Štrk v akvárku .



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod Raviolka » 09 Nov 2004 14:21 pm

Maja, nevadí mi slovo humus. Vadí mi právě ty "organické mňamky", které bychom měli rádi vidět v našich akváriích :? Já bych je tam viděla velmi nerada, protože rostliny prostě organické látky nepotřebují, ba ani nedokážou přijímat :idea: Jsou zdrojem anorganických látek, které se z nich uvolňují mineralizací (činností baktérií). Já osobně bych tam ty látky skoro radši nalila přímo v anorganické formě a v požadované koncentraci (abych obešla záludné bakteriální procesy, které jsou nekontrolovatené :wink: ), ale bylo by to drahé a kromě toho tam ta organická hmota vzniká, ať chci nebo nechci (a díky tomu i baktérie).
Existují prostě dvě různé koncepce zakládání akvária, jedna radí dávat dolů jíl nebo "Staré dno" (nebo laterit), další se snaží používat ten nejčistější křemičitý štěrk, příp. s minimální příměsí hnojiva (které má na rozdíl od minerálních příměsí známé složení).
Můj názor je, že pokud je laterit skutečně bez humusu, je to jeho velkou předností (a nikoliv nedostatkem). Jeho problémem jsou fyzikální vlastnosti, tj. že při styku z vodou se podobá spíš mazlavé hlíně a nedovedu si dost dobře představit akvarijní dno z takového materiálu...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Reklama

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod Raviolka » 08 Dec 2004 15:37 pm

Oživím zase trochu debatu o "jiném" substrátu, než je obyčejný štěrk. Ve svém novém miniakváriu jsem rozběhla pokus s akadamou - od štěrku se liší nejen hnědou barvou, ale i vysoce kladnými vlastnostmi pro pěstování rostlin... a samozřejmě cenou :wink:
Podrobnosti najdete na http://www.sweb.cz/maniakva/zaklad.htm

Obrázok
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod xDodox » 08 Dec 2004 15:39 pm

2Raviolka: Nadhera
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod Maja » 09 Dec 2004 10:14 am

Ako som uz napisala do tvojej osobnej galerie Raviolka, ty si ale betarka :-)...to je uz skoro dokonale :-). K dokonalosti tomu chyba len to, ze to nieje moje :D. Sikovna si dievka :-). Klobuk dole.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod roox » 09 Dec 2004 18:16 pm

Raviolka: wau, koukám, že tu máme československýho amana :shock: jinak ve mne uz asi rok doutna touha zalozit si miniakva... pekne jsi tim svym akvarkem + clankem (ktery jsem primo hltal) tu doutnajici touhu rozdmychala... pres vanoce na to musim vlitnout !!! 8)
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod salik » 09 Dec 2004 21:19 pm

Raviolka napísal:..Oživím zase trochu debatu o "jiném" substrátu, než je obyčejný štěrk. Ve svém novém miniakváriu jsem rozběhla pokus s akadamou - od štěrku se liší nejen hnědou barvou, ale i vysoce kladnými vlastnostmi pro pěstování rostlin...

velmi pekny popis, akadama...zaujimave ze sa to tu vobec nespomenulo, skoda ze sme si novy layout naplanovali na rovnaky cas a moje akva sa uz zabehava, inak by som ju okamzite skusil, dam mozno cez weekend nejaku fotecku
p.s.
kde najdem v ba/sk "bonsajářský obchodník" ?
to co su tu predava ako akadama je u nas paleny il ? alebo je to dovoz z "úpatí hory Fuji" :?: :)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod Raviolka » 10 Dec 2004 15:02 pm

salik napísal:kde najdem v ba/sk "bonsajářský obchodník" ?
to co su tu predava ako akadama je u nas paleny il ? alebo je to dovoz z "úpatí hory Fuji" :?: :)

Kupodivu, akadamu mají v Hornbachu (2l 195,- nebo 4l 395,-). Jinak jen u "bonsajáků". Případně v Čechách, kde se dá sehnat akadama i v jiných zrnitostech a za podstatně menší peníz :wink:
Každopádně je to originál balení z Japonska - stejné balení, jaké koupíš v celé Evropě.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod viridis » 10 Dec 2004 15:29 pm

Raviolka napísal:Kupodivu, akadamu mají v Hornbachu (2l 195,- nebo 4l 395,-). Jinak jen u "bonsajáků". Případně v Čechách, kde se dá sehnat akadama i v jiných zrnitostech a za podstatně menší peníz :wink:
Každopádně je to originál balení z Japonska - stejné balení, jaké koupíš v celé Evropě.


