Prísavník (ancistrus sp.) - zacervenanie, cervene usta



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Prísavník (ancistrus sp.) - zacervenanie, cervene usta

Odoslaťod Foly » 22 Júl 2014 22:20 pm

Pozdravujem. :)

(editované)

Úvodom asi toľko, že som akvarista - začiatočník. Mám prvé akvárium cca mesiac.

Chcel by som Vás poprosiť o pomoc s identifikáciou choroby prísavníka. Príznaky sú začervenanie ústnej dutiny, okolia úst a v priebehu ostatných dní i bruška a "koreňov" plutiev. Pripájam aj fotografie, snáď pomôžu. Skúšal som vyhľadať chorobu ale s istotou povedať príčinu ani dôsledok neviem. Zvažujem priotrávenie NO3. Najskô som si myslel, že by to mohlo byť z štrku, nakoľko sa v ňom nachádzajú aj červené kamienky, avšak skôr to bude mylná domnienka, nakoľko je dosť pravdepodobné, že by sa to vyskytlo aj u druhého prísavníka, keďže "osávajú" dno viac-menej rovnako.

Pokiaľ ide o akvárium, má 60 litrov. Filtrované je vnútorným filtrom serafil60 (molitán + uhlie). Tepolota vody je 27 stupňov už dlhodobejšie. Vzduchovanie bežne nepoužívam (len počas krupičky), nakoľko postačuje okysličovanie čerením hladiny. Podklad tvorí kremičiný riečny štrk o hrúbke 1 - 4 milimetre. V akváriu sú kamene (z rieky) a dve umelé rastliny (zámer bol kúpiť živé, moja nepozornosť pri kúpe). Parametre vody som zatiaľ netestoval. Akvávium bolo založené pred mesiacom, a do vpustenia rýb som ho 5 dní nechal ísť.

K teplote vody. Viem, že by sa mala pohybovať skôr niekde okolo 25 stupňov alebo 24. Keď mením vodu, dávam chladnejšiu ako je v akváriu tak o 1 - 2 stupne, avšak pri teplote vzduchu ako je počas dnešných dní, teplota vody neklesá. V akva teraz nie je ani ohrievač.

Pokiaľ ide o údržbu, tak akvárium (aj kvôli živorodkám) odkalujem každý týždeň a pritom vymením cca 25 - 30 % vody. Kalu nie je veľa, ale nie je ho ani najmenej.

Čo sa týka osádky, tak ide o troch mečúňov (samček a dve samičky) a dvoch prísavníkov. Druhý je zdravý - resp. nemá žiadnu viditeľnú vadu. Prísavníkov som kupoval pred dvoma týždňami malých (max. 2 cm). Kŕmim ich prevažne Wels-Chips od sera a predvčerom mali prvý krát uhorku (dnes som ju vybral). Mečúňov kŕmim San a GVG-mix od sera. A taktiež mrazenými patentkami. Neviem či to môže byť krmivom? Po krupičke (pozri nižšie) som na vločky dal kvapku Fishtaminu.

Poznámka: Neviem či to niečo vypovie o kvalite vody a akvária ako takého, ale mečúne majú tendenciu páriť sa každý deň. Pred 4 dňami som "zachránil" 4 mladé rybky a dal ich do veľkej cca 5 litrovej fľaše s malým filtrom a ohrievačom. Celkom sa im darí a rastú.

Pokiaľ ide o choroby, tak pred cca 10 dňami prekonali mečúne krupičku. Pôvodne boli samičky 3, jedna (o dosť svetlejšia od ostatných, viac priehľadná a jemne oranžová) uhynula deň po ukončení liečby, pričom liek zabral a krupička jej zmyzla. Ráno som ju našiel na dne ležať hore bruškom. Liečil som Costapur-om od sera. Uhlie nebolo vo filtri. Nie som si istý, či mali krupičku aj prísavníky, lebo sa dosť schovávali a tiež boli bodkovaní, tak som liečbu potiahol na 7 dní. Samozrejme po doliečení som vymenil asi 50 % vody a dva dni pridával do jedla Fishtamin. (keby som mal použiť všetko, čo výrobca odporúča, bolo by to dosť finančne zaťažujúce a tiež je to aj z časti marketing)

Ospravedlňujem sa, ak je toho napísané veľa. Zámerom bolo poskytnúť dostatočný obraz o tom, ako sa rybky majú a čo by mohlo viesť k tomuto ochoreniu. Môžem ale povedať, že začervenanie má už od začiatku, t. j. prvé dni sa dosť schovávali a utekali ak som ich prišiel pozrieť. Ale ten dotyčný prísavník mal najskôr ružovkasté "pery" a potom sa to rozšírilo tak, ako je to na fotkách.

