Choroba bojovnice pestrej



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Choroba bojovnice pestrej

Odoslaťod PanFiluta » 28 Máj 2013 12:31 pm

Je to maličké 10 litrové akvárium s jednou rybkou, nemeriame ani nevieme merať NO2 či NO3. Akvárium funguje tých 5-6 týždňov. Jedna rastlina, dva kamene. Filter tam nie je.
PanFiluta
 
Príspevky: 67
Založený: 01 Máj 2011 19:01 pm

Reklama

Re: Choroba bojovnice pestrej

Odoslaťod Milan666 » 29 Máj 2013 20:41 pm

Tým že pláva v tom do čoho kadí, kde sa rozkladajú zbytky neskonzumovanej potravy sa tam hromadí dusík a čpavok. No a to ho pomaly trávi, čiže podľahne otrave. Iba ak, a toto píšem každému kto tieto problémy má, takže je to kópia:

Choď kúpiť väčšie akvárium, aspoň 8-10 litrové, ale sklenené, kúp si filter (tkzv. bublifuk) je to ten jednoduchý molitanovy na vzduchovací motorček, zrejme ho poznáš, či vieš o ktorý ide.
Dokúp si tam rastlinku anubias nana, microssorium, sú to rastlinky, ktoré nemusíš sadiť, stačí ich priviazať o drevo, koreň či kameň a dokážu plne slúžiť. Pozor! na kamene, či kamienky, aby neboli umelé a keď sú prírodzené, tak musíš ich poliať octom. Ak budú šumieť nemôžu ísť do akva kvôli obsahu vápenca! Toto akva musí byť zakryté a musí mať ohrievač a tým pádom teplotu 27-28°C. Zakryté musí byť preto, aby teplota nad hladinou bola približne rovnaká ako teplota vody.
Bojovnica je labyrintka, t.z., že chodí sa nadýchnúť nad hladinu, teda dýcha ten istý kyslík ako my.
Pokiaľ je teplota okolo 27, 28°C vody a vzduch nad hladinou je o 3 či 4°C chladnejší, môže mu to poškodiť dýchacie ústrojenstvo (labyrint) tak, že uhynie.
Tak do toho! držím palce!
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Choroba bojovnice pestrej

Odoslaťod freon01 » 29 Jún 2013 08:23 am

Zdravim...mal som bojovnicu...pekne plavala po akvariu...potravu vzdy zozrala....a raz som ju nasiel mrtvu na dne akvaria...mala cierne ziabre...neviete niekto aka choroba to mohla byt....bola v 3l akvariu...1,5l vody som menil kazdy druhy den
freon01
 
Príspevky: 1
Založený: 29 Jún 2013 08:17 am

Re: Choroba bojovnice pestrej

Odoslaťod standalone » 29 Jún 2013 19:10 pm

Ahojte, pozeral som, kde by som napisal o chorobe a smrti mojej bojovnice - samice. Mali sme ju v 112 l akvarku s 2xprísavník, 3xtetra paraguayská, 1x mola čierna a 4xmrenka. V akváriu je pomerne dost rastlín, teplota okolo 24 stupnov, filter vnútorný špongiový. Strava vločky, dafnie a červy tubiflex. Beta mala už dávnejšie akoby bielu vyrážku na bruchu - nie krupičku. Dali sme ju do zvlášt akvarka a dali sme tam omnipur. Bete sa spravili diery v tele - medzi bruchom a chvostom. Tie sa však časom zahojili a zmenilo sa aj správanie bety - smerom k lepšiemu. Vrátili sme ju do povodneho akvaria, ale cca po 2 mesiacoch sa jej na bruchu objavila biela bodka, časom prišla pasivita a vylyhavanie. Napokon sa začala krútiť ako pes ked si nahana chvost, šialene plavala a napokon skonala. Zo zaujimavosti som jej rozrezal brucho, aby som videl čo je pričinou tej bodky. V bruchu ich mala hned niekolko - da sa povedat plne brucho malych bielych bodiek.
standalone
 
