Garra Rufa



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Garra Rufa

Odoslaťod Viktor Veber » 20 Okt 2011 14:03 pm

vodou prenosné choroby síce môže človek dostať ale zabudli v článku uviesť že zdrojom boli spoločné bazény (pre velký počet ludí) a bez lekárskeho dozoru a hygieny, bohužial sa nájdu aj šuflikanti ktorý do jednej vane a jednej vody! dajú troch ľudí, !!! CHYBA !!!, pri liečení psoriázy by mal mať každý klien svoju vanu svoje ryby a preškolený dozor nielen zdravotne ale hlavne hygienicky.
Ano časovo a finančne nákladné ale riziko prenosu ,,hocičoho, sa výraznou mierou eliminuje.
Viktor Veber
 
Príspevky: 11
Založený: 15 Sep 2009 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Garra Rufa

Odoslaťod astro » 20 Okt 2011 17:58 pm

Viktor Veber napísal:...riziko prenosu ,,hocičoho, sa výraznou mierou eliminuje.

trošku čudné slovné spojenie - výraznou mierou alebo eliminuje? dokopy to nejde
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Garra Rufa

Odoslaťod Viktor Veber » 20 Okt 2011 23:09 pm

Je to tak že vodou prenosných chorob je dosť a často sa ani nedajú bežným lekarskym postupom zistiť ale v našich rozvinutých (kultúrnych) podmienkach sa vyskytuju tak sporadicky! musel by si mať velmi velké štastie aby si niečo chitil.
Väčšia pravdepodobnosť chytenia plesní, exemou, žltačky, chrýpky a iných je v 21-tke (bol by si prekvapený z testou čo všetko sa tam dá najsť)
Vyšetreniami, hygienou, starostlivostou, správnymi postupmi nech su akekolvek nikdy nedosiahneš 100% vždy sa bude pohybovať len pri 95% - 99% už len z toho dôvodu že nevieš čo ti tečie s kohutiku a nieje voda ako voda
Viktor Veber
 
Príspevky: 11
Založený: 15 Sep 2009 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Garra Rufa

Odoslaťod martin_s » 21 Okt 2011 09:50 am

Astro mal zrejme na mysli ze vhodnejsie by bolo napisat ze sa riziko prenosu vo vyraznej miere znizi. Eliminovat je totiz odstranit, co sancu v tomto nemas. Ked by sme isli az privelmi do hlbky tak by sme mohli menovat aj ochorenia kde pramenom povodcu nakazy moze byt aj samotna ryba, ale to by uz boli dost spekulacie. To len tak naokraj.
By si sa divil ako "sporadicky" sa aj u nas vyskytuju ochorenia pri ktorych je faktorom prenosu voda... Aby si nieco chytil nepotrebujes v skutocnosti az take stastie. Ale ako si uz spomenul, urcitymi opatreniami (dodrziavanie hygienickych pravidiel, vytvorenie akehosi "filtra" na vylucenie klientov u ktorych je potencialne riziko vyskytu prenosneho ochorenia, presne stanoveny postup a pouzivanie ryb iba pre jedneho klienta s ich naslednou karantenou a pod.) sa da toto riziko vo velmi vyznamnej miere znizit. Dokonca aj samotne bazeny sa daju dezinfikovat sposobom, ktory by bol pre ryby neskodny (aj ked je to nakladnejsie).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Garra Rufa

Odoslaťod kargen » 21 Okt 2011 09:51 am

minule som videl na bazosi ze ich niekto predava kus za 2 eura,, tieto rybky,, a tento ryba-doktor podla jeho stranky by mal byt z partizanskeho,,ale este som tu onom nepocul,
kargen
 
Príspevky: 273
Obrázky: 44
Založený: 13 Nov 2009 09:59 am
Bydlisko: Partizanske

Re: Garra Rufa

Odoslaťod Viktor Veber » 21 Okt 2011 11:15 am

Vdaka za štilistickú úpravu, som rad ked ma niekto opraví, posúva ma to kupredu
Doktor ryba (nebudem sa vyjadrovať) existuje robí to jest všetko, nestretol som ho iba jeho ryby
Rybičky za 2e musiš biť skusený chovatel aby ta niekto nepodrazil (zdravotný stav rýb, vek rýb, produkčná hodnota)
Až budeš chcieť poradiť ozvi sa rad pomôžem.
Viktor Veber
 
Príspevky: 11
Založený: 15 Sep 2009 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Garra Rufa

Odoslaťod martin_s » 21 Okt 2011 11:51 am

Som este zabudol dodat co sa tyka prenosu HIV vodou: Pripomenulo mi to ako mi hovorila jedna virologicka, ze ked sa jej jedna studentka (alebo student, uz neviem presne) pytala ci je mozne sa nakazit virusom HIV na WC. Jej odpoved znela: Samozrejme ze moze. Len je to dost nepohodlne... HIV virus je totiz dost citlivy na vplyv vonkajsieho prostredia a preto mimo hostitela dlho nepreziva (rozumej viac ako niekolko minut).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Garra Rufa