EDIT1 22/7/2014: Ak to pomôže, tak prísavník sa správa normálne. Pláva, je dosť a ani sa už nebojí.

Viac fotiek nájdete v tejto galérii v google plus https://plus.google.com/photos/11746415 ... ktf7oIubfw

Ďakujem Vám za pomoc!
Prílohy
P1010187 – kópia.JPG
Foly
 
Príspevky: 7
Založený: 03 Júl 2014 19:27 pm

Reklama

Re: Prísavník (ancistrus sp.) - zacervenanie, cervene usta

Odoslaťod cezar.milan » 23 Júl 2014 19:05 pm

Popísanie veci je práve výborné! Vymeň 50% vody. Zmeraj NO2, nie NO3 a použi kvapkový test, nie pásiky.
Problémom bude filtrácia a žiaľ neprítomnosť živých rastlín. Uhlie už vyber a vyhoď. množenie živorodiek, teda mečúňov si nevšímaj, tie sa budú množiť i takto. Niekedy sa množia v zlých podmienkách, je to púd, teda zachovanie rodu. No toto teraz platiť nemusí.
Takže ak je nedostatok investícií, tak nasaď na hlavu filtra čo najväčšiu kocku biomolitanu a filtrovať nonstop. Filter uprav niejako takto
Prílohy
34579941.jpg
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Prísavník (ancistrus sp.) - zacervenanie, cervene usta

Odoslaťod Foly » 23 Júl 2014 20:19 pm

Ďakujem za reakciu. :)

- idem vymeniť 50 % vody,
- uhlie nahradím siporaxom (zo serafil120, teraz nepoužívaný),
- zajtra pôjdem kúpiť test a rastliny,
- skúsim zohnať nejaký "slabší" filter s menším prietokom a doplním ho do akvária.

Podvečer potom doplním výsledky testu/testov.
Foly
 
Príspevky: 7
Založený: 03 Júl 2014 19:27 pm

Re: Prísavník (ancistrus sp.) - zacervenanie, cervene usta

Odoslaťod cezar.milan » 23 Júl 2014 21:21 pm

Slabší filter nie! Prietok je dobrá vec, ale biomolitán ti treba. Ak ale ešte jeden, tak rovnako. Teda treba len čerpaciu hlavu a k nemu ako som spomínal, biomolitán. Nekupuj tie uzavreté filtre
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Prísavník (ancistrus sp.) - zacervenanie, cervene usta

Odoslaťod Foly » 24 Júl 2014 20:24 pm

Dnes som dokúpil rastliny, a vyzerá to lepšie a snáď aj rybkám bude príjemnejšie v akváriu i keď je aj mne teraz jasné, že sa tam tlačia. Keď dorastú mladé tak, že sa nepojedia, dám ich všetky do 200l akva.

Rastliny sú 2x Ludwigia ovalifolia a 1x niečo podobné, ale menšie. Nemalo to čitateľný lístok. Dozvedel som sa, že dobre je kúpiť stonkové rastliny čo rýchlo rastú, tak dúfam, že sa chytia.

Čo sa týka testu pre NO2, tak ten v predajni nemali, dokonca mi bolo povedané, že sa kvapkový už nevyrába. Objednám ho, keď budem najbližšie objednávať niečo viac do akvária. Kým nemám test, nechcel by som dokupovať ďalšiu techniku.

