Nove Darovane akvarko



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Nove Darovane akvarko

Odoslaťod Dendy » 05 Sep 2014 22:22 pm

Zdravím dostal som od znameho 250 L akvarko s uz zabehnutim externym filtrom ... lebo mu fungovalo ale stahoval sa tak ho musel vyhodit .... a chcel by som sa spytat ci je problem ze ked som ho napustil a hned som donho nasadil ryby asi po pol hodine co bol zapnuty filter aby mi nepokapali vo vedre s vodou .... su v nom osadene Nimbochromis venustus mam 6 ks matriaclima red red 2ks ,1 prisavnika a labidochromis jellow ma 2 velke a 4 malicke ... dalej nemam v nom zive rastlinky iba umele... a je tam okyslicovadlo teda "bublinkaren" neonova trubica 1x 24w myslim ... nemam vela skusenosti s akvaristikou ale uz som toho dost cital tu na fore ... mam ho pustene uz 4 den a zatial vyzera byt vsetko v pohode bodli by nejake rady na začiatok co robit a co neurobit :) priložim aj foto ďakujem :)
Prílohy
DSCN133a.jpg
Dendy
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Sep 2014 18:52 pm

Reklama

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod kvietik » 06 Sep 2014 09:13 am

takto ak to akvarko bolo po zruseni u znameho hned napustene u teba, bez extremneho premyvania kamenov s tym, ze je tam zabehnuty filter|(snad nebol dlho vypnuty) tak by k dakej katastrofe dojst nemalo. aj tak by som odporucal kupit si test hlavne na no2 a no3 a merat zo zaciatku castejsie(kludne aj kazdy den) a ak bude potrebne tak castejsie menit vodu(nie iba raz za tyzden).
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod Dendy » 06 Sep 2014 17:48 pm

Aha mno on ho doma vypustil doniesol som ho to je zhruba hodinka a hned sa to napustilo cize filter bol vypnuty asi hodinu ale ryby som nasadil az neskor ked sa voda zohriala na izbovu teplotu troska aspon .... a dik za radu
Dendy
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Sep 2014 18:52 pm

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod rosin67 » 06 Sep 2014 19:01 pm

Nebol to celkom optimálny postup, ale jednal si tak, ako ťa situácia donútila. Test na NO3 považujem za zbytočne vyhodené peniaze, testovať NO2 môžeš, ale pri zabehnutom filtri by tam nemal nastať nejaký výrazný vzostup. Týždenná výmena 1/3 vody by mala postačovať, pokiaľ to nepreženieš s kŕmením. Bohužiaľ tvoj kamarát nezvolil veľmi vhodne kombináciu rýb, keďže skombinoval ryby uprednostňujúce rastlinnú potravu s rybami uprednostňujúcimi mäsitú potravu. To už nehovorím o tom, že pre Nimbochromisy je tvoja nádrž malá. Všimol som si, že sa v inom vlákne dotazuješ na rozmixované hovädzie srdce, tak týmto ti neodporúčam křmiť vôbec. Jednak to nepovažujem za vhodnú potravu pre žiadnu z tvojich rýb a u Labidochromisov by to mohlo dopadnúť bloatom (zápal tráviaceho traktu). Keďže kvôli Nimbochromisom mäsitú potravu nemôžeš úplne vylúčiť, tak odporúčam cyclopa, patentky alebo koretry, samozrejme prevažne kŕm krmivom vhodným pre malawi cichlidy, napr. si vyhľadaj krmivá zn. O.S.I. Umelé rastliny nie sú žiadna výhra, pokiaľ tam chceš mať niečo zelené, vymeň ich za pár kúskov anubiasov, ktoré upevni tenkým rybárskym vlascom na kamene (nesadiť do piesku). Rastliny ale nie sú v biotope Malawi nevyhnutné a tvoja osádka by menej odolné rastliny zlikvidovala. Úplne na záver, kombinovať akvaristiku s modelárstvom je všeobecne považované za gýč, takže ak nemáč 12 rokov, tak to lietadlo daj preč, lebo to vyvoláva skôr úsmev ako uznanie. Ak máš ale aj viac ako 12 r. a páči sa ti to, tak si to tam nechaj, je to tvoje akva. Nech sa darí.
Obrázok používateľa
rosin67
 
