Raselina + UV



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Raselina + UV

Odoslaťod affinis » 02 Apr 2004 10:24 am

Tak som tam teraz supol raselinu aj ja, mam ju doma uz davno,ale este som s nou neexperimentoval,mal som raz trochu vo filtri, ale dal som ju odtadial prec a zacal som na znizenie PH pouzivat CO2, bal som sa hlavne zltnutia vody, ale mam tiez raselinu od Aqua Exotic tak uvidim ako sa mne osveci...potom napisem. Dik za info. Som rad, ze sa rastlinkam u teba dari :)
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Raselina + UV

Odoslaťod marlo » 15 Dec 2004 19:24 pm

affinis napísal:Tak som tam teraz supol raselinu aj ja, mam ju doma uz davno,ale este som s nou neexperimentoval,mal som raz trochu vo filtri, ale dal som ju odtadial prec a zacal som na znizenie PH pouzivat CO2, bal som sa hlavne zltnutia vody, ale mam tiez raselinu od Aqua Exotic tak uvidim ako sa mne osveci...potom napisem. Dik za info. Som rad, ze sa rastlinkam u teba dari :)



tak ako to vyzera u teba v akva teraz ? pri pouzivani raseliny ..?
Ja som zacal pouzivat raselinu od f.Sera ..a vodicku mam krasne jantarovo zltu :(
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Stuka » 15 Dec 2004 19:56 pm

Tiez som nedavno pouzil raselinu od Sery (5-6 tyzdnov dozadu) a vodu mam jak caj a to som jej dal do filtra len troska a ze by s toho lepsie rastli rastliny som si tiez nejak nevsimol. Najlepsie je ale to ze nedavno som vymenil ziarivky za normalne biele lebo ta zlta bola hrozna a teraz mam vodu este zltsiu. Cen vikend by som mal uz raselinu vymenit za cerstvu. Asi ju uz nepouzijem neda sa na to pozerat. Aj ked ja som nou chcel hlavne znizit UT co sa mi podarilo o 3 stupne. Ale asi ani to nema vyznam ked kazdy tyzden dolejem novu tvrdu vodu...onicom chce to RO
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Raselina + UV

Odoslaťod joko » 15 Dec 2004 20:00 pm

Tiez uz uvazujem dlhsie o raseline. Kolko stoji cca? Ktora je najlepsia ?
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Raselina + UV

Odoslaťod marlo » 15 Dec 2004 21:29 pm

No ja tomu mojemu dam sancu este tak do konca januara..a ak neuvidim nejake vyrazene zlepsenie v raste rastlin ..tak sa na celu raselinu vo filtry vy.....m :)

joko : tazko povedat ktora je najlepsia.kazdemu moze vyhovovat ina.
Ja viem ze mne raselina od f .Sera nevyhovuje v tom ze farby vodu..v ostatnom zatial prinos nevidim.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Raselina + UV

Odoslaťod joko » 15 Dec 2004 23:19 pm

marlo napísal:joko : tazko povedat ktora je najlepsia.
V podstatte sa to presne neda povedat, len odporucania ocakavam aj od dalsich co maju s nou skusenosti dobra/zla farby/nefarby a pod. Takze dakujem vopred.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Raselina + UV

Odoslaťod salik » 15 Dec 2004 23:40 pm

joko napísal:..dobra/zla farby/nefarby a pod.

...zla raselina? raselina co nefarby vodu?
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Raselina + UV

Odoslaťod joko » 16 Dec 2004 08:41 am

joko napísal:dobra/zla farby/nefarby a pod.
To nema spojitost priamu, ale nemam s nou skusenost, mozno exituje raselina ktora farby menej a predsa sa do vody dostanu latky ktore tam maju byt, mozno nie je taka. Mozno to suvisi naozaj priamo s farbivom raseliny to co zmakcuje vodu?
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Paži » 16 Dec 2004 09:26 am

Kedysi som v niektorom nemeckom Aquarium Live alebo Aquaristik Aktuell (presne neviem, ale ak by bol skutocne velky zaujem, mozem doma pozriet) cital, ze podobne ucinky ako raselina (zmakcenie vody a znizenie pH vyluhovanim nejakych kyselin), ale pri skoro nepozorovatelnom farbeni vody, maju jelsove sisticky. Sposob pouzitia rovnaky, staci umiestnit do filtra.
Osobne som to neskusal, lebo som si ich zatial nenazbieral a okrem toho nepouzivam ziadne testy, takze by som si to nemohol objektivne overit.
Neskusali ste to niekto ?
Paži
 
Príspevky: 13
Založený: 31 Aug 2004 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Igypop » 16 Dec 2004 11:39 am

Ja používam rašelinu už dlhšie, jantrárová voda mi nejak moc nevadí. Naozaj jej stačí trochu, aby zafarbila vodu. Myslím, že zafarbenie spôsobujú humíniové kyseliny, ktoré sa z nej vyluhujú.