Ďakujem za rady a budem informovať ako sa mu darí a prípadne doplním výsledky keď objednám test.
Prílohy
IMAG0310.jpg
Foly
 
Príspevky: 7
Založený: 03 Júl 2014 19:27 pm

Re: Prísavník (ancistrus sp.) - zacervenanie, cervene usta

Odoslaťod cezar.milan » 24 Júl 2014 21:02 pm

Ten test ti bude treba určite. Akvárium je totiž v zábehu. Meň teraz obdeň 1/3 vody a testy kúpiš jááájáááj, v predajni ti povedali hlúposť, ako vždy
http://akvaland.sk/1917-jbl-no2-nitrit- ... napln.html
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Prísavník (ancistrus sp.) - zacervenanie, cervene usta

Odoslaťod Foly » 29 Júl 2014 19:14 pm

Pozdravujem. :-)

Po krátkom čase by som rád aktualizoval stav, teda ako sa darí prísavníkovi. Už nie je taký začervenaný ako bol, miesta mu zružoveli. Ďakujem cezar.milan za rady. :) Pomohli :!: Taktiež sa aj rastlinky uchytili. Vypúšťajú nové listy, staršie odumierajú. Niektoré sa neuchytili. Vnútorný biomolitanovy filter dám určite do väčšieho akvária, kde budú aj dorastajúce mečúne.

Zosumarizoval by som čo som na základe rád robil a snáď to pomôže aj iným v obdobnej situácii:
- výmena 50 % vody,
- výmena filtračného média (uhlie von, siporax dnu),
- vysadenie rastlín,
- výmena vody každý druhý deň asi 1/3.

Ešte raz ďakujem za rady. Aj na ich základe prísavník ďalej žije.
Prílohy
po-case.jpg.jpg
Foly
 
Príspevky: 7
Založený: 03 Júl 2014 19:27 pm

Re: Prísavník (ancistrus sp.) - zacervenanie, cervene usta

Odoslaťod cezar.milan » 29 Júl 2014 20:10 pm

Toto vždy poteší. Skús ešte vybrať vzorku tých bielých kamienkov, nechaj ich usušiť a potom polej octom, ak to bude šumieť napíš
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Prísavník (ancistrus sp.) - zacervenanie, cervene usta

Odoslaťod Foly » 31 Júl 2014 10:35 am

Pozdravujem.

Kamienky som testoval liehovým aj jablčným octom 8 % (obrázok v prílohe; jablčný vpravo). Nešumeli ani v jednom prípade. Kamienky som kupoval v lokálnej akvaristike (zooshope) ako riečny kremičitý akvarijný štrk. Predtým som si študoval čo to o štrku a kremičitý by mal byť bezpečný.

Pri testovaní štrku ma napadlo, že skúsim ešte raz otestovať kamene, lebo najmä tie veľké a ploské prísavníky obľubujú a trávia na nich väčšinu času. Testoval som rovnaké kamene čo som priniesol ale nepoužil ich v akváriu.

1. Okrúhle kamene (okrúhliaky) priamo z rieky. Dôkladne umyté kefou a prevarené. Pravdepodobne andezit alebo žula. Nevyznám sa v kameňoch. Nereagovali s octom.

2. Ploské kamene tiež z rieky (obrázok v prílohe). Dôkladne umyté kefou a prevarené. Tieto som "kefoval" aj akumulačnou vŕtačkou/skrutkovačom a drôtenou kefou Obrázok. Chcel som z nich dôkladne odstrániť aj minimálne riasy aby sa v akváriu prípadne nešírili. Neviem určiť aký je to druh kameňa. Čo sa týka reakcie s octom, tak na vzdialenosť približne 20 - 30 cm nie je počuť šumenie. Ak ten kameň poliaty octom priložím bezprostredne k uchu, určité minimálne šumenie s prestávkami možno registrovať. Priznám sa, že neviem s dostatočnou starostlivosťou posúdiť, či predstavuje takýto kameň pre prísavníkov (ale aj pre iné ryby) hrozbu, keďže sú s ním v bezprostrednom kontakte.

Ad1) Testoval som len pre zaujímavosť aj vápencový kameň, ktorý reagoval na ocot dosť "agresívne". Aby som vedel, akú reakciu na ocot môžem čakať (obrázok kameňa v prílohe). Vzhľadovo je to atraktívny kus, ale keďže ide o vápenec, pre (moje) ryby nie je vhodný, nakoľko podľa informácií čo som si prečítal, zvyšuje pH a tým aj tvrdosť vody. To by mohlo spôsobiť až smrť rýb.

