Ako na rastliny?



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Loki12 » 04 Mar 2013 21:09 pm

Auuu.
A toto je dovod preco treba vidiet to akvarium cele.

1. velmi, veeeeeelmi malo substratu, rastlinky nemaju kde rast (opytaj sa ma ako bonsajistu preco tie stromy viac nenarastu => lebo nemaju kam rast, maly crepnik, malo substratu, maly rast.). Aspon 4-5 cm by si mal dat. take tie vyssie rastlinky si vyziadaju aj viac.

2. Svetlo sa mi zda byt dooost zlte, ale to moze skreslovat fotka - cize mala teplota 2700K alebo tak nejak. Rastlinky potrebuju viac bielej - cize aspon 4000K lepsie 6500K a su tu aj borci co maju kombinacie 10000K a 6500K

3. fakt mas hlboke akvarium na to osvetlenie, musis pridat. Ale mas vyhodu, ze nemas taky ten plastovy- fabricky kryt. Kedze to mas v skriny tak sup sup - Hornbach, kupit 4x patice na T8/ alebo T5 - podla toho tlmivka+starter (T8)/ predradnik (T5) aspon dve trubice, ja by som aj tri dal (ked uz daco tak poriadne :-)) Pripadne tam kup este jednu tu konzolu, ale urcite kup ziarivku s oznacenim 865 (teplota/farebnost svetla 6500K)

4. Za tie skalare tak tu niekto zlyncuje, (a niekto aj za tu piratsku lod, ja nie, syn ma v akva lebku a uprimne, som magor, mne sa to paci,). Ta osadka je dost ulet, aj ked ho uplne chapem. Tiez som kupil tetry do 20L lebo syn ma ukecal a obchodnik videl debila co da peniaze pre synove oci. potom kupa 54L a potom som neonkam nasiel novy domov, tak isto Ancistrusom,... Proste sa toho zbav, daj to niekomu. Fakt ich trapis.

Ja som viac na take rastlinne akvaria, a moj sen je aquascaping, ale ako hovorim, som v tom dva mesiace. Teraz prechadzam fazou - vsetko a hned. musim sa ukludnit a potom to dam.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Reklama

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Luke » 04 Mar 2013 21:39 pm

Zajtra idem hneť pridať substrátu ako si kázal a môže mať vplyv na raste rastlín aj to že je biely lebo som skoro nikde nevidel že by mal niekto biely štrk? A kukal som tu žiarivku na obale je napísané K3000. A v priebehu týždňa kúpim ešte 1 svetlo s neakou dobrou neonkou aby mala aspoň tych 4000K. Skaláre sa mi množia tak neviem čo všetci majú proti tomu. Myslíš že majú malí priestor?
Luke
 
Príspevky: 18
Obrázky: 0
Založený: 13 Feb 2013 13:32 pm

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Loki12 » 04 Mar 2013 22:03 pm

Luke pockaj, pockaj. Podme postupne.

1. Svetlo - ak chces nechat 3000K tak druhu kup fakt 6000K-6500K. A ak je mozne fakt radsej rovno dve. ved pocitaj 2x15W(kvoli dlzke)= co si sa akurat dostal s odretymi usami na 0,3W/l. Premyslaj o 3x15, pripadne o nejakej alternative, ktoru prichytis do skrine hore nad akvarium. aspon dve dalsie trubice.

2. Substrat - len tak dosypat substrat? To by som nerobil, priam by som povedal: "To nech ti ani nanapadne!!!" Vies si predstavit co to urobi s vodou, ked tam len tak budes sypat? S raslinami? filtrom? RYBAMI? Neblazni clovece. To chce plan. Nie som, ten koho treba pocuvat na slovo. Len inspirujem. takze: (preskoc bod 3.)

