Nove akva - otazky zaciatocnika. Poradte.



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Nove akva - otazky zaciatocnika. Poradte.

Odoslaťod _daRK » 04 Feb 2005 10:22 am

Zdravim.

Kupil som pred mesiacom od znameho zabehnute akvarium, 65x30x30 aj s rastlinkami, dvoma prisavnikami a vsetkou technikou (int. Filter Eheim2008, ohrievac, svetlo Atman 70B, trubice Philips 865 a Sylvania GRO-LUX). Postupne som dokupil este 9 tetier neonovych, 2 platy (parik), 2 ramirezky (parik). Je tam strk 3.5cm, zrnitost 0-4mm, nepouzivam Co2, obcas pouzijem vzduchovanie. Mam tam tieto rastliny- Vallisneria spiralis, Vallisneria americana, Echinodorus tenellus, Sagittaria subulata, Hygrophila polysperma, Microsorum pteropus, Bacopa caroliniana. Rastlinky hnojim polovicou doporucenej davky hnojiva od Rataja - BIOFLOR. Vodu menim raz za tyzden, dva asi 25%. Krmim roznym krmivom - vlocky (2 druhy), tabletky spirula, dafnie, bitenky Tubiflex (kazdy den nieco ine). Myslim ze neprekrmujem.

Pretoze som zaciatocnik, nemam vo vsetkom jasno a tak mam par otazok ohladom tohto akvaria :

1.) Na koncoch listov vallisnerie sa objavuje zelena (asi stetinkova) riasa. Pred tyzdnom som vhodil tabletu ALGO-STOP, nemam ale pocit, ze to pomaha. Ako sa zbavit tychto rias ?
2.) Rastlinky rastu, snazim sa ich rozmnozovat odrezkami, ale myslim, ze by mohli rast aj rychlejsie, poradite ake svetlo pouzit ? Vypol som trubicu GRO-LUX, lebo po dvoch dnoch sa mi premnozila ta riasa a svietim len tym Philipsom (6500 K, daylight). Zhanal som nejake info o uvazujem o warm-white (Philips 830, Osram 31/830, pripadne Tungsram). Svietim 4h + 2h pauza + 9h. raj ta GRO-LUX je velmi ucinna, ale mne pomaha len riasam.
3.) Neviem sa rozhodnut, ci zacat pouzivat Co2 cez kvasnice, viac ludi mi to doporucilo, ale nepomoze to zase viac riasam ? Neotravia sa mi rybicky ? Znamy mi odporucil 1/8kvasnic,1pol lyz.cukru,4dcl vody (ma to odskusane na 30l akvarium, teda polovica).
4.) Uz tyzden akvarium zvlastne zapacha takou zatuchlinou, neviem to definovat. Co to moze byt ?
5.) Je vhodne krmit tak pestro ? Mrazenu stravu som nasadil po dokupeni ramireziek.
6.) Nie je akvarium preplnene ? Ak nie, ake rybicky by sa este hodili ? Pacia sa mi male panciernicky.
7.) V akvariu sa mi premnozuju slimaky (pravdepodobne kotulky), dost je to otravne ich vyberat rucne, poradili mi salatovy list, ako sa ich zbavujete vy ?
8.) Zo zaciatku mi filter vtahoval tertry a nasadil som nan silonovu pancuchu. Nevadi to filtrovaniu ?
9. Ake rastlinky by som mohol dat do popredia aby to vyzeralo ako travnik ?

Viem, je toho viac, hladal som aj v historii fora, nie na vsetko som nasiel odpoved. Snad mi niekto odpovie.
_daRK
 
Príspevky: 80
Obrázky: 5
Založený: 11 Jan 2005 11:10 am
Bydlisko: Zilina

Reklama

Re: Nove akva - otazky zaciatocnika. Poradte.

Odoslaťod Asterix » 04 Feb 2005 15:57 pm

Ahoj!
1. Ked je ta riasa ako kobercek na vrchnych castiach listov vallisnerie tak je to z toho ze je tam moc svetla. Ta riasa Ti zmizne ked sa Ti viac stabilizuju podmienky v akvarku, mozes ju odstrihnut, ale casom by mala zmyznut sama.
2. Daj si tam len Philips TLD 865. Ta riasa moze vznikat aj nevhodnym osvetlenim. Hlavne ak je vyzarovanie v modrej oblasti dost silne.
3. CO2 Ti urcite pomoze, ako aj s riasami tak aj pri raste rastlin. Ak budes mat dost svetla a CO2 tak Ti rasliny budu velmi rychlo rast. Dostanes ich do dobrej kondicie a sami Ti potlacia riasy. Tabletky typu ALGO-STOP tam nedavaj, lebo Ti potlacia aj rast rastlin a neodstranis tym pricinu len dosledok.
4. Skapata ryba, rozkladajuce sa krmivo, alebo si prehnal davkovanie Bioflorom (Ja som zaujaty proti Biofloru-nemam s nim dobre skusenosti (riasy) Ale to je moj nazor)
5. Hej pestro krmit je vhodne ale nesmies prekrmovat.
6. Pocet ryb 1ryba/10L vody a zavisi aj od velkosti ryb
7. Botia
8. K filtrovaniu, filter by Ti nemal vyrit vodu aj z toho su riasy
9. Ak kupis panciernickou tak ziadne, lebo ich budes sadit kazdy den znova a znova :D
Vela zdaru
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Nove akva - otazky zaciatocnika. Poradte.

Odoslaťod _daRK » 07 Feb 2005 11:56 am

Este by som doplnil 10-tu otazku : cez vikend mi plata "hodila" dve mlade. Co s tym robite vy ? Neplanujem chov mladych rybiek, nemam na to podmienky (mam len jednu gulove akva navyse).
_daRK
 
Príspevky: 80
Obrázky: 5
Založený: 11 Jan 2005 11:10 am
Bydlisko: Zilina

Re: Nove akva - otazky zaciatocnika. Poradte.

Odoslaťod stanislav » 07 Feb 2005 12:52 pm

stetinkova riasa je skoro cierna! skus krevety alebo prisavku thajsku? skus castejsie menit vodu.
Obrázok používateľa
stanislav
 
Príspevky: 21
Obrázky: 21
Založený: 27 Jan 2005 23:03 pm
Bydlisko: velky saris

Re: Nove akva - otazky zaciatocnika. Poradte.

Odoslaťod _daRK » 10 Feb 2005 09:36 am

Nemozem tam uz davat ine ryby, myslim, ze akvarko je tak akurat zaplnene, mozno este dva panciernicky pygmeus, prisavka thajska sa uz nesmesti. Ak ten zeleny koberec nie je stetinkova riasa, tak ako sa to vola ?
_daRK
 
Príspevky: 80
Obrázky: 5
Založený: 11 Jan 2005 11:10 am
Bydlisko: Zilina

Re: Nove akva - otazky zaciatocnika. Poradte.

Odoslaťod Asterix » 10 Feb 2005 16:41 pm

odfot to a povieme Ti alebo si pozri stranky pana Pelikana a tam si to najdi
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.