96l akva



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

96l akva

Odoslaťod Mankois » 27 Aug 2013 20:34 pm

Tak Ahojte. Nedávno som písal v jednej téme o založení akva, ale uvedomil som si že to ešte nemám preštudované tak som sa do toho pustil všetko ešte raz zvážil veľa vecí pomenil a som tu opäť.:) Takže chcel by som vedieť váš názor na môj filter a osadenstvo, na moje 1. vlastne 2. akvárium. Akvárium 90dx40šx30v. Pôvodne som chcel dať výšku 35 a šírku 35 ale potom som si povedal že tam urobím vlastné 3d pozadie aby som zakryl všetku techniku a aby to bolo estetickejšie tak som tú šírku zväčšil. Chcem akvárium ktoré bude plné rastlín. Tak začnem filtrom. Filter som sa rozhodol si urobiť vlastný, sklenený externý:
IMAG0056.jpg

Veľkosť neviem rozmýšľal som 20x20x20 ale tam sa mi nevojde aj čerpadlo aj molitan atď. Takže to budem musieť vymyslieť. No a na trubici odkiaľ ide voda z akvária do filtra chcem dať ventil pre istotu. Sklo na filtri bude voľne položené. Ale neviem či tam mám dať iba molitan alebo aj biopur...
No to filter. Teraz osadenstvo.
Xiphophorus hellerii-1samec 3 samice
Poecilia sphenops-1 samec 3 samice
Poecilia reticulata-1 samec 3 samice
Betta splendens-1 samec 2 samice
Paracheirodon innesi- neviem čo najviac samozrejme s rozumom, tie dám až posledné.
Pancierničkoch-3-4
Prísavníky- 2
Krevetky
No ale neviem či to nieje na 96l akva moc tak či to radšej nemám dať z tých živorodiek iba po 2 samice a 1 samca.
No tak ďakujem za vaše názory.
Mankois
 
Príspevky: 37
Založený: 20 Júl 2013 19:13 pm

Reklama

Re: 96l akva

Odoslaťod MaximusSk » 27 Aug 2013 20:47 pm

clanky/biofilter_matus.php o filtri maš všetko tu napisane, z toho tvojho nakresu som jelen s prepacenim :-D

k osadenstvu tolko ze tie gupky platy a zviorodky vynechaj, su to strasne prasata s prepacenim seru kade chodia, k neonkam tolko iba ze cim viac tym lepsie minimalne by som dal 20ks + tie panciernicky a krevetky to by asi tak stacilo

pokial chces mat pekne rastliny nezabudmi na poriadne zalozenie dna tj. kvalitny vyzivny substrat, poriadne hnojivo bud PMDD, ADA, EASY LIFE atd samozrejme dostatocne osvetlenie a CO.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: 96l akva

Odoslaťod Mankois » 27 Aug 2013 20:55 pm

Tak ale vieš chcel som to mať v akva trocha živšie a nie len neonky. Mnne sa tie živorodky strašne páčia. A keby že pravidelne odkalujem dno tak by to nemal byť až taký problém :)
Mankois
 
Príspevky: 37
Založený: 20 Júl 2013 19:13 pm

Re: 96l akva

Odoslaťod M.i.s.o » 27 Aug 2013 20:58 pm

ak chces akvarium plne rastlin tak ti tam to pozadie bude len zavadzat, a aku techniku mas na mysli ked uz filter mas prepadovy? (aj ked ja by som sa s tym nebabral a pozrel nejaky kanistrovy po bazaroch)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 96l akva

Odoslaťod Mankois » 27 Aug 2013 21:03 pm

trubice, trysky, ohrievač, co2
Mankois
 
Príspevky: 37
Založený: 20 Júl 2013 19:13 pm

Re: 96l akva

Odoslaťod MaximusSk » 27 Aug 2013 23:04 pm

pozadie ozaj nedavaj uberie kopu litrov, daj cisto ciernu tapetu a technika sa da zakamuflovat rastlinami, alebo pouzi lily pipes potom nebude nic vidno kedze mas len 90L akva isiel by som do filtrov Eheim classic, su za dobru cenu maju super spotrebu energie a su uplne tiche. Sam vlastnim dva a za ziadne ine by som ich nemenil..
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: 96l akva