3. Skalare - to ze sa ti mnozia nie je tym ze im je dobre. To je tym ze nepoznaju prezervativ alebo antikoncepcne pilulky. Verim, ze nikoho teraz politicky neurazim, ale aj v Kosiciach na jednom sidlisku sa celkom rychlo rodia deti a tiez velka vacsina z nas vie, ze tam by byvat nechceli. Cize mnozenie nebude znamka vhodneho priestoru. Podla http://rybicky.net/atlasryb/skalara_amazonska potrebujes 150Litrov (idealne 300L) na jeden par. (a ine rybicky by tam mali byt len take drobotinky a nie mecune)

4. Plan napravy
a/ nic nerob zajtra - zajtra premyslaj
b/ premysli ako vyriesit svetlo, precitaj si tu clanky...nakup, zmajstruj, nahod
c/ okamzite zacni premyslat komu predas, vymenis skalare za nieco mensie - mozno by bolo vhodnejsie mat len 20x neonku a nejakeho prisavnika a ostatne vymenit predat. Pripadne sa inspiruj na rybicky.net (aspon sa snaz dodrzat pravidlo 1cm dospelej ryby na 1 liter vody)
d/ premysli si rozlozenie veci v akvariu a kup substrat, raslinky - menej svetlo narocne, rychlo rastuce, kludne aj vysoke dozadu....
e/ osobne si myslim, ze toto bude kompetna prerabka akvaria aj so zabehom, cize par tyzdnov by si tam nemal mat rybicky. Mozno poradia skusenejsi, ze to ide aj nejako "o-je-klamat", ze nechas povodnu vodu, alebo daco take, ale nejake dni to akva asi bez ryb bude tak ci tak.
f/ hlavne vsetko premysli. Nerob vsetko narychlo, lebo to aj tak budes prerabat.

Vidis vidis, bolo ti to treba sem pisat :-)?
Nie zartujem. Je to dobre ze sa zaujimas. Zvladnes to. Len sa ukludni a citaj. Najdes tu kopec informacii.
Pekny vecer.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Luke » 04 Mar 2013 23:07 pm

No fasa toľko roboty ale neva čo sa toho svetla keby tam boli 2x15 w ja si myslím že by to stačilo na aké taký takí rast rastlín. A skare nechcem predať je to moja sudcovka tieto ryby čo mám tam.A nemám kde dať ryby keby že chcel robiť veľkú prerabku .A prečo sa nesmie dopísať. štrk. No a aj si mal pravdu na konci trošku aj banujem ale zas na druhej strane ho som sa nedozvedel dôležité veci.
Luke
 
Príspevky: 18
Obrázky: 0
Založený: 13 Feb 2013 13:32 pm

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Luke » 04 Mar 2013 23:08 pm

No fasa toľko roboty ale neva čo sa toho svetla keby tam boli 2x15 w ja si myslím že by to stačilo na aké taký takí rast rastlín. A skare nechcem predať je to moja sudcovka tieto ryby čo mám tam.A nemám kde dať ryby keby že chcel robiť veľkú prerabku .A prečo sa nesmie dopísať. štrk. No a aj si mal pravdu na konci trošku aj banujem ale zas na druhej strane ho som sa nedozvedel dôležité veci.
Luke
 
Príspevky: 18
Obrázky: 0
Založený: 13 Feb 2013 13:32 pm

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Loki12 » 04 Mar 2013 23:40 pm

jasne ze 2x 15 je viac ako 1x 15W. nie je o com. ja len matematicky uvazujem.
trosku fyziky a matematiky teraz. svetlo funguje ako vlnenie a jeho intezita klesa "stvorcom" (cize nie linerne ale kvadraticky).
Fyzici a matematicky ma teraz prizabiju. Cize jednocho povedane 2x15W na 94L pri 30 cm je uplne daco ine ako 2x15W na 94L pri 45 cm.
Ak mas kam uchytit dve trubice - pises ze to mas v policke tak to urob. Za cenu akva svetelnej rampy kupis dve hotove svietidla T5 v Horbachu/ Baumaxe a k tomu za 4-5E nove trubice. priskrutkujes k policke a mas vybavene. Ziadna veda.

