Dočasné prechovavanie rastlín.



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod PeterO » 24 Sep 2014 16:06 pm

Dobrý deň. Kúpil som 20ks rastlín ktoré mi dnes prišli. Problém je v tom že filter a výživný substrat príde v lepšom prípade v piatok, v horšom buduci týždeň. Akým spôsobom mám tento čas udržať rastliny bez ujmy pri živote? Vložil som ich do kibla s vodou zo studne. Rastliny sú Sagitaria Subulata, Anubias nana. Cryptocorina affinis. Ďakujem za odpoveď.
PeterO
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 11 Sep 2014 20:18 pm

Reklama

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod PeterO » 24 Sep 2014 16:44 pm

Rastliny niesu z obchodu čiže niesu v kosickoch v tej vate.
PeterO
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 11 Sep 2014 20:18 pm

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod radusho » 24 Sep 2014 20:16 pm

do kybla ich daj sagitaria a anubias ti peziju a s tou affiniskou je to loteria nie je to idealna rastlina do noveho akvarka mozno pojde ale skor vykape
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod Hryzo » 24 Sep 2014 21:00 pm

ne sa aff chytila aj v novom akvariu ked som prerabal tu 54ku ... dal som ju tam hned po prerobeni a napusteni a pekne sa chytila ... a v kybli by mali tie rastlinky prezit len im radsej obden men cast vody ... prednedavnom som akurat dostal echinodorusa ktory bol cca tyzden v kybli s vodou len tak a okrem par listov co chytili hnedy nadych je uplne v poriadku
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod Jozef I. » 24 Sep 2014 21:26 pm

vsetkoti to v pohode vydrzi. a anubias ti v kybli ci v dakej doze vydrzi v podstate nepretrzite, kedze ho netreba sadit.

Affiniska je taka naladova rastlinka. niekedy sa chyti hned inokedy si treba pockat aj pol roka ale netreba ju preto hadzat do zita
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod PeterO » 24 Sep 2014 22:25 pm

Ďakujem Vám všetkým za odpovede, už som kludnejsi. V dohľadnej dobe dám už aj fotku akvaria. :)
PeterO
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 11 Sep 2014 20:18 pm

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod lev_ica » 20 Feb 2015 11:48 am

Ahoj, objednala som si akvárium a rastliny tak, že mali prísť v jeden deň. Bohužiaľ akvárium neprišlo a následná doba dodania je jeden až dva týždne. Rátam radšej dva... Bohužiaľ nemám k dispozícii dostatočne veľké akvárium, kde by sa mi rastliny zmestili, tak sa pýtam, prežijú tie rastlinky v priehľadnej plastovej nádobe? Môžem pripojiť filter aj svetlo... Niektoré sú v emerznej forme, aj náročnejšie druhy. Ale podstatná otázka, zasadiť ich do nového štrku, alebo ich radšej nechať v tých košíčkoch s vatou ako boli dodané? Pridávať do vody hnojivo, príp. tekutý uhlík? Alebo radšej nie?
Rastliny: Vallisneria Croksrew, Glossostigma Elatinoid, Lobelia Cardinalis, Staurogyne repens, Pogestemon Helferi
Obrázok používateľa
lev_ica
 
Príspevky: 609
Obrázky: 65
Založený: 25 Jan 2014 16:55 pm

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod vincent van gogh » 20 Feb 2015 12:28 pm

Ahoj.
Tak tá Vallisnéria je jasná.Tolko skúseností ako Johan pochopitelne nemám,takže jeho metódu by som si netrúfal....takže za mna všetko do vody izbovej teploty,nádobu na svetlé miesto.Nevyberať z košíkov.Nehnojiť.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod lev_ica » 20 Feb 2015 12:34 pm

Ďakujem :D A filter pustím??
Obrázok používateľa
lev_ica
 
Príspevky: 609
Obrázky: 65
Založený: 25 Jan 2014 16:55 pm

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod Loki12 » 20 Feb 2015 12:38 pm

mozes. aspon ti to bude rozhanat vodu a dlhsie ti vydrzi "ziva" :-)
Keby boli v stojatej, tak by bolo dobre aspon 1x za 3-4dni vymenit cast vody. Ale s filtrom to bude lepsie.
A hlavne im velmi nesviet - kludne len na svetlom mieste.
plati rovnica - vela svetla, vacsi rast, viac vyzivy.
Menej svetla je v tomto pripade lepsie.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod vincent van gogh » 20 Feb 2015 12:40 pm

lev_ica napísal:Ďakujem :D A filter pustím??

