Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod duri » 05 Dec 2004 20:41 pm

Uz dlhsiu dobu uvazujem, ci ma alebo nema cenu snazit sa robit namiesto tzv. spolocenskeho akvaria (kde sa nehladi na geograficky povod rastlin a ryb) akvarium biotopne, resp. regionalne. Spolocenske akvarium moze byt velmi pekne, ale je to uplne umele prostredie, ktore s realnou prirodou ma malo spolocne. Neviem preco, ale vadi mi to. A tak som si povedal, ze moje akva trosku zorientujem smerom do JV Azie. Teraz mam akva zarastene hygrophilami, rotalou rotundifoliou, valisneriou, cryptocorynami, barclayou a eleocharisom, plavaju mi v nom hlavne rybky z tejto oblasti. Ale pochybnosti zostali - sice nemam tetry vedla mreniek, ale k biotopu to ma tiez strasne daleko. Biotopov JV Azie je x a to, co mam ja, je nieco ako "best of SE Asia". Jedine ze som si dost skomplikoval zivot, lebo urobit pekne akvarium z obmedzeneho poctu druhov rastlin a ryb je o dost tazsie ako z "no limit" vyberu. Ma podla vas specializacia akvarii podla jednotlivych "regionov" nejaku cenu? Samozrejme, existuju aj na tomto fore dost rozoberane specialne typy akvarii - afriky, more, rastlinkove - holandske akvaria, najnovsie aquascappingy, ale biotopmi alebo regionalnymi nadrzami sa tu zaoberame striedmo. Preco? Je "regionalna nadrz" slepa cesta?
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod roox » 05 Dec 2004 23:52 pm

duri: jednoznacna podpora... !!!

jsem kazdopadne pro biotopni akvarium, u sve nadrze (63l) jsem se k biotopu JV Asie dostal trochu oklikou... kdyz jsem zakladal akvarium, tak jsem po bratrovi "zdedil" 10 razbor klinoskvrnnych (bracha se ted bavi zivorodkama), rostliny doma byly akorat cryptocoryny a hygrophily... pak jsem zacal studovat literaturu a obevil krasu biotopu. Pak jsem faunu/floru doplnil o parecek cichavcu (colisa lalia) a Limnophilu sessilifloru. No zatim to neni udelani, par veci mi ten biotop trosku kazi :) z rostlin je to bacopa mineri, sagitaria subulata (ale moc se ji nedari) a mayaca fluviatilis.. z rybek je to ancitrus sp. - toho jsem ale dostal od pritelkyne, tak nemam nervy a ani duvod se ho zbavovat ;)

Na ty tvoje otazky existuje odpoved. Ptas se, zda ma cenu specializace akvarii na jednotlive regiony.... podle mne to ma cenu, hlavne pokud se rozhodnes, ze to tu cenu ma PRO TEBE. Podle mne je to urcity vyssi level pro akvaristy, udrzovat spolecenskou nadrz neni problem pro sirokou masu lidi. Ale jenöm nekolik nadsencu si da tu praci sehnat materialy o biotopu, nastudovat je a uvest je v zivot.

Ja jsem uz lehce propadl, v hlave nosim napady na nekolik dalsich akvarii.. jednoznacne biopnich. Prvni krok jsem uz udelala, s nadsenim jsem sehnal trochu informaci. Ty jsou u mne na webu pod zalozkou :arrow: BIOTOPY.
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod joko » 06 Dec 2004 01:36 am

duri napísal:Spolocenske akvarium moze byt velmi pekne, ale je to uplne umele prostredie, ktore s realnou prirodou ma malo spolocne.
duri, ja teda vobec nesuhlasim, malo spolocne s realnou prirodou !!!
Ked si kupis pomaranc - pre teba to neni realne ovocie? Ked je dovezene.
ked ides do Tunisu - pre teba to neni realna priroda ? Aj ked si tam cudzinec.
Pre mna ano, lebo som si na to od malicka zvikal ! Na "Tunis" to
myslim tak, ze som od malicka cestoval!
Aj ryby si zviknu, mozno lahsie na novu rastlinku ako ty na juzne ovocie.
Takze je to realna priroda, podla mna, len to nie je to kde zili ich
predkovia, lebo tie rybky su najskor odchovane aj tak v zajati.
Pre ne je to realna priroda ! Nehovorim ze je to Biotop, samozrejme ze to nie je,
ale na krase to vobec nic nemeni. A pre rybky odchovane v zajati je to realna priroda.

