56l akvarium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

56l akvarium

Odoslaťod metal27 » 01 Aug 2013 18:38 pm

čaute,
pridávam popis a fotografie môjho akvária ( ospravedlňujem sa za kvalitu ale nemám doma digitálny fotoaparát, neskôr pridám lepšie fotky). Chcel by som poradiť ohladom rastlín a cekovo aký je váš názor na akva. :) Filter čistím každý týždeň. Vodu odkalujem raz za 2 týždne a to 1/3 vody. Zhnité listy striham každý týždeň.

Akvárium bolo kúpené ako komplet, s vypuklým sklom
Objem: 56L
Osvetlenie: 15W trubica svieti 12 hod. denne
Filtrácia: Hailea BT400, 12 hod. denne
Ohrievanie: Hailea ( momentálne cez leto nie je vložený)

Ryby: Gupky okolo 10ks
Prísavníky 2ks

Rastlinstvo: Vallisneria spiralis
Sagittaria platophylla
Hygrophila polysperma
Hygrophila corymbosa
?Cryptocoryne wendtii jahnelii?

Mám problém s výdržou niektorých rastlín, jedine čomu sa mi už dlhodobo darí je cryptocoryne wendtii jahnelii (bližšie info o nej neviem nájsť, pretože Rataj ho už ani nepredáva, len wendtii green). Hygrophila corymbosa, ktorá podľa info čo som našiel je náročnejšia ako všetky ostatné tak sa jej celkom darí. Problém je s Hygrophila polysperma, ktorá v podstate nemá žiadne nároky a s Sagittaria platyphylla ( na foto vidno ako jej začnú presvitať listy a potom zhnijú), ostrihal som ju úplne, zostali asi 2 listy na dvoch rastlinkách ale nejak sa jej nedarí. Na Vallisneria spiralis tiež vyzerajú končeky listov ako keby boli odstrihnuté a začínajú hniť no furt vyrastajú nové listy. Prosím poraďte mi. :(
Prílohy
IMAG0158.jpg
IMAG0156.jpg
IMAG0155.jpg
metal27
 
Príspevky: 8
Založený: 01 Aug 2013 17:42 pm
Bydlisko: Rožňava

Reklama

Re: 56l akvarium

Odoslaťod Milan666 » 01 Aug 2013 19:16 pm

Skráť dobu svietenia, na 12 hodín nemajú rastliny čo papať. Slabé a dlhé svietenie rastlinky vysiluje. Takže slabé svetlo. Rastlinky tým, že zoslabnú, tak začnú byť riasy v presile.
Okysličovanie zruš lebo to rovnako vytláča to minimum živín s CO2-jkou. Filter nečisti každý deň, stačí 1-2x do týždňa opláchnúť vo vode odčerpanej z akvária.
Nájdi si tému "osvetlenie"
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 56l akvarium

Odoslaťod Barbora =) » 01 Aug 2013 19:24 pm

Ahoj.
Nepíšeš, ako dlho máš akvárium založené, ale vyzerá, že je ešte ,,čerstvé". Filter máš pustený príliš silno a okysličovač je zbytočný. Ak máš k nemu rampu, daj ju tam a nasmeruj prúd na zadné sklo - nebude to ako v práčke. :wink: Rampa sa dá aj vyrobiť, myslím, že je tu aj návod.
Svetlo máš zapnuté zbytočne dlho, takto vypestuješ skôr riasy - začala by som svietiť 6 hod. denne a časom to môžeš zvýšiť na osem, deväť, viac netreba.
Naproti tomu, filter má fičať nonstop - inak je zbytočný - funguje len mechanicky a aj to len kým je zapnutý, biologická filtrácia nie je žiadna. Do filtra šupni kocku molitanu - stojí pár centov - vystrihneš si potrebnú veľkosť - to, čo sa k tomuto filtru dáva, nie je molitan ale nejaká plastová umelina, ktorá toho veľa nenafiltruje. Ak tam máš aj uhlie, vyhoď ho, do bežného akvária nepatrí.
K rastlinkám - keďže tam máš ,,len" 15W (nemusí to byť nutne málo), náročnejšie ti tam nepôjdu nikdy, ale to už vieš. Mne pri tomto osvetlení Hygrophila nešla. Môžeš skúsiť niečo nenáročné -napr. Anubiasy, Microsorum, Vesiculariu, ďalšie druhy Cryptocorýn. Niečomu sa bude dariť, niečomu nie, treba skúšať. Možno je problém v raste aj v dne - zdá sa mi príliš hrubé - najlepšia zrnitosť by bola okolo 3mm.
Hádam ti to pomôže, držím palce. :)
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: 56l akvarium

