiaľ nespomenul, že aj helenky sa namonžia a čo potom? Botie? A potom keď Botia bude mať 30cm, čo potom?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod triscene » 08 Jún 2013 14:01 pm

Milan666 napísal:Nikto tu zatiaľ nespomenul, že aj helenky sa namonžia a čo potom? Botie? A potom keď Botia bude mať 30cm, čo potom?


Milane, je to smiesne ze taky komentar das prave ty co mas vela sklusenosti. Mam helenky 2 roky a nerozmnozili sa mi este ani raz, hoci vidim ako sa paria. Len asi pred mesiacom som vajicka videl ale takisto sa tie vacky sa vyprazdnuju po velmi dlhej dobe a male som este nevidel. Tie vraj nie je vidno aj 2-3 mesiace. Nikdy sa ti nerozmnozia tak ako kotulky a hlavne si mozes zarobit ich predajom.

Odoslané z môjho R800i
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod MAUceu » 08 Jún 2013 17:04 pm

Dokazu sa rozmnozit tak ako aj kotulky. Nie je problem aby si za par mesiacov mal vo vacsom akva 500-1000 heleniek.
Vsetko je o podmienkach. Ale helenky pokial nebudu mat co jest tak uhynu.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod Milan666 » 08 Jún 2013 21:01 pm

triscene napísal:
Milan666 napísal:Nikto tu zatiaľ nespomenul, že aj helenky sa namonžia a čo potom? Botie? A potom keď Botia bude mať 30cm, čo potom?


Milane, je to smiesne ze taky komentar das prave ty co mas vela sklusenosti. Mam helenky 2 roky a nerozmnozili sa mi este ani raz, hoci vidim ako sa paria. Len asi pred mesiacom som vajicka videl ale takisto sa tie vacky sa vyprazdnuju po velmi dlhej dobe a male som este nevidel. Tie vraj nie je vidno aj 2-3 mesiace. Nikdy sa ti nerozmnozia tak ako kotulky a hlavne si mozes zarobit ich predajom.

Odoslané z môjho R800i

No ja som si myslel to isté, dlhú dobu som si myslel, že sa veľmo ťažko rozmnožujú. Napísal som to aktuálne preto, lebo sa mi teraz tak namnožili ako kotúlky, no žasnem. Ešte, že mám viac akvárií a mám ich kde umiestňovať.
Myslel som na tých, čo majú jedno akva :|
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod Giftzahn » 31 Mar 2014 09:40 am

Inak ak by mal niekto z BA záujem o heleny - rád sa niekolkých (aj väčšieho počtu) zbavím.


jj, tak zaujem by som mal o par kuskov 2-3 by som isto vzal ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.