Príspevky: 5
Založený: 11 Feb 2013 22:03 pm

Re: Choroba bojovnice pestrej

Odoslaťod Milan666 » 01 Júl 2013 18:52 pm

freon01 napísal:Zdravim...mal som bojovnicu...pekne plavala po akvariu...potravu vzdy zozrala....a raz som ju nasiel mrtvu na dne akvaria...mala cierne ziabre...neviete niekto aka choroba to mohla byt....bola v 3l akvariu...1,5l vody som menil kazdy druhy den

Keby si aspoň snahu vynaložil si prečítať čo je nad tvojím príspevkom napísané, tak by si tu už nevkladal tu hrôzu!! s 3L!!! akváriom
choroba-bojovnice-pestrej-t5153-48.html#p268916
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Choroba bojovnice pestrej

Odoslaťod Milan666 » 01 Júl 2013 18:54 pm

standalone napísal:Ahojte, pozeral som, kde by som napisal o chorobe a smrti mojej bojovnice - samice. Mali sme ju v 112 l akvarku s 2xprísavník, 3xtetra paraguayská, 1x mola čierna a 4xmrenka. V akváriu je pomerne dost rastlín, teplota okolo 24 stupnov, filter vnútorný špongiový. Strava vločky, dafnie a červy tubiflex. Beta mala už dávnejšie akoby bielu vyrážku na bruchu - nie krupičku. Dali sme ju do zvlášt akvarka a dali sme tam omnipur. Bete sa spravili diery v tele - medzi bruchom a chvostom. Tie sa však časom zahojili a zmenilo sa aj správanie bety - smerom k lepšiemu. Vrátili sme ju do povodneho akvaria, ale cca po 2 mesiacoch sa jej na bruchu objavila biela bodka, časom prišla pasivita a vylyhavanie. Napokon sa začala krútiť ako pes ked si nahana chvost, šialene plavala a napokon skonala. Zo zaujimavosti som jej rozrezal brucho, aby som videl čo je pričinou tej bodky. V bruchu ich mala hned niekolko - da sa povedat plne brucho malych bielych bodiek.

Čo filtrácia?? Výmena vody?? Filter?, aký?? To je následok zlej hygieny v akváriu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Choroba bojovnice pestrej

Odoslaťod standalone » 06 Júl 2013 15:14 pm

Ako som už napísal, mám len poľský špongiový filter. Vodu menime 1xtýždenne, asi tak 1/3 akvarka
standalone
 
Príspevky: 5
Založený: 11 Feb 2013 22:03 pm

Re: Choroba bojovnice pestrej

Odoslaťod Milan666 » 06 Júl 2013 16:20 pm

Tak vidíš!, nevhodný filter, zlá hygiena v akváriu a ešte ju rozrežeš, aby si našiel príčinu. Príčina je vo vode, čiže vysoké NO2 a zrejme aj NO3
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Bojovnica

Odoslaťod bacajozko » 24 Okt 2013 17:19 pm

Dobry den chcel by som sa spytat, dufam ze mi poradite...zhruba pred mesiacom som si kupil bojovnicu do guloveho 5 litroveho akvaria na odporucanie pani co mi to predavala vyzerala ze sa vyzna , nakolko je to moja prvy rybka, ze je nenarocna na chovanie nazaciatok...tak ako mi pani poradila menim vodu raz za tyzden a krmim ju 3 krat do tyzdna...po asi 3 tyzdnoch co som ho mal spravil si to hniezdo z bublin alebo ako to mam nazvat to som sa docital na nete ze je to hniezdo :) a odvtedy je ako vymeneny ....farba ani plutvy ani telo sa mu nijako nezmenili ale skoro vobec neplava iba ked ho krmim alebo len sem tam sa prebehne po akvariu ale velmi malo inak len lezi bud na dne alebo tesne pod hladinou pod umelou rastlinkou co ma v akvariu,sprava sa tak posledny tyzden...predtym stale plaval v akvariu a teraz uplne minimalne vzdy ked sa naneho pozrem tak len lezi...viete mi niekto prosim poradit co mu je? alebo sa len nejako zazimuvava? :) ...vopred dakujem za pomoc
bacajozko
 
