Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod milop » 23 Nov 2004 23:46 pm

V suvislosti s témou " mám problem s chorobou " sa chcem spytať na aktuálne skusenosti s pridávaním Na Cl do vody akva
Kedysi to bola bežná zaležitosť - soľ sa pridávala do vody pre lepšiu kondiciu rýb a ako zakladná prevenciu" vôči cudzopasnikom - podporuje tvorbu kožného sekretu (cca polievková lyžica na 50 l vody )
V súčasnosti som sa s tým nestretol.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod mafo » 24 Nov 2004 00:12 am

Ja som zacal pridavat sol do vody pred par rokmi, ked sa mi ryby (afr.cichlidy) zacali obtierat o dno a skaly. Odtedy som to robil viacmenej pravidelne koli prevencii - nikdy ziadna choroba (dufam ze som to teraz nezakrikol). Prednedavnom sa mi sef akvaria T.Duboisi zranil o otvor v novom pozadi (zasekol sa), bol dost doranany a v ranach a na zadnej plutve sa mu vytvorili biele chumace plesne - moc sanci som mu vtedy nedaval, vyzeral dost biedne. Po pridani soli plesen zmizla takmer okamzite a rany sa zacelili. Dnes to uz nieje ani vidiet a sefom je aj nadalej. Z toho plyne pouceni hoj hoj pro vsecky: kazdy problem da se resit hoj hoj vedecky - solou :o)
mafo
 
Príspevky: 20
Obrázky: 11
Založený: 02 Nov 2004 16:47 pm
Bydlisko: Ch.Grob (BA)

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod xDodox » 24 Nov 2004 06:09 am

Nieje pre niektore ryby sol skodliva?
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod barky » 24 Nov 2004 09:19 am

Ja osobne sol do akvarii nepridavam (chovam z 90% zivorodky), a ani nevidim ziaden dovod aby som ju pridaval.

Skor by som chcel uviest jeden poznatok, ktory som sa docital na nemeckych strankach, kde varuju pred pouzivanim jodidovanej soli v akvariu, ci uz ako prevenciu, albo aj z inych dovodov - kvoli tomu, ze jod nici "uzitocne" bakterie v dne a filtri.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Chvila » 06 Dec 2004 23:08 pm

Pre vsetkych. Nicoho sa nebojte a kludne sol do akvarii davajte. Mne sa nejlepsie osvedcil pomer kavova lyzicka na desat litrov vody. Rybam to v ziadnom pripade neuskodi moze im to iba pomoct. Chovam tetry, zivorodky, cichlidy. Ziaden problem!!!!!!!!!!!!!!!!!
Chvila
 
Príspevky: 4
Založený: 06 Dec 2004 22:10 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod joko » 06 Dec 2004 23:37 pm

S toho co som sa ja docital, aj sa to odporuca aj nie. Skor si ale myslim, ze ak netreba, tak nech tam neni, resp. iba pocas liecenia, potom prevaznu cas vody vymenit, po castiach. Ved keby sme zili stale v prostredi, kam striekali dezinfekcne latky, naozaj by sme chory neboli :wink: ale ze by tam bol cerstvi vzduch, sa povedat neda. Ale ak v ich biotope, odkial pochadzaju rybky sa sol nachadza vo vode v danom pomere, tak preco nie! Inac ani nahodov im nebudem zneprijemnovat zivot. Ani psa nezrazi auto ak je na retazi. :(
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Chvila » 07 Dec 2004 00:27 am

Hovorim z vlastnej skusenosti. Nemal som s tym ziadne problemy. Ryby su spokojnejsie a vytieraju sa uplne v pohode.
Chvila
 
Príspevky: 4
Založený: 06 Dec 2004 22:10 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod joko » 07 Dec 2004 00:35 am

Chvila napísal:Hovorim z vlastnej skusenosti. Nemal som s tym ziadne problemy. Ryby su spokojnejsie a vytieraju sa uplne v pohode.

Jeminenko, asi si ma nepochopil, ja netrvrdim ze sa ti nevytieraju! Ale ze to nemusi byt pre ne pohoda! To ze sa rozmnozuju, ze nechoreju neznamena ze sa maju lepsie v tej soli ako by sa mali bez nej! To ze ti kvoli soli neskapu slabsie jedince, neznamena, ze sa maju lepsie. To ze ti ziju takto uz 20 rokov neznamena, ze su s tej soli totalne happy. :wink:
Nepresviecam ta, aby si tu sol prestal davat, ale dufam ze si pochopil, ako som to myslel. Ak nie kasli nato, alebo si to este raz precitaj.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Sanko2 » 07 Dec 2004 21:55 pm

joko a myslis ze sa ryby vytru ked sa citia (jemne povedane) zle? ak sa riadis "Ani psa nezrazi auto ak je na retazi." ktore si sam pouzil...tak potom sa tie tvoje rybycky prilis skvele nemaju...mozna ze Ta tu nepochopi viac ludi, a ak chces sby ta pochopili tak to pis prehladnejsie...
veta: Ani psa nezrazi auto ak je na retazi. to prilis kladne nevyznelo...mozna by si si mohol tie svoje clanky pecitat ty.... :)
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod majko » 08 Dec 2004 09:48 am

Sanko2 napísal:joko a myslis ze sa ryby vytru ked sa citia (jemne povedane) zle?

