narva oceanic nature 60cm 18wat



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

narva oceanic nature 60cm 18wat

Odoslaťod foggi » 22 Dec 2004 22:44 pm

mam 70 litrove akva a svietim tam len touto neonkou. rastliny... cabomba valisneria egeria anubias... mne sa zda ze to je dost svetla ale ako som cital tak by to malo byt malo.ale mam obavy zo zelenej riasy ktore pokryvaju listy rastlin najma anubiasu. co mam robit lebo riasa sa siri a aj ked anubiasu to az tak nevadi ale pre cabombu to bude mat asi divoke nasledky.a este trosku prihnojujem ale riasy boli uz predtam.takze neviem... diki za radu
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Reklama

Re: narva oceanic nature 60cm 18wat

Odoslaťod JOCKER » 23 Dec 2004 00:04 am

Ahoj.
V prvom rade si prelistuj forum.
Naposledy upravil JOCKER dňa 09 Feb 2005 18:45 pm, celkovo upravené 1 krát.
JOCKER
 
Príspevky: 22
Založený: 21 Dec 2004 13:39 pm
Bydlisko: BA

Re: narva oceanic nature 60cm 18wat

Odoslaťod Ig » 23 Dec 2004 11:17 am

V prvom rade by si mal prejst cele forum a najst temy o riasach a o osvetleni pripadne aj o uprave a kvalite vody. Ako slovicka mozes pouzit 'riasa-y, osvetlenie, dusicnany, NO3, NO2, stetinka, stetinkova, ...' Je toho skratka vela. Zbavovanie sa rias nie je jednodnova zalezitost, takze nemas sa kam ponahlat a cez sviatky moze browsovat. :wink:
Zo vsetkych rastliniek co si spominal je najchulostivejsia Cabomba, pretoze vyzaduje meksiu a kyslejsiu vodu. Ostatne sa hodia pri zakladani akvarka. Rozhodne by som nezacinal s Alternantherou, pretoze je to narocna rastlinka, ktora vyzaduje okrem ineho aj velmi vela svetla. (Poznamka: neda sa povedat, ci je rastlinka narocna alebo nie ale mozeme povedat, ze su rastlinky ktore porastu skoro za hocijakych podmienok tzv. 'nenarocne' a su rastlinky ktore vyzaduju specificke podmienky tzv. 'narocne'.)

JOCKER napísal:Ahoj.
V prvom rade ti poradim zmenit osvetlenie. Napriklad ziarivky aqua-glo alebo osram 31-830 atd.(pozri temy osvetlenie).
No neviem ci prave AQUA-GLO je spravna zmena. Ked si najdes prispevky kde sa pise o tejto ziarivke, tak ludia s nou nie su prave spokojny (dovody sa docitas v prispevkoch).

JOCKER napísal:Bolo by dobre valisneriu vysadit a namiesto nej ku cabombe pridat alternathera,bacopa caroliniana,egeria densa alebo stredny echinodorus.
Daj si vyhladat 'Alternanthera' a uvidis ake maju ludia skusenosti. (hociktora A. je narocna :wink: )

Praveze Valisnerie patria k rastlinkam, ktore sa dokazu dobre prisposobit aj tazsim podmienkam v akvariu (neplati to samozrejme vzdy) a tym, ze su to dost rychlo rastuce rastlinky su schopne z vody odstranovat (zuzitkovavat pre svoj rast) niektore latky a plyny, ktore podporuju rast rias ako je napriklad NO3 alebo PO4. Opat doporucujem hladat na fore.
Egeria je tiez dobra volba.
Anubiasy (napr. barteri alebo barteri nana) su nenarocne na svetlo (ta Tvoja Narva im staci) a aj riasy dokazu dost dobre prezivat. Lenze su pomalsie rastuce, takze na starsich listoch a Ti bude tvorit riasa. :cry:

Skratka hladaj, hladaj, studuj, studuj, pripadne si daruj pod stromcek nejaku knizku o rastlinkach! :wink: :wink: :wink:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: narva oceanic nature 60cm 18wat