Odoslaťod Mankois » 28 Aug 2013 12:57 pm

Dobre pozadie nechajme tak. Chcem sa vrátiť ešte k tým rybkám. Ako som už písal hore páčia sa mi:
Xiphophorus hellerii, Poecilia sphenops, Poecilia reticulata, Betta splendens, Paracheirodon innesi no ale našiel som v knihách a na nete aj tieto dva druhy: Mrenka štvorpruhová a Danio pásikavé. Ale viem že ich tam nemôžem mať všetky tak by som vás poprosil či by ste mi z týchto mohli urobiť nejakú kombináciu. To že sú živorodky neskutočné prasatá a s prepáčením serú kade idú, to mi spomínať nemusíte :) No a ešte som zabudol že by som tam chcel mať aj nejakých pancierníčkov strašne sa mi zapáčili a k tomu aj párik prísavníkov a krevetky.
Mankois
 
Príspevky: 37
Založený: 20 Júl 2013 19:13 pm

Re: 96l akva

Odoslaťod Milan666 » 28 Aug 2013 13:48 pm

No, najprv zabehni akvárium, nasaď rastlinky a keď tie začnú prosperovať, potom začni uvažovať o rybičkách. Tvoje úvahy vedú zatiaľ k "rybacej polievke"
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 96l akva

Odoslaťod Mankois » 28 Aug 2013 15:22 pm

Takže najprv založím akva s tým že ani neviem čo v tom vlastne budem mať. Okej...
Ďakujem za radu :)
Mankois
 
Príspevky: 37
Založený: 20 Júl 2013 19:13 pm

Re: 96l akva

Odoslaťod M.i.s.o » 28 Aug 2013 15:31 pm

z uvadzanych ryb nema ziadna nejake specialne naroky na akva, takze ho zaloz tak aby sa tam hlavne darilo rastlinam. Jediny problem mozes mat s Bettou, pretoze ak budes mat CO2 a dostatocne osvetlenie potrebujes aj adekvatne prudenie v akva aby si to CO2 dostatocne roznasal a silnejsi prud Bette moc nevihovuje a tiez ma rada skor tien ako priame svetlo
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 96l akva

Odoslaťod M.i.s.o » 28 Aug 2013 15:41 pm

neonky by si zasluzili vecie akva, ked uz tak neonky modre, celkovo tetrovite ryby su do takeho akva na hrane potrebuju byt v dostatocnom pocte (15ks a viac) a mat dostatocny priestor na plavanie, pozri nejake Razborky, Danio pozri Perletove. Zivorotky by som vynechal uplne. tu je atlas http://rybicky.net/atlasryb/cesky/
ako typ na udrzbu by som dal Panciernickov (4-6ks) , Krunýřovec jednopruhý (4-8ks)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 96l akva

Odoslaťod Milan666 » 29 Aug 2013 11:58 am

Mankois napísal:Takže najprv založím akva s tým že ani neviem čo v tom vlastne budem mať. Okej...
Ďakujem za radu :)

Kým to zabehneš, čo je 4-6 týždňov, tak máš čas naštudovať všetko o rybkách, ktoré plánuješ. Aspoň zistíš, ktoré sú do podmienok tvojho akvária vhodné a ktoré naopak nie. Verím, že jasnejšie ti to vysvetľovať netreba. Najprv salaš a pastvu, potom ovečky, inak by zo syra nebolo nič :wink:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 96l akva

Odoslaťod Mankois » 29 Aug 2013 18:11 pm

Dobre dík. A mohli by ste mi aspoň povedať z vlastných skúseností či sa tieto rybky spolu znášajú? Alebo sa mám rovno začať obzerať o úplne iných druhoch?
Mankois
 
Príspevky: 37
Založený: 20 Júl 2013 19:13 pm

Re: 96l akva

Odoslaťod Milan666 » 30 Aug 2013 09:17 am

Mankois napísal:Dobre pozadie nechajme tak. Chcem sa vrátiť ešte k tým rybkám. Ako som už písal hore páčia sa mi:
Xiphophorus hellerii, Poecilia sphenops, Poecilia reticulata, Betta splendens, Paracheirodon innesi no ale našiel som v knihách a na nete aj tieto dva druhy: Mrenka štvorpruhová a Danio pásikavé. Ale viem že ich tam nemôžem mať všetky tak by som vás poprosil či by ste mi z týchto mohli urobiť nejakú kombináciu. To že sú živorodky neskutočné prasatá a s prepáčením serú kade idú, to mi spomínať nemusíte :) No a ešte som zabudol že by som tam chcel mať aj nejakých pancierníčkov strašne sa mi zapáčili a k tomu aj párik prísavníkov a krevetky.

