Zomierajú nám gubky



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Zomierajú nám gubky

Odoslaťod Apena » 13 Mar 2014 20:46 pm

Zakladali sme nové akvárium. Najprv sme dali štrk, 2 kamene, konár /nie hocijaký, ale kúpený v akvaristických potrebách/, napustili vodu, zapli filter. Zasadili rastlinky a nechali vodu asi 2 týždne filtrovať, potom kúpili rybičky. A teraz sa za hlavu chytajú všetci skúsení akvaristi, áno spravili sme blbosť, unáhlili sa a nenechali akvárko zabehnúť. V akvaristike povedali, že stačí použiť AquaSafe a do filtra FilterStart a môžeme dávať rybičky. Tak sme po 2 týždňoch od napustenia slávnostne vypustili rybičky /tak ako sa má - najprv nechali v sáčku asi pol hodinu plávať v akvárku, aby sa vyrovnali teploty, potom postupne pridávali našu vodu z akvária do sáčku, potom vybrali rybičky a vodu zoo sáčku vyliali. Po týždni nám skapala prvá gubka, ďalší deň ďalšie 2 gubky. Prešiel odvtedy týždeň, mysleli sme si, že už je dobre, ale dnes skapala ďalšia gubka. Najprv sa jej pred pár dňami roztrhal chvost, potom vyzeral ako ožraný, asi 2 dni sa schovávala na dne a pod drevom, až sme ju dnes našli mŕtvu. Filter je zapnutý stále, svietime asi 6-8 hodín, 1x týždenne meníme 1/3 vody v akvárku. Predtým nechávam vodu 2 dni odstáť, až potom ju vymieňam.
Už viem, že sme to všetko unáhlili a nenechali akvárko zabehnúť, ale to už teraz nezmením. Ide mi o to, kde môže byť problém, nerada by som, aby nám vykapali aj ostatné rybičky - neónky, mrenky a prísavníky - všetky sú vitálne, jedia, plávajú, skapali len tie gubky. A to som o nich čítala, že sú nenáročné. V akvaristike mi povedali, že problém nie je v kvalite vody, že ak by bol, tak by nám vykapali všetky rybičky. Tak teraz neviem, čo zmeniť, upraviť, proste aby rybičky žili. Uvítam každú radu. Ďakujem.
Apena
 
Príspevky: 5
Založený: 13 Mar 2014 19:06 pm

Reklama

Re: Zomierajú nám gubky

Odoslaťod marlo » 13 Mar 2014 21:26 pm

Aké je veľké to akvárium ?
Aké su tam tie mrenky ?

Osobne si myslím ,že malé akvárium a veľa rýb a mrenky robia zle :) ostatným rybám.

Ale nechem robiť unáhlené závery preto si radšej počkám na odpovede na vyššie položené otázky.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zomierajú nám gubky

Odoslaťod Apena » 13 Mar 2014 21:58 pm

Máme 2 mrenky 5-pruhové /našla som ich pod názvom parmička 5-pruhová/. Včera som aj pozorovala, že tá jedna mrenka naháňala tú gubku , čo mala roztrhaný chvost, ale určite nenaháňala tie ostatné gubky, čo zomreli. Keď bolo gubiek viac, plávali pekne spolu a mrenky si ich nevšímali. Akvárium je 55 litrové, teplotu udržujeme okolo 24°C. Voda je priezračná, ale zdá sa mi mierne sfarbená do hneda. Normálne to vidno nie je, len zatiaľ tam nemáme žiadnu fóliu a za akvárkom je biela záclona a tak je to trošku poznať.
Apena
 
Príspevky: 5
Založený: 13 Mar 2014 19:06 pm

Re: Zomierajú nám gubky

Odoslaťod marlo » 13 Mar 2014 22:04 pm

kolko je tam celkovy pocet rýb ? na 55l
a filter je aky ?
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zomierajú nám gubky

Odoslaťod Apena » 13 Mar 2014 22:46 pm

Rybičiek je možno veľa, teraz ich je spolu 16: /8 neóniek, 2 prísavníci, 1 gupka, 2 mrenky, 3 ks neviem čo to je, také maličké/.
Filter: Sera fil 60 /7W 380l/h/.
Apena
 
Príspevky: 5
Založený: 13 Mar 2014 19:06 pm

Re: Zomierajú nám gubky

Odoslaťod cezar.milan » 13 Mar 2014 23:13 pm

Musíš začať s poriedením rýb. Neónky potrebujú plávať a plávať vo väčšom priestore a prisavníkov tiež niekomu podaruj, vráť atď.
Pokračuj vo výmene 1/3 vody a filtruj non stop. Fltračné náplne čisti tak, že ich len prepláchneš vo vode, ktorú odpustíš z akvária pri výmene.
Naštuduj si biologickú filtráciu a niečo o nitrifikačných baktériách
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Zomierajú nám gubky

Odoslaťod vilo » 14 Mar 2014 15:24 pm

možno gupky boli už "nalomené" v predajni. Často vídam v predajniach gupky aj iné ryby príliš štíhle, s prepadnutým bruchom a inými znakmi, čo svedčia o nejakom probléme... skúste kúpiť gupky v inej predajni, pozerajte na vzhľad - nekupujte rybky vychudnuté, samičky by mali mať oblé plné bruško (nie zase príliš nafúknuté, tak že by za hrdlom vytváralo až pravý uhol)

ináč, dnes sú mnohé kmene gupiek a iných živorodiek tak prešľachtené, schúlostivelé a geneticky dokatované, že o nenáročnosti sa moc nedá hovoriť
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Zomierajú nám gubky

Odoslaťod cezar.milan » 15 Mar 2014 14:47 pm

To by bol ten "ten lepší prípad"
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Zomierajú nám gubky

Odoslaťod Apena » 15 Mar 2014 17:07 pm

Ďakujem za reakcie.
Filter čistím v odobratej vode z akvária, zapnutý je stále. Ryby kŕmime 2x denne trošku, len čo zjedia a 1 deň sa postia. Zatiaľ tá jedna posledná gubka - samček žije, zdá sa v pohode, tak snáď už to bude len lepšie. Ostatné rybky sú tiež vitálne. Dokúpila a dosadila som nejaké rastlinky. A možno bude aj záujemca o pár rybičiek.
Ešte jeden dotaz: prečo mám darovať prísavníkov? Sú nejako škodliví?
Apena
 
Príspevky: 5
Založený: 13 Mar 2014 19:06 pm

Re: Zomierajú nám gubky

Odoslaťod cezar.milan » 15 Mar 2014 17:26 pm

No lebo oni sú do akvária 100L a viac, viac , viac. Vedia narásť a vedia aj rastlinky žrať
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Zomierajú nám gubky

Odoslaťod Apena » 21 Mar 2014 13:16 pm

Tak situácia sa snáď stabilizovala, posledná gubka čo zostala žije a darí sa jej dobre, voda je čistá, akurát niektorým rastlinkám sa moc nedarí, tak ich asi budem musieť vymeniť za iné. Ďakujem za rady.
Apena
 
Príspevky: 5
Založený: 13 Mar 2014 19:06 pm

Re: Zomierajú nám gubky

Odoslaťod cezar.milan » 22 Mar 2014 14:04 pm

Skús mi odpovedať na otázku: Čo je podľa teba čistá voda?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.