Vázove Nature Mini.



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Vázove Nature Mini.

Odoslaťod Jozef I. » 29 Júl 2014 14:24 pm

Tak po vahani či založiť alebo nezaložiť som sa rozhodol, že založim temu s mojim pokusnym mini vazovym akva. dôvodom je predstavin niečo, čo by fungovať asi ani nemalo a ono to funguje a funguje to vyborne a bez akychkoľvek problemov. zamozrejme ma zaujímaju vaše nazory.

Najskôr zakladne udaje
Založené: 2.4.2014
Akva: Valec, priemer 12cm, vyška 25cm a objem necelé 3L
Filter: žiadny, kam by som ho aj dal? :)
Osvetlenie: Slnečne, vaza je na okennom parapete južneho okna a svieti naň priame slnečne svetlo v podstate cely deň.
Ohrievač: prirodný slnečný
Substrat: Ako vyživne dno je použítý substrat pre izbove kvety, asi 2cm a na ňom je asi 4cm kremičity štrk 1-2mm.
Hnojenie: žiadne.
Udržba: žiadna. Akva funguje už 5-ty mesiac, voda bola menena 2x asi 50%. Prvý krát po mesiaci. :)
Rastlinky: Cryptocoryne wendi tropica, C. wendi Mi Oya, hydrocotyle neviem aka.
Živočichy: žiadne, ale teraz mi tam plavaju nejake male potvory, nemaju ani 1mm :)

cele toto akva mi je trochu zahadou. žiadne riasy, rastlinky su v dobrej kondicii a to aj napriek okolnostiam (žiadna vymena vody počas zabehu, priame slnečne svetlo, zem ako vyživny substrat, žiadne hnojenie počas celej doby existencie). myslím si že dobru klimu tam vytvara prave ta zemina v dne a vôbec, cele funguje na čisto prirodných zdrojoch, žiadna technika, takže by to asi ani prekvapením byť nemalo. Alebo neviem.

No vzhladom na to, že to tak dobre funguje ho chcem jemne prerobiť a dam mu nejaky vizor. mám akesi mikro anubiasi, drobunke rastlinky microsoria, nejaky mach, kamienky a korienky; a uvidíme. Možno by som mohol skusiť hc, alebo nejaku eleocharis parvulu mini, alebo tam dám c. parvu. potrebujem niečo drobne, kobercove a čo ma dobrý koreňovy system, aby sa korienky dostali až k zemine (4cm) lebo hnojiť do vody určite nebudem.

otazka, mohli by tam ísť nejake krevetky? či aj pre ňe je to male? niečo žive by som tam rád dal, ale rybky žiadne, krevetky neviem, ale typujem, že asi nie. možno nejake zaujímave slimače drobne alebo niečo ine, radte... :)
Prílohy
5.jpg
1.jpg
0.jpg
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Reklama

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod vLato » 29 Júl 2014 14:41 pm

Hmmm, nato že si menil iba 2x vodu, tak to vyzerá naozaj čisté, a tá rastina - tie štvorlístky, to nebude hydrocotyle, ale asi nejaka Marsilea možno konkretne strigosa http://rybicky.net/atlasrostlin/marsilea_strigosa
Držím palce ďalej :)
vLato
 
Príspevky: 484
Založený: 14 Okt 2012 21:34 pm
Bydlisko: Jablonové, okres Malacky

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod Jozef I. » 29 Júl 2014 16:04 pm

Vďaka za info. začalo to len ako taky pokus kôli zemine ktorú som tam daval a napokon by z toho niečo mohlo byť. Som zvedavy ako dlho to takto vydrží... :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod vLato » 29 Júl 2014 16:35 pm

Odkiaľ si inak zohnal tu marsilea?
vLato
 
Príspevky: 484
Založený: 14 Okt 2012 21:34 pm
Bydlisko: Jablonové, okres Malacky

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod Jozef I. » 29 Júl 2014 16:57 pm