No tak k takému vyjadrovaniu ako je toto, človek nemá chuť radiť, prasatá..., serú......?! Máš ty vôbec vzťah k živému? Naozaj sa nečuduj, že je tu málo ochoty.
Pokiaľ ti prasatá, ktoré serú vadia?, tak si ich nedávaj do akvária. Popozeraj sa po rybkách, ktoré majú lepšie vyvinutý tráviaci trakt. Popozeraj si rybky podľa toho ktoré ako znášajú teplotu vody. Dávať dohromady mrenky, betty a krevetky je hlúposť.
Prísavníkov do 96L?, tiež radšej nie.
Tak ak chceš radu a nie a nie tu prísť, tak ti ostáva už len to, čo je dobrým zvykom. Hľadať a študovať, predsa to je poslaním internetu a fóra na ňom, tak do toho! :wink:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 96l akva

Odoslaťod Mankois » 30 Aug 2013 10:58 am

Áno mám vzťah k živému. Doma chovám psa hady leguána a veľa iných zvieratiek a nevymenil by som ich za nič.....
K tomu že som tu napísal že živorodky sú prasatá a že serú kade chodia, citoval som Maximusa pretože sa mi to zdalo vtipné ako to napísal :) A po ďalšie z tých príspevkov čo som tu písal si si mohol domyslieť že mi nevadí že podľa Maximusa s prepáčením serú kade chodia. A poďalšie prečo by som nemohol mať nejakých malých prísavníkov, dajme tomu do 12 cm v 96l akva? To naozaj neviem pochopiť.
Mankois
 
Príspevky: 37
Založený: 20 Júl 2013 19:13 pm

Re: 96l akva

Odoslaťod Luker13 » 30 Aug 2013 13:02 pm

bud si vyberies druhy ryb a podla nich prisposobis akvarium velkostou, chemizom vody a neviem cim vsetkym alebo si zariadis akva a potom podla neho doplnis vhodne ryby.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: 96l akva

Odoslaťod M.i.s.o » 30 Aug 2013 13:39 pm

Mankois napísal:A poďalšie prečo by som nemohol mať nejakých malých prísavníkov, dajme tomu do 12 cm v 96l akva? To naozaj neviem pochopiť.

no 12cm nieje zrovna mala ryba do akva a uz vobec nie do 100l, jednak to bude vyzerat ako pest na oko a tiez si tam moc nezaplavaju, nehovoriac o tom ze udrzat to akva potom v cistote bude problem. Keby ze ma 500l nepoviem.
100l je proste male akvarium a tak k tomu treba pristupovat
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 96l akva

Odoslaťod Milan666 » 30 Aug 2013 14:22 pm

Mankois, to že máš hady, psa, leguána a veľa iných zvieratiek, nemusí ešte znamenať, že máš ten správny vzťah k živému.
Podľa toho ako sa prezentuješ, začínam mať obavy aj o tieto spomínané zvieratá. Pretože ak prisavník o veľkosti 12 cm je malá rybka, tak to ti ešte vedomostne treba doplňovať toho viac. Nie neurážaj sa, netvrdím, že ty si na tom vedomostne zle, to určite netvrdím, myslím na vedomosti ohľadom potrieb chovaných zvierat. Verím, že bývaš v dome.
Aj ja mám viac druhov zvierat a chcel by som toho ešte viac, no uvedomujem si, že na všetky "nemám"
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 96l akva

Odoslaťod Mankois » 31 Aug 2013 11:46 am

Tak akvaristika a teraristika je niečo iné. Takže ty teraz tvrdíš že ak vlastne sa nevyznám v akvaristike tak tým pádom sa neviem starať o ostatné zvieratá a nemám k ním vzťah..... A inak k tomu prísavníkovy tak tam som sa trocha sekol máš pravdu.
Mankois
 
Príspevky: 37
Založený: 20 Júl 2013 19:13 pm

Re: 96l akva

Odoslaťod martin_s » 31 Aug 2013 12:24 pm

Milan666 napísal:Prísavníkov do 96L?, tiež radšej nie.