Odoslaťod rastislav.krippel » 23 Jan 2012 15:37 pm

Aloha, bratia akvaristi,

neviete mi poradit, ci je garra ruffa zivorodka, alebo kladie ikry? A aka je specialna starostlivost pri mnozeni? Treba oddelit pohlavia po treni, alebo nie? O tejto rybe sa pise hrozne malo, tak sa obraciam na vas. Niektorym mojim sa zvacsuju bruska, preto sa pytam. Dakujem.
rastislav.krippel
 
Príspevky: 34
Založený: 11 Feb 2011 20:39 pm
Bydlisko: Budatinska 29, Bratislava

Re: Garra Rufa

Odoslaťod Viktor Veber » 23 Jan 2012 16:00 pm

kladú ikry do štrku 0,4 až 8mm (štrk)
pri množení nevyžaduje väčšiu starostlivosť pokial to nerobiš vovelkom tak 2000 ks mesačne
rada: zvýš teplotu, vzduchovanie a zniž hladinu
vôbec ich neoddeluj a nechaj ich v tej istej nádrži (svoje potomstvo nežerú)
to že sa im zväčšujú brušká nemusí biť len tvorba ikier
viktor.veber@gmail.com ked budeš mať otazky kludne napiš, akurát im čistím a 20 nádrží da zabrať
Viktor Veber
 
Príspevky: 11
Založený: 15 Sep 2009 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Garra Rufa

Odoslaťod astro » 11 Feb 2012 11:53 am

http://www.salebook.sk/zlava/24/super-p ... ?partner=1
takúto ponuku som našiel na zľavovom portáli a takáto fotka k tomu bola. tie rybky sa mi veľmi nepodobajú na garry aj keď ja v tomto nie som celkom doma
ešte adresa firmy keby zľavoponuka bola vymazaná: http://www.zdravakoza.sk
Prílohy
24.png
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Garra Rufa

Odoslaťod lubosov » 11 Feb 2012 13:32 pm

Garra rufa to určite nie je....
Obrázok používateľa
lubosov
 
Príspevky: 75
Obrázky: 0
Založený: 18 Okt 2005 17:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Garra Rufa

Odoslaťod Dano432 » 09 Jún 2012 12:23 pm

Na fotke sú rybky známe ako Chin Chin. Podobný efekt obhrýzania kože, ale na rozdiel od kaprovitých rybiek Garra Rufa majú zuby a ich obhrýzanie nemá na kožu žiaden blahodárny vplyv. Dajú sa použiť len kým sú malé, neskôr pripomínajú skôr pirane. :? Rozšírené sú najmä v Číne a Ázii.

Scientific Name: Tilapia, Talapia
Nickname: Chin Chin Fish (Kiss Kiss Fish), also claimed as Doctor Fish

http://1.bp.blogspot.com/_z7Agfw75Dpk/S ... pclose.jpg

Rybkami Garra Rufa sa zaoberám už piaty rok, pomáhajú mi s mojou psoriázou.
Dano432
 
Príspevky: 7
Založený: 12 Aug 2009 18:13 pm
Bydlisko: Košice

Re: Garra Rufa

Odoslaťod Hryzo » 15 Júl 2014 10:03 am

dobry den,

chcel by som sa spytat ludi co chovaju rybky garra rufa ci sa nestretli s podobnym problemom ako mam ja.

pred dvoma dnami som konecne kupil rybky do mojho noveho akvaria. akvarium som zabiehal 3 tyzdne. velkost akvaria je 100*40*40, filter fluval u3, ohrievac jaeger 125w, teplota vody bola najskor 28, teraz som ju znizil na radu na cca 24-25, osvetlenie led 3*1m 7,2w 6000kelvinov. na dne je cca 22kg strku velkosti 3 a 4, rastlinky zive ale iba anubiasy - 6 mensich korenov, 4 kusy velkych bridlic. spolocnost garam robia endlerky cca 18 kusov a jeden prisavnik.
prisavnik a endlerky tam boli vlozene tyzden pred garami kvoli testu ci je akva zabehnute a ziadne problemy som neobjavil takze az po tom tyzdni som sa odvazil vlozit gary - 30 kusov.

moj problem spociva v tom ze cca polovica gar sa stale v jednom rohu pokusa vyskocit z akvaria. svetlom to nieje robia to aj v case ked je zhasnute (svietim od 11 do 21), skusal som ci to nieje vybraciami filtra ale ani po hodine po vypnuti filtra neprestali. jednej gare sa nakoniec podarilo vyskocit (akva som uz zadebnil aby sa to neopakovalo) a jednu som dnes nasiel na dne skapatu. su tam sice len cca 48 hodin teraz ale nechcem nieco zanedbat a prist zbytocne o dalsie. dnes po praci idem kupit ph meter nech odmeram ph ci nieje problem tam ale inak netusim kde by mohol byt problem. ked im dam zrat prestanu a venuju sa zradlu ale ked dojedia vratia sa k pokusom o samovrazdu :).