Ked ta zavriem do sterilneho prostredia tiez Ti bude fajn a budes mat chut na sex. Ale prva infekcia Ta moze skolit lebo Tvoj obrany system bude nepripraveny.

Sanko2 napísal:ak sa riadis "Ani psa nezrazi auto ak je na retazi." ktore si sam pouzil...tak potom sa tie tvoje rybycky prilis skvele nemaju...mozna ze Ta tu nepochopi viac ludi, a ak chces sby ta pochopili tak to pis prehladnejsie...


No skor by bolo dobre keby si cital pozornjesie, lebo mam pocit, ze si ho nepochopil TY :-). Joko pouzil metaforu. Ryby v sterilnom prostredi (sol) tazsie ochoreju = psa na retazi tazsie zrazi auto.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod milop » 08 Dec 2004 10:21 am

Ono asi treba zvážiť podmienky. pre ake ryby ! a do akej vody - tvrdosť,pH,..., či sú v akva rastliny (a ake)
Mnohé ryby - napr. aj gubky bežne žijú v zasolených vodách ( braktických ) a pre lepšie vytery sa gubkam pridavala soľ cca 1 PL /10l vody. Kto má problémy nech to skusí
mnohokrát platíme za chemiu a pritom sa pre niektoré druhy rýb problém dá riešiť jednoduchými prostriedkami,
ale to už je zase na rozhodnuti každeho samostatne
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Raviolka » 08 Dec 2004 10:31 am

milop napísal:mnohokrát platíme za chemiu a pritom sa pre niektoré druhy rýb problém dá riešiť jednoduchými prostriedkami

To hej, na léčení nemocí je sůl zázračný prostředek. Jinak ale musím podpořit na 100% to co napsal joko... přidávat do akvária jakoukoliv chemickou látku (a kuchyňská sůl není vyjímka) jen proto, aby se ryby cítily spokojeně a vesele se třely... ehm, nějak se v tom ztrácí smysl akvaristiky. Ale každý z nás ten smysl vidí jinde... :wink:
Většinou přece nejde jen o to, aby se nám ryby třely a netrpěly nemocema. Akvárium je malý ekosystém, rostou tam rostliny a žijí bezobratlí... solení vody je násilná změna chemismu pro celý tento systém. Nesolím vodu a ryby mi nestonají... tak proč používat preventivně metodu, která vede u ryb k podráždění kůže (už jsme to vlastně probírali v tématu o mollynkách)?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Sanko2 » 08 Dec 2004 13:25 pm

majko ano ked ma tam zavries tak ja chut budem mat, ale zivocichy sa riadia niecim uplne inym....su zvierata a ryby nevynimajuc ze ked maju nevhodne podmienky tak trva ovela dlhsie kym sa rozmnozia a moze sa stat ze sa nerozmnozia vobec....zivocichy organizmy, okrem cloveka a par druhou ludoopov, na sex nemyslia je to len pudova otazka prezitia a ked podmienky nesplnaju aby nieco s potomstva bolo tak sazvacsa neparia vobec...
raviolka - aj voda je chemicka latka a do akvaria sa dava :) :D
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod majko » 08 Dec 2004 14:10 pm

Vidim, ze nechces pochopit :-(. Proste podla Teba, ked sa ryby rozmnozuju je vsetko v poriadku. Okrem toho, ze to nie je pravda to nema nic spolocne s tym ci pridavat sol, alebo nie. Ked budes davat do vody pravidelne liecivo npr. antibiotika, tiez sa rybky budu mnozit a bude to mat chvilkovy efekt zdravych ryb.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Sanko2 » 08 Dec 2004 14:16 pm

ale nie ja to chapem ja som len zaargumentoval a nikde som nenapisal ze ked sa ryby mnozia tak je vsetko ok....mam dojem ze sme sa nepochopili navzajom...:) alebo len ja vas:)
ale ty mi zas netvrd ze sa rybky budu triet aj v bazurine....
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Raviolka » 08 Dec 2004 14:42 pm

Sanko2 napísal:raviolka - aj voda je chemicka latka a do akvaria sa dava :) :D
Heh, když se tak chytáš slovíček... já jsem psala přidávat, ne dávat - a to je trochu rozdíl.
Sanko2 napísal:ale ty mi zas netvrd ze sa rybky budu triet aj v bazurine....
A já si myslím že budou. Stačí se podívat na domovinu některých ryb. Naopak jikry některých druhů se v osolené vodě nevyvinou... to podle tebe nic neznamená?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Sanko2 » 08 Dec 2004 14:58 pm