Príspevky: 2
Založený: 24 Okt 2013 17:08 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod dedojozef » 24 Okt 2013 18:04 pm

Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Bojovnica

Odoslaťod Milan666 » 24 Okt 2013 18:57 pm

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Milan666 » 24 Okt 2013 21:01 pm

Umiera na otravu dusíkom. Guľu vyhoď a založ riadné akvárium so živými rastlinami a filtrom na začiatok. Akvárium sa zabeháva cca 4 týždne a po tejto dobe sa môže začať uvažovať o kúpe a vpustení rybky, či rybiek.
V novozaloženom akváriu prebiehajú procesy, ktoré v druhom a treťom týždni sú pre akýkoľvek život nebezpečné. Po štvrtom týždni by mala nastať rovnováha, kedy nastane odbúravanie nebezpečných látok živými rastlinami a živými baktériami. Áno, čítaš dobre živými bakteriami.
Takže spustiť filter, vymeniť 50% vody a potom obdeň 1/3 vody a filter preplachovať v tej vode, ktorú odpustíš z akvária.
Prečo guľu nie? Skús sa pozerať cez lupu tak, že si ju dáš tesne k oku a takto vidí svet tá rybka z tej gule. Predavačka sa vyzná?! Splnila čo sa od nej vyžaduje, predala. No a tvoj problém a rybka ju určite nezaujíma
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod crevo » 24 Okt 2013 21:12 pm

ja by som to zakazal , tie sklenene gule.
crevo
 
Príspevky: 166
Obrázky: 8
Založený: 25 Aug 2012 09:08 am

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod bacajozko » 24 Okt 2013 21:27 pm

Pre mna ako pre zaciatocnika alebo laika alebo ako to mam nazvat som nechcel hned akvarium zakladat s rastlinami a vela rybkami, chcel som sa postupne naucit ako sa o to starat a nie vrazit do toho peniaze energiu, bez minimalnych skusenosti a vsetko by mi vykapalo, bolo mi to luto,nie penazi alebo casu ale tych zivocichov,chcel som zacat od zaciatku nie "skocit do hlbokej vody"...nezda sa mi ze ta pani co mi radila chcela len predat bol to naozaj velky obchod so 100kami ryb o ktore sa starala a myslim ze vedela ako nato a snazila sa mi poradit ako zaciatocnikovi a taku rybku mi aj poradila okruhle akvarium som chcel sam to je pravda asi to nebola najlepsia volba ...menil som vodu kazdy tyzden ako to ze 3 tyzdne bola rybka v poriadku a zrazu zacina zomierat na otravu dusikom?...nejako mi to nedava zmysel ked kazdy tyzden prezila v poriadku a daval som si nato pozor aby som ju menil pravidelne s izbovou teplotou a daval som do nej pripravok na odchlorenie a odkovovanie tazkych kovoch ktore sa nachadzaju vo vode z vodovodu,ked vymenim vodu reakcie v nej nemozu prebiehat a este bez zivych rastlin...ked nie je ina moznost v podmienkach ake mam asi budem musiet nieco ine vymysliet v kazdom pripade dakujem za pomoc
bacajozko
 
Príspevky: 2
Založený: 24 Okt 2013 17:08 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod martin_s » 25 Okt 2013 09:31 am

Chcelo by to aby si si nastudoval co to o zakladnych veciach a dejoch v akvariu a hlavne kolobeh dusika, tam sa dozvies ako je to mozne ze to nebolo hned ale az po niekolkych tyzdnoch...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Milan666 » 26 Okt 2013 10:50 am

crevo napísal:ja by som to zakazal , tie sklenene gule.