Netreba... :wink:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod Jozef I. » 20 Feb 2015 17:46 pm

Chlapci tu ste trošku mimo, vidno že sa venujete rastlínkám hlavne v submerznej forme, heh... neviem odkiaľ si tiwe rastlínky objednávala ale asi je to jedno lebo to bude skoro všetko emerz, až na tu vallisnerku, takže to v emerze aj udržuj. ideal nejaku plastovu nadobu, vodu tak aby boli košiky ponorene, kludne vodu z akvarka a nadobu uzavri aby mala vysoku vlhkosť, no nie zasa uplne uzavrieť, pretože pri vlhkosti blizkej 100% ti rasrtlinky budu vyhadzovať submerzne listky. A pak na slnečne miesto, nech kludne rastu ďalej. teraz je pekne slnečne a moje rastlinky čo mám na okne sa zbalznili, takže rastu ako blbe. A aj tebe sa to aspoň ešte trošku rozrastie a budeš mať toho viac do akva. A v takychto podmienkach ti vydržia podstatne dlhšie ako 2 tyždne. :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod skala » 21 Feb 2015 00:17 am

Parapet je super. Teraz este ani moc nesvieti, takze nehrozi, ze budete mat "zelenu vodu" po 2 tyzdnoch. A anubias kludne aj v pivnici v tme. Inak, odporucam nie kibel, ale trebars obedovu misku. Ta sa lepsie "pripevni" na parapetnu dosku. A da sa aj uzavriet, keby niekto do toho drncol ;-) Kazdopadne vody skor menej. Neviem v akom stave su presne, ale casto takto drzim rastliny len vlhke - ale uzavrete. Casto, ak maju miesto, potom vyzeraju este lespie, ako v akvariu pod vodou :-). Raz som takto drzal velky echinodor v spchovom kute, "trcal" z velkeho kibla, na nom bol "obeseny" igelit, a on krasavec sa citil ohrozeny, tak zacal kvitnut :-)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod lev_ica » 21 Feb 2015 07:08 am

Ďakujem. :)
Obrázok používateľa
lev_ica
 
Príspevky: 609
Obrázky: 65
Založený: 25 Jan 2014 16:55 pm

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod Hryzo » 14 Mar 2015 17:24 pm

V tombole som vyhral in vitro denerle rastlinku ... heteranthera zosterifolia ... keď ju nechcel hneď sadiť, ako ju mám uskladniť? ... momentálne je v originál kelímku, na spodnú je vidieť tekutinu(vodu) ... ako dlho ju vlasttne môžem takto držať?
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod maros12345 » 14 Mar 2015 17:44 pm

Ja si myslím, že na parapete na okne,v tom pôvodnom obale aj mesiac..Možno sa mýlim a niekto ma opraví..
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod MikelCRS » 14 Mar 2015 18:06 pm

Niekde som cital ze to niekto dal do chladnicky.
Tiez si myslim ze vydrzi mesiac a aj viac.
Pozeraj sa ci ma vodu, ked nebude tak dolej, ale aby neplavala.

Ja som ich sadil hned takze to nemam odskusane.

Napadlo mi ze na kelimku by tiez mohli pisat.
Obrázok používateľa
MikelCRS
 
Príspevky: 140
Založený: 28 Sep 2012 18:49 pm

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod Hryzo » 14 Mar 2015 19:27 pm

na krabicke je len navod, ako sadit, nie ako uchovavat :)

vodu zatial ma, ide na parapetu teda a pripadne cakam, ci niekdo dalsi nenapise nieco dalsie
dakujem
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod Jozef I. » 14 Mar 2015 21:37 pm

Rastlinky vydržia podľa vyrobcu tuším v pohode aj mesiac, no to len za predpokladu, že nechaš kelimok uzavrety. Nesmieš ho vôbec otvoriť a vodu už duplom nedavať. Nevyrastali vo vode, takže ju ani v kelimku nepotrebuju. Sú posadene vo vyživnom gely ktorý sa vyraba s plodov cryptocoryn a maju tam svoju mikroklimu, ktoru otvorením narušiš. Takže odporučam nasadiť, inak ti s najväčšou pravdepodobnosťou odhniju.

