Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod Giftzahn » 09 Feb 2014 13:09 pm

njn, nakolko som uz dlhsiu dobu nic rozmune nezbastlil a akvarka si ziadaju uz maly technicky upgrade smerom k chrumkavemu LED svetielku .... chcelo by to opat rozhybat "stare kosti" a poobzerat sa po aktualnych moznostiach akvizicie noveho LEDkoveho svetielka ....

A) Komercna ponuka - je celkom velka a roznoroda ... v rozlicnej kvalite ... jedine co je u vsetkych komercnych produktov spolocne ... ze komercni typani sa asi dobre "nahulili" a teraz ked maju zmysly ( alebo zmisli :lol: ) otupene uz skutocne nevedia co "od dobroty" za tie LEDkove svetla pytat .... :lol:

B) Hej Rup - cize opat raz vyhralo riesenie Hej Rup .... tentokrat vo verzii Vol.2 DIY ADA Style Aqualight ... :mrgreen:

co budeme potrebovat na zbastlenie DIY LEDkove svetla je pekne zobrazene na prilozenom obrazku ... teda fotke ...teda viac menej skoro vsetko ... :wink:

C) "Kurvitko" v procese Hej Rup ... ako je zname v kazdom procese sa vyskytuje stare dobre "kurvitko" ... a tym je tentokrat ... ano opat raz ... :lol: .... jj, to by nebola posta keby nieco "nedobabrala" so zasielkou .... namiesto dvoch balickov dorucili len jednen .... druhy s 20 CREE XP LEDkami a 20m kablikov niekde "beha" po Slovensku .... ani "srnka netusi" ze kde ... teda mozno "srnka" aj tusi .... ale posta definitivne nie .... cize je len treba dufat ze skor alebo neskor aj chybajuci balicek dorazi .... :cry:


Obrázok
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod tomas57 » 09 Feb 2014 13:33 pm

No to ma podrž. Nebudeš mi veriť ale práve blúdim po nete a zháňam potrebné súčiastky na presne také iste osvetlenie môjho akva podľa jedného vzoru na nemeckom fóre (asi vieš ktoré mám na mysli :o ) mohol by si sem hodiť že z kade si čo zohnal trošku by si mi to uľahčil :roll: prípadne aj ostatným :angel: Hlavne mi ide o Cree ledky a chladič
tomas57
 
Príspevky: 28
Obrázky: 12
Založený: 29 Máj 2008 22:53 pm

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod tomas57 » 09 Feb 2014 17:10 pm

Ahaaa tak som si nasiel odpovede v teme led osvetlenie som si neuvedomil ze to si ty :-D tak nic ide sa badat dalej ;-)
tomas57
 
Príspevky: 28
Obrázky: 12
Založený: 29 Máj 2008 22:53 pm

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod marlo » 09 Feb 2014 17:37 pm

Aby to malo naozaj vypovednu hodnotu bolo by dobre zverejnit ceny sucuiastok,materialu a vsetkeho co s ich obstaranim suviselo.A cas ktory si nad celkovym zbastlenim od objednania do finalnej podoby stravil....

Ten meraci pristroj asi nebude v cene :)
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod doors010 » 09 Feb 2014 17:43 pm

ten meraci pristroj je pajkovacka :D
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod marlo » 09 Feb 2014 18:21 pm

;) dik za upozornenie....to som si vobec nevsimol. Videl som displej tak so to hned zaradil...
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod Giftzahn » 09 Feb 2014 18:46 pm

@tomas57: .... klidek vsetko bude ... bony budou ... :lol:

@marlo: njn, ten meraci pristroj ... je v skutocnosti Pajkovacia stanica (Lotstation nemeckeho vyrobcu) ... tuto som si od znameho zapozical ... vo stvrtok po zapnuti a nahriati ... asi po 5 minutach sa je predchodkyna ( mrcha jedna mizerna, skareda, hnusna a mala ) zo zlostnym iskernim, prskanim a zaverecnym nadhernym ohnikom odporucala do vecnych lovist elektrotechnickych toolov ... ( holt keby som sa lepsie ucil nemusel som teraz LED svetlo na kolene bastlit ) ... :mrgreen: ...