Máš pravdu, aj ja. Kedysi som za guľu dal akvárko, no a guľu využívam takto:
Prílohy
P1070099.JPG
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Choroba bojovnice pestrej

Odoslaťod Milan666 » 26 Okt 2013 10:52 am

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Choroba bojovnice pestrej

Odoslaťod Nina_1910 » 07 Apr 2015 19:06 pm

Dobrý den, chovám samčeka mame ho asi tyzden a nedávno som si všimla ze ma biele bruško ... Prosim poraďte mi co by to mohlo byt a ako by sa to dalo liečiť. Za radu vopred ďakujem.
Nina_1910
 
Príspevky: 1
Založený: 29 Mar 2015 14:50 pm

Re: Choroba bojovnice pestrej

Odoslaťod martin_s » 07 Apr 2015 20:32 pm

No tak pri takomto vycerpavajucom opise na to treba minimalne vestecku gulu...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Choroba bojovnice pestrej

Odoslaťod iamblichos » 11 Apr 2015 21:28 pm

No ako si tak prechadzam temy tak zistujem, ze bojovnica je jednoznacne najtyranejsou akvariovou rybou.....
Obrázok používateľa
iamblichos
 
Príspevky: 32
Založený: 27 Feb 2012 09:51 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Choroba bojovnice pestrej

Odoslaťod martin_s » 12 Apr 2015 19:41 pm

Az tak jednoznacne to nie je... Stale su tu aj karasy, pangasy, hufovite ryby chovane v malom pocte atd...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Choroba bojovnice pestrej

Odoslaťod lukas1760 » 16 Apr 2015 11:04 am

Zdravím nechcem zakladať nové vlákno preto píšem sem. Bojovnicu mám asi 3 mesiace spolu s troma malími gupkami a pár krevetkami. Doteraz bola pokojná plávala kludne všetko bolo proste v poriadku kŕmim viac krát za deň v menších dávkach pekne sa naučila žrať aj z pinzety ale včera som si všimol že má akési rozstrapkaé plutvy a stále pláva v akváriu pri zadnej stene z jednej strany na druhú taktiež po zapnutí osvetlenia čakala kedy ju nakrmim a teraz nič. Tiež sa mi zdá že má akési zahmlené oči. Šupiny zježené nemá. Gupkám ktoré sú tam nie je vôbec nič. Neviete čo by to mohlo byť?
Akva má niečo cez 10 L teplota nastavená na 26 stupňov, každý týždeň mením 2 litre vody do ktorej dávam roztok na úpravu vody sera,filtrácia beží nonstop a filter čistím zhruba každých 8 dní do ktorého aplikujem sera filter biostart. Taktiež pri výmene vody pridám hnojivo pre rastliny bioflor. Osvetlenie je zapnuté takmer celý deň vypínam ho o nejakej ôsmej večer. S riasami problém nemám a rastliny rastú ako divé.
Ďakujem za všetky rady
lukas1760
 
Príspevky: 4
Založený: 16 Apr 2015 10:48 am

Re: Choroba bojovnice pestrej

Odoslaťod martin_s » 16 Apr 2015 11:35 am

Skus dat fotku (+ fotku celeho akvaria), pri bojovnici hovorit o rozstrapkanych plutvach nemusi nic znamenat... Dobre by bolo zmerat obsah dusikatych latok... Viac sa z toho opisu povedat neda... Pricin moze byt vela, dokonca aj prirodzenych (napr. vek ryby - to ze ty ju mas 3 mesiace neznamena ze aj ona ma 3 alebo 4 mesiace). Vymen 50% vody, nic do nej nepridavaj a pozoruj ci nastane do niekolkych hodin zmena (mozes skusit par hodin po vymene vody prilozit zrkadlo)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Choroba bojovnice pestrej

Odoslaťod Mirko1A » 16 Apr 2015 11:43 am

Možno sú na vine gupky. Skús z diaľky pozorovať, či sa okolo nej moc netočia, neobhrýzajú jej plutvy (ja som mal podobný problém so živorodkami). Môže byť z toho vystresovaná.
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.