Netreba prehanat. Ak ide napr. o klasickeho bezne predavaneho Ancistrus sp. tak v tom nevidim absolutne ziadny problem. Ine by bolo keby tam chcel dat napr. Pterygoplichthys gibbiceps...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: 96l akva

Odoslaťod Milan666 » 01 Sep 2013 09:06 am

martin_s, mi sa narozumieme, určite máš pravdu ak by ich bolo prípustné množstvo. Ja dávam túto radu preto, aby si dotyční uvedomili , že vedia dosť narásť a pomerne rýchlo. Ešte dodám, že ak by bolo tých prísavníkov zopár kúskov a bez inej osádky, tak áno 96L by teoreticky stačilo :)
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 96l akva

Odoslaťod martin_s » 01 Sep 2013 15:57 pm

Kludne aj s inou osadkou (v rozumnom pocte)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: 96l akva

Odoslaťod Mankois » 02 Sep 2013 19:25 pm

Čaute no tak som tu opäť. Naštudoval som si nejaké tie rybky a mám pár otázok.
1. Je to zatiaľ nepodstatné keďže ešte nemám ani akvárium založené ale chcel by som sa opýtať či máte skúsenosti s týmito stránkami: http://www.aquarium.sk/, http://www.plazmix.eu/kategoria/ponuka- ... oznam-ryb/
2. Vrátim sa k samotnému akváriu a potreboval by som určiť rastliny. Zaujalo ma totiž 1 akvárium: https://www.google.sk/search?hl=sk&site ... 1011%3B494 dúfam že vám to zobrazilo no a chcem sa opýtať či by ste mi mohli určiť rastlinky ktoré tu sú? Chcem aby vyzeral presne tak ale s pár zmenami.
3.Rastlinky by som kupoval asi cez e-shop: http://www.akvaprodukt.sk/akva/index.ph ... th=476_507 A opäť sa pýtam či máte s ňou skúsenosti.
4. Chcem sa vrátiť ešte k technike a substrátu atď.
Chcel by som vedieť váš názor na tieto produkty: Substrát-http://www..akvariumonline.sk/piesky-strky-substraty/5777-jbl-manado-5l.html a http://www..akvariumonline.sk/jbl-hnojiv ... -plus.html
Filtračné náple-chcel som normálny biomolitan rôznej jemnosti ale zaujíma ma či by som tam mal dať aj nejakú inú filtračnú náplň napr. biopur a tak
Osvetlenie-To fakt neviem aké silné atď. Viem len že by som potreboval T5 alebo T8 s obyčajným reflektorom, keďže som už robil kryt na žiarivky.
Okysličovanie- Treba aj to? Lebo budem tam ma´t veľa rastlín takže neviem, asi nie.
Hnojivá- Chcem sa opýtať či by ste mi nejaké poradili alebo či ich vlastne mám používať

Tak ďakujem za rady a odpovede. Onedlho by som mal začať s výstavbou a potom budem pravidelne informovať. :)

A ešte mám jednu otázku. Ako mám "sasadiť" alebo vlastne uchytiť ten mach na tom koreni?

Mňe ten odkaz na to akva nezobrazilo tak: http://www.blueaquarium.org/2013/04/aga ... 0l-200l-2/
Mankois
 
Príspevky: 37
Založený: 20 Júl 2013 19:13 pm

Re: 96l akva

Odoslaťod Milan666 » 02 Sep 2013 19:53 pm

Fúúúúha! Niežeby som neprial, ale skús pekne pomaly od začiatku, toto čo ty mať chceš, to už je o osvetlení, pridávaní CO2, hnojení a hlavne o kvalitnej filtrácií.
Tak poporiadku:
clanky/filtracia.php
clanky/co2.php
http://planta.aquariana.cz/galerie.htm
http://sk.wikibooks.org/wiki/Akvaristik ... v%C3%A1ria
http://planta.aquariana.cz/osv_rostl.htm
http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... er/all.php
http://www.aqua-fish.net/index.php?cur_ ... &speed=not
http://www.rostlinna-akvaria.cz/home.php
No je toho dosť
Ešte som zabúdol
osvetlenie-t3627.html
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.