Valisneria (asi torta) začal poriadne rásť, až keď som začal filtrovať cez rašelinu.

Vplyv na pH u mňa nejak moc nemala, asi preto že máme dosť tvrdú vodu.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Ig » 16 Dec 2004 12:29 pm

Igypop napísal:Vplyv na pH u mňa nejak moc nemala, asi preto že máme dosť tvrdú vodu.

marlo napísal:No ja tomu mojemu dam sancu este tak do konca januara..a ak neuvidim nejake vyrazene zlepsenie v raste rastlin ..tak sa na celu raselinu vo filtry vy.....m :)

Takze pridam aj ja trochu skusenosti s raselinou od SERA-y. Tuto raselinu som mal vo filtry 5 tyzdnov a pozoroval som (samozrejme okrem zltej vody) nasledovne:
1.) Limnophila mi zacala uplne drevenniet ako keby dostala sklerozu. Skratka bola ovela krehkejsia ako predtym.
2.) H. difformis zacala zltnut ako keby mala malo svetla a asi aj mala pri tom otieni zltej.
3.) H. corymbosa zacala tiez chcradnut v dosledku asi menej intenzivneho svetla a navyse sa jej zacali vytvarat defekty na novych listoch. A nebola to iba jedna generacia listov (listy ktore rasli pri zmene podmienok) ale takato deformacia bola az do konca obdobia, kym som neskoncil.
4.) Vplyv na pH a ani na KH som nezaznamenal ziadny, tak ako povedal Igypop aj ja mam dost tvrdu vodu 120mg CaCO3/liter.

Tak som tu raselinku pekne vysupickoval a momentalne sa rastlinky opatovne vratili do svojej kondicie. :P :P :P
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Asterix » 16 Dec 2004 12:35 pm

Raselinu by si nemal davat do filtra, ale iba zavesit do pancuchy pod vypust filtra. Ja pouzivam AquaExotic, stoji 15 Sk sacok a cely ho dam do akvarka bez premyvania. Vodu mi nefarbi a raslinky si mozte pozriet v albume. Ja som spokojny.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Igypop » 16 Dec 2004 12:38 pm

Ešte doplním, že nejaký ten vplyv na pH mala keď som jej dal do filtra oveľa viac, než používam teraz, ale za 2 dni bola voda brutálne žltá, takže som to vrátil na pôvodnú úroveň.
Inak mám pocit, že ak je voda od rašeliny zafarbená a dáte ju z filtra preč, tak pozvolne sa voda vráti takmer k svojej pôvodnej farbe.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Stuka » 16 Dec 2004 15:45 pm

Asterix napísal:Raselinu by si nemal davat do filtra, ale iba zavesit do pancuchy pod vypust filtra. Ja pouzivam AquaExotic, stoji 15 Sk sacok a cely ho dam do akvarka bez premyvania. Vodu mi nefarbi a raslinky si mozte pozriet v albume. Ja som spokojny.


Cau Asterix. Preco zavesit? Vsade kde som pozeral sa pise ze sa ma dat do filtra resp. filtrovat cez raselinu. Nemyslis ze ti ta raselina nefarbi vodu preto lebo ti neucinkuje tak ako keby si cez nu filtroval? Ved kazda raselina asi sfarbuje vodu a ked ne tak asi moc neucinkuje. Najskorej som skusal tiez tu od Aquaextotic a jak si mi radit dal som ju len tak do pancuchy a zavesil a nic ani UT neslo dole a voda sa sfarbila velmi malo. Potom som ju narval do filtra a voda bola za par dni uplne zlta takze s toho vypliva ze aj tato raselina sfarbuje vodu rovnako.
Raslinky ti rastu krasne som pozeral fotky ale mozno za to vobec nemoze raselina.
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Astrid » 16 Dec 2004 15:45 pm

No tak prispejem aj ja mojou troskou do mlyna...
Pouzivam Seru, raselinu mam v pancuche vo filtri. A nejake vyrazne zmeny v raste rastlin ci rias som nezaznamenala. A ani vo sfarbeni vody. Myslim, ze omnoho vacsi efekt na farbu vody maju dva korene, co tam mam. Ale stale to je myslim znesitelne. Teda myslim, ze osobne nie som nejakym velkym priatelom zltej vody (predsalen nie je to az take esteticke), ale akosi mi to nevadi, nie je to az take intenzivne...