cize toto jej je nastupkyna ... este ze znamy mal ucet z jedneho nemenovaneho velkeho zahranicneho obchodu ... v sobotu za skoreho rana mi ju velmi rychlo so sklopenymi usami ( lebo tu uz sranda konci = Safety Hazard ... dokonca ocividne aj v Slovenskej Dzamahirii ) a hlavne potichu celu ohorenu vymenili za novu ... ani necekli ... :lol: ... a pre istotu je vedla este jedna zalozna low-costova ... keby nahodou ze ano ... :wink:

cenu som uz uvadzal v tejto teme http://www.akva.sk/led-osvetlenie-t9837-1032.html?hilit=led#p284076.... ale este mi dojde nadherna doska ... masiv dubu na teleso lampy ... toz a tym padom nebude s low-cost plexiskla ale z fajnoveho dubu ... :mrgreen:

cize doterajsie naklady na LED osvetlenie 60L akva su:
CREE XP G -R5 a R2 = 22,4 EUR
OSRAM Deep RED = 6 EUR
Teleso osvetlenia = 20 EUR
Teplovodiva pasta - lepidlo = 10,20 EUR
Hlinikovy chladic 1000x 20 x 2mm FISCHER SK182 = 27,- EUR
Doprava = 15,- EUR

cize nejakych cca. 100,- EUR ( ak dobre ratam ) ktore som si od "huby odtrhnut" musel


ostatne veci boli gratis = darceky ktore som "po ceste" kade tade zozbieral .... :lol:

njn, zatial sa mi nejako mnozia v procese realizacie DIY LEDkoveho svetla "ADA Aquasky" "kurvitka" ... a to som sa este ani riadne nerozbehol ... njn, sak ufidime ako to pojde dalej ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod sappa » 09 Feb 2014 20:42 pm

este ti tam chyba cena za zdroj a ten je dost podstatny ja som si robil dve svetla teda nie v style ada cena sa pohybovala 50-70 eur a pripravujem vyrobu tretieho a predpokladana cena je cca 350 eur ( original vychadza na 650 eur)
sappa
 
Príspevky: 386
Obrázky: 5
Založený: 04 Máj 2012 23:10 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod Giftzahn » 10 Feb 2014 08:15 am

jj, zdroj tam je ... teda second hand uz pouzivany pre 20ks 1W Power LED @350mA ... a je zadarmo .... sa "zviezol" spolu s kablami vramci objednavky LEDiek ... :mrgreen: .... inak pozeral som na strankach vyrobcu .... tento zdroj novy stoji 9,90 EUR ... cize ziadna tragedia aj keby som ho musel platit ... heh, teraz mi je jasne preco mi ho dali gratis ... lacny a uz pouzivany ... ale ako sa hovori darovanemu zdroju sa na Ampere nepozera .... :lol:

njn, ja som si dal hranicu do tych 100,- EUR za kompletne svetlo ... a rad by som aby aj nejako vyzeralo a nie ako vytvor absolventa strojarskej fakulty ... :mrgreen: ... cize aby sa nan dalo aj pozerat ... teda okrem samotnej funkcnosti ... cize ziadna "hruba motorika" sa pri bastleni pouzivat nebude ... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod Loki12 » 10 Feb 2014 10:09 am

verim, ze sa nenahnevas, ze ti leziem do temy. Ale pridam sa. Tiez ma inspirovalo Aquasky a kedze som v minulosti uz doma mal nejake suciastky tak som sa rohodol to spachat. Predstava 6x3W LED priblizne 1200LM