Od radusho. bral som od neho už dosť dávno stonkovky a tam sa priplietla, len take malinke kusky.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod cezar.milan » 29 Júl 2014 20:53 pm

Waw! Toto sa mi veľmi páči! Tu máš niečo pre inšpiráciu, hoc rybky by som tam moc nedával
http://www.plantedtank.net/forums/showt ... ?p=3644897
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod Jozef I. » 29 Júl 2014 22:24 pm

Ryby určite nie. veď ani krevetky neviem či môžem... :)

Ale niečo žive by sa mi tam pačilo. A diky za inšpiraciu, mám ešte jednu taku vazu, aj keď lepšie by bolo niečo kvadrove, toto sa blbo foti.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod Viktor » 30 Júl 2014 10:51 am

Ahoj Jozef.
Mas to super, na to ze to bol len pokus. :-) Udivuje ma hlavne, ze sa Ti ani sklo nezelenie. Som zvedavy na zivotnost, kym spotrebuju rastlinky vsetky ziviny. Parada a drzim palce.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod Jozef I. » 30 Júl 2014 11:07 am

to udivuje aj mňa, lebo zelena prisadla riasa sa robi hneď a v podstate v každej stojatej vode na slnu. necham flašku s vodou na okne a spravi sa tam zelena prisadla riasa alebo zelena voda. Rovnako tak aj v sudoch na zahradach a hockde inde. :)

Dal som si mačať mini korienky, tak pak to trošku prerobim aby to malo nejaku formu. mám ešte jednnu taku vazu, ale asi v TT kupim aj nejake to mini akva. myslím, že sme ich pozerali aj spolu... :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod vincent van gogh » 30 Júl 2014 12:21 pm

Jozef I. napísal:
Ale niečo žive by sa mi tam pačilo....

....ved živého tam je dosť.Napr.rastliny.
Ale to len na margo...... v súlade s pravidlami diskusie,bod č. 2 :)

Jozef I. napísal:
Dal som si mačať mini korienky, tak pak to trošku prerobim aby to malo nejaku formu....

Síce ma to až tak neoslovuje,ale toto je presne to,čo ma napadlo.....hocijaký konárik,halúzka,korienok a tak podobne .......výrazne pomôže.Aj ten link je dobrý....
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod Jozef I. » 30 Júl 2014 20:01 pm

No ja som pôvodne nečakal, že to bude mať taku dlhu životnosť takže som ani neriešil ako to bude vizerať. Jo odkaz na inšpiraciu je dobry.

Ak by mal niekto nejake napady privítam... A šupnem tam aj pistiu, nech tu vazu opticky skratim.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod vLato » 30 Júl 2014 20:26 pm

Podľa mňa krevety tam môžu ísť v pohode, zopár Red Cherry to pekne spetrí, a aspoň bude čo-to hnojiva pre rastliny :)
vLato
 
Príspevky: 484
Založený: 14 Okt 2012 21:34 pm
Bydlisko: Jablonové, okres Malacky

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod cezar.milan » 30 Júl 2014 20:56 pm

Krevetky to časom omrzí a povyskakujú
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod Jozef I. » 30 Júl 2014 22:24 pm

No nepovyskakovali by. vrch je zakryty potravinarskou foliou kôli kondenzu :). Ak by som našiel nejakych fešných slimakov dal by som tam par tych. parik kreviet udajne potrebuje min. 12L
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod cezar.milan » 30 Júl 2014 22:30 pm

Vidíš, to by už nešlo. Pokiaľ chceš to mať natrvalo, musí aspoň jedna rastlina byť nad hladinou. Ono pri fotení sa schová, no aby to fungovalo, je dobré ak táto rastlina spotrebuváva kyslík i CO2 z okolia. Mal som i zakryté, no po čase to akoby kyslo a zelenelo.
Vyskúšaš uvidíš. V takom priestore všetko kolíše a rastlina nad hladinou práve zabezpečuje akú, takú rovnováhu :)
Práve tiež chystám, skúsim dať foto, ak je možné do tvojej témy
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod Jozef I. » 30 Júl 2014 23:17 pm

No uvidíme ako dlho to bude fungovať, Keď prestane zruším to. A foto sem kludne môžeš dať...