Je sice pravda, ze tu raselinu nemenim nejako casto. Kedze neviem, ci ma vobec nejaky efekt. Menim ju asi raz za 3 mesiace a ked aj vymenim, tak nezbadam ziaden rozdiel.

A co sa tyka rastlin, tak mam alebo som mala niektore z rastlin, ktore spomenul Ig a darilo sa im dobre. Takze to len k tomu, aby niekto neprisiel k mylnemu nazoru, ze raselina tymto spomenutym rastlinam nevyhnutne skodi.

No a znizenie pH... este kedysi, ked sa mi to chcelo merat, tak som mohla porovnat moje dve akvarka: velke, v ktorom som raselinu pouzila a male, kde nie. Nuz no a rozdiel tu veru bol (ci sposobeny raselinou to neviem, ale je to najpravdepodobnejsie): v malom bolo pH asi 8-8.2 a vo velkom asi 7.6-7.8 Ano, viem, je to stale vela, ale vsetko funguje ok, tak co sa nad tym pozastavovat...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Asterix » 16 Dec 2004 16:01 pm

Clanok z www.discus.cz

Rašelina

Rašelina je jako biologický filtrační materiál nevhodná. Obsahuje obrovské množství huminových látek a huminové kyseliny. Ty působí konzervačně a zabraňují usídlení mikroorganismů. Proto se nemá rašelina v akvarijních filtrech používat. Pokud je použití rašeliny žádoucí, pak by se to mělo stát nezávisle na akvarijním filtru. Na příklad může být na výtok filtru napojena průtočná trubka naplněná rašelinou. Podobně působí rašelinou naplněný gázový pytlík, ponořený do akvária. Pytlík na počátku vyplave a musí být zatížen kamenem nebo pevně přivázán. Rašelina může, podobně jako iontoměnič, sbírat původce tvrdosti a vylučovat huminové kyseliny a dá se tedy za jistých předpokladů používat k odstranění tvrdosti a k okyselení vody. Kvalita dnes nabízené rašeliny není bezvadná V důsledku znečistění životního prostředí obsahuje dnes nabízená rašelina pravidelně amonium, nitrát a fosfát. Také obsah, pro ryby nebezpečných pesticidů se nedá vyloučit.
Naposledy upravil Asterix dňa 16 Dec 2004 16:05 pm, celkovo upravené 1 krát.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Ig » 16 Dec 2004 16:04 pm

Asterix napísal:Rašelina

.....


Neunikol Ti autor clanku/citacie :?:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Raselina + UV

Odoslaťod marlo » 22 Dec 2004 19:52 pm

marlo napísal:No ja tomu mojemu dam sancu este tak do konca januara..a ak neuvidim nejake vyrazene zlepsenie v raste rastlin ..tak sa na celu raselinu vo filtry vy.....m :)


Tak a je to tu !!! Este nie je ani januar a raselina isla s filtra prec.
Na tu farbu vody sa nedalo pozerat. :twisted: Zlto-hneda :twisted: ...svietim 2x18W na 96L akva ale v akvariu bola tma.

Zmena : znizila mi PH ..merane nejakym BEN-Testom z HORNBACHU na cca 6.5-6.7 ,UT,GH som nemeral .lebo nemam cim.

Cize moja skusenot : ak chce niekto zmenit PH pridanim raseliny do filtra ale nechce aby bola zafarbena voda tak granulovana raselina od fy.SERA nie je to spravne riesenie.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Vojtoo » 22 Dec 2004 21:40 pm

Taktiez som experimentoval s raselinou od SERy. Dal som ju do interneho filtra shark, ale zmenu v ph som nezaznamenal ani po 2 mesiacoch pouzivania (voda bola o nieco zltsia, ale nebolo to nic strasne)
Tak som sa rozhodol pouzivat ju iba na vodu urcenu pre vymenu v akva.
Do kybla cca 12l dam pol balenia raseliny od SERy a necham 3-4 dni "vyluhovat" voda ma potom taketo parametre: z PH7.5 na PH 6-6.5
z tvrdosti 25Dgh na 13Dgh. No a takuto vodu potom nalievam do akva pri vymene vody.
Vojtoo
 