Btw: To že vydržia v kelimku mesiac treba brať tiež s rezervou, nakoľko tie rastlinky v tom kelimku stale rastu a teda už po 1-2 tyždňoch môžu byť v tom uzavretom mini kelimku uplne prerastene a môžu začať odchadzať staršie listky a postupne cela rastlinka. Vlastna skusenosť.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod Hryzo » 14 Mar 2015 22:23 pm

rastlinka mi pride v tom kelimku uz trosku natlacena, takze predpokladam, ze uz tam chvylu je a rastlie ... tak isto tam je uz par hnedych listov ... no len kam ju zasadit ...
do 54ky ju nechcem davat, pretoze to tam stale nemam dobre doladene, a niektore z rastliniek stale vykazuju mensie nedostatky, cim mi hovoria, ze tam nemam idealne podmienky ...
do 15ky .. tam som to konecne vycistil a nechcem to preplnat, ostane to vsak ako rezervna moznost
nove akva este nemam zalozene a narychlo zakladat by asi nebolo najlepsie riesenie
asi to skusim dat na inzerat, a ked sa do 3 dni nikdo neozve, zasadim do 15tky.

dakujem za info jozef ... (ja som kelimok neotvaral tak snad ani predomnou nikdo)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod Raviolka » 14 Mar 2015 22:47 pm

Ono to velmi záleží na druhu, kondici, stavu výživného média, podmínkách u tebe (světlo, teplo), takže dávat jakoukoliv univerzální radu moc nejde. Mám tu jeden kelímek s označením Helianthium magdalense už nejméně půl roku, jaksi si nemůžu vzpomenout, kde jsem ho koupila :roll: Posledních pár týdnů začínají nejstarší listy žloutnout a nepřibývají nové rostlinky, ale už tam taky není žádný gel. Jinak kelímek jsem otevřela opakovaně a považuju to naopak za přínosné, bez větrání mají některé rostliny tendenci zplesnivět (typicky Utricularia graminifolia - s otvíráním ten měsíc taky určitě vydrží). Čímž netvrdím, že ten výše uvedený kelímek jsem otevírala v tomto roce, to skoro určitě ne :D
Každopádně tuhle situaci nevidím jako nic akutního, co by se muselo vyřešit v řádu dnů.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod martin_s » 15 Mar 2015 14:15 pm

Jozef I. napísal:Sú posadene vo vyživnom gely ktorý sa vyraba s plodov cryptocoryn ...
Mozes to upresnit odkial mas tuto informaciu?

Raviolka napísal:Jinak kelímek jsem otevřela opakovaně a považuju to naopak za přínosné, bez větrání mají některé rostliny tendenci zplesnivět (typicky Utricularia graminifolia - s otvíráním ten měsíc taky určitě vydrží).

Ja by som skor povedal ze to medium je vybornym vyzivnym substrátom o.i. aj pre mikromycety (plesne) a prave otvorenim dojde ku kontaminacii...

Mimochodom nieco o in vitro je aj tu: mikropropagacia-rastlin-t11115.html a http://maniakva.cz/casopis/akvarium09.pdf
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod skala » 15 Mar 2015 14:38 pm

Tak tak. Otvorením sa vpustia spory. Ak je to vv niektorých prípadoch inak, zrejme sú inou metódou pripravované
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod Jozef I. » 15 Mar 2015 22:10 pm

Martin, no hovoril mi o tom raz jeden znamy z moravy, ktorý sa venuje pestovaniu tychto rastliniek keď mu raz došli rastlinky z JV azie aj s tymito plodmi, ale tiež myslím, že sa o tom piše aj niekde na tejto stranke http://crypts.home.xs4all.nl/Cryptocoryne/index.html .
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.