duri napísal:Je "regionalna nadrz" slepa cesta?
Urcite nie, je to pekny
konicek ako aj ine akvaria. Ak sa ti to lubi, tak zalezi len na tebe.

roox napísal:duri: jednoznacna podpora... !!!
jsem kazdopadne pro biotopni akvarium, ...
... Podle mne je to urcity vyssi level pro akvaristy, udrzovat spolecenskou nadrz neni problem pro sirokou masu lidi. Ale jenöm nekolik nadsencu si da tu praci sehnat materialy o biotopu, nastudovat je a uvest je v zivot.

Urcitim sposob mas pravdu, je to vyssi level, s toho dovodu, ze povatcsine prve akva
je take kam si pozhaname rastlinky a rybky ake pridu. :-) Az potom zacneme studovat viac.
Ale myslim ze udrzovanie nadrzi Biotop a Spolocenske je skor na rovnakej urovni,
ak samozrejme porovnavame rovnake rybky, to znamena ze neda sa porovnat Biotop Malwi
s Holandskim akvariom.
Skor by som povedal, ze po technickej stranke je tazsie sa starat o Spolocenske
pomiesane akvarium ako o Biotop. Tam zariadila priroda aby zivocichy navzajom
spoluzili, ale pri Spolocenskom/Holandskom sa musi starat akvarista! :-)

Mimochodom: Obaja ste za Biotop a ani jeden ho nemate ! :-)
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod milop » 06 Dec 2004 09:53 am

Duri fandim ti ,
mal som take iste zmery ako ty, dokonca som ich realizoval, lepšie povedane pokusil som sa- zhodou okolnosti 1. bola tiež azija ( 2. akva= " Orinoko") Urobil som, potešil sa, ale časom prišli iné pekné= zaujmavé ryby a rastliny, potom ešte krajšie , a tým som skončil.
Ak nemáš viac akva , alebo nie si extremne zameraný na nejaké ryby a lokalitu , tak je ten zámer móóóc obmedzujúci - hlavne biotop - to regionalne akva sa mi zda realnejšie, ale aj tak ......
ja som nedokazal dlhšie zostať ani pri rybach a rastlinách z jedného kontinentu.
( nehovoríme o af. cichlidách,alebo halančíkoch,.. to je iné kafe)
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod viridis » 06 Dec 2004 10:40 am

duri napísal:Ma podla vas specializacia akvarii podla jednotlivych "regionov" nejaku cenu? .... ale biotopmi alebo regionalnymi nadrzami sa tu zaoberame striedmo. Preco? Je "regionalna nadrz" slepa cesta?


Mne sa myslienka biotopnych nadrzi osobne pozdava.
Ale ak by sme chceli byt velmi prisny a ist az do urovne napodobenia nejakeho mikroregionu, tak v domacich podmienkach simulovat podmienky nejakeho povodia, mame dost malu sancu.
Respektive, iste sa to da, ale bolo by dost narocne presne simulovat vsetky dane podmienky, (napr. chemizmus vody meniaci sa v obdobi dazdov, sucha. )

A sirsi region - napriklad, ze Azia, to uz je tak siroka skala ryb a rastlin, zijucich od horskych bystrin az po stojate ryzove polia, ze vlastne o "biotopnom" akvariu skoda vraviet ... :)
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod Ig » 06 Dec 2004 12:06 pm

duri napísal:Spolocenske akvarium moze byt velmi pekne, ale je to uplne umele prostredie, ktore s realnou prirodou ma malo spolocne.

V podstate suhlasim ale povedal by som to trochu inak. Spolocenske akvarko je v podstate biotop vynimocny svojim osadenstvom a jedinecny na svete. Ci ma nieco spolocne s realnou prirodou by sa ukazalo az keby si osadenstvo preniesol do danej oblasti a cakal co prezije. Podobne ako ked nasadis do nasich rybnikov nejaky druh ryby alebo rastliny cim zmenis biotop.