Strk. ako som pisal. Ked budes dosypat, tak totalne zaspinis vodu. Mozno niekto povie,ze je to v pohode. Ja by som to vsak nerobil, okrem toho aj tak musis najskor vsetko z vody vytahat (rastliny urcite a ryby tak isto, ked uz nic ine tak by som si isiel kupit do Tesca taku nejaku 10-20 litrovu plastovu nadobu a na pol dna kym dosypes substrat a usadi sa bordel by to zvladnut ryby mohli. Vodu pouzijes z akvarka, povodnu. Ale to ides fakt na hranu. A tato predstava ma desi.

Fakt si to nechaj prejst hlavou. Naplanuj si to. Urcite nechces prist kvoli minimalnemu rastu rastliniek (to bola povodna situacia) o celu rybiu osadku.

Drz sa. Kedy daco uz radsej pis cez SS. nech tu nezasierame temu.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Mariok » 04 Mar 2013 23:53 pm

Rozmysli si najprv poriadne, čo vlastne očakávaš.
1. Aj pri osvetlení 2x15W sa dá tvoje akva zariadiť tak, aby bolo za čas plné rastlín - chceš to?/resp. je ti jedno aké to budú rastliny?
2. Už aj pri tvojich 15W ale pri dĺžke svietenia 14h denne by to akvárko za mesiac vyzeralo úplne inak.
3. Filter bez debaty musí ísť v kuse.
4. Ak nepôjdeš do CO2, vzduchovanie nechaj bežať v kuse tiež, pokiaľ je to možné - stabilnejšie prostredie pre ryby aj rastliny - v rieke/potoku sa tiež zvyčajne na noc nevypína prúd vody a voda neprestane skákať z kameňa na kameň...
5, Hnojiť začni až vtedy, keď budeš presne vedieť (alebo aspoň tušiť) čo sa s tým hnojivom v Tvojom akva deje.
6. Skaláre máš pravdepodobne z jedného výteru a sú súrodenci, inak by sa už mlátili a akvárko by im bolo veeeelmi tesné.
Ak by si tam dokúpil/vymenil, čo len jeden kus tejto ryby približne rovnakej veľkosti, tak by sa do týždňa zabili. O optimálnej veľkosti nádrže pre ne sa baviť nemusíme. Toto je nádrž tak vyslovene pre radosť z vykŕmenia pár mladých skalárikov z obchodu do dospelosti, resp. tak do 1/2 roka (max. roka), pre preloženie do min. 200l.
Na záver znovu: Rozmysli si najprv poriadne, čo vlastne očakávaš...

P.S.: Zabudol som: Ak strk obsahuje veľa vápenca - v octe šumí - treba ho vymeniť za iný substrát (pre rastliny nie je najlepší).
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Luke » 05 Mar 2013 15:57 pm

Ďakujem za všetky rady.Už to neako dorobím. Budem všetko robiť ako ste mi poradili.
Luke
 
Príspevky: 18
Obrázky: 0
Založený: 13 Feb 2013 13:32 pm

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod jarik001 » 19 Sep 2014 19:41 pm

Zdravím, chcel by som sa spýtať či má niekto skúsenosti s kombináciou hnojenia tropica plant "zelená" + tenso coctail.....
Obrázok používateľa
jarik001
 
Príspevky: 117
Obrázky: 0
Založený: 21 Sep 2011 12:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Stewie » 21 Sep 2014 07:57 am

jarik001 napísal:Zdravím, chcel by som sa spýtať či má niekto skúsenosti s kombináciou hnojenia tropica plant "zelená" + tenso coctail.....


to zaujíma aj mňa :) včera som prešiel na túto kombináciu s tým že chýbajúce prvky dodávam podľa pomeru EI metódy a hnojiť budem jeden deň makro a druhý deň Tropica + Fe EDTA
osvetlenie som predĺžil na 10h a drop checker svetlo zelená takže akva teraz pôjde na plný plyn, čo to spraví uvidím v priebehu 1-2 týždnov
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Loki12 » 21 Sep 2014 08:52 am

ahoj

a aky je dovod to takto robit?
podla chnurovej excel tabulky - kalkulacka na vypocet hnojenia - TensoC a TropicaZelena pridavaju tie iste prvky (OK, tropica dodavaj aj N-P-K a...este drobnosti)

skor ma zaujima dovod preco to takto robit ak:
ked viem kupit a rozrobit TensoC a makro prvky
ked budem davkov z viac flasiek a nevadi mi denny hnojenie
ked potrebujem dodavat nieco konkretne (Stewie asi viac zeleza), tak naco kupovat Tropica

