Choroba?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Choroba?

Odoslaťod rybka » 22 Mar 2005 23:41 pm

Mam akvarium zalozene vyse jeden a pol roka, od zaciatku mam v nom 6ks Razbora klinovita, a asi pred pol rokom som dokupila este 6 ks neoniek cervenych. Asi pred mesiacom sa zacali s razborami diat cudne veci. Zrazu rybka nekoordinovane plave - hlavou dolu, ale chvost jej to taha hore :shock: , takto sa sprava asi 2 dni a potom uhynie :(
Je to nejaka choroba alebo to moze byt zo staroby? Uz sa mi takto pobrali 3 rybky, a teraz ako vidim to caka zrejme dalsiu :cry:
dakujem za odpovede
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: Choroba?

Odoslaťod Baloghi » 23 Mar 2005 09:25 am

Mozu to byt dusicnany [podla priznakov]. Z neonkami by to nemalo mat nic spolocne.Ked su to dusicnany skus viac vzduchovat, aj ja som s tym mal problemy ked som zacal viac vzduchovat priznaky zmizli.
Obrázok používateľa
Baloghi
 
Príspevky: 258
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2005 10:34 am
Bydlisko: BA

Re: Choroba?

Odoslaťod Ceco » 23 Mar 2005 09:34 am

Baloghi napísal:Mozu to byt dusicnany [podla priznakov]. Z neonkami by to nemalo mat nic spolocne.Ked su to dusicnany skus viac vzduchovat, aj ja som s tym mal problemy ked som zacal viac vzduchovat priznaky zmizli.


Nemyslim si, ze pri zvysenom obsahu dusicnanov pomoze vzduchovanie. To mas odkial?
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Choroba?

Odoslaťod rybka » 23 Mar 2005 18:42 pm

Ja vzduchujem nonstop kazdy den,
ale zaujimave na tom je, ze neonkam nic nie je, oni su zdrave
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Choroba?

Odoslaťod Kulko » 23 Mar 2005 20:16 pm

typujem, že by mohlo ísť o problém s plynovým mechúrom. skús postihnutú rybku izolovať a zvýšiť teplotu o 2°C. mne sa to už raz oplatilo s tetrou čiernou. držím palce.
Kulko
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 15 Jan 2005 18:49 pm
Bydlisko: IŽA

Re: Choroba?

Odoslaťod Gabri Ponte » 24 Mar 2005 10:57 am

Mal som podobny problem. Islo o mrenky stvorpruhove. Zacal som castejsie odkalovat a teplotu som zvysil z 23 na 25 st. V mojom pripade islo o vysoky obsah dusicnanov.
Obrázok používateľa
Gabri Ponte
 
Príspevky: 18
Založený: 16 Dec 2004 16:57 pm
Bydlisko: BA, Dubravka

Re: Choroba?

Odoslaťod Igypop » 24 Mar 2005 12:51 pm

Ceco napísal:
Baloghi napísal:Mozu to byt dusicnany [podla priznakov]. Z neonkami by to nemalo mat nic spolocne.Ked su to dusicnany skus viac vzduchovat, aj ja som s tym mal problemy ked som zacal viac vzduchovat priznaky zmizli.
Nemyslim si, ze pri zvysenom obsahu dusicnanov pomoze vzduchovanie. To mas odkial?

Možno mali nitrifikačné baktérie nedostatok kyslíka a preto vysoký obsah dusičnanov, (alebo dusitanov?)
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Choroba?

Odoslaťod Baloghi » 01 Apr 2005 21:38 pm

Spravne Igypop. Ja som mal podobny problem smrenkou zralocou [su na dusicnany viac citlive] tiez mi plavala dole hlavou cca 2 dni a potom som sa v jednej mudrej knizke docital ze to mozu byt dusicnany. Tak som zacal viac vzduchovat a bolo to.
Obrázok používateľa
Baloghi
 
Príspevky: 258
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2005 10:34 am
Bydlisko: BA

Re: Choroba?

Odoslaťod bionic » 02 Apr 2005 10:48 am

Ja si myslim ze to na 90% bude zvyseny obsah dusicnanov,taktiez som mal taku skusenost z mrenkami strvorpruhymi,a ostatne rybky boli v pohode,pretoze mrenky a im podobne druhy su citlive na zvyseny obsah dusicnanov vo vode,ja som to riesil tak ze som poriadne odkalil,zacal som odkalovat castejsie a vymenil som vodu,casom sa to upravilo a mrenky su spokojne az dodnes :) A k prechladnutemu vzduchovemu mechuru,ako tu niekto spominal,tiez som mal moznost to riesit :( samicka cichlasoma nigrofasciatus pravdepodobne prechladla,ale jej plavanie bolo uplne nekoordinovane,viac menej lezala na boku,snazila sa plavat normalne ale stale ju to tocilo a podobne,bolo jasne ze to sama nechape,bolo zrejme ze nech je to cokolvek(mozno nie prechladnutie),ide o vzduchovy mechur a od spravanie mreniek sa to lisilo dost vyrazne
Obrázok používateľa
bionic
 
Príspevky: 34
Obrázky: 4
Založený: 17 Júl 2004 12:21 pm
Bydlisko: Košice

Re: Choroba?

Odoslaťod Baloghi » 02 Apr 2005 12:07 pm

bionic podarilo sa ti to vyliecit lebo ja mam v akva nieco podobne.
Obrázok používateľa
Baloghi
 
Príspevky: 258
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2005 10:34 am
Bydlisko: BA

Re: Choroba?