Možno by to vyriešila ta práve tá Pistia
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod cezar.milan » 03 Aug 2014 18:32 pm

Ja postupujem takto, na spodok substrát (prevážne íl) nasadím echinodor a okolo koreňa ešte dosypem liapor, teramol a pod. Nechám ho rásť nad hladinu. Urýchli a pomôže "zábeh". Nechám odpariť vodu do polovice. Potom vyčistím sklo, dolejem vodu. Po cca týždni ide echinodor von a následuje zapichovanie menších rastlín, prípadne niejakej dekorácie, konár, drevo...
Používam občas zopár uhlíkov (aktívne uhlie) kvôli dezinfekcií. Občas sa na dreve vytvorí pleseň a keďže tam nedávam nič živé, tak si takto pomôžem
Prílohy
P1070414.JPG
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod Jozef I. » 03 Aug 2014 21:03 pm

Fešne milan. ten il čo tam dávaš to je aky? hodne ludi používa il, paleny il a ja si pod ilom predstavujem tažku mastnu zeminu a to tam asi nedávaš :)

ja neviem čo by som mal dať aby mi to vyliezlo z vody. krypta su drobne, asi preto, že maju pomerne dosť svetla.

Pred pár dnami som trochu postriham tu marsileu, teda len tie vysoke stonky. budem sa snažiť držať ju "pri zemi" a v jednej vyške. hlavne aby mi neprerastala krypta.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod cezar.milan » 03 Aug 2014 21:22 pm

Takto, chodím tu do lesa a spod ihličnanov vyberám zeminu na báze ílu, určite to obsahuje cca 80% ílu, teda hlíny. Na starom mlynku na mäso to "premeliem" (samozrejme očistené od hrubších častí) a potom usuším. Vzniknú granulky, ktoré si takto skladujem a potom používam napr. na toto. Občas to zapichnem i do akvárií pod klasický akva substrát ako "prídavok" :)
Nad hladinou úspešne rastú aj izbové kvetiny, napr.
https://www.google.sk/search?q=riparium ... 80&bih=935
a táto k tomu ešte aj kvitne
http://rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_siamensis
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod Viktor » 03 Aug 2014 22:15 pm

Milan moc pekne akvarka v tom prvom linku.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod cezar.milan » 03 Aug 2014 22:33 pm

To hej, len tých rybiek mi je ľúto, ale čo už. Efektné je keď je toho viac pokope
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod Jozef I. » 03 Aug 2014 22:50 pm

Milan ja mám doma zeminu spod ihličnanov, ale to bude tiež ten humus čo je len na povrchu. je to sypka zemina plna organickeho materialu a asi ju ani nepoužijem, lebo som teraz použil v par kvetinačoch čisty humus z bukoveho listia a dnes som zrušil dva kochliky, čo mi odišli krypta a zemina kvasila.

teraz ten humus z b. listia mám zmiešany zo zeminou na izbove kvetiny a štrkom a to už vizerá byť lepšie. možno by sa tam hodilo pridať ešte kokosove vlakno.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod cezar.milan » 03 Aug 2014 22:54 pm

Tak experimentujme. Mne ten íl nekvasí a to považujem za výhodu
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Vázove Nature Mini.

Odoslaťod martin_s » 04 Aug 2014 09:30 am

cezar.milan napísal:Používam občas zopár uhlíkov (aktívne uhlie) kvôli dezinfekcií. Občas sa na dreve vytvorí pleseň a keďže tam nedávam nič živé, tak si takto pomôžem
Kvoli dezinfekcii??? Aktivne uhlie je adsorbent, nema dezinfekcny ucinok...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.