Naozaj ma to zaujima, ze preco takto v jednom akva kombinovat TNPspecialized green, ak viem kupit, pouzivat, miesat samostatne makro a mikro prvky? Ja sam mam Tropica a aj namiesane prvky podla EI metody, ale EI metodu mam v jednom akva a Tropica v druhom. Fakt ma zaujima vas pohlad, preco ste sa to takto rozhodli riesit. Rozsirujem si obzor, teda snazim sa. :-)
dik
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod sappa » 21 Sep 2014 10:51 am

zvatcsasa pridavalo zelezo alebo samotne tenso a to iba v tom pripade ze mas rastlinky ktore ho viacej spotrebuvaju no treba to sledovat aby sa ti nestalo ze toho zeleza tam bude vela a ohrozis si zivocichy v akva ak tam nic take nemas tak skus na par tyzdnov zvysit davku tropica hnojiva o 1/3 -1/4 a uvidis pripadne sa pohraj s osvetlenim a davkou co2
ist zo svetlom a co2 na plno kolko to da je dost nestastne riesenie staci ze na jednom mieste budes mat slabsie prudenie a zacne sa tam zachytavat bordel a rast zelena neplecha v podobe rias taktiez maly vykyv v hnojeni moze nastartovat to co nechces
sappa
 
Príspevky: 386
Obrázky: 5
Založený: 04 Máj 2012 23:10 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Stewie » 21 Sep 2014 10:57 am

V podstate som v nadrzi skusal pouzivat po zabehu rôzne hnojiva, v začiatkoch som isiel len na K, potom som pridal ADA step1 a po nejakej dobe som presiel na ProFito + K no a nakoniec som skusil tu Tropicu + K.
Kedze tej tropica mi dost zostalo domiesal som prvky na davku podla EI a ked tropica dôjde prejďem na plnu metodu EI.
U mna to bolo take experimentovanie ktore hnojivo pre akva bude najviac vyhovovat a ako pôjdu rastliny s tym ze casom prejdem na vlastne miesanie hnojiva. Keby som to mal porovnat tak ta Tropica sa mi z pohladu na rast rastlin zda najlepsia ale kedze je tam oproti EI malo zeleza a ostatnych prvkov tak pred tym nez prejdem na EI chcem to vyskusat este takto.


Odoslané z iPad pomocou Tapatalk
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Viktor » 21 Sep 2014 11:10 am

Ahojte.
Ja pouzivam Tropicu uz viac ako pol roka (tema:Viktor52l) a pridavam k nej tenso a fosfor. Nic zle tato kombinacia nesôsobuje, takze kludne mozte. Problem moze nastat, ze niektore rastlinky spotrebovavaju niektore prvky viac a niektore menej. Ja napriklad ak neridam fosfor, tak sa mi robi zelena flakovita riasa na Anubiasoch. Ak nepridam zelezo, tak mi zacnu presvitat lity na Microsorum.
Co sa tyka Tropici je to taka carovna vodicka. Obsahuje podla mna hodne dusiku, no fosforu menej. Takzko povedat, ze kolko K a FE. Fe som vzdy nameral nulove (test od JBL). Nedostatok K som nejak nepostrehol. Jeden cas som este testoval, ci mi na Microsorum nespôsobuje tie priesvitne listky aj horcik, no toto sa mi nepotvrdilo.
Dalsia vec, ze Tropica nieco obsahuje, co potlacuje riasy. Ak odmeriate vodu v akvariu kde dávkujete Tropicu zistite, ze tam vôbec nieje dodrzany redfieldov pomer. Podla mna redfieldov pomer je zaklad rastlinnej akvaristiky. V 180-tke davkujem napríklad len Tropicu a ziadne príznaky nedostatku prvkov som si na rastlinkach nevsimol. V tomto akvariu davkujem Tropicu asi 1,5 mesiaca.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Dendy » 12 Okt 2014 10:45 am