Cize moje suciastky a rozpocet.
LED 3W 200LM 6500k 13,20 USD
LED Driver (3-6)x3W 5,49 GPB
8 inch Heat Sink (set) 11,96 GPB
+ nejake tie kabliky, pasta,.... a cas

este premyslam nad uchytenim nad akva, potom pridam sumu. Ak mate nejake pripomienky, tak kludne piste. Ak si toto mam prestahovat niekam do vlastnej temy - tak tiez napiste. :-) Inak mozno by nebolo na skodu, tu otvorit nejaku tu "galeriu" DIY udelatok aj s postpom, cenovou kalkulaciou,...
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod Majinko » 10 Feb 2014 10:31 am

Poprípade aj weby odkiaľ ste jednotlivé komponenty zohnali, nech vieme, ktoré obchody sú overené :) Lebo vieme, že nie je Cree ako Cree, že? :)
Obrázok používateľa
Majinko
 
Príspevky: 128
Obrázky: 1
Založený: 23 Feb 2005 12:22 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod Giftzahn » 10 Feb 2014 10:52 am

jj, tot pravda ... nie je cree ako cree ... hlavne pozor na vseliakych cinskych ebay predajcov .... sice ponukaju cree ale uz sa isto stalo ze to co doslo zial ani z daleka cree nebolo ..... ono dobre znacky LEDiek su CREE, OSRAM, LUXEON, SEOUL, EDISON, LUMINUS .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod Loki12 » 10 Feb 2014 11:13 am

u mna to bolo cistokrvne ebay/dx.com kupovanie.
ano viem o riziku, ale LEDky svieta ako prasa. akoze mozem skusit nainstalovat do smartphonu aplikaciu na meranie svetelnej intenzity. pri zbeznom porovnani to svieti intenzivnejsie ako Dennerle 11W , pocitovo :-)
teraz uz len cakam na heatsink
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod vincent van gogh » 10 Feb 2014 14:52 pm

No tak iste je kvalita LED-iek klučový faktor(vs. cena....),aby to malo vôbec zmysel.Potom už len aby sa "starecké pazúre" netriasli....A tomu sa dá len a len fandiť. :o

Giftzahn napísal: ... a rad by som aby aj nejako vyzeralo a nie ako vytvor absolventa strojarskej fakulty ...

Ved práve..... :mrgreen: Som zvedavý,čo sa nakoniec podarí "na kolene zbastlit"
Hovoríme o dizajne.ADA Aquasky som /sme si v Ružinove na Akvajeseni mohli "napozerať do sýtosti".......hlavne tie"hnusné detaily" :D
Ono.......aby nevznikla úsmevná napodobenina napodobeniny..... :lol:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod Giftzahn » 10 Feb 2014 15:56 pm

@vincent: njn, neboj ... ja som hnusny detailista ... a ano uz som Aquasky poriadne z kazdej strany onuchal ( dva tyzdne mi zapozicka svietila nad akva 8) ale odolal som a nekupil ju ) .... cize smerom k 100% kopii isto nepojdem ... dokonca ani sediva RAL farba originalneho hlinikoveho chladica ADA mi nejako nesedi ... a isto nebudem pouzivat 64 ks 0,4W LEdiek .... atd. ... preto je ten moj hlinikovy chladic cierny .... LEDiek menej a vykonnejsich ... :mrgreen: ... nie zeby som uz vsetky komponenty na telo svietidla doma nemal ... cize by som aj hnrd lepit mohol .... ale holt fesne dubove masivne drievko je na ceste .... cize holt fajnovejsi material ako perspex plexisklo .... a hned to bude cele inak vyzerat ... :lol:

ono, reznut hlinik na pozadovanu dlzku ( nie doma eee ale na profi zariadeni aby bolo vsetko presne a rez krasne cisty) prilepit LEDky, pripajkovat kabliky kLEDkam , spojit so zdrojom zapnut a otestovat je technicka cast ... ta je rychla a jednoducha .... :lol:

njn, neboj nie som absolvent stojnej fakulty ... cize ja disponujem len "jemnomotorickymi skillmy" cibrenymi dlhorocnym studiom humanitnych vied a svetovej literatury ... ( apropo vies ako sa hovori absolventovy socialnej prace? ... jeden Big MAC prosim ... ) ... :mrgreen: ... a verim ze aj po designovej stranke sa bude dat na teleso svietitka pozerat ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod vincent van gogh » 10 Feb 2014 19:52 pm

Giftzahn napísal: ... ja som hnusny detailista ... a ano uz som Aquasky poriadne z kazdej strany onuchal ( dva tyzdne mi zapozicka svietila nad akva ...

