UV ... ??



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

UV ... ??

Odoslaťod haacik » 01 Dec 2004 18:30 pm

moze mi niekto vysvetlit ako je to s UV lampami? .. resp. celkovo ako to je s UV. na jednej strane sa UV pouziva ako sterilizator vody, pricom voda preteka v trubke a UV zabije vsetky skodlive organizmy v pretekajucej vode .. vlasne znici vsetky organizmy.
no a na druhej strane som niekde na nete videl, ze niektory akvaristi davaju (alebo len chcu dat .. teraz neviem) UV lampu nad akvo, aby sa niektore fosforeskujuce koraly vlastne nabili a svietili .. no alebo skor aby svietili pod tym svetlom, lebo asi najskor v noci nesvietia :D

tak a otazka je: ako to vlastne je s tym UV .. zabija alebo nie? .. lebo ked zabija, tak ako ho potom moze niekto dat nad akvo???

viem, ze je UC-A, UV-B a UV-C (takze to bude asi v tom) .. no neviem aky je medzi nimi rozdiel

diky :wink:
Obrázok používateľa
haacik
 
Príspevky: 35
Obrázky: 11
Založený: 01 Mar 2004 02:17 am
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: UV ... ??

Odoslaťod jacik » 01 Dec 2004 19:09 pm

ahoj, pred vytvorenim temy si prosim najprv pohladaj vo fore a v clankoch na akva.sk ci sme dany problem uz neriesili. takto zbytocne duplikujes temy. jacik

ps:
clanky/uv.php
clanky/uv_navod.php
viewtopic.php?p=25152
viewtopic.php?t=718
viewtopic.php?t=1244
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: UV ... ??

Odoslaťod haacik » 01 Dec 2004 20:17 pm

ok jacik, tak sorry .. ja som v podstate prebehol len more
Obrázok používateľa
haacik
 
Príspevky: 35
Obrázky: 11
Založený: 01 Mar 2004 02:17 am
Bydlisko: Kosice

Re: UV ... ??

Odoslaťod Phantom » 01 Dec 2004 20:49 pm

UV-zabija skodlive latky,UV-A -podporuje prijimanie potravy a UV-B podporuje reprodukciu a prospieva koze.UV-A-B sa pouziva v teraristike.Teda aspon ja som nepocul ze by dakto pouzival taketo ziarivky(s UVA B) v akvariach.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: UV ... ??

Odoslaťod haacik » 20 Jan 2005 20:52 pm

a aky mate nazor na UVC v reefovom akvu? + v morskom akvu bez koralov?
Obrázok používateľa
haacik
 
Príspevky: 35
Obrázky: 11
Založený: 01 Mar 2004 02:17 am
Bydlisko: Kosice

Re: UV ... ??

Odoslaťod kyslík » 21 Jan 2005 07:32 am

haacik napísal:a aky mate nazor na UVC v reefovom akvu? + v morskom akvu bez koralov?


názory sa rôznia, niekto prisahá na trvale použitie UV , niekto práve naopak doporučuje UV nepoužívať v akva s korálmi.
V reefe s korálmi by som použil a aj používam UV, len v prípade ochorenia alebo poranenia ryby, ak máš akva len s rybami , bez korálov , tak asi by som volil
trvale zapnutú UV lampu.

Zdraví Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: UV ... ??

Odoslaťod akvarybka » 21 Jan 2005 07:53 am

haacik napísal:a aky mate nazor na UVC v reefovom akvu? + v morskom akvu bez koralov?

UV lampu pouzivat trvale v reefu nedoporucuji, zabiji i mikroplankton, ktery se mnozi v kazdem akva - pripravuje koraly o podstatnou cast potravy (jsou to hlavne filtratori!), navic uhynuly mikroplankton zhorsuje kvalitu vody, coz neprospiva ani koralum ani rybam.
UV lampu ano, ale pouze v nutnych pripadech. Chov nekterych choulostivych druhu ryb (Acanthurus atd.) je bez UV lampy dost problematicky, ale vetsina druhu chovanych ryb v reefovych nadrzich je dost odolna povrchovym parazitum a UV lampu neni nutno provozovat neustale. Dostatecne postaci "cistici sluzby" pyskounu Labroides dimidiatus a krevet Lysmata amboinensis. Nakonec i sami korali si "pochutnaji" na migrujicich vyvojovych stadiich parazitu.
akvarybka
 
Príspevky: 34
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2004 11:49 am
Bydlisko: Valašské Mezi?í?í

Re: UV ... ??

Odoslaťod akvarybka » 21 Jan 2005 08:02 am

"Fluorescence koralu" je vzdy zpusobena zvysenym podilem modre slozky viditelneho spektra svetla (cca 430 nm), s UV nema nic spolecneho. Morska voda je velice dobry absorbent UV zareni, jeho uroven 20 cm pod hladinou je jiz temer nulova a do hloubky pod 1 metr jiz nepronika vubec. Vetsina vyrobcu svetelnych zdroju na obalech vyrobku uvadi i spektralni grafy, staci se podivat, kolik tam te modre je :D .
akvarybka
 
Príspevky: 34
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2004 11:49 am
Bydlisko: Valašské Mezi?í?í


Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.