Odoslaťod foggi » 23 Dec 2004 13:48 pm

diki za radu...tie valisnerie su tam uz dlho...dobre sa rozrastaju a vidiet ze sa im dari.lenze mam obavy o cabomby.tie som tam dal asi pred tyzdnom a korienky sa im uz zacinaju tvorit ale napada ich riasa. a ked znizim svetlo tak ho budu mat malo aj rastliny... cital som clanky o riasach a je to divocina :) kazdemu zaberie nieco co druhemu nie... ale nerad by som o tie cabomby prisiel...
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Re: narva oceanic nature 60cm 18wat

Odoslaťod Ig » 23 Dec 2004 14:25 pm

foggi napísal:...

Ako mas riesenu filtraciu filtraciu?
A ake rozmery akva?
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: narva oceanic nature 60cm 18wat

Odoslaťod foggi » 23 Dec 2004 15:40 pm

FILTRACIA? filter micron taky maly ale ked ho pustim tak ide dobre.ale cital som ze silny prud je pre riasy vyhovujuci tak ide na minime. a rozmery? 70 x 36 sirka a vyska vody je 27...so strkom 33
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Re: narva oceanic nature 60cm 18wat

Odoslaťod Ig » 30 Dec 2004 22:25 pm

foggi napísal:FILTRACIA? filter micron taky maly ale ked ho pustim tak ide dobre.ale cital som ze silny prud je pre riasy vyhovujuci tak ide na minime. a rozmery? 70 x 36 sirka a vyska vody je 27...so strkom 33

Ako pokracuje Tvoja 'liecba' od rias?
Po dlhsom case som sa opat dostal na forum, takze este zopar postrehov.
Ako som uz pisal Cabomba vyzaduje skor maksiu a kyslejsiu vodu. Preto v prvom rade by som sa zameral na zakladne parametre vody ako su pH, KH a GH pripadne teplotu. Prihnojovanie by som radsej na cas vysadil. Potom az ked budes mat predstavu co by mohlo sposobovat problemy, mozes ucelovym prihnojovanim zvysit kondiciu rastliniek a tym eliminovat tvorbu rias.

Svetlo by som doporucil zvysit aspon na dve ziarivky bez ohladu na riasy.
Este som sa zabudol spytat na pocet a velkost zivocichov, ktory dost podstatne urcuju kvalitu resp. toxicitu prostredia. Priamo umerne k zivocichom by mala byt stavana aj filtracia.

Inak silne prudenie vody podporuje vyskyt rias hlavne v oblasti silneho prudenia, kde je dostatok kyslika, CO2, NO3, ....

PS: Mne sa az po par mesiacoch po zalozeni akvaria podarilo zbavit zelenej riasy, ale priznam sa ze neviem ani ako. Hlavnu pricinu pripisujem tomu, ze za mi rozrastli rastliny a vo vonkajsom filtri, ktory ma cca 2% objemu nadrze (300 litrov) sa vytvorila kultura nitrifikacnych bakterii. Akvarium mam husto zarybnene.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: narva oceanic nature 60cm 18wat

Odoslaťod bionic » 31 Dec 2004 19:33 pm

Ja by som len tolko,ty mas 70l akva a narva oceanic nature 60cm 18wat,ja mam 200l akva a jednu Osram lumilux plus 18w,co je uz fakt hrozne malo,podla tabuliek,ale mam tam Vallisnerie,Echinodorusy a Anubiasy a krasne rastu,treba casto pretrhavat,ani nehnojim.Filter mam len powerhead a velku kocku molitanu,takze pisem len tolko ze existuje aj svetla vynimka ze nie vzdy to musi byt nedostatok svetla...skus uz spominane hnojenie...alebo nemas prilis silny filter?
Obrázok používateľa
bionic
 
