54 l akvárium



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 07 Sep 2014 22:30 pm

Ahojte všetci! :)

Prv než Vám opíšem moje plány, tak mi nedá niečo nenapísať. Starší používatelia ma možno poznajú. V roku 2008 som si zakladal svoje prvé akvárium, no je v tom jeden háčik. Mal som 9 rokov :). Skrátka, bol som malé dieťa a to čo ste mi tu písali, aké následky môžu mať moje rozhodnutia, to že veľká zlatá rýbka je síce okúzľujúca, ale do akvária sa nevojde som mal úplne v paži. Týmto chcem verejne poďakovať, ospravedlniť sa a prejaviť veľkú úctu nasledujúcim používateľom: xDodox, pakozdy a laci + kopu ďalších, ktorí sa zapojili - patrí vám môj obdiv :) Pre novších používateľov, ktorý nerozumejú prečo to píšem, pozrite si moju predošlú tému a naozaj vás prosím, bolo to fakt dávno tak berte ohľad na môj vek :)

Tak a teraz prejdime k veci, prečo som tento účet zas a znova oprášil. Pri včerajšej návšteve pivnice som zakopol o staré akvárium. Odvtedy mám hlavu plnú myšlienok, prečo nezačať znova. Chcel by som poradiť v podstate o všetkom, takže začnem špecifikovať moje podmienky.

Akvárium podľa toho čo si pamätám má 54l, rozmery neviem. Bude umiestnené v relatívne svetlej miestnosti, keďže izba je orientovaná ná východ, no priamy kontakt so slnkom nebude. Problém možno bude v tom, že je to blízko pri radiatóre. Nekúrime veľa, jar / leto / jeseň vôbec, cez zimu trochu. Osvetlenie čo si pamätám tak 45 cm 15W trubica. Ryby... Akvárium bude robené pre menšieho brata, takže asi čím väčšie množstvo a čím farebnejšie tým lepšie. Čo si spomínam, tak neónky boli veľmi oblúbené u neho. Dalo by sa pre nich niečo dobré vytvoriť v 54l? Ďalej rastliny... V nich je trochu problém.. Býva v Poprade a naozaj, normálna akvaristika tu nie je. Čiže rastliny zvyčajne berem aké majú a nemajú ich veľa. Každé ďalšie parametre, ktoré by ste považovali za potrebné prosím napíšte. Ďakujem za každé pripomienky, rady a návrhy na nový štart, dúfam, že to výjde lepšie ako minule :) S pozdravom mato
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Reklama

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 07 Sep 2014 22:38 pm

Tlieskám! Fandím a držím palce!
No na svetle budeš musieť pridať. Akvaristiku tam máte dobrú, je na sídl. Západ. Jej názov je akvaristika nika, pozri:
http://akvaristikanika.sk/
Z rybiek skôr razborky, mikrorazborky a niejaké mini corydorasky
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 07 Sep 2014 22:49 pm

cezar.milan napísal:Tlieskám! Fandím a držím palce!
No na svetle budeš musieť pridať. Akvaristiku tam máte dobrú, je na sídl. Západ. Jej názov je akvaristika nika, pozri:
http://akvaristikanika.sk/
Z rybiek skôr razborky, mikrorazborky a niejaké mini corydorasky

Wau, ďakujem za tip, o tej akvaristike som ešte nepočul, určite ju potom navštívim. :) Ďalej poprosím písať nejaké latinské názvy rýb, aby som si ich mohol presne vyhľadať, pretože o nich viem fakt málo :D Potom sa mi ešte vynorilo z pamäte.. Čo tak gupky? Alebo tak nejako sa to volalo, lat. neviem.
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod Hryzo » 08 Sep 2014 05:42 am

gupky - lat. poecilia reticulata - skor nie ako ano ... tka isto ani tie neonky by tam nemali ist ale microrasborky su krasne farebne rybky nemusis sa bat .... staci dat do googla a najdes
https://www.google.sk/search?q=microras ... CAYQ_AUoAQ
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 08 Sep 2014 06:42 am

Ok super ďakujem :wink: Koľko by sa ich do toho akvária vošlo? A ako je to s ich rozmnožovaním? Je to problém alebo nie? Malý by mal radosť.
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod Loki12 » 08 Sep 2014 08:41 am

rybicky.net

- hore v menu vyber co chces, o com chces info a hladas, a citas, a vidis,... dokonca aj vhodny minimalny pocet, aj velkost akva... vsetko. Maju to tam celkom zrucne spravene
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod Mirko1A » 08 Sep 2014 08:51 am

ja by som ti odporúčal húfik veľmi nenáročných rýb
kardinálka vietnamská
http://www.ceske-rybky.cz/products/kard ... cagemmae-/