Odoslaťod bionic » 02 Apr 2005 12:44 pm

Nepodarilo,neviem co to bolo...rybka vyzerala ok,len to plavanie...dal som ju do karanteny,zdvihol som teplotu a poriadne vzduchoval...nic ine som si netrufol robit,lebo som si nebol isty co to bolo,nakoniec uhynula po cca.3-4 dnoch... :(
Obrázok používateľa
bionic
 
Príspevky: 34
Obrázky: 4
Založený: 17 Júl 2004 12:21 pm
Bydlisko: Košice

Re: Choroba?

Odoslaťod Baloghi » 02 Apr 2005 13:23 pm

Ja uz to mam tyzden takze to asi nebude ono chvalabohu
Obrázok používateľa
Baloghi
 
Príspevky: 258
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2005 10:34 am
Bydlisko: BA

Re: Choroba?

Odoslaťod Forus » 03 Apr 2005 15:00 pm

mne zase taha karasika zadockom smerom ku hladine. Nech roby co roby vzdy je hlavkou dole a zadockom hore. Vzduchovanie mam dostatocne silne... Myslite ze pomoze zdvihnuta teplota vody?
Forus
 
Príspevky: 15
Obrázky: 4
Založený: 10 Feb 2005 09:59 am

Re: Choroba?

Odoslaťod Josko » 18 Máj 2005 14:39 pm

Ahojte, mam takyto problemik a chcel by som vediet vas nazor (ako pravych odbornikov): Odchovne akva 25l v robote na stole, filter aquael mini, stabilna teplota 26stC, momentalne dospievaju ostrieziky karminove. V pondelok som si vsimol, ze niektore rybky maju poskodene ziabre, presvita cervene vnutro ryby.Niektore maju na hlavicke az ku chrbtu nepravidelne fliacky slizu, pomerne male, ziadne suvisle povlaky. PMDD som davkoval tak ako sa ma. Vodu menim 10 litrov kazdy piatok.
Mam podozrenie, ze ta voda nie je OK, ze som to prehnal s PMDD, ze je tam privela odpadu (cca 20 rybiek 1-4cm, donedavna ich tam bolo 35), momentalne kyblikujem kazde dva dni+odsavanie dna, PMDD off, zda sa, ze povlak je na ustupe (aspon najvacsiemu exemplaru sa viditelne zmensil fliacik na hlave, este je skoro na nejake kategoricke zavery). Len mi prosim povedzte, ze som nic nezanedbal, pripadne este nejaky napad, na co si dat pozor.
Chovanie ryb je v ramci klasickej agresivity na normale, nadalej ohlodavaju styroch panciernickov panda, plavaju pekne, zeru s mimoriadnym apetitom. Akurat niektore chudatka vypadaju tak trochu pod psa... :-(
Josko
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 01 Apr 2005 10:00 am
Bydlisko: BA

Re: Choroba?

Odoslaťod Josko » 23 Máj 2005 07:54 am

Ahojte
Ako som pisal v predchadzajucom prispevku, mam problem s rybkami. Sledoval som ich dost pozorne a mam pocit, ze by to mohla byt invazia ziabrohlistov
- sliz na hlave, horna strana chrbta. Mam pocit, ze sa farba na tychto miestach zmenila na taku zvlastnu do zelena.
- niektore maju na hlavicke malinke "tycinky", cca milimeter, mozno menej, ktore sa napadne podobaju na popis ziabrohlistov v sera radcovi.
- jedna rybka sa otierala o dno
- niektore rybky maju napadnute ziabre, resp. kryt ziabrov im ktosi odstranil.

Na vikend som im dal multimedikal a prisolil (cajova lyz.na 10l). Myslite, ze je to dobry postup? Nerad by som ich trapil vlastnou neschopnostou ci nevedomostou ...
Po akom case sa meni voda pripadne opakuje liecba?
Josko
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 01 Apr 2005 10:00 am
Bydlisko: BA

Re: Choroba?

Odoslaťod Radius » 31 Máj 2005 21:25 pm

podla mna to moze byt nieco z :
Trypanosoma
Cryptobia :? :? :? :?
Sanguinicola
sporozoa
Mycobacterium :lol:

Neviem ci si spravil dobre s tou solou, ale myslim ze multimedikal im velmi nepomoze.
Rozhodne by si mal kupit lepsie liecivo.
Tak nech ti to pojde :)
Obrázok používateľa
Radius
 
Príspevky: 141
Obrázky: 18
Založený: 12 Apr 2005 20:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Choroba?

Odoslaťod Josko » 01 Jún 2005 08:17 am

Nasadil som JBL Gyrodactol 2x 2dni, davkovanie podla navodu.

Kolko zhruba trva odoznetie priznakov v pripade, ze sa uspesne podari odstranit pricinu? Mam na mysli svetle fliacky na hlave, ktore sa sem tam odlupnu ale stale ich niektore rybky maju. Je sanca, ze sa obnazene ziabre zacelia?

Inac rybky su v pohode, pazrave ako vzdy, agresivne, ziadne badatelne poruchy v plavani, chovani, straty ziadne (3x klopem na drevo).

Josko
Josko
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 01 Apr 2005 10:00 am
Bydlisko: BA

Re: Choroba?

Odoslaťod Mija » 03 Jan 2014 16:37 pm

Ahojte, všimla som si dnes problem s mrenkou 4pruhovou a machovou. Mierne im vynaša zadnu čast tela hore. Je to vidiet hlavne ked oddychuju, obe su presne v tom istom uhle . Zda sa mi že aj vyhladavaju pokojnejšie miesta a separuju sa od skupiny. Dnes stravili pol dna postavanim pri filtracii. Ked aj su s hejnom, tak nie su take čule často postavaju a vynaša im tie zadne časti hore. Merala som dnes NO3 a bolo 20mg, takže idealne.
Mija
 
Príspevky: 58
Založený: 13 Okt 2013 19:36 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.