Odoslaťod metal27 » 01 Aug 2013 19:24 pm

Milan ďakujem za radu. Skrátim dobu osvetlenia na asi 10 hod alebo 8? :) Chcel som pridať osvetlenie ale momentálne nemám z čoho. Zarazilo ma, že tá polysperma začala hniť keďže je to asi najnenáročnejšia rastlina v akva. Všetky rastliny sú nenáročné (aj na svetlo), naschvál som ich tak vyberal. Filter čistím raz týždenne. :) Skúsim to a uvidíme, či to pomôže zatiaľ kým nemám silnejšie osvetlenie.
metal27
 
Príspevky: 8
Založený: 01 Aug 2013 17:42 pm
Bydlisko: Rožňava

Re: 56l akvarium

Odoslaťod metal27 » 01 Aug 2013 19:33 pm

Ahoj Barbora,
akvárium mám založené už dosť dlho, asi rok aj niečo. Len asi pred mesiacom som doňho nakúpil rastlinky, ktoré som hore uviedol okrem Cryptocoryne wendtii jahnelii (neviem, či to je ona), jej sa pekne darí a množí sa. Mám naštastie ku akva rampu takže ju aj namontujem a odpojím okysličovanie. Aha no myslel som, že je to molitan tak teda kúpim originálny molitan. :D Aktívne uhlie som vybral pretože nebolo dlho menené, rozmýšlal som teraz, že kúpim nové ale keď píšeš, že tam nemá čo robiť tak ani zaňho nevyhodím peniaze. Skúsim to zatiaľ meniť podľa rád, čo si mi dala ty a Milan. Potom možno nakúpim zase nejaké rastlinky. Ďakujem :) :)
metal27
 
Príspevky: 8
Založený: 01 Aug 2013 17:42 pm
Bydlisko: Rožňava

Re: 56l akvarium

Odoslaťod Barbora =) » 01 Aug 2013 19:45 pm

Aktívne uhlie má využitie pri karanténnych akváriách, keď potrebuješ odfiltrovať liečivá. Vo filtri možno máš molitan, netvrdím, že nie, možno to už výrobca napĺňa poriadne. :)
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: 56l akvarium

Odoslaťod btmbtm » 01 Aug 2013 21:36 pm

kup si easycarbon pridaj este jednu trubicu T8 ako ja niecim hnoj micro macro a nic hnit nebude
Obrázok používateľa
btmbtm
 
Príspevky: 158
Obrázky: 6
Založený: 12 Jan 2013 18:17 pm
Bydlisko: Nemšová

Re: 56l akvarium

Odoslaťod Milan666 » 01 Aug 2013 21:42 pm

Tým by som si nebol istý. Treba začať postupne. Easycarbon je Easy carbo, teda uhlík, tekutá forma, ak nieje dostatočné svetlo, tak môže ublížiť!
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 56l akvarium

Odoslaťod smajdicek » 01 Aug 2013 23:08 pm

Dúfam že filtrácia - 12 hodín bol len preklep...
smajdicek
 
Príspevky: 387
Obrázky: 22
Založený: 17 Mar 2013 16:22 pm
Bydlisko: Nitra

Re: 56l akvarium

Odoslaťod btmbtm » 02 Aug 2013 22:52 pm

milan citaj cele pisal som aj o pridani trubice
Obrázok používateľa
btmbtm
 
Príspevky: 158
Obrázky: 6
Založený: 12 Jan 2013 18:17 pm
Bydlisko: Nemšová

Re: 56l akvarium

Odoslaťod Barbora =) » 03 Aug 2013 10:32 am

Pridanie svetla nie je univerzálne riešenie, ako sa to stále častejšie prezentuje. Metal - ak budeš zvažovať, že to tak urobíš, najskôr si prečítaj, čo všetko budeš musieť zmeniť a až potom sa do toho púšťaj. Ak len pridáš svetlo, tak ti budú prekvitať riasy. Easy Carbo tiež nie je všemocný a pravidelné pridávanie nie je ani najlacnejšie. Nechcem ťa odhovárať - akvária so silným svetlom, CO2 a hnojením sú nepochybne nádherné, len si treba uvedomiť, koľko je za tým roboty. Ak si ochotný investovať do toho čas aj peniaze, jednoznačne do toho choď.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: 56l akvarium

Odoslaťod hooopy » 03 Aug 2013 10:38 am

nikto nespominal frakciu strku.. mne sa zda hruby a na pestovanie rastlin nevhodny.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 56l akvarium