Skor si myslim, ze na Spolocenskom akvariu Ti vadi to ze je tam pokope 30 druhov rastlin a 30 druhov zivocichov, ktore v realnej prirode jednoducho vedla seba neexistuju a bolo by velmi otazne ci by mohli existovat.

roox napísal:Podle mne je to urcity vyssi level pro akvaristy, udrzovat spolecenskou nadrz neni problem pro sirokou masu lidi. Ale jenöm nekolik nadsencu si da tu praci sehnat materialy o biotopu, nastudovat je a uvest je v zivot.

Dovolim si nesuhlasit, lebo udrzovat siroko spektralne spolocenske akvo je mozno niekedy vacsi problem ako samotny biotop. Predsa len zladit poziadavky druhov zo vsetkych kutov sveta je asi narocnejsie ako zobrat druhy, ktore uz 'geneticky' ziju pri sebe.
Skor by som povedal, ze je iny level (basically natural), ktory je narocny prave v tom co si spominal: v nastudovani regionu a potom v pozhanani vsetkych zloziek (prirodzene podlozie (substrat), korene, skaly, rastlinky, rybky, slimaciky, .... atd.) a pre uplnych detajlistov a nadsencov vo vytvoreni nejakeho zakutia (t.j. ci dve raslinky mozu rast pri sebe jedna nad druhov ci sa znasaju, alebo ci tato moze rast v tomto substrate spolu s tou druhou)

Duri: takych akvaristov, ktori casom rozmyslaju o biotope alebo aspon regione je urcite vela. Ja som tiez rozhodnuty, ze si v novom roku prerobim layout. Skor by som sa zamyslel aj nad tym preco to ludi laka. Ja osobne si chcem vytvorit nieco zalozene na anubiasoch alebo cryptokorynach. Cize k zmene ma primelo to, ze sa mi tieto raslinky pacia a chcel by som s nich vytvorit podla moznosti realne prirodne prostredie.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod roox » 06 Dec 2004 12:44 pm

joko, ig: souhlasim, z hlediska pece je vse neoddiskutovatelne, proste ji akvariu musime venovat, pres to nejede vlak :? Ja jen prosazuji heslo, ktere pouzivam temer ve vsech oblastech sveho zivota: " V jednoduchosti je sila. " Timpadem rozumny vyber ryb a rostlin, radeji hejno + par dominant, zadna preplacanost, kyc, silena kombinace apod. Od toho je blizko k biotopnimu - no spise jak zde bylo lepe receno regionalnimu akvariu :)

jinak musim rict, ze mne laka vytvorit si hlavne tyto dva dalsi "biotopy" malawi utes a bystrinu s piscitym dnem (papua/new guinea) s gavunky...
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod xDodox » 06 Dec 2004 12:55 pm

Kde (stranky) sa daju najst lokality kde zije konkretna ryba?
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod Ig » 06 Dec 2004 13:07 pm

milop napísal:Duri fandim ti ,
mal som take iste zmery ako ty, dokonca som ich realizoval, lepšie povedane pokusil som sa- zhodou okolnosti 1. bola tiež azija ( 2. akva= " Orinoko") Urobil som, potešil sa, ale časom prišli iné pekné= zaujmavé ryby a rastliny, potom ešte krajšie , a tým som skončil.
Ak nemáš viac akva , alebo nie si extremne zameraný na nejaké ryby a lokalitu , tak je ten zámer móóóc obmedzujúci - hlavne biotop - to regionalne akva sa mi zda realnejšie, ale aj tak ......
ja som nedokazal dlhšie zostať ani pri rybach a rastlinách z jedného kontinentu.
( nehovoríme o af. cichlidách,alebo halančíkoch,.. to je iné kafe)


V podstate urcita zunovanost a okukanost spolu s hladanim niecoho noveho nas vedie k tuzbe vytvorit regionalne akvarium.
Tento mechanizmus je urcite aj opacny respektive nas presuva z Holandsky akvarii do akvarii s Afrikami ...... atd. :roll:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod roox » 06 Dec 2004 18:07 pm

xDodox napísal:Kde (stranky) sa daju najst lokality kde zije konkretna ryba?