Príspevky: 56
Založený: 13 Sep 2009 01:20 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod Dendy » 06 Sep 2014 21:22 pm

Rosin67 dik za radu bolo to velmi uzitocne nakolko v akvaristike niesom aztak vemi znaly ... a to som sa len zato pytal na to krmivo z dvodu lebo mi to odporucil ... ja viem ze to nieje optimalne ale nemal som na vyber v danej situacii :) a som sitoho dost vedomi ze to nieje naj ale zas mi je luto vyhodit tie Nimbochromisy mozno časom ich darujem resp vymenim ... a co by si odporucal k tym rybam potom namiesto nich ? a tie rastliny si urcite zadovazim len som nato zatial este nemal cas ... a neni problem pre tie anubiasy ze neni nic pod pieskom ?? oni to nepotrebuju tu podu ? a to lietadlo si tam zatial necham lebosuzi jak ukryt pre male rybky ;) a casom ho planujem asi vymenit za nejaky vetči koren :)
Dendy
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Sep 2014 18:52 pm

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod Dendy » 06 Sep 2014 21:25 pm

a čital som este aj ze niekto dava nimbochromisom aj mrazene rybie file co ty nato je to zly napad ?
Dendy
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Sep 2014 18:52 pm

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod Dendy » 06 Sep 2014 21:29 pm

a este jedna vec co by si vravel na to keby si spravim led osvetlenie z pasov ? neefektivne alebo su lepsie klasicke trubice
Dendy
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Sep 2014 18:52 pm

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod Hryzo » 06 Sep 2014 22:03 pm

anubiasy sa nedavaju do strku ale privazuju na kamen/drevo ... v strku im mozu odhnivat korene .... led pasy niesu zle len musis pri ich vyrobe ratat kae rastlinstvo tam chces kvoli narokom na svtlo ... ja mam vyrobene (tema 160L pre garry) ... opticky to staci ale rastliny musim mat naozaj nenarocne
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod Dendy » 06 Sep 2014 22:51 pm

rozmyslal som ze dam aj modre led na nocne svetlo ...a ked dam led co maju najsilnejsie svetlo ? myslis ze to nestaci ? alebo potom popripade tam dam este neonku
Dendy
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Sep 2014 18:52 pm

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod rosin67 » 06 Sep 2014 23:33 pm