Odoslaťod Barbora =) » 03 Aug 2013 11:09 am

Ale spomínal. :wink:
Barbora =) napísal: Možno je problém v raste aj v dne - zdá sa mi príliš hrubé - najlepšia zrnitosť by bola okolo 3mm.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: 56l akvarium

Odoslaťod btmbtm » 04 Aug 2013 15:08 pm

pozri si moje akva aku som mal,frakciu strku a vsetko bolo ok samozrejme ze nejake hc sa do toho sadit neda
Obrázok používateľa
btmbtm
 
Príspevky: 158
Obrázky: 6
Založený: 12 Jan 2013 18:17 pm
Bydlisko: Nemšová

Re: 56l akvarium

Odoslaťod btmbtm » 04 Aug 2013 15:16 pm

Barbora =) napísal:Pridanie svetla nie je univerzálne riešenie, ako sa to stále častejšie prezentuje. Metal - ak budeš zvažovať, že to tak urobíš, najskôr si prečítaj, čo všetko budeš musieť zmeniť a až potom sa do toho púšťaj. Ak len pridáš svetlo, tak ti budú prekvitať riasy. Easy Carbo tiež nie je všemocný a pravidelné pridávanie nie je ani najlacnejšie. Nechcem ťa odhovárať - akvária so silným svetlom, CO2 a hnojením sú nepochybne nádherné, len si treba uvedomiť, koľko je za tým roboty. Ak si ochotný investovať do toho čas aj peniaze, jednoznačne do toho choď.

presne toto akva mam aj ja a viem s urcitostou povedat ze jedna trubica t8 co tam je je malo a kryt s tym deklikom je na ho..o . predradnik so starterom prehrieva cele akva co teraz je dosť zlé a voda sa moc nevyparuje a tuchne ja to mam bez dekliku 2trubice t8 s reflektormi a predradniky su v skrinke a svetla by som prijal este viac ako mam takze tak
Obrázok používateľa
btmbtm
 
Príspevky: 158
Obrázky: 6
Založený: 12 Jan 2013 18:17 pm
Bydlisko: Nemšová

Re: 56l akvarium

Odoslaťod Barbora =) » 04 Aug 2013 15:48 pm

Aj ja mám toto akvárium - už nejaký ten rok. Nepridala som svetlo, nevyhodila kryt a funguje - viď. moja galéria. Vždy je aj iná cesta, no hádať sa nebudem. Len som chcela poukázať na to, že to ide aj inak. :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: 56l akvarium

Odoslaťod metal27 » 04 Aug 2013 22:40 pm

hmmm ten filter by fakt mal ísť nonstop? Tak ho teda nechám bežať furt len aby sa nepokazil. :) Ja som rozmýšlal, že pridám LED 2x0,5m dlhé pásiky s vlastným zdrojom. To by bolo plus 15W a višlo by ma to na asi 20€. Je to lepšie ako dávať tam predradníky plus trubicu a tak, to by bolo dosť drahé a bolo by s tým veľa roboty. Ja neviem, ten štrk je myslím, že nejaký taký "univerzálny" asi ho predávajú pod názvom Dunajský štrk. Neviem rozmýšlal som, že by nebolo vhodné Ph a Kh vo vode? Alebo, že by som to začal niečim "hnojiť"? Barbora pozeral som tvoje 56l akva, rovnaké ako mám ja a je krásne. Aj ja by som chcel mať také pekné. Ty tam máš zrejme prerobený kryt na viac trubíc, že? :)
metal27
 
Príspevky: 8
Založený: 01 Aug 2013 17:42 pm
Bydlisko: Rožňava

Re: 56l akvarium

Odoslaťod Barbora =) » 05 Aug 2013 10:34 am

Nie, kryt je ako bol - jedna 15W trubica. Zo začiatku to nebolo ideálne, tiež som sa s tým prvý rok trápila (môžeš si to pozrieť v téme k môjmu akváriu: velky-sen-mora-t9722.html ) - nazvala by tom to katastrofou. :mrgreen: Ale fascinovali ma akváriá, ako má Jiří Sajar alebo Raviolka, ktorí dokážu spraviť krásne akvárium aj s minimom techniky. Vždy som mala k takej akvaristike bližšie, ako k podvodným záhradkám. Ale to je individuálne, nikto ti nepovie, akou cestou máš ísť. Možno ti pomôže časopis Akvárium - sú tam články, kde sa rozoberajú oba varianty, vysvetľujú základy fungovania akvária - aj to, prečo má filter fičať non stop - http://www.klub.akva.sk/akvarium.php .
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: 56l akvarium