Príspevky: 13
Obrázky: 5
Založený: 03 Sep 2004 15:56 pm

Re: Raselina + UV

Odoslaťod affinis » 24 Dec 2004 11:30 am

marlo napísal:
affinis napísal:Tak som tam teraz supol raselinu aj ja, mam ju doma uz davno,ale este som s nou neexperimentoval,mal som raz trochu vo filtri, ale dal som ju odtadial prec a zacal som na znizenie PH pouzivat CO2, bal som sa hlavne zltnutia vody, ale mam tiez raselinu od Aqua Exotic tak uvidim ako sa mne osveci...potom napisem. Dik za info. Som rad, ze sa rastlinkam u teba dari :)

tak ako to vyzera u teba v akva teraz ? pri pouzivani raseliny ..?
Ja som zacal pouzivat raselinu od f.Sera ..a vodicku mam krasne jantarovo zltu :(


Raselinu som z akvaria odstranil asi mesiac po napisani prispevku, akvarium sa stale zabehavalo a tak som nevidel ci mala nejaky vplyv na akvarium. Intenzivne som hnojil s PMDD a CO2 mi dostatocne znizovalo PH a rastlinkam sa darilo dobre. Dalsi dovod bol, ze sa mi nezmestila do akvaria, mal som ho tak husto posadene rastlinami, ze na naplnenu pancuchu raselinou som uz nemal miesto :D . Nejake zltnutie vody som nepozoroval, ale na skoro 300L vody jeden sacok raseliny asi nestacil a ked bola dodrzana pravidelna vymena vody ani nemohol.
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Jan?ula » 29 Jan 2005 15:37 pm

Chcel by som sa podeliť o svoje skusenosti s rašelinou aj ja.Akurat dnes som chcel napisať ake skusenosti mate s vláknitou rašelinou v externom filtri pretože doteraz som použival stale granulovanú od f.sera pripouživani rašeliny som nepostrehol skoro vôbec žiadne sfarbenie vody a rastlinám sa darí omnoho lepšie ako bez rašeliny.Takže môj názor rašelina ÁNO! ale dnes som nedostal kupiť granulovanú ale iba vlaknitu od f.FILTUS (Poľsko)a nemam s nou skusenosti tak poradte.
Obrázok používateľa
Jan?ula
 
Príspevky: 26
Obrázky: 1
Založený: 18 Máj 2004 21:34 pm
Bydlisko: Slov.Ves

Re: Raselina + UV

Odoslaťod joko » 29 Jan 2005 21:59 pm

marlo napísal:ak chce niekto zmenit PH pridanim raseliny do filtra ale nechce aby bola zafarbena voda tak granulovana raselina od fy.SERA nie je to spravne riesenie.
Jančula napísal:pretože doteraz som použival stale granulovanú od f.sera pri použivani rašeliny som nepostrehol skoro vôbec žiadne sfarbenie vody a rastlinám sa darí omnoho lepšie ako bez rašeliny.
Je viacej druhov raseliny od f. SERA alebo to nadmerne sfarbenie u marla moze mat dovod aj v nekvalitnej sarzi alebo ... ? Neviem.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Dusky » 03 Máj 2011 13:15 pm

vcera som si kupil granulovanu sera rašelinu, 5,50 eur, myslel som si ze uz bude v dakom filtracnom vrecku, kedze stala dost draho, pridall som ju do externeho filtra, ako posledne filtracne medium, zatial som nespozoroval zafarbenie vody, ani ubytok rias, ale mam ju tam den, inak som tu raselinu prepral,
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Raselina + UV

Odoslaťod vikino » 27 Jún 2012 10:40 am

Vynikajuci clanok o raseline: http://maniakva.sweb.cz/raselina.htm
Inak sfarbenie vody do zlto-hneda az jantarova je pri pouziti raseliny uplne v pohode a prirodzene pri chove amazonskych ryb z povodia amazonky... Raselina aspon ciastocne dokaze napodobnit prirodzeny biotop, nehovoriac o vynikajucich schopnostiach zmakcovat vodu a znizovat pH...
Kto ma polotvrdu vodu s pH okolo 7,5 a chova ryby z povodia amazonky, raselinu jednoznacne odporucam...
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Predchádzajúca

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.