viem ze to moze byt cisto len zmena prostredia a musia si zvyknut ale pisem radsej skor ci sa s takym niecim niekdo uz nestretol a nehovori mu to nieco. kazda mrtva rybka zamrzi a nechcem prist o dalsie :)

dakujem za kazdu odpoved
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Garra Rufa

Odoslaťod Dano432 » 15 Júl 2014 16:21 pm

Ahoj,
rybky Garra Rufa pudovo idú hore prúdom a pokúšajú sa vyskočiť z nádrže. Chcú sa dostať ku prameňu bez predátorov ...
Ph vody nerieš, je to odolný druh, vydržia aj v mestskej fontáne :o
Dano432
 
Príspevky: 7
Založený: 12 Aug 2009 18:13 pm
Bydlisko: Košice

Re: Garra Rufa

Odoslaťod triscene » 16 Júl 2014 00:50 am

Asi tak nejak a to akva musí vyzerať ako rybacia polievka...
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Garra Rufa

Odoslaťod Sunkafit » 16 Júl 2014 08:27 am

Inak gara sa mnozi sama od seba jedna radosť úplne nenáročná ryba
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Garra Rufa

Odoslaťod Hryzo » 16 Júl 2014 11:18 am

v to dufam bo na kupanie ich treba viac :) ale najprv chovat mnozit a potom vymyslat ...

vyzera ze sa pomaly ukludnuju. k tomu plavaniu proti prudu ... kadze mam fluval u3 a ten ma 3 druhy vypustania prefiltrovanejvody a to dole, stred a hore ktore odporucate ... teraz mam hore s pridavanim vzduchu.
inak test vody dopadol super ... vsetko ok, jedine co mam mierne zvysene je KH pod hornou prijatelnou hranicou 10

teraz som im nahodil po rade v akva obchode preventivnu liecbu pripravkom eSHa 2000 (tusim tak sa to vola) bo nejake 3 rybky maju take biele flaky, pripadaju mi ako poranenia, a vsetky maju kde tu par supiniek vyblednutych ... niesu rovnomerne zafarbene tak len pre istotu
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Garra Rufa

Odoslaťod Hryzo » 18 Júl 2014 18:12 pm

po dvoj dnovom pozorovani som dosiel na otazku z ineho uhla pohladu ...

mozu sa garry len tak medzi sebou mlatit a sposobovat si zranenia? niekde som cital ze garry vedia byt na seba zle ale ze pokial su v hufe (a ja ich mam 28 ako som pisal) tak prestanu ...

vsimol som si totiz ze 2 garry ktore mali na jednom mieste supinky len vyblednute teraz postradaju na tom mieste par supin a maju to vybielene na kozu - inak povedane chybaju im supinky tam kde ich vcera este mali. a ak by to nerobili bezdovodne aku na to mozu mat pricinu? moze to byt malo ukrytov a boj o miesta? to sa mi totiz nejako nezda bo aj tak sa vasinu casu len tak povaluju na dne.
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Garra Rufa

Odoslaťod Hryzo » 18 Júl 2014 19:12 pm

cosi som pofotil nech mate lepsiu predstavu
garra x1.jpg
tato je na tom najhorsie

garra x2.jpg
taketo flaky ich ma viacej

garra x3.jpg
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Garra Rufa

Odoslaťod cezar.milan » 18 Júl 2014 20:55 pm

Toto bude bakteriálného pôvodu. Čo NO2? Na pH GH, či KH sa teraz vykašli a zmeraj radšej aj NH4
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Garra Rufa

Odoslaťod Hryzo » 18 Júl 2014 21:06 pm

no2 a no3 su podla cloveka z akva obchodu uplne super (ukazal som mu odmerany test ktory mi predal) ... NH4 tam nebolo

dnes im skoncilo 3 dnove preliecovanie pripravkom eSHa 2000
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Garra Rufa

Odoslaťod cezar.milan » 18 Júl 2014 21:36 pm

Človek z obchodu? Hmmmm, tak skús toto:
predavaci-a-predavacky-v-akvaristickych-obchodoch-t14304.html
Možno pri normálných (kvapkových) testoch a ich včasnému použitiu by si ani tu eSHu nemusel použiť
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Garra Rufa

Odoslaťod Hryzo » 18 Júl 2014 21:40 pm

nie nejake super zoo ale original akva obchod s viac ako 20 rocnym fungovanim, majitel chova ryby, stara sa externe o akvaria a podobne ... nechcem robit reklamu preto nepisem ktory konkretne
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Garra Rufa

Odoslaťod Hryzo » 18 Júl 2014 22:06 pm

este otazka ... testovacie papieriky ako pises mozu byt nepresne ale ... ak na papieriku vysli obidve veci - no2 aj no3 na minimalnej hodnote, nemoze byt rozdiel taky velky ze by to bolo nejako kriticky zvysene ci?
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Google [Bot] a 4 hostí.