Odoslaťod Milan666 » 05 Aug 2013 13:32 pm

[quote="metal27"]hmmm ten filter by fakt mal ísť nonstop? Tak ho teda nechám bežať furt len aby sa nepokazil. :) Ja som rozmýšlal, že pridám LED 2x0,5m dlhé pásiky s vlastným zdrojom. To by bolo plus 15W a višlo by ma to na asi 20€. Je to lepšie ako dávať tam predradníky plus trubicu a tak, to by bolo dosť drahé a bolo by s tým veľa roboty. Ja neviem, ten štrk je myslím, že nejaký taký "univerzálny" asi ho predávajú pod názvom Dunajský štrk. Neviem rozmýšlal som, že by nebolo vhodné Ph a Kh vo vode? Alebo, že by som to začal niečim "hnojiť"? Barbora pozeral som tvoje 56l akva, rovnaké ako mám ja a je krásne. Aj ja by som chcel mať také pekné. Ty tam máš zrejme prerobený kryt na viac trubíc, že?




Trubicové svietidlá sú buď len s predradníkom, alebo tlmivkou+štartér, tieto už majú svoju dobu za sebou. Takže najlepším riešením je predradník.Do led by si zbytočne investoval :wink:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 56l akvarium

Odoslaťod btmbtm » 05 Aug 2013 15:51 pm

Barbora =)
Moja skúsenosť v týmto typom akvaria je taká že to ide aj s jednou trubicou lenže je to na hrane to musíš isto uznať pri dvoch je to istejšie jednoduchšie že sa i stredne obtiažne rastliny rozrastú a budú rásť bez nejakých problémov alebo ináč povedané svetlo ako jeden z dôležitých aspektov v akvaristike kedy sa môže stať nedostatočným faktorom je odstránený a chyby pri raste rias a neraste rastlín budú niečim iným už tak nie svetlom, treba vyskúšať stojí to za námahu si úprimne myslím vieš 18W na 56litrovku.A hádať sa Barborka určite nebudem ten kryt aby sme sa pochopili som nedal preč len ten deklík kde sa dáva rybkám žrádlo a aj táto maličkosť mi dosť pomohla. A ešte jedna maličkosť a to že trubica ktorá je tam je v akvariu vzadu takže to tiež nieje úplne s kostolným poriadkom.
Obrázok používateľa
btmbtm
 
Príspevky: 158
Obrázky: 6
Založený: 12 Jan 2013 18:17 pm
Bydlisko: Nemšová

Re: 56l akvarium

Odoslaťod btmbtm » 05 Aug 2013 15:52 pm

hc
Obrázok používateľa
btmbtm
 
Príspevky: 158
Obrázky: 6
Založený: 12 Jan 2013 18:17 pm
Bydlisko: Nemšová

Re: 56l akvarium

Odoslaťod metal27 » 02 Sep 2013 21:13 pm

Caute,
na filter som namontoval rampu a nasmeroval som ju ku zadnému sklu, ďalej som kúpil náhradný molitan a vymenil som tú umelohmotnú hubku, svietenie som znížil na 15:00-22:00 čiže 7 hodín, filter funguje už non-stop. Presadil som niektoré hygrophily corymbosa do rohov a ku bočným stenám akvária lenže spodné listy u nej hnijú a výrazná je len vrchná časť rastliniek. Polysperme sa vôbec nedarí a hnije, rozmýšľam, že ju vyhodím úplne. Naopak Vallisnerii spiralis sa pekne darí až na to, že niektoré listy začnú od konca hniť ale to nevadí pretože vždy rastú nové. Na skle som objavil neznámy druh nejakého slimáka, je strašne malý a mám pocit, že som ho doniesol z obchodu kde som rastliny kupoval (nestalo sa to prvý krát). Už som vybral asi troch ale oni sú v podstate také malé, že ich ťažko nájdem. Existuje nejaký spôsob ako ich odtiaľ dostanem? Urobia mi aj také malé slimáky veľké škody v akváriu? Keď budem mať digitálny foťák tak pridám nejaké fotky aktuálneho stavu akva. Díky za rady a pripomienky. :) :)
metal27
 
Príspevky: 8
Založený: 01 Aug 2013 17:42 pm
Bydlisko: Rožňava

Re: 56l akvarium

Odoslaťod Milan666 » 03 Sep 2013 12:55 pm

Slimákov sa neobávaj, nechaj ich tak a daj foto
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 56l akvarium

Odoslaťod ferryno » 03 Sep 2013 20:54 pm

mne slimaky vykapali:( myslim kotulky . a to nemam ani ryby takze sa neobavaj aspon uvidis ci dobre krmis:)
ferryno
 
Príspevky: 185
Založený: 30 Sep 2012 18:07 pm
Bydlisko: Stropkov

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.