Ako píše Hryzo, anubiasy sa nesadia, pod pieskom by im odhnil rhizom. Proti led pasom nemam žiadne namietky, malawi biotop nepotrebuje svetelne parametre aké si vyžadujú rastlinné akva. Pokiaľ dosiahneš niečo okolo 0,5 W na liter, tak pre anubiasy to bude bohato stačiť a taktiež pre akva, aby nedochádzalo k tvorbe hnedej riasy. Rybie filé je určite lepší nápad ako hovädzie srdce, predpokladám, že máš hlboko do vrecka, keďže hľadáš lacnejšie alternatívy ako mnou odporúčané prirodzenejšie mäsité krmivo. Pokiaľ by sa ti podarilo Nimbochromisy niekomu darovať, samozrejme takému kto má pre ne hodnejšie podmienky, tak by som ti odporučil doplniť stav Labidochromis yellov doplniť na 8 ks a kombinoval ich s inými druhmi mbuna cichlíd, napr. Pseudotropheus saulosi coral red a Pseudotropheus socolofi, tiež v počte medzi 6 až 8 ks. Metriaclimy by som už nedoplňal, ale ak sa tak rozhodneš, vynechaj buď saulosky alebo socolofky. Neviem aký výkonnný máš filter, ale pri tvojej litráži je cca. 25 ks rýb tak na hrane. Tieto cichlidy majú mäsitú potravu len na spestrenie, takže nebudeš musieť špekulovať nad srdcom alebo filé. Vhodné by boli krmivá O.S.I s vyšším podielom rastlinnej zložky, určené pre mbuny. Samozrejme, že existujú aj lacnejšie krmivá, ale ak chceš dosiahnuť dobrý zdravotný stav a plné vyfarbenie, tak nešetri na zlom mieste. Na spestrenie môžeš tak 2x do týždňa kŕmiť cyclopom, Patentky, koretry môžeš pri týchto rybách vynechať a nitenkám sa oblúkom vyhni. Vidím, že lietadielko ťa drží :-) Úkryty pre malé rybky ale aj pre dospelé ryby sa dajú vytvoriť zo skál. Vidím, že tam máš klasika potočné okruhliaky, ktoré sú len voľne položené na dne, bez pokusu vytvoriť nejaký úkryt. Mbuny majú rady úkryty zo skál, kde sa môžu ukrývať nosiace samice ako aj submisívne samce, keďže ide o teritoriálne ryby. Pri malawi akva sa nemusíš obávať vápenca, ten je naopak žiadúci, lebo malawi cichlidy upredostňujú tvrdšiu vodu a anubiasom neškodia. Neviem odkiaľ si a či máš niekde nablízku možnosť nájsť si vhodné skaly, lebo kupovať ich je dosť drahé. V Blave dáš za 1 kg aj 5 euro. Len nestavaj žiadne pyramídy, tlamovce sú kopáči a dokážu ti nevhodný výtvor podkopať tak, že ti pri páde praskne sklo. Taktiež to netreba s kameňmi prehnať, aby to nekomplikovalo odkaľovanie. Na tvojom mieste by som tiež poriešil krycie sklo, mbuny síce nie sú veľkí skokani, ale istota je istota a tebe by to umožnilo zdvihnúť hladinu v akva podstatne vyššie ako máš teraz. Na záver, nehcem sem hádzať reklamu na akva e-shopy, ale daj si googlu Imrich Fuljer a dočítaš sa dosť o rybách, krmivách atď. Maj sa.
Obrázok používateľa
rosin67
 
Príspevky: 56
Založený: 13 Sep 2009 01:20 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod Dendy » 07 Sep 2014 00:12 am

filter mam externy tetra 700 mno zatial som to nijak nejak velmi neriesil tie skaly len som ich nejak esteticky naukladal :) a mam blizko jednu vetciu rieku ale nwm ci mozem stade zobrat skaly ...a hranate uz vonkoncom neviem skade .... ale tie by sa mi asi viac pacili aj ... a aj ja rozmyslam ze ich darovat maximalne si nechat jednu dve ....
Dendy
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Sep 2014 18:52 pm

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod rosin67 » 07 Sep 2014 00:56 am

Tetra 700 na tvoj objem akva postačuje. Akvarista je tak z každého rožka troška, biológ, geológ, hydrológ aj elektrikár :-) Neviem akú rieku máš na mysli, takže neviem posúdiť aké horniny sa v jej oblasti nachádzajú. Ak nemáš možnosť zaobstarať si vápenec tak vhodné kombinácie sú žula, rula, bridlica, pieskovec atď. Niektoré horniny môžu obsahovať pre akvárium nežiadúce prvky, ktoré môžu byť škodlivé pre zdravie rýb, ale to je skôr výnimka, že by si na také narazil. Akurát sa vyhni kameňom s ostrými hranami na ktorých by sa ryby mohli poraniť a pokiaľ kamene nazbieraš v zdroji, kde sa vyskytujú ryby, tak ich najprv vydenzifikuj savom (stačí deci na 10 l vody), na noc nechaj v kýbli a potom dobre opláchni vodou. Tým zlikviduješ prípadné bakteriálne nákazy ako aj na rybách parazitujúce živočíchy, ktoré by na kameňoch mohli byť.
Obrázok používateľa
rosin67
 
Príspevky: 56
Založený: 13 Sep 2009 01:20 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod Jozef I. » 07 Sep 2014 08:25 am

Hryzo napísal:anubiasy sa nedavaju do strku ale privazuju na kamen/drevo ... v strku im mozu odhnivat korene .... led pasy niesu zle len musis pri ich vyrobe ratat kae rastlinstvo tam chces kvoli narokom na svtlo ... ja mam vyrobene (tema 160L pre garry) ... opticky to staci ale rastliny musim mat naozaj nenarocne