Príspevky: 34
Obrázky: 4
Založený: 17 Júl 2004 12:21 pm
Bydlisko: Košice

Re: narva oceanic nature 60cm 18wat

Odoslaťod foggi » 01 Jan 2005 18:05 pm

Iq... takze filtraciu som vysadil aby neprudila voda... vobec nehnojim a odkalujem kazdy tyzden.rastlinky rastu rychlo ale cabomby napada stale uz spominana riasa.a znizil som aj krmenie ryb.1x max.2x denne. ahaaa a skoro som zabudol... zacal som pridavat co2 z kvasnic... asi preto rastliny rastu :) inak neviem. ph mam okolo 7 KH 9-10... som ju znizil prevarenim vody a teplota je 24C. na valisneriach sa drzi iba na starych listoch ale keby si videl tie cabomby!! neviem co uz zmenit... v akva mi plavaju len 4x mecune 1x plata a jedna mrenka. myslim ze to neni vela a prave sa rozmnozili tak neviem :)

bionic... no to mas ozaj dost malo svetla... ale vo vacsom akva dosiahnes skor rovnovahu... a aj to je jedna z pricin rastu rias.hnojenie som vynechal uplne... a filtraciu tiez... nadrz je husto zarastena a pridavam co2. viem ze pricina tych rias nieje vo svetle ale niekde inde...lebo tu narvu mam asi 3 tyzdne... a riasy uz roky :)... a este sa spytam. mas aj echinodorus bleherae...alebo tak nejak sa vola myslim. kupil som ho asi pred mesiacom a uplne vykapal. inak je to velmi pekna rastlina ale neviem si predstavit ako by vyzerala keby jej zarastli listy riasami.
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Re: narva oceanic nature 60cm 18wat

Odoslaťod bionic » 01 Jan 2005 19:07 pm

No Echinodorus bleherae nemam,mam nejake ozeloty,potom take obycajne echinodory(neviem nazov presne) a Echinodorus regina hildebrand-od Rataja,co vlastne ani neviem aka to je odroda alebo co to je,ale rastie,na vzhlad nic extra...takze tak
Obrázok používateľa
bionic
 
Príspevky: 34
Obrázky: 4
Založený: 17 Júl 2004 12:21 pm
Bydlisko: Košice

Re: narva oceanic nature 60cm 18wat

Odoslaťod foggi » 02 Jan 2005 13:40 pm

bionic... a ake mas parametre vody? ph, teplota, tvrdost??
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Re: narva oceanic nature 60cm 18wat

Odoslaťod bionic » 02 Jan 2005 20:57 pm

To ti neviem presne povedat,priznam sa ze testy som zatial nepouzival,meral som Ph len lakmusovym papierikom,vyslo ze je slabo kysla 6 aj daco,zrejme
bude voda tvrdsia,podla toho ze kosicka voda je tvrda a teplota je 23°C-24°C,mal som ju na 27-28°C,ked som mal poter,ale rastlinam sa teda vobec nedarilo,prestali rast a doslova zivorili...

Este nieco,vsimol som si ze si vypol filter kvoli prudu vody z vyvodu.Ja mam Aquael circulator 650(650l za hodinu) a 200 l akva,takze tam robil dost silny prud ale kdesi vo fore som cital ze si niekto tento problem vyriesil pomocou hadice resp. trubky s mnozstvom malych dierok,teda podomacky urobena rozstrekovacia rampa,spravil som si taku z obycajnej zelenej hadice a filter ide naplno,kym prud je pokojny...teda takmer ziadny
Obrázok používateľa
bionic
 
Príspevky: 34
Obrázky: 4
Založený: 17 Júl 2004 12:21 pm
Bydlisko: Košice

Re: narva oceanic nature 60cm 18wat

Odoslaťod foggi » 02 Jan 2005 21:07 pm

mne rastliny rastu...len nechapem preco ta riasa ich napada... tu v nr je tiez tvrda voda ale cast vzdy prevarim a tym aspon trosku znizi uhlicitanova tvrdost...
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Re: narva oceanic nature 60cm 18wat

Odoslaťod Milan666 » 20 Máj 2010 07:08 am

Bol som v obchode so záhradníckymi potrebami a našiel som toto, čo poviete. Dal som tam redukciu a už len doriešiť úchytky. Odskúšal som rozstrek, ide výborne

Obrázok
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: narva oceanic nature 60cm 18wat

Odoslaťod Milan666 » 20 Máj 2010 07:16 am

A ešte

Obrázok
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.