Automaticke krmenie, ideovy nacrt na zhotovenie



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Mali by ste zaujem o nieco podobne

Ano
17
45%
Nie
3
8%
Iba pocas moje nepritomnosti
16
42%
Pouzival by som to denne
2
5%
 
Celkový počet hlasov : 38

Automaticke krmenie, ideovy nacrt na zhotovenie

Odoslaťod skala » 17 Jún 2003 10:55 am

Niekde sa v ramci prispevkov hovorilo o automatickom krmitku. Slubil som, ze nieco podobne napisem, kedze kamaratov kamarat nieco podobne ukuchtil doma. Pre mna je to hard technika, ktorej riesenie sa podla mna vymyka akvaristike, aj chovatelstvu, ale budiz, je to kazdopadne velmi zaujimave. Pisal to viacmenej kamarat, ja som pisal az na konci. Takze nebudem vedie uplne dobre odpovedat na pripadne namietky, ale skusil by som tu pripadne predostriet. Nie je to celkom presne, pretoze je to len opisom, on (kamos) dolu popisane zariadenie nazivo videl, ja nie.

AUTOMATICKE KRMITKO

Základnou časťou tohoto zariadenia je modul s jednočipovým počítačom 89S2051 a LCD displejom.
Modul obsahuje okrem procesora a LCD aj dvojkanálový AD prevodník a 4 tranzistorom spínané výstupy.
2 výstupy sú použité na riadenie motorou kŕmitiek a na 2 sú pripojené spínacie relé, ktorými sa dá ovládať
aj 220V zariadenie (napríklad lampy alebo ohrievače vody). K AD prevodníku sa dá pripojiť teplomer alebo iný senzor.
Ak nechceme alebo nemáme AD, dá sa využiť aj komparátor v procesore (na riadenie ohrievačou stačí), alebo pomocou
kondenzátora a tohoto komparátora sa dá menej presné AD vyrobiť (na meranie teploty postačuje aj toto riešenie).
Kŕmitká sú vyrobené z kovovej rúrky v ktorej je šnek (pripomína to mlynček na mäso) a k nemu je primontovaný motor
(modelárske servo), ktorý otáča šnekom. Z hora je diera na násypník kadiaľ vpadá suchá potrava do šneku. Množsvo
krmiva sa reguluje dobou pustenia motoru, podľa naprogramovania. Tento popis je dosť stručný a je to opis jednoho
zariadenia ktoré si sám postavil jeden kamrát. Detaily prevedenia a program sú veci ktoré nemá význam popisovať
lebo toto je len konštrukčný nápad a veci ako napríklad program sú úzko špecifické pre každú realizáciu
a sú prakticky neprenesitelné na iný hardware. Prajem veľa úspechou a ďalších dobrých napadav. (Pri písaní SW
sa netreba moc rozšupnúť lebo tento procesor má le 2kB na program a 128B RAM)

Ovládanie je 4 tlačítkami, plánované bolo aj DO, na infraprijímač. V sneku sa potrava nemlela, potravu
iba posuval. Nasypnik tvorila odrezana flasa. Nadrz bola asi 50 l. Toto strasne zariadenie pouzival na krmenie
nonstop. Inak nekrmil.

Zar. obsahovalo aj teplotne cidlo. Kedze mal podomacky vyrobene ohrievace, tak ho vyuzival na spinanie ohrievacov.
Na displeji mal zobrazenu teplotu vody - cele tyzdne kalibroval teplotne cidlo, aby ziskal presnu teplotu
vody.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Reklama

Re: Automaticke krmenie, ideovy nacrt na zhotovenie

Odoslaťod barky » 17 Jún 2003 11:23 am

Sakra to znie zaujimavo, aj ked pre mna je to tiez dost spanielska dedina, ale bratranec je elektrotechnik, takze snad by som ho mohol znasilnit, aby sa to pokusil urobit:-)
Este jedna vec, kolko cela ta sranda vlastne stala?
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Automaticke krmenie, ideovy nacrt na zhotovenie

Odoslaťod Roman » 17 Jún 2003 13:07 pm

Kde su tie casy ked som jednocipaky programoval zo zabavy .... Dnes si taku masinku radsej kupim
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Automaticke krmenie, ideovy nacrt na zhotovenie

Odoslaťod skala » 17 Jún 2003 13:46 pm

Opytal som na tu cenu. Takze najdrahsia vec na tom je displej. Samo, ze sa to da aj bez neho, ale jeho cena moze byt 700 Sk., inak do 1000 Sk sa to odhadom vraj musi spravit.

Este jednu vec na okraj: on autor tohto dielka, to pouzival pre 2 akvaria naraz.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Automaticke krmenie, ideovy nacrt na zhotovenie

Odoslaťod salik » 17 Jún 2003 20:19 pm

znie to zamjavo, ale neviem ci to niekto zvladne :roll: , cenovo to nie je az take "super", automaticke krmitko Eheim stoji okolo 1900,- sk (EU) (http://www.eheim.cz/index/doplnky/index.htm)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Automaticke krmenie, ideovy nacrt na zhotovenie

Odoslaťod lubo » 22 Okt 2003 12:44 pm

Cau skala velmi casto chodim prec a preto som rozmyslal nad takouto moznostou s tym ze by som to kombinoval s tym plankton reaktorom!! Ak to chces robit tak elektronicku cast nie je pre mna problem!!!
lubo
 
Príspevky: 24
Založený: 06 Okt 2003 20:04 pm
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: Automaticke krmenie, ideovy nacrt na zhotovenie

Odoslaťod skala » 22 Okt 2003 13:09 pm

dakujem, urcite nie. to nie je pre mna. ale budem si to pamatat!
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Automaticke krmenie, ideovy nacrt na zhotovenie

Odoslaťod Atilla » 21 Máj 2004 14:36 pm

mate niekto doma automaticke krmitko ?
ak ano kde ste ho kupili a co stalo ?
ake su jeho klady/zapory ? DIK
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Automaticke krmenie, ideovy nacrt na zhotovenie

Odoslaťod Ceco » 21 Máj 2004 22:39 pm

atilla, hladaj vo fore. Na to tam je niekde zvlast tema. Link ti bohuzial nedam. Idem cez dial-up a nemam tie nervy uniest tu "rychlost".

krmenie
www.akva.sk/viewtopic.php?p=3213#3213
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.