Tak to je správne....tak to má byť. :) ( tu priznávam,trochu závidím: ....tu gratis.....tam zadarmo....tu zapožička :lol: ) ale ved za minimálne štvrťstoročné obdobie záujmu..... už musia byť tie správne väzby.

Ha,na to fešné masívne dubové drievko do "ADA Aquasky " som obzvlášť zvedavý.....Ono,.... vyzerá to z tvojich príspevkov tak,že nie si uplne "obojrukolavý" a zvykneš používať aj to" medzi ušami"... :D Holt, treba držať palce a tešiť sa na výsledok..... :!:

jaj,vidím prvu lastovičku v galerii..No, ked si dáš tak záležať na pekne usporiadanom a zobrazenom materialy....,tak nastaviť foťak na statív a cvaknúť niečo z akvaroom-u,alebo aspon nejaké z x-akvárií....heh,je len otázka pár minút :mrgreen:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod Giftzahn » 11 Feb 2014 09:35 am

( tu priznávam,trochu závidím: ....tu gratis.....tam zadarmo....tu zapožička :lol: )


njn, holt zivot je tazky a clovek robi co sa da ... :lol: .... zapozicky su bezne a v kulturnych krajinach funguju ... teda tym padom je jasne ze tato zapozicka nebolba so Slovenska ... :wink:

Ono,.... vyzerá to z tvojich príspevkov tak,že nie si uplne "obojrukolavý" a zvykneš používať aj to" medzi ušami"... :D


jj, ale len vzdy vtedy ked sa nahodu pomylim ... :P

jaj,vidím prvu lastovičku v galerii


njn, skor "zgrcnuta opelichana" vrana .... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod muxo300 » 11 Feb 2014 14:54 pm

Velmi sa tesim z tejto temy lebo si chcem urobit aj ja LED osvetlenie z vykonnych Lediek. Som velmi zvedavy aký bude finalny výsledok sledujem túto temu a nasavam info. Citam aj tému LED osvetlenie. zatial som v stadiu hladania materialu a suciastok.
muxo300
 
Príspevky: 23
Založený: 23 Jan 2013 10:34 am
Bydlisko: Rožňava

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod Giftzahn » 12 Feb 2014 08:52 am

njn, tak nakoniec aj "pohresovane CREE XP R2 a R5 LEDky dorazili .... :mrgreen:

Obrázok
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod muxo300 » 24 Feb 2014 09:57 am

Zdravim "tesak" ako pokracujes s LED osvetlenim?
muxo300
 
Príspevky: 23
Založený: 23 Jan 2013 10:34 am
Bydlisko: Rožňava

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod Giftzahn » 24 Feb 2014 10:01 am

njn, pomaly..pomaly ..minuly tyzden mi do planov "skocila" sluzobna cesta ... cize uz nejako meskam ... :mrgreen: ... ale material je uz doma cize teraz sa ide metrovy hlinikovy chladic na mieru reazt rezat ... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod tomas57 » 11 Mar 2014 23:12 pm

Ahojte,
takže s Giftzahnovým zvolením okupovať jeho tému si dovoľujem sa s Vami podeliť o moje skúsenosti s výstavbou led osvetlenie na "ADA Style" :-) Samozrejme že v takej podobe v akej je som ho nevymyslel sám ale určité moje úpravy tam sú, inšpiráciou mi bol jeden návod na nemeckom fóre.