Raviolka
ach jaj ale nie tie ktore v tych bazurinach neziju...tie co im to vyhovuje tak ano...a niektore zas slanu vodu k tomu aby sa im ikry vyvinuli potrebuju...
a napisala si "Akvárium je malý ekosystém", ano ale strasne strasne umeli...je to neskutocne vzdialene realite...
a vodu do akvaria neprilievas, aspon obcas isto :) CO2, menenie tvrdosti a pH, to vsetko sa nedeje len tak...
ale uz dost nebavi ma hadat sa s Vami...tym nechcem povedat ze mam uplnu pravdu...ak sme sa zle pochopili tak sa osparavedlnujem a dufam ze ste tie moje prispevky nebrali ako cieleny utok na Vas...ak ano prepacte nebolo to tak myslene... :)
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Vlado » 09 Dec 2004 14:58 pm

Ahojte,

ja pridavam kuchynsku sol do akvaria po kazdom vycisteni 1 kavovu lyzicku na 10 litrov vody, niekedy aj viac a nikto sa nestazuje. Chovam neonky, gubky, mecune, molynezie, guramy, platy.

Vlado
Obrázok používateľa
Vlado
 
Príspevky: 5
Založený: 09 Júl 2003 11:11 am
Bydlisko: Kosice

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod majko » 09 Dec 2004 18:35 pm

No divil by som sa keby sa stazoval :-). Ale skusme inak, vysvetli nam preco to robis.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Vlado » 10 Dec 2004 13:12 pm

Ako som pisam mam v akva BLACK MOLLY a tie v svojej domovine su v trochu slenej vode, aby som urobil lepsie podmienky pre BLACK M. tak pridavam sol. Mal som choru rybku - tiez Black Molly nieco mala s okom, a tu som premiestnil do 10 akva a dal som tam 3 polievkove lyzice soli. Je to dost vela, ale rybka bola za 1 tyzden fit a dal som ju naspat. Takze sol pre Black Molly robi lepsie prostredie a pre ostatne ma liecive ucinky.

Vlado
Obrázok používateľa
Vlado
 
Príspevky: 5
Založený: 09 Júl 2003 11:11 am
Bydlisko: Kosice

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod majko » 10 Dec 2004 14:30 pm

Vlado napísal: pre ostatne ma liecive ucinky.

Prave o tom tu hovorime, vytvaras im umelo serilizovane prostredie. Ma to v podstate rovnaky ucinok, ako keby si pridaval do vody stale lieky. Tiez to bude mat liecive ucinky.
Ak pisala Raviolka sol drazdi kozu ryb. Su druhy ktore sa vyskytuju v brakickej vode, otazkou zostava co maju nase ryby v akvariu spolocne s divymi formami.
Brakicku vodu netvori len NaCl(kuchynska sol), ale aj ine soli (Mg,Na,K..). Nehovoriac o tom, ze kuchynska sol je jodidovana.
Dalsim aspektom je, ze nie kazda rastlinka sa bez problemov vysporiada zo slanou vodou.
Ja netvrdim, ze tu sol tam nemas davat, ani netvrdim, ze to rybkam priamo ublizuje. Len v tom nevidim nejaky zasadny vyznam.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Sanko2 » 10 Dec 2004 19:45 pm

majko napísal:"Prave o tom tu hovorime, vytvaras im umelo serilizovane prostredie"
to myslis vazne...??? ved predsa vsetky akvaria su umelo vytvorene prostredia pre nase rybky a kazdy sa im snazi zabezpecit co najlepsie podmienky...nemyslim ze sa im tymto vytvara umelo sterilne prostredie...
v volnej prirode tu sol dokaze priroda vytvorit sama...v akva nemas dokonaly ekosystem, ktory nepotrebuje ziaden zasah a aked tam uz nejako zasiahnes tak to uz predsa umele je...
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod majko » 10 Dec 2004 22:02 pm

Sanko2 napísal:majko napisal
v volnej prirode tu sol dokaze priroda vytvorit sama.

Priroda nepridava do vody jodidovanu kuchynsku sol. :-). Kuchynsku sol pridava vela ludi ako preventivnu dezinfekciu, bez ohladu na to ci ryby pochadzaju s brakickych vod, alebo nie. Je to ako ked doma drzime vsetko sterilne, klimatizacia filtruje vsetky bakterie,roztoce atd. A vysledok? Nase deti su alergicke a maju slaby imunitny system. To je moj nazor, nemusis ho akceptovat. Ja Ti Tvoj nazor neberem. Vsetko co som povedat chcel som povedal.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Sanko2 » 10 Dec 2004 22:52 pm

ach jaj ...
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.