90x30x30



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

90x30x30

Odoslaťod Ikovec » 18 Apr 2014 16:46 pm

Zdravím, plánujem do novej kancelárie dekoračné akva 90x30x30cm.

Cieľom je vybudovať čo možno najprirodzenejšie prostredie pre molinézie. Doma Chovám skaláre takže potomstvom budem v pripade hojnosti kŕmiť.

štrk plánujem taký naturálny z hrona 0,4-2,0 dosť velké zrná avšak u akva so skalármi nemám problém čo sa týka rastlín, Valisnerie a Kryptokoriny rastu o 106. Plánujem vodu jemne prisoliť (možno 2 kávové ližičky).

Svetlo by som chcel

http://akvaland.sk/2677-osvetlenie-akvaria-3x24w-t5-60cm.html

Rád by som sa opýtal, aké rastliny by boli vhodné do takéhoto akva, rastliny pokiaľ možno nenáročné, a z lokality výskytu moly
či tam dávať len nejaký kameň ako dekoráciu alebo aj drevo,
či je ptorebné pridať do spodných vrstiev nejaké rybky a ak áno, ktoré sú z rovnakých životných podmienok ako moly,
aký filter použiť.

Slimáky áno/nie? Vzhľadom na veľkú zrnitosť potrava pomerne často prepadne tam kde ju ryby nevylovia, vo veľkom akva to rieši valisneria, ktora kazdy mesiac pokryje cele akva, tu by som sa tomu rad vyhol a podobnu rastlinu vynechal. Rybky budu krmene pomerne hojne artemiou + vločky a minimum granule.

Na začiatok plánujem 2 samice a 1 samca, pokiaľ možno od 2 rôznych chovateľov.

Akva sa bude zostavovať začiatkom júna a rybky plánujem začiatkom júla.

Dôležitá je pre mna najmä otázka rastlín pretože, aquascaping mi nič nehovorí a starostlivosť chcem udržať na minime, taký čo možno najlepšie fungujúci ekosystém. CO2 ani hnojenie neplánujem.

Ďakujem za rady.
Ikovec
 
Príspevky: 9
Založený: 15 Aug 2011 16:13 pm

Reklama

Re: 90x30x30

Odoslaťod vilo » 18 Apr 2014 19:59 pm

pre predstavu biotopu molinéziek: https://www.youtube.com/watch?v=fzUnteF_vFI :)

snahy o skutočne biotopové akvária sú u väčšiny rýb predurčené na neúspech, lepšie je urobiť funkčné spoločenstvo rastlín a rýb, hoci aj z rôznych kontinentov, ale s podobnými požiadavkami na základné podmienky (teplota, obsah kyslíka, tvrdosť/pH,...)

rastliny musíš vyskúšať viaceré druhy a ostať pri tom, ktorému sa bude dariť. Môžeš skúsiť napr. Ceratophyllum sp.(rožkatec), Egeria densa (vodný mor), Shinnersia rivularis,...z nízkych napr. Anubias nana., Cryptocoryne affinis,...

drevo nedávaj, kamene môžeš
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: 90x30x30

Odoslaťod Jozef I. » 18 Apr 2014 22:14 pm

vilo napísal:snahy o skutočne biotopové akvária sú u väčšiny rýb predurčené na neúspech, ...

drevo nedávaj, kamene môžeš



toto ma zaujíma, mohol by si mi to nejak objasniť?
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: 90x30x30

Odoslaťod vilo » 18 Apr 2014 22:44 pm

Čo sa dreva týka, mám skúsenosť že viacerým živorodkám môže výluh z dreva vadiť... mení kvalitu vody, posúva pH nadol... nemám to overené (omerané), ale taká je moja praktická skúsenosť.