Len ťa trochu opravím. Anubiasom neodhnivaju korene, veď keď do akva dáš anubias, skôr či neskôr si koreňenajdu substrat a prerastu do neho. ide o to aby nebol v štrhu zasadeny rhizom, čo je ta tlsta stopka s ktorej vyrastaju koreňe a listy. napriklad môj švagor ma sasadeny anubias giganteu v štrku ale tak že rhizom je asi 10 cm nad substratom a vizera to veľmi efektne, lebo okrem toho že rastlinka ma mnoho listov a pekne rastie ma aj mnoho koreňov ktore vo vode vytvaraju peknu džunglu a skryše pre rybky :).
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod Dendy » 07 Sep 2014 09:34 am

No ale ja v tom akvarku nemam substrat to je v tom ... on ho tam totiz nemal a ja som ho tam zatial nedaval .... a rosin69 .. rieka Hron ... a ryby tam ziju ale neviem ze ci by som to mal riskovat .... a co vravis na to ze ak by som tam nasiel nejake omocene stromy ???? doniest ich a staci prevarit alebo to fakt uz radsej neryskovat ? ... a taktiez sa chcem spytat ze keby vylovim z rieky male rybky ci to moze byt jako strava pre nimbochromis venustusi ci radsej nie kvoli chorobe ?
Dendy
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Sep 2014 18:52 pm

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod radorado » 07 Sep 2014 12:27 pm

Kamene nakup v nejakej klasickej predajni kamenov, kde mavaju aj vapencov plnu ...:) a kilo stoji cca 50 centov.
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod Dendy » 08 Sep 2014 19:22 pm

v jakej predajni myslis ?
Dendy
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Sep 2014 18:52 pm

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod radorado » 08 Sep 2014 19:53 pm

To by si zbadal, velky pozemok oploteny, vnutri mala predajnicka a na pozemku kopec kosov s kamenmi. O dvoch viem, jedna je hned za senicou pri hlavnej ceste, dalsia je medzi skalicou a holicom. Su to klasicke predajne zahradnych/okrasnych kamenov, krbov
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod cezar.milan » 08 Sep 2014 19:53 pm

Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod Dendy » 08 Sep 2014 21:25 pm

a tam akoze normalny vapencovy kamen mam kupit ? to mam asi aj tu nas niekde :D pocuj a mozem otazku ? ako casto cistit filter ?
Dendy
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Sep 2014 18:52 pm

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod kvietik » 08 Sep 2014 21:46 pm

kamen samozrejme nemusis kupovat, ked si vies najst...filter sa cisti podla potreby, cize ak uz prud z filtra sa ti bude zdat maly, tak ho vycistis.Premyvat filtracne media odporucam v akvariovej vode nie vo vode z vodovodu aby, to kvoli biofiltracii aby si nevyhubil bakterie vo filtry
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod Dendy » 08 Sep 2014 21:52 pm

Aha dik to som uz cital ze preto a ked vymyvamfilter mozem vsetkxy zlozky umit ? aj tu spodnu s tymi trubickami pre bakterie ? nespravim s tym zle ?
Dendy
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Sep 2014 18:52 pm

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod cezar.milan » 08 Sep 2014 21:57 pm

Máš na mysli keramické valčeky zrejme. Vyššie máš napísané, že umýval, resp. preplachuj až potom ako sa cíteľne zníži prietok
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod Dendy » 08 Sep 2014 22:00 pm

ano tie prepac :) nie som este tak velmi zbehly v tom ;) ale snazim sa :) ale uz ako vidim tak rybyckam sa zacina darit :) vcerajsia sol a vymena vody pomohla tak sa mi zda zeodvtedy su zivsie a citia sa lepsie aspon podla mojho usudku to tak je :) len tie sr---ky no je ich dost :D
Dendy
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Sep 2014 18:52 pm

Re: Nove Darovane akvarko

Odoslaťod Dendy » 12 Sep 2014 13:47 pm

Mam otazku ak si vyrobim kryt na akvarko a dal by som si tam ledpasi smd 5050 po 3 rady studena biela a jeden rad modre svetlo na imitovanie noci aby nemali taky sok z toho ryby stacilo by to ?
Dendy
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Sep 2014 18:52 pm

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.