nejlepsi ale v anglictine je http://www.fishbase.org/ .... informace jsou dostatecny, viz napr.: colisa lalia.
Jinak pokud si na google.com das vyhledat rybu, behem chvilky se muzes proklikat i ktomu, kde zije. staci jen chtit a venovat tomu trochu casu.
Dobra stranka k biotopum je: http://www.mongabay.com/fish/biotope.htm
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod joko » 06 Dec 2004 21:29 pm

Celkom dobra tema, vidim ze sme vsetci spokojni. :)
roox napísal:mne laka vytvorit si hlavne tyto dva dalsi "biotopy" malawi utes a bystrinu s piscitym dnem (papua/new guinea) s gavunky...

Cekom sa mi pozdavala myslienka takeho Biotopu, spravit si nejake velmo dlhe akva 5 m, dat na zaciatok 2 cerpadla ako ma more, a vytvorit bystrinu ala pereje :-) Tam by dobre vyzneli dlhe valisne. :?:
Naposledy upravil joko dňa 07 Dec 2004 00:45 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod roox » 06 Dec 2004 23:42 pm

joko napísal:Celkom dobra tema, vidim ze sme vsetci spokojni. :)
Cekom sa mi pozdavala myslienka takeho Biotopu, spravit si nejake velmo dlhe akva 5 m, dat na zaciatok 2 cerpadla ako ma more, a vytvorit bystrinu ala pereje :-) Tam by dobre vyzneli dlhe valisne. :?:


tak to te potesim... neco podobnyho jsem uz nasel, mozna ze se ti to bude hodit 8)

A River Runs Through It: http://www.loaches.com/river_tank.html
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod joko » 07 Dec 2004 00:45 am

U mna v akva chodia pravidelne ryby na trenazer ku vyvodu z filtra trenovat plavanie proti prudu. Mozno im raz stiahnem rampu a pojde prud priamo z hadice na plny vykon :lol: som zvedavy, ktore to uplavaju.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod Maja » 07 Dec 2004 11:36 am

Po rokoch so spolocenskym akvariom som ho postupne prestavovala na JV Aziu. Po rokoch s nou som ju prestavala na Thajsko. Dva roky som sa pripravovala na biotop Thajsko. Netreba hned vsetko nakupit, vela veci je absolutne nepotrebnych, vela ryb tam ani nezije a su napisane, ze su odtial (to iste plati o rastlinach), vela veci ani nezozeniete. Zacnime dnom...laterit nemam, ma len klasicky strk :-(. Rastliny: jedna Barclaya stoji 250 :-( a je narocna ako zla zena :-). Ryby: kym zozeniete to co chcete, to co uz mate vam medzicasom vykape :-(. A aky sok zazijete, ked pozriete na vas vybrany biotop do mapy a zistite, ze dana krajina ma o 20x viac ludi ako Slovensko alebo o 20x vacsiu rozlohu :-). Tam uz naozaj o biotope nemoze byt ani rec.
Biotop ale potesi srdce. Vzdy ked nan pozriete, tak sa vas zmocni pocit, ze ste nieco dokazali, nieco si precitali a urobili, ze mate cosi, po com ste tuzili...je to taka nonstop dovolenka v krajine vasho srdca :-).
A ked euforia opadne, nevadi, akvarium sa da vzdy pouzit na dalsi experiment. Momentalne mam strasneeee riasy a vobec ma to nestve...pozrem nan a poviem si, ze je to Thajsko s riasou :-).
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod Raviolka » 07 Dec 2004 12:43 pm