Poradite mi ake rastliny dat do malawi ?viem ze niesu tam povine ale chcem tam nejake ..... nemam substrat takze nieco este okrem anubiasu co by ste odporucali ?
Dendy
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Sep 2014 18:52 pm

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Loki12 » 12 Okt 2014 13:21 pm

Bucesphalandra var..... rastie to ako anubias ale je milion foriem. dokonca na kamen sa to ochotnejsie prichyti. obrat sa na peter-trnava, pripadne hladaj na FB Bucephalandra EU.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod transporti686 » 15 Okt 2014 19:55 pm

Ahojte, chem sa Vas opýtať na radu, ktoré rastliny do akvária, ktoré by som chcel udržiavať pomocou easycarbo? Budem totiž prerábať na väčšie akva, objem cca 100 l. Menej svietiť, mať menej náročné rastliny na svetlo a živiť ich tekutým uhlíkom a miernym hnojením. Môžem uvažovať o anubiasoch, echinodoroch alebo kryptokorinách? Po skúšaní co2 z burčiaku som dospel k tomu, že táto metóda teda nie je veľmi dobrá a ma svoje proti a do co2 bomby sa mi nehce ísť. Takže by som kľudne volil akva s menej náročnými rastliny a nečakal by som super rastlinné akva. Vďaka moc za rady.
transporti686
 
Príspevky: 81
Založený: 31 Aug 2014 13:41 pm

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Hryzo » 15 Okt 2014 20:53 pm

ja mam anubias, crypto aj echonodora v akvariu kde je malo svetla a nehnojim a nedavam tekuti uhlik a zatial su v pohode (crypto krasne hadzu nove listky a uz aj nejaky slahun som videl, echinac zelenie do krasy a anubias sa stale zvacsuje ako sa na nho patri) takze pri tych co si vymenovala nepotrebujes vobec ...
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod transporti686 » 16 Okt 2014 07:18 am

Hryzo: prosím ťa, aké tám máš pH, KH? a máš aj zásobný substrát?
transporti686
 
Príspevky: 81
Založený: 31 Aug 2014 13:41 pm

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Vlado21 » 16 Okt 2014 09:04 am

transporti686 napísal:Ahojte, chem sa Vas opýtať na radu, ktoré rastliny do akvária, ktoré by som chcel udržiavať pomocou easycarbo? Budem totiž prerábať na väčšie akva, objem cca 100 l. Menej svietiť, mať menej náročné rastliny na svetlo a živiť ich tekutým uhlíkom a miernym hnojením. Môžem uvažovať o anubiasoch, echinodoroch alebo kryptokorinách? Po skúšaní co2 z

dobre tipy (len u echacov pozor na substrat, nie kazdy im vyhovuje!).... + doplnim: vallisneriu spiralis a sagittariu subulata do pozadia. U tychto druhov je prinos easycarba otazna. Rastu dobre aj bez neho ako buriny, nemaju velke naroky, kryptokorinam by mohol naopak sposobovat hnilobu listov, ak by si neodhadol presnu davku (stabilne parametre vody) po cely cas hnojenia...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod transporti686 » 16 Okt 2014 09:19 am

Vlado21: teraz práve testujem 1ml easycarbo na cca 60l vody, čo je cca odporúčaná dávka, či prežije valisnéria corksrew, valisnéria spirallis to nezvládla, problém totiž je, že z kohútiku mi tečie pH 7,8 a KH je 11-12 stupňov a to pH 7,8 narastie aj na 8,2, nárast pH nie je spôsobený substrátom, ale tým, že takáto voda z kohútika, keď sa nechá odstáť, tak sa z nej vypudí aj to posledné CO2 čo tam je a pH narastie na tých 8,2, pokiaľ nie je dodávané umelo CO2 do vody, tak pri týchto podmienkach prirodzene obsah CO2 v takejto vode bude mizerný, moja teória je, že keď sa do tohto viac zasvieti, rastliny nie sú ešte trebárs dobre chytené(nové akva), tak okamžite nastupujú problémy s riasami a tomu sa chcem vyhnúť, zasadiť rastliny, podporiť ich rast dodávaním uhlíka cez easycarbo, naštartovať to a potom sa uvidí a oproti burčiaku sa dá podľa mňa týmto držať ďaleko stabilnejšia koncentrácia, lebo sa v rovnaký čas nadávkuje rovnaká dávka, ktorú si viem presne odmerať
transporti686
 