Raviolka, gratulujem. Pekne miniakva. Toho PMDD tam lejes naozaj brutalne mnozstva ;)
Zaujimavy postup to Tvoje nasycovanie substratu zivinami.
Drzim palce a obcas poreferuj ako sa miniakvarku a krevetkam dari ;)
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod gabriela » 10 Dec 2004 15:29 pm

pekne obrazky ako sa zaklada dno z akadamy :)
http://www.yugan.jp/yugan-page/yugan-hotaru-box.htm
dost necitatelne ;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod roox » 13 Dec 2004 00:02 am

Raviolka: ahojky, mel bych na tebe 2 dotazy:
1/ na bonsai webech jsem cetl, ze se akadama presiva, coz, cituji:
Duvodem proc nasla akadama tak mnohostranne vyuziti je nekolik. Predevsim je to jeji propustnost a vzdusnost dana stejnou velikosti zrn a nepritomnosti prachovych castic. Ma sice za nasledek o neco rychlejsi vysychani, na druhe strane vsak nedochazi k zahnivani korenu, protoze akadama zachovava pomerne dlouho svou strukturu a nerozpada se. Akadama ma navic temer neutralni hodnotu ph, pohybuje se v rozmezi 6,5 - 6,9 (neutralni hodnota je 7),...
ty jsi ji nepresivala.... otazka tedy zni akadamu presit / nepresit ?

2/ sice trochu OT (neo sterku), ale zajimala by mne ta tapeta. vidim, ze je matna, takze to asi neni ta akvaristicka plastova.. co je to zac a cim je to lepeny?
Naposledy upravil roox dňa 13 Dec 2004 15:27 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod gabriela » 13 Dec 2004 09:32 am

Mna by skor zaujimalo, ci by sa dal pouzit v akvaristike substrat SERAMIS?
Teoreticky je to tiez paleny il, len neviem ake ma vlastnosti?
Mozno je lahky a plava ako keramzit?

http://www.hydroponie.cz/seramis/index2.html
http://www.bonsaisite.com/soils.html
Naposledy upravil gabriela dňa 13 Dec 2004 15:46 pm, celkovo upravené 2 krát.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod roox » 13 Dec 2004 15:28 pm

gabriela: diik, trochu jsem se spletl adresáta. už je to opraveno :)
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod Raviolka » 14 Dec 2004 12:45 pm

roox napísal:1/ na bonsai webech jsem cetl, ze se akadama presiva... ty jsi ji nepresivala.... otazka tedy zni akadamu presit / nepresit ?
Nepřesívat, nemá to smysl. Použití při pěstování bonsají je přece jen o něčem jiném... tam akadamu nasypeš a už na ní nesaháš. V akváriu nastane dřív nebo později situace, kdy budeš chtít přestěhovat ten vzrostlý pěkný Echinodor... a zjistíš, že si v akadamě natolik libuje, že vytvořil enormní kořenový systém. Jaký nepořádek vznikne, je asi jasné :?
Někteří akadamu před použitím přemývají (vizu třeba debata tady) - to proto, aby po napuštění akvária neměli vodu moc zakalenou. Osobně jsem s tím neměla sebemenší problémy, už druhý den ráno nebylo ve vodě ani smítko.
roox napísal:2/ sice trochu OT (neo sterku), ale zajimala by mne ta tapeta. vidim, ze je matna, takze to asi neni ta akvaristicka plastova.. co je to zac a cim je to lepeny?
Ani jsem nevěděla, že existují "akvaristické" tapety. tohle je obyčejný balicí papír přilepený po stranách izolepou :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod Raviolka » 14 Dec 2004 12:53 pm

Spoustu linků na stránky o akadamě najdete taky tady. A ještě jeden moc pěkný článek s fotografiemi o zakládání dna s akadamou. Zmiňuje se tam "pozzolana" - vulkanický materiál bohatý na živiny, který se často používá jako spodní vrstva pod akadamu. Hmmm, pozzolana je zpod Vesuvu, tak tu tady asi neseženu... ale snad máme nějakou místní obdobu :?:
A nebo si vzorek pozzolany opatřím o svátcích v zemi špageťáků a raviolek :D
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod roox » 14 Dec 2004 19:11 pm

Raviolka napísal:Ani jsem nevěděla, že existují "akvaristické" tapety. tohle je obyčejný balicí papír přilepený po stranách izolepou


no jsou z plastovy folie a je na nich "fotka" rosltinek nebo kamenu, nektery maji druhou stranu modrou nebo cernou - muj pripad, mam to tedy tou cernou stranou do akva, prilepeny oboustrannou lepici paskou. A co kdyz se ti zatece voda za pozadi? das novy papir..?