sú veľmi pekne vyfarbené, živé ale nie agresívne a malý bonus - aj amatérovi sa rozmnožujú (môj prípad), avšak nie tak živelne ako gupky a tiež produkujú iba málo odpadu (výkalov). húfik 7ks by bol pekný napríklad
k nim môžeš dať krevetky
http://rybicky.net/atlasostatnich/kreve ... red_cherry
veľmi nenáročné a veľmi ľahko sa množia, pre malého brata to bude zaujímavé

k nim napr. 3 ks Otocinclus affinis prísavníček jednopásy

z rastlín Anubias barteri var. nana a Cryptocoryne affinis, prípadne Egeria densa, Ceratophyllum demersum - všetky absolútne nenáročné. k tomu jávsky mach pre krevetky
z kameňov urobiť nejakú jaskynku pre Otocinclusov aj krevetky, resp. nejaké skrýše

tieto rastliny ti budú rásť aj s tou tvojou trubicou

asi tam máš aj pôvodný filter (bude v ňom asi 5x2 cm kocôčka molitanu). dá sa to celkom jednoducho vylepšiť. ten molitaník zvnútra vyber, dovnútra plastového krytu nasyp siporax alebo keramické valčeky - pre množenie nitrifikačných baktérií) a kúp molitanovú kocku, ktorú vyrež tak, že celý ten plastový kryt do nej obalíš. vznikne ti za pár centov filter aj na mechanickú aj na biologickú filtráciu. príp. sa dá už za 20 eur kúpiť nejaký vnútorný filter, nakoľko asi externý nebudeš používať.

veľa úspechov želám
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod radorado » 08 Sep 2014 11:03 am

Suhlasim s kardinalkami vietnamskymi. Su to uplne v pohode mini rybky, nebojacne a mne sa "kotia" posledny mesiac snad nepretrzite, dvakrat do tyzdna zbadam cca 5 novych mladych :D
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mosfet » 08 Sep 2014 11:15 am

Kardinálka Vietnamská = dobrá voľba. :wink:
Obrázok používateľa
mosfet
 
Príspevky: 230
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2014 23:06 pm
Bydlisko: Košice

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 08 Sep 2014 11:48 am

microrasbora galaxy, boraras brigitae, corydoras nanus, corydoras hostatus, corydoras pigmaeus
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 08 Sep 2014 14:23 pm

Okej, zatiaľ ďakujem. Pôjdem zajtra pozrieť do obchodu a ozvem sa čo majú ;) A tie rastlinky.. Chcel by som skúsiť vytvoriť nejaký koberček. A krevetky.. Neviem, možno skúsim
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod Loki12 » 08 Sep 2014 15:42 pm

existuje velmi elementarne zjednodusene.

kobercek = nizke rastlinky = rastliny ostavaju dole pri substrate = potrebujes vela svetla = potreba hnojenia + CO2 = bujny rast = caste strihanie koberceka = a uz sa dostavame do hightech akvaristiky. Takze pozor s kobercekmi.
Ale, toto je velmi velke zjednodusenie.

Ale ano existuju aj nenarocne - akoby koberceky, napriklad ja som prevadzkoval tzv. kobercek vytvoreny z anubias barteri var. nana. Mal som zarastene takmer pol akvarka len tymto. a vyzeralo to brutalne. Ale... nie to kobercek v pravom slova zmysle. Cize najskor si premysli, co je u teba kobercek a potom budeme vediet ako dalej.
Ved skus dat linky, kde vidis kobercek. co by to malo byt,...
Je nieco ine robit kobercek z hemianthus callitrichoides(caste strihanie) a nieco ine z eleocharis pusilla(vyssi travnicek, cca 3-5cm) a uplne daco ine marsilea hirsuta (pomaly rast, dlhsie trva kym zhustne) a uplne nieco ine z riccia fluitans (neustale privazovanie o kamen, podklad)
Plus su aj dalsie ine rastlinky kobercoveho typu. Cize pokukaj internet a potom ideme s radami dalej :-)

Loki
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 08 Sep 2014 19:15 pm

Zjednodušene povedané, kobercovky potrebujú super kvalitné osvetlenie a vyvážené hnojenie, ináč sa budú ťahať hore za svetlom a bez dostatku živín budú slabé
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 08 Sep 2014 20:05 pm

Tak akvárium si predstavujem veľmi prehľadne, nechcem pestovať nejakú džungľu. Mám taký kameň z predchádzajúceho akva, ktorý bude dominantou terajšieho, do popredia ako som písal vyššie by som zvolil nízku plazívú rastlinu. Dozadu by som volil niečo vyššie a hustejšie, keďže by som rád zakryl ozrutný filter. Substrát ešte neviem, vôbec som nad ním nerozmýšlal, ale mne osobne sa páči elegantný čierny + čierne pozadie. Loki - HC si ešte pamätám, to by som rád zvolil, nemám problém s častejším strihaním :wink: Neviem ako to je dnes, ale keď som mal prvé akva tak silnejšiu 45cm žiarivku ako 15W nemali.
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 08 Sep 2014 20:26 pm

Bude ti treba výživové dno a svietiť. O aké svetlo ide?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 08 Sep 2014 20:44 pm

cezar.milan napísal:Bude ti treba výživové dno a svietiť. O aké svetlo ide?