Príspevky: 81
Založený: 31 Aug 2014 13:41 pm

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Hryzo » 16 Okt 2014 11:11 am

ph +-7,2, kH som nemeral, gH okolo 18-20 ... substrat ziadny len klasicky riecny strk + vykaly od rybiciek a uz aj od slimakov ...

ide o toto akvarium 160l-pre-garry-t15807.html
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Vlado21 » 16 Okt 2014 11:16 am

transporti686, osobne som trochu skepticky, ze easycarbo dokaze plne nahradit CO2 rozpusteny vo vode. Ale su tu ini machri, ktori Ti mozno v tomto smere poradia. Moj nazor je, ze vyssie menovane druhy su nenarocne "akvaburinky" bez vysokych narokov na svetlo a CO2 (tu je to len o rychlosti rastu), easycarbo by im mohlo skor uskodit (jedna vec je "davkovanie podla navodu", druha vec su realne podmienky akva). Zvladnu bez problemov aj vyssie pH, len nesmie radikalne kolisat ako popisujes... Ja som ich tiez teraz pouzil na rozbeh noveho akva. Substrat: kremicity riecny strk, svietim 8h, ale pouzivam aj CO2 z flase (pH stabilne okolo 7 +/-0.2). Rastliny zakorenuju a vypustaju nove listy, nova riasa zatial ani naznakom (nejake zbytky zostali na starych listoch anubiasu zo stareho akva)...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod transporti686 » 16 Okt 2014 11:48 am

Vlado21: ja samozrejme nerátam s tým, že easycarbo plne nahradí CO2, lebo v dávkach, ktoré sa dávajú v živote nie je schopné dodať 15 mg/l co2 alebo nebodaj 30 mg/l co2 bez toxicity na ryby a rastliny, ale keď sa do akva nedodáva žiadne co2 tak sa hodnota co2 ustáli niekde na 0,6 mg/l a to ešte je otázka, že či je to toľko ak pH vody je vyššie (povedzme 8,0), lebo čím vyššie je pH (súvisí s KH), musíš pumpovať viac co2, pri rozbehu nového akva alebo prerobeného môžu rastliny stagnovať a pri koncentrácii co2 0,6mg/l sa asi skôr bude dariť riasam (samozreme suvis na svetlo, ale keďže nemám PAR meter, tak iba strieľam, že koľko bude osvetlenie, takže by som radšej začal s tým, že svietiť menej a dávať aspoň easy carbo, ktoré rastliny sú schopné využiť a riasy nie a takto rozbehnúť rast rastlín a redukovať možnosť výskytu rias), pH nekolíše v akva bez dodávania co2, tá zmena zo 7,8 na 8,2 je daná tým, že keď zoberiem vodu z kohútiku, tak ta je pod nejakým tlakom a nie je v styku so vzduchom, akonáhle ju napustíš niekam a je v normálnom tlaku a v styku zo vzduchom, co2, ktoré tam bolo, keď bola v kohútiku sa vypudí a voda sa dostane do určitého "rovnovážneho" stavu pri normál tlaku s okolným vzduchom, to spôsobi zmenu zo 7,8 na 8,2 a to je realita, mám digi pH meter, viem si to presne zmerať, v akva sa už potom podmienky až tak nemenia, pH ostáva cca 8,2, teraz mám výrazne nižšie pH, ale to iba preto, že dávam co2 z burčiaku, pri ktorom sa pH mení z pôvodnej hodnoty.
transporti686
 
Príspevky: 81
Založený: 31 Aug 2014 13:41 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.