ty linky jsou zajimavy.. teda nemluvim spagetacky :? , ale nastesti existuje Babel Fish Translation takze si trosku poct 8) tedy diik
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod jumo » 16 Dec 2004 14:41 pm

Romeo: Ja som bral strk z brehu Kuchajdy z tej strany jak je ZS-Nove mesto.
Obrázok používateľa
jumo
 
Príspevky: 68
Obrázky: 12
Založený: 16 Dec 2004 13:51 pm

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod Papagaj » 10 Jan 2005 15:49 pm

Mam otazku a nechcem robit novu temu.
Citam si citam fora a dospel som k tomu ze mam problemi s rastilinami asi kvoli strku.Mam v akvarku strk cca 1mm dost jemny , skoro piesok. Akvo funguje uz rok ale rastlinam sa stale nedari a uz som coto poskusal. Idem sa pustit do vescej prestavby a skusim teda vymenit alebo doplnit to dno.
Otazka je mam k tomu jemnemu strku doplnit hrubsi alebo to radsej koplnetne za ten hrubsi vymenit ?

Tu je dobre vidno aky je jemny , ta tabletka ma 0.5cm cca.
Obrázok
Naposledy upravil Papagaj dňa 10 Jan 2005 15:54 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Papagaj
 
Príspevky: 119
Obrázky: 14
Založený: 25 Feb 2004 22:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod xDodox » 10 Jan 2005 15:52 pm

Papagaj napísal:Otazka je mam k tomu jemnemu strku doplnit hrubsi alebo to radsej koplnetne za ten hrubsi vymenit ?

Asi zalezi aku mas vrstvu stareho, a aku velku vrstvu tam chces dat noveho.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod Papagaj » 10 Jan 2005 15:56 pm

Vrstva od 3-4 do 5-6 cm. To je asi malo ze ?
Stoho co tu citam mi vislo ze taky jemny sa dava skor do cichilidoveho akva kde niesu moc rastliny.. a k rastlinam skor hrubsi. A mne sa paci vela vegetacie .
Obrázok používateľa
Papagaj
 
Príspevky: 119
Obrázky: 14
Založený: 25 Feb 2004 22:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod xDodox » 10 Jan 2005 16:01 pm

Idealne by bolo 2-3 mm hruby. Vpredu 3-4 cm, vzadu 6-8 cm.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod Papagaj » 10 Jan 2005 16:06 pm

Dobre takze radsej zainvestovat do komplet noveho ? Alebo bude stacit to doplnenie a bude tam ten kislik prudit dobre aj ked zbytok bude taky jemny ? ( ked uz sa dotoho pustam tak nech to je jak to ma byt sak ide oto aby to bolo peke :))

Zas vyhoda zmiesania je asi ze to rocne dno ma uz v sebe aj nejake tie ziviny, takze neviem . Tak poradte skusenejsi..
Obrázok používateľa
Papagaj
 
Príspevky: 119
Obrázky: 14
Založený: 25 Feb 2004 22:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod salik » 10 Jan 2005 20:40 pm

Papagaj napísal:..dospel som k tomu ze mam problemi s rastilinami asi kvoli strku....je dobre vidno aky je jemny , ta tabletka ma 0.5cm cca.
www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=1509
strk je v poriadku, porovnaj, dovod zleho rastu rastliniek hladaj inde
(tvoje foto-anubias do strku nepatri)

xDodox napísal:..Idealne by bolo 2-3 mm hruby. Vpredu 3-4 cm, vzadu 6-8 cm.
mozete pouzit takmer akukolvek zrnitost ak tomu prisposobite vyber rastlin, a co sa tyka mnozstva, 7-10cm vsade, akekolvek prevysenia budu do mesiaca/dvoch v rovine

p.s. skusam Raviolka v malom akva. akadamu, sadenie je trochu obtiaznejsie, ale pinzetkou sa to da zvladnut, dam neskor foto
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod Papagaj » 10 Jan 2005 20:49 pm

salik>strk je v poriadku, porovnaj, dovod zleho rastu rastliniek hladaj inde //hagen//-- ano toto je presne ten druh strku co mam , tak ja to dam doporiadku a ked sa to trosku ustali dam fotku tak ako
ostatny a budem cakat na reakcie co som kde zbabral :)
Snad mi staci svetlo 100w na tych 250l to bude s odretymi usami.
Asi budem muset spravit aj test na vodu nejaky to som este nerobil.
Obrázok používateľa
Papagaj
 
Príspevky: 119
Obrázky: 14
Založený: 25 Feb 2004 22:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Štrk v akvárku .

Odoslaťod salik » 13 Jan 2005 10:20 am

akadama
Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.