Je to len klasická žiarivka v kryte s dĺžkou 45cm
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 08 Sep 2014 20:57 pm

Tak vo výbere rastlín budeš musieť byť skromnejší. Taký anubias nana bonsai. Microsorum by to zvládlo, ale to by sa rozrástlo
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 09 Sep 2014 15:39 pm

Okej, skúsim si o tom niečo naśtudovať. A aký teda substrát? Ako som spomínal, preferoval by som tmavý až čierny.
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 09 Sep 2014 20:20 pm

Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 09 Sep 2014 22:13 pm

cezar.milan napísal:Skús prečítať
http://www.rostlinna-akvaria.cz/vyber-s ... kvaria-123
potom mi povieš

Wau, tak ceny som čakal podstatne nižšie, ale čo už :D Vie mi niekto aspoň približne povedať, koľko toho budem potrebovať na plochu 60x30 cm? Z tých štyroch, ktoré tam sú uvedené sa mi najviac pozdáva CaribSea Eco-Complete. Fakt by som chcel ten "koberček" a uvádzajú, že je "nadopovaný" živinami, tak tomu budem veriť :D. Ďalej som si zisťoval aj to svetlo, je to tak, viac ako 15W pri 45cm je ťažké zohnať a do krytu vojde iba jedna žiarivka. Rastlinky čo som tak pozeral, tak v minulom akváriu som mal Cabomba caroliniania ( teraz akurát čítam, že je náročná na svetlo, no predtým sa jej darilo fakt dobre) a Egeria densa ( pekná rastlinka a ako vidím, tak je nenáročná na svetlo a rýchly rast môžem len potvrdiť). Jedine s týmito rastlinami mám ako také skúsenosti. Fakt sa do toho nevyznám, no môj osobný názor je, že 15W je dosť vzhľadom na to, že akvárium je pomerne nízke (30 cm). Moje vysnívané koberčeky som si ešte neštudoval, no aj napriek možno horším svetelným podmienkam sa s nimi skúsim nejako popasovať. :D
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 09 Sep 2014 22:17 pm

Tak kľudne sa popasuj, ale potom fakt investuj do toho substrátu. Ja som zo SNV (ináč rodený Popradčan), nechodíš tu?,
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 10 Sep 2014 18:59 pm

Nie, nechodím tam, ale ďakujem za ponuku :) Tak.. Dnes som bol konečne zobrať akvárium z pivnice, pekne položil na svoje miestečko a vyleštil. Kamene sa už varia, len jeden mám trošku zarastený zeleným povlakom a prevarením sa toho asi nezbavím. Vie niekto ako na to? Je to fakt veľmi pekný kúsok a bol by som nerád keby som ho nepoužil. Ďalej som aj pozeral, akú techniku mám. Tak filter je ELITE Stingray 15. Pritok má až 300 litrov/hodinu čo je podľa mňa na 54l moc veľa a v minulosti som myslím mal problém s moc zvírenou hladinou. Vnútri sú predovšetkým špongiové veci, ale sú tam aj nejaké kamene. Budem ešte musieť vyhľadať nejakú rastlinku, ktorá toto monštrum zakryje :) Mám taktiež aj ohrievač (neviem či to je nutnosť). Je to taktiež nejaký ELITE s výkonom 50W. Predtým som akva udržiaval na 24°C. Tak, hádam do týždňa by som mohol mať akvárium spustené :)
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 10 Sep 2014 19:03 pm

Ešte niečo som predsa len zabudol... Našiel som aj staršie chemikálie, no s rokom výroby 2006. Je to ešte použiteľné, alebo to môže uškodiť? Jedná sa konkrétne o Tatrapet SANIl 2000 (Neutrálny regulátor akva. vody), Tatrapet FLORIL 2000 (Hnojivo pre akva. rastliny) a Tatrapet TORBIL (Regulátor akva. vody).
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 10 Sep 2014 21:04 pm

Do akvária nič nepreváraj, to sa dnes už nerobí. Kamene polej octom či nešumia, ak budú, tak sú nevhodné. Filter môže mať prietok akkýkoľvek, tam nejde o prietok, ale filtračnú plochu. Čím väčšia, tým lepšia. Chémiu všetku vyhoď. Založ akvárium a nechaj ho zabehnúť. To znamená cca 4-6 týždňov a počas tejto doby tam nič živé nedávaj. Počas tejto doby sa ti v akváriu vytvorí všetko, čo má aj bez chémie. Zabehávaj a meň 2x do týždňa 1/3 vody objemu akvária.
Urob si chvíľku a prečítaj toto:
http://www.discus.cz/web/index.php?page ... &clanek=28
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.