Ohľadom "biotopov", v podstate málo akvaristov vôbec rozumie tomu pojmu. Tradične je predstava biotopového akvária taká, že nasadíme do akvária rastlinky a rybky z jednej geografickej oblasti... toto ale v žiadnom prípade nie je biotop !! tí, čo majú prírodovedné vzdelanie (ekológia, botanika, zoológia) vedia čo myslím.
Príklad: ak vysadím akvárium echinodormi, o ktorých sa dočítam, že pochádzajú " z Amazónie" a k nim hodím červené neónky, môžem to nazvať "biotop Južná Amerika" prípadne "Amazónia", ale v skutočnosti o biotop nejde. Neónky žijú hlavne vo vodách, ktoré sú vyluhovanou odumretou vegetáciou (drevo, lístie) čajové až kávové (tmavé), bez submerzných rastlín (resp. v čase záplav sú tam ináč suchozemské rastliny dočasne zatopené). Iný príklad: na Slovensku žije čík aj pstruh, ale nenájdeme ich pospolu, každý obýva odlišný biotop (nížinné alúviá vs horské potoky)... niečo ako "biotop strednej európy" neexistuje, zmiešať číka a pstruha v jednom akváriu síce môžme (hrôza pomyslieť :) ), ale nebude to biotopné akvárium
Skrátim to: biotop nerovná sa geografická oblasť.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: 90x30x30

Odoslaťod Ikovec » 19 Apr 2014 15:52 pm

Video som si pozrel, a vzhľadom k tomu čo píšes: Rozumiem čo tým myslíš a preto vravím, že chcem vytvoriť čo možno najprirodzenejšie prostredie a teda by som to zhrnul takto:

Vie mi neikto napísať, aké rastliny, ryby, substrát je prítomný v životnom prostredí v ktorom žili divoké molynézie? Ja rastliny ani ked ich vidím na videu identifikovať neviem, prípadne ak by bola niekde téma, ktorá toto obsahuje poteší odkaz ale nenašiel som.
Ikovec
 
Príspevky: 9
Založený: 15 Aug 2011 16:13 pm

Re: 90x30x30

Odoslaťod cezar.milan » 19 Apr 2014 21:11 pm

S tým osvetlením si môžeš dovoliť už aj náročnejšie rastliny. Tebe o to ale nejde, takže choď do nenáročných a máš to. Vytvor si vlastný biotop. Ak dobre rátam, tak to bude niejakých 80L, teda 75 litrov vody. Takže treba nechať priestor aj na plávanie rýb.
Anubiasky, dopredu blyxa japonica, niejakú cryptocorínku......
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 90x30x30

Odoslaťod timco89 » 19 Apr 2014 22:06 pm

Idem zakladať podobné akva (80x30x30) a svetlo som bral tiež toto isté. Trubice aj keď sú dlhé len 549mm ale v tomto osvetlení sú tam odstupňované ako schody, takže aj keď ho napr položíš na krycie sklo, tak by malo dostatočne presvietiť aj rohy
timco89
 
Príspevky: 44
Založený: 24 Mar 2014 19:39 pm
Bydlisko: Bratislava Petržalka

Re: 90x30x30

Odoslaťod Ikovec » 19 Apr 2014 22:31 pm

Sak od teba som to odkukal :)

Mam uz vyhliadnuty strk 0,4-1,2, svietidlo uvazujem ze dam 90 trubice
http://akvaland.sk/2817-osvetlenie-akvaria-3x39w-t5-100cm.html

Rastlinky dake skusim nakupit od kavaristov v BB. Skaly som pozeral dnes, vyzera ze co to najdem (respektive mam prichystane) len tieto moje schopnosti sadit to tak aby to pekne vyzeralo je problem tak dufam ze sa mi daco pdoari :D:D

Japonica je nenarocna? lebo u rataja som ju nasiel tusim u narocnych. Anubiasy zozeniem, cryptocorynu ani valisneriu necem to je strasny plevel :D
Ikovec
 
Príspevky: 9
Založený: 15 Aug 2011 16:13 pm

Re: 90x30x30

Odoslaťod cezar.milan » 19 Apr 2014 23:08 pm

Myslíš blyxu? Až taká náročná nieje
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.