Budem sa snažiť nič nezabudnúť to znamená kde, čo, a za koľko som zohnal, samotná výroba už nebolo nič zložité.
Najprv ale moje akva na ktoré bolo osvetlenie robené, to len pre informáciu aby ste si to prípadne vedeli prispôsobiť: ide o 27l rastlinné akva čistý objem cca 22-23l.
Keďže som chcel dosiahnuť cca 45lumenov na L ide o 1035 l rátal som aj s miernou rezervou keby sa predsa len ledky rozhodli svietiť o niečo slabšie, prípadne výrobca by chcel preháňať v popise lediek.

Jedno malé upozornenie tam kde napíšem sumu 0 eur respektíve napíšem len očakávanú sumu to znamená že som to zohnal krížom krážom cez známych aj neznámych, nepýtajte sa z kade to mám aj tak nepoviem :-D ale budem sa snažiť Vás navigovať kde by ste to mohli zohnať a čo by Vás to stálo normálne. (ale každý máme niekde kamarátov možno si zoženiete zase niečo za čo som ja musel platiť :-))


Takže začneme LED-kami keďže ich dodanie trvalo najdlhšie cca 3 týždne. Na toto osvetlenie sa zvyknú používať ledky značky CREE ide o vysoko výkonné a pre mňa dosť drahé tu je príklad http://www.led-tech.de/en/High-Power-LE ... 0_138.html ide o 1w 350mA ledky so svietivosťou cca 139lumenov čo je slušné, ale tá cena 7,50 +-1euro za jednu je fakt extrém a keďže by som ich potreboval asi 8ks bolo by to cca 50-60e bez poštovného, nehovoriac o potrebe väčšieho počtu pri väčšom akva (dokonca ani na ebay sa nedajú nájsť pod 5e za kus teda aspoň ja som nenašiel) takže som zháňal lacnejšiu variantu a čuduj sa svete našiel som. Svietivosť slabšia cca 100lum takže automaticky sa mi zdvihol počet potrebných lediek na 12 kusov. Rozdiel bude aj v spotrebe (moje osvetlenie 12w a v prípade cree lediek by to bolo 8w) samozrejme voľba je na Vás, ale ten 4w rozdiel je zanedbateľný pri tak veľkej obstarávacej cene CREE lediek.
Tu je rozpis lediek potrebných na moje akva:

8ks - studená biela - 350mA, 1w, 100-110 Lumen, 6500-7000K = cena 5,50 dolára za 10 kusov (4,06 eur)
link: http://www.ebay.com/itm/10PCS-1W-High-P ... 1063639568

3ks - teplá biela - 350mA, 1W, 100-110 Lumen, 3000-3500K = 4,38 dolára za 10 kusov (3,23 eur)
link: http://www.ebay.com/itm/140933167020?ss ... 1497.l2649

1ks - Deep red - 300-350mA, 1w, dôležitý údaj 660nm = 1,98 + 2 dolare poštovné spolu 3,98 dolára za 2 kusy (2,94 eur)
link: http://www.ebay.com/itm/281052083269?va ... 1497.l2649

takže cena super a ešte mám aj do rezervy....
O kombinácii týchto svetiel je napísané niečo aj v téme LED osvetlenie...


Zdroj k ledkám najlepšie je kúpiť niečo ako má Giftzahn čiže zdroj stále prúdu alebo prúdový zdroj už ako chcete, vybrať si musíte podľa lediek (množstva, výkonu atď.) ak sa v tom nevyznáte najlepšie ak vám niekto poradí len dúfam nie tak ako mne. Z nevysvetliteľných a záhadných príčím som sa nechal ukecať predajcom na napäťový zdroj určený síce tiež pre led osvetlenie, ale pre moje účely akurát tak problémový resp. zložitejší na zapojenie :-D chcel som ho vrátiť resp. vymeniť no zase nesmierny talent predajcu a zase tie nevysvetliteľné a záhadné príčiny a ja zase spokojný odišiel z predajne no spokojný som bol zase asi len hodinu kým som zistil, že prúdový zdroj je na toto lepši resp. jednoduchší na zapojenie :-) Pôvodne som mal vybraný tento:

link: http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1508 ... icle=54299 za 11 eur výhoda je že môžte paralelne zapojiť od jednej až po 14 lediek záleží koľko by ste potrebovali, samozrejme sú aj silnejšie zdroje. Inak takéto zdroje viete kúpiť bez problémov v obchode s elektro súčiastkami alebo v obchode so svietidlami.