Nakoľko som v akvaristike začiatočník a rovnako ako aj v iných oblastiach, i tu majú skúsenosti významnú váhu popri vedomostiach, chcel by som poprosiť o radu, čo s tými kameňmi robiť. Na inšpiráciu som našiel obchod, v ktorom ponúkajú rôzne kamene. Chcel by som zachovať rozloženie kameňov v akváriu, nakoľko:
    - prísavníky ich obľubujú,
    - tvoria úkryt pre mečúňov,
    - pod "mostíkom" sa mečúne často zdržiavajú, ako keby "v chládku",
    - veľký kameň v strede tvorí prekážku a oslabuje spätný prúd vody, čím je voda pod "mostíkom" relatívne pokojná.

Možnosti by som videl také, že buď také kamene kúpim (napr. v baumaxe, hornbachu a pod., ak ich budú mať), lebo v neoznačených sa nevyznám (napr. ploský andezit alebo pieskovec; podobné týmto šlapákom http://www.kamenta.sk/slapaky-naslapy-chodnicky) alebo mám k dispozícii kúsky žuly, ktoré by som mohol nasekať na plátky (snáď sa to bude dať) a tie obrúsim, aby sa rybky neporanili na ostrých hranách.

Ďakujem za odpoveď. :-)

Poznámka mimo tému: Keď som hľadal podobné kamene, našiel som aj veľmi podobný štrk (kamennú drť) tomu môjmu. Za cenu takmer 10 násobne nižšiu :-) Je mi však jasné prečo to tak funguje, ak je štrk/drť určená na účel a predaj v akvaristikách.
Prílohy
IMAG0341.jpg
vápencový kameň - nie je a nebol v akva [k ad1)]
IMAG0340.jpg
test štrku/drte (k test štrku)
IMAG0342.jpg
ploské kamene (k test kameňov 2.)
Foly
 
Príspevky: 7
Založený: 03 Júl 2014 19:27 pm

Re: Prísavník (ancistrus sp.) - zacervenanie, cervene usta

Odoslaťod cezar.milan » 31 Júl 2014 18:52 pm

Poviem to naopak veľmi stručne. Do 60L akvária by som nedal žiadné kamene, čo kameň to mínus (-) pol litra až liter vody. A opäť množstvo litrov znižuješ.
Prisavník sa v 60-tke bude dobre cítiť do času. Ver mi ovaľa šťastnejší by bol na niejakom koreni ako na kameni. Dokonca mu chutí kôra z dreva.
Mečúne rovnako, ale to sme už zrejme sopmínali. So svojím nedokonalým trávením ti tam budú kadiť a zvyšovať hodnoty NO3 vo vode, potom nastupia riasy a potom.....................
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Prísavník (ancistrus sp.) - zacervenanie, cervene usta

Odoslaťod martin_s » 01 Aug 2014 10:35 am

cezar.milan napísal:.So svojím nedokonalým trávením ti tam budú kadiť a zvyšovať hodnoty NO3 vo vode, potom nastupia riasy a potom.....................
Na to sluzi udrzba v akvariu, ktorou predides nahromadeniu odpadnych latok...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Prísavník (ancistrus sp.) - zacervenanie, cervene usta

Odoslaťod cezar.milan » 01 Aug 2014 15:59 pm

martin_s napísal:
cezar.milan napísal:.So svojím nedokonalým trávením ti tam budú kadiť a zvyšovať hodnoty NO3 vo vode, potom nastupia riasy a potom.....................
Na to sluzi udrzba v akvariu, ktorou predides nahromadeniu odpadnych latok...

Určite súhlas, ale nikdy nevieš, dovolenka, potom škola práca. Preto vravím, že lepšie je mať ideálny počet rýb a vhodné druhy, potom údržba nieje tak častá a tak náročná :wink:
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Prísavník (ancistrus sp.) - zacervenanie, cervene usta

Odoslaťod martin_s » 01 Aug 2014 17:00 pm

To bezpochyby. Vsetko to patri k hygiene v akvariu...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.