Hmmmmm... pěkný téma :D I já jsem se snažila před pár lety založit akvárium jako čistě amazonskou záležitost... zdálo se, že tam je všeho na výběr dost... ale nejde to :( Těch krásných rostlin, které bych si musela odpustit... a hlavně, co by to bylo za akvárko bez Vallisnerií :oops:
Ponechme stranou biotopní akvária, to je opravdová lahůdka pro fajnšmekry... ale i při "regionu" bys musel mít buď velkou sebekázeň, nebo pár jiných akvárií k uspokojení "sběratelské vášně" :o
Pokud jde o JV Asii (nebo Asii jako taková): Dobrá, můžeš použít Barclayu, Rotalu rotundifoliu (Indie), Cryptocoryny (ale některé jsou jen Cejlonské, další zase rostou daleko na východě) a Hygrophily. Z těch dalších už jsi ale omezený: Vallisneria jen asiatica + gigantea (ale ta už je z Filipín... to je trochu z ruky, ale dejme tomu :wink: ), V. spiralis roste v celé Euroasii... takže nic typického pro tvůj region. Eleocharis acicularis roste snad po celým světě...
Suma sumárum, nakonec zjistíš, že tvoje rostliny jsou z areálu o obrovské rozloze od Indie po Filipíny a Novou Guineu, nemluvě o tom, že některé druhy rostou i u nás v rybníce (Eleocharis). Ty rostliny rostou navíc na úplně odlišných stanovištích, k tomu připočti ještě ryby, substrát, vodu... :?
Je to dřina. A ke "skutečné přírodě" to má stejně daleko, jako kterékoliv jiné akvárium :x Takže musíš mít silnou motivaci, a myslím, že opravdu regionální akvárium je chválihodný počin. Je nás tu koukám dost, co na to pomýšlíme... jenom neznám nikoho, kdo by to dotáhl do konce :D
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod Maja » 07 Dec 2004 16:05 pm

Raviolka ...amen :-)
Ked som mala 150 litrovu JV Aziu, bolo mi to malo, ked mam 344 litrove Thajsko- stale je to malo :-). Jedine riesenie vidim v tom, ze si sprivatizujem nejaky vykurovany zakryty bazen :-). Jedine tek mozem na zaciatku urobit vstup vody a ku koncu deltu :D. Aj tie nase biotopy su len umelym vtesnanim velkeho poctu druhov ryb a rastlin do jednej mlacky :-(.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod milop » 07 Dec 2004 17:22 pm

maja - mám pocit že aj ty si dospela k tomu čo ja :potrebuješ inšpiráciu a overiť teóriu so skutočnosťou- bodla by dlhodobejšia dovolenka v thajsku ,alebo mňa laka aj cejlon ( to sú tie realnejšie) a celkom rad by som skontroloval vodu na o. celebes
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod roox » 07 Dec 2004 18:24 pm

no pokud chcete z tepla domova procestovat kus sveta, tak bych o necm vedel... mrknete na tuhle ( http://www.aquaticquotient.com/aq_galle ... .php?cat=2 ) stranku, je tam hromada fotek z ruznych biotopu :)
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod duri » 07 Dec 2004 22:27 pm

Vdaka za vsetky nazory. Rozhodne netvrdim, ze spolocenske akvarium je nejakym sposobom menej hodnotne. Ved v druhom mi plavaju zavojnatky, tak co dodat - taky biotop este nenasli. Ale je fakt, ze ked sa niekto pokusa o aquascapping alebo o premakane holandske akvarium, tak sa natrapi o nieco viac ako "normalny" akvarista. A pri regionalnej nadrzi mam tu istu skusenost - aj ked zase netvrdim, ze je jedina mozna. Chcem, aby to pekne vyzeralo, ale mam (dobrovolne) na vyber vyrazne obmedzeny pocet rastlin a potom vznikaju prakticke problemy. Napriklad v inej teme sa rozoberaju rastlinky kobercoveho typu do popredia. No skuste navrhnut nejaku pre JV Aziu. Alebo tam chcem trochu cervenej - ale nemozem pouzit ani alternatheru, ani ludwigiu... Alebo chcem hufovite ryby, ktore sa naozaj drzia v hufe, a tetry to nemozu byt - no vyskusajte si, ktore mrenky sa naozaj drzia pokope a nerozlezu sa po celom akva. Skratka komplikuje to zivot. A vysledok - namiesto spolocenskeho akva, v ktorom su rastliny a ryby z celeho sveta, mam akva, v ktorom su rastliny a ryby z polovice Azie. Tak preto ta pochybnost nad zmysluplnostou tejto cinnosti. Viem, ze je to o tom, ze kazdy nech robi to, co ho naplna spokojnostou (alebo nespokojnostou, vsak stuka), len uvazujem nad tym, ci je "regionalna" nadrz - nieco na polceste medzi spolocenskym akva a biotopom - vobec nejaka kategoria, ktoru ma cenu rozvijat.
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod roger » 07 Dec 2004 23:51 pm