Ja mám tento: http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1500 ... icle=48101
Výstupné napätie 12V,
Výstupný prúd 1,67A
a výkon 20W
takže namiesto jednoduchého zapojenia mňa čakalo rozdelenie 12 led do 4 sérií po 3 ledky plus do každej série jeden odpor, viac o tom písať je zbytočné (ako vravím fungovať funguje tak už neriešim ale bolo to trošku zložitejšie na zapojenie) no proste není to vhodný zdroj pre takých elektro neznalcov a amatérov ako som ja, dosť ma potrápil a zdržal ale aspoň som trošku pochopil elektro súvislosti :-D

cena môjho zdroja 15,90 eur (ale dá sa aj lacnejšie zase tu hral úlohu predajcov talent :-D čo už niekde človek ušetrí niekde prerobí)


Poďme na chladič, zase trošku zmena oproti pôvodnému návodu ako aj Giftzahn píše za Fischer chladič napriek ich výbornej kvalite 27 eur + 15 eur poštovné je veláááá tak som pátral :-D a našiel.

Výrobca Gama aluminium v Žiary nad Hronom katalógové číslo ZH 8501 je pravda že važi trošku viac ale je to v poho chladí krásne, ale ponuku majú širokú stačí si vybrať, neviem či Vám priamo predajú ale myslím že áno, keď nie tak napríklad jeden z predajcov: http://www.soselectronic.cz/?str=371&ar ... 8501-110al
pýtajú tuším 5,50 e za 100 mm treba ale zistiť či Vám vedia zohnať podľa vašej dĺžky akva u mňa to bolo 450mm takže sumárum:

450mm dlhý hliníkový chladič Gama aluminium ZH 8501 (očakávaná cena cca 20e, od výrobcu asi aj menej) moju cenu neuvádzam viď. upozornenie vyššie :-)


Ďalšia dôležitá vec je stojan ja som zvolil plexisklo samozrejme dá sa využiť kade čo :-) (drevo, kov, plast) ale pozor na váhu, bočné sklo akvária na vertikálny tlak znesie ale zase nie neobmedzene, to len aby niekoho nenapadlo stojan spraviť z dákej oceľovej konštrukcie a položiť ju na sklo akva :-) Potrebujeme krycie sklo na ledky ja som zvolil:

4mm hrubé plexi orezal som si na 448,4mm dĺžku a šírku 98,4mm (také tenké som videl aj v Baumaxe tuším za 2,50 eur)

Na samotný stojan som zvolil 8mm hrubé plexi o rozmeroch:
2 kusy 450mm dlhé a široké 15mm
2 kusy 100mm široké a vysoké 50mm
2 kusy 100mm široké a vysoké 30mm ale len 4mm hrúbka (tzv. vymedzováky) aby vám osvetlenie nepadlo do akva :-)

ten stojan ktorý vidíte na foto bude musieť prejsť revíziou, nepáčia sa mi zalepené spoje za prvé to dobre nevyzerá a za ďalšie pri tak malej lepenej ploche 8x8 mm to lepidlo nebude robiť žiadne zázraky.Prvá zmena už nastala spoje ktoré sú zakrúžkované červeným boli odlepené a navŕtal som tam závit na M3 šrob vyzerá to v poho a drží to ako fras a do budúcna celý ten kus čo je v modrom rámiku si dám vyrobiť na fréze z 8mm plexi čo mi ostalo čiže žiadny lepený spoj na celom stojane nebude, darmo človek sa učí za jazdy, ale teraz je pre mňa dôležité že svietim bo akva trpelo na nedostatok svetla a už mám čas na opravu a vylepšovanie.

Moja cena za plexi sklo je 0 eur. No keď som pátral našiel som firmu v ZV ktorá predáva odrezky z plexiskla
link: http://www.swt.sk/odrezky.html teraz to tam neviem nájsť ale niekde som videl cenu cca 5eur za kg. Takých firiem je
ale viac čo vyrába niečo z plexiskla treba len googliť a volať a taaaak....
Ale ak by tá Zvolenská firma mala plexi aj pre mňa viac ako 1kg by to isto nebolo takže by ma to stálo 5 eur ale to sú všetko len odhady ako som písal stojan si môžte spraviť z rôznych lahkých a pekne vyzerajúcich materiálov, dokonca
by stálo za zváženie prevrtať hliník čo neni problém a elegantne ho zavesiť na strop na ocelových lankách, bolo by to super lacné :-)


A už viac menej drobnosti:

Hliníkový chladič U-profil určený na chladenie led pásov asi 1m kus(Baumax)
M4 šróby matice podložky (Baumax)
Brúsny papier 600 (Baumax)
Spolu to bolo 6,60 eur

Plátok na železo, brúsny papier 800 a 4mm vrtáčik spolu 1 euro (v železiarstve)

Hodil by sa aj 1200 brúsny papier a ešte som musel kupovať aj brúsnu pastu normálnu na autolak 4 eur.

Teplo vodivé lepidlo from Ebay (drží parádne) cena 0,66 eur:
http://www.ebay.com/itm/231001799393?ss ... 1497.l2649

Káble napájací a aj tenký kábel na prepájanie led a zdroja spolu tuším 2,50 eur kúpené v elektro potrebách.

Lepidlo na plexisklo 0 eur no keby som ho mal kupovať za 10 az 12 eur bol by som asi zase nazlostený bo ako som písal pri ďalšom update stojanu ho potrebovať nebudem. Ide o toto lepidlo:
http://eshop.zenitsk.sk/acrifix-116-tuba-sk/


Takže moje reálne náklady boli: 40,89 eur (až tak presne som to asi nemusel :-D) + môj čas ale ten nerátam lebo to sa vyrovná radosti z vlastnoručne vyrobeného a fungujúceho svetla :-)

Výroba:
postup výroby nechám na Vás :-) ale poviem Vám že najviac som sa narobil na brúsení a leštení hrán plexiskla :-) postup bol nasledujúci brúsiť 600 potom 800 dobré by bolo ešte 1200 ale tú som nemal a následne doleštiť brúsnou pastou.

A tu je pár foto:
Prílohy
DSC_0228.JPG
DSC_0229.JPG
tomas57
 
Príspevky: 28
Obrázky: 12
Založený: 29 Máj 2008 22:53 pm

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod tomas57 » 11 Mar 2014 23:14 pm

A tu ďalšie foto:
Prílohy
DSC_0233.JPG
DSC_0232.JPG
DSC_0231.JPG
tomas57
 
Príspevky: 28
Obrázky: 12
Založený: 29 Máj 2008 22:53 pm

Re: Hej Rup Vol.2 - "ADA Style" LED Aquasky Svetlo

Odoslaťod tomas57 » 11 Mar 2014 23:20 pm

A ešte :-D ja viem, že by sa patrilo dať fotku aj s akva ale hanbím sa za riasu takže možno neskôr 8) fotil som to narýchlo ako vidno naprd som si nastavil clonu tak ak budú protesty môžem nafotiť znovu keď prídem domov :roll:
Prílohy
DSC_0237.JPG
DSC_0236.JPG
tomas57
 
Príspevky: 28
Obrázky: 12
Založený: 29 Máj 2008 22:53 pm

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.