pozri duri,je to cisto na tebe.chces biotopove /respektive regionalne/ akva. musis niekde zacat.Neurobis paradny biotop zo dna na den....
ja mam 80 l akva v ktorom som sa snazil urobit "akoze" biotop.... momentalne: tam mam 3 druhy rastlin,echinodorus bleherae,echinodorus amamzonicus a cabomba aquatica zvieratka: otocinclus sp.,pimelodus pictus,nanostommus marginatur,pristella maxillaris a corydoras julii AKOZE VENEZUELLA. teraz zariadujem 300 l akva a to bude cisty biotop,som si povedal :-) ja som rad,ze sa tu touto temou zaobera tolko ludi,o totmto by ta akvaristika mala byt. vela zdaru a chuti do studia /lebo bez toho to v tomto pripade nejde/ prajem. ;-)
a pre vsetkych: http://www.mongabay.com urcite to poznate :-)
Obrázok používateľa
roger
 
Príspevky: 200
Obrázky: 40
Založený: 31 Júl 2004 15:35 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod SoRex » 08 Dec 2004 00:55 am

I já jsem se dříve zabýval myšlenkou biotopu v akváriu. Hodně jsem přečetl a nastudoval a v několika velkých akváriích vyzkoušel. Ale stále jsem si tak nějak říkal, že to asi není úplně ono. Přeci jenom - oblasti jsou rozlehlé, podmínky jsou různé, praxe může být jiná.
Nyní mám to štěstí opakovaně jezdit lovit ryby do jižní a střední Ameriky a těch biotopů jsem viděl požehnaně. Zklamu vás asi všechny. Biotopové akvárium by byla velká nuda. Většina biotopů je úplně bez rostlin, s bahenním dnem, většinou s usazenými vrstvami spadaných listů. Pokud jsou někde rostliny, pak se jedná téměř výhradně o monokulturní porosty. Prakticky všude jsou navíc spadané větve s nárůsty provazců tmavých řas. Mnohdy se štítím vstoupit do vody a čeřen nahazuji jen ze břehu. Ale ryby, to je paráda - tak vitální a barevné jedince v akváriích nemáme.

Podle mých zkušeností biotopové akvárium prostě vytvořit nelze. Můžeme jenom chovat/pěstovat soubor druhů z nějakého geografického regionu a těšit se tím, že tak nějak by to teoreticky mohlo vypadat. Samozřejmě, že i to má svůj význam.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod Ceco » 08 Dec 2004 09:30 am

duri napísal:...Alebo chcem hufovite ryby, ktore sa naozaj drzia v hufe, a tetry to nemozu byt - no vyskusajte si, ktore mrenky sa naozaj drzia pokope a nerozlezu sa po celom akva...


Napriklad taka "kvazi" hufova je Botia macracantha. "Kvazi" pisem preto, lebo je to trosku o inom v porovnani napriklad s neonkami.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod milop » 08 Dec 2004 09:51 am

Ceco, nemusí byť ani to kvazi -b. macracantha je hufová ryba a chytré sú minimálne jak poolicajti ,alebo blondynky, (nechcem sa nikoho dotknut policajti vyhrali v SR test inteligencie )
mal som 15 ks ,ale ako rastli tak som musel počet redukovať , teraz mi ich pláve 7 ks - od 8-12cm.
pri kratkodobom sledovaní ,hlavne cudzimi, sú väčšinou zalezene a chodia len na prieskum, ale ked krmí niekto znamy a vylezu na pastvu, takpotom lieta štrk , poznajú kto ich krmí - ked to je niekto iný ako ja ,tak sú to len jednotlivé vypady, cudziemu nevylezu vôbec ......
- kto rad pozoruje - vrelo doporučujem
Naposledy upravil milop dňa 08 Dec 2004 13:28 pm, celkovo upravené 1 krát.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Regionálna nádrž alebo spoločenské akvárium?

Odoslaťod jacik » 08 Dec 2004 13:10 pm

sorex, vase clanky o cestach sa velmi dobre citaju :)

ano, aj mne sa zdaju botie 'hufovejsie' nez napr. neonky :)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.