Zalozenie noveho akvaria.



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod NefroniK » 03 Mar 2005 13:21 pm

Zdravim vsetkych :) Nevedel som kde mam dat tuto temu, ale admin ju moze presunut aj by sa niekde hodila lepsie.
Objednal som si 250 litrove akvarium (100x50x50) a bol by som rad, keby ste mi vy skusenejsi povedali, ako mam zacat, co mam spravit ked ho prinesiem domov, aku vodu tam dat...jednoducho zakladne "zriadenie" akvaria do cinnosti, kedy do neho mozem dat prve rybicky a rastlinky. Tiez by som odcenil, keby ste mi poradili aky tam dat ohrievac, filter, prevzdusnovac a osvetlenie. Je toho dost. :D Dakujem.
PS: Nie som uplny zaciatocnik, mam teraz doma jedno akvarium priblizne 60 litrov, ale nemam v nom zive rastlinky. A nechcem v novom akvariu hned zo zaciatku nieco dobabrat :lol:
Obrázok používateľa
NefroniK
 
Príspevky: 39
Obrázky: 2
Založený: 01 Mar 2005 23:10 pm
Bydlisko: KE

Reklama

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod xDodox » 03 Mar 2005 13:28 pm

Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod gabriela » 03 Mar 2005 14:26 pm

stary dobry VAI :)
Moja oblubena stranka pre zacinajucich akvaristov.
Skus nam najprv ty povedat nejake tvoje predstavy o tom, ako by malo tvoje akvarium vyzerat v konecnej faze.
Chces rastlinky, chces kamene, korene, pozadie..., ake ryby?
Proste ako by malo podla teba vyzerat az bude hotove. Podla toho sa da potom poradit co a ako s filtrom, ohrievanim, vodou, dnom...
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod frrn » 03 Mar 2005 15:48 pm

Ked uz sme zase raz pri zakladni akvaria, poradte niekdo kde v BA sa da zohnat nejaky normalny stolik pod akvarium do 200l - kazdopadne sa mi ho nexe vyrabat samemu resp. nexem kupovat nejaky drahy komplet.
Vdaka
Obrázok používateľa
frrn
 
Príspevky: 4
Založený: 06 Apr 2004 18:11 pm
Bydlisko: BA

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod NefroniK » 03 Mar 2005 18:03 pm

uz som sa poradil v akvaristickej predajni co sa tyka filtra a ohrievaca....dokonca som aj kupil, lebo sa mi celkom pozdaval a na vyssiu cenu by som nesiel. Filter: SICCE Shark ADV 800 (na krabici je ze je na 180 litr. akvarium, ale ma prietok 800 l/m co je myslim si postacujuce), Ohrievac: SCUBA 300W (mozno to je trosku viac ako treba ale aspon sa nebude tak casto zapinat zbytocne).
Akvarium si predstavujem tak, ze by tam bol koren, chcem mat aj rastlinky a co sa tyka rybiciek, mal by to byt skor taky mix. Chcem to mat pestre :) Prave robim vyzkum v 60 litrovom akvariu, ake ryby sa znesu :D Kupil som jednu rastlinku a guramy a skalare sa do nej hned pustili. Hlavne ta gurama. Akvarium chcem dat do obyvacky, aby to tam sprijemnilo, takze rastlinky a rozne rybky. Napiste mi, o akych rybkach viete ze sa neznesu a nicia rastliny (ale z vlastnej skusenosti nie podla niejakej knihy). Dakujem.
Obrázok používateľa
NefroniK
 
Príspevky: 39
Obrázky: 2
Založený: 01 Mar 2005 23:10 pm
Bydlisko: KE

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod NefroniK » 03 Mar 2005 18:38 pm

frrn napísal:Ked uz sme zase raz pri zakladni akvaria, poradte niekdo kde v BA sa da zohnat nejaky normalny stolik pod akvarium do 200l - kazdopadne sa mi ho nexe vyrabat samemu resp. nexem kupovat nejaky drahy komplet.
Vdaka

tak aj to by ma zaujimalo.... :)
Obrázok používateľa
NefroniK
 
Príspevky: 39
Obrázky: 2
Založený: 01 Mar 2005 23:10 pm
Bydlisko: KE

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod Daniel » 03 Mar 2005 19:01 pm

NefroniK na teba > Aka bola cena toho ohrievaca SCUBA 300W?
Obrázok používateľa
Daniel
 
Príspevky: 26
Založený: 15 Jan 2005 20:56 pm
Bydlisko: TN

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod NefroniK » 03 Mar 2005 20:24 pm

Daniel napísal:NefroniK na teba > Aka bola cena toho ohrievaca SCUBA 300W?

poslal som ti odpoved na SS.

Chcem sa spytat vas, co ste z Kosic. Ked budem davat vodu do akvaria, tak mozem dat rovno z vodovodu, alebo ju mam dat odstat, alebo niejake tablety na NO3 a tieto veci? Ten filter co som kupil ma aj taku moznost, ze tam mozem dat biofilter, takze ak treba precistit tak napiste cim :)
Obrázok používateľa
NefroniK
 
Príspevky: 39
Obrázky: 2
Založený: 01 Mar 2005 23:10 pm
Bydlisko: KE

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod salik » 03 Mar 2005 21:28 pm

myslim, ze by si mal zacat kupou velkej tucnej knihy o akvaristike, ked budes rozumiet co sa v nej pise, pustit sa do citania fora, co ti bude nejasne a nenajdes odpoved, spytas sa v konkretnej teme

Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady
www.akva.sk/viewtopic.php?t=997

Pomôžete mi zariadit 128l akva?
www.akva.sk/viewtopic.php?t=1664

Ktorý postup pre založenie nového akvária?
www.akva.sk/viewtopic.php?t=1727

Zaciatok...
www.akva.sk/viewtopic.php?t=1289

atd.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod gabriela » 04 Mar 2005 10:26 am

NefroniK napísal:Chcem sa spytat vas, co ste z Kosic. Ked budem davat vodu do akvaria, tak mozem dat rovno z vodovodu, alebo ju mam dat odstat, alebo niejake tablety na NO3 a tieto veci? ...

vacsinou maju ludia pri mene napisane odkial su, takze niektori sme z Kosic. Celkom casto sa stretavame, takze kludne prid po radu a mozno aj po nieco naviac.
Vsetky odkazy od salika si dokladne prestuduj.
Skalare aj guramy by vyzerali vo vacsom akva celkom fajn.
Ku nim by som ti doporucila uz len mensie hufove rybky a stadocko nejakych corydorasov a mas vystarane.
Ten ohrievac by som radsej vymenila za mensi, stale je mensie nebezpecenstvo uvarenia osadky. V akvaristike by ti ho mali vymenit bez problemov. 200W staci uplne aj s rezervou.
Vodicky a hluposti na zabehnutie akvaria nekupuj aj keby ta ako v akvaristike presviecali.
Pri zakladani akvaria premyjes strk, das do akvaria, ulozis koren, a ostatnu dekoraciu, zalejes vodou, moze byt aj z vodovodu. (10-15cm nad strk)
Nechas odstat, aby sa trochu ohriala, kludne do dalsieho dna.
Potom zasadis rastlinky, vela veeela rastliniek. Daju sa zohnat aj lacnejsie ako v akvaristike. Mozes do dna pod korene dat nejake hnojivo, ale ake v tom ti poradia iny, lebo ja nehnojim.
Opatrne mozes doliat zvysok vody, zapnut filtera ohrievac a SVETLO.
A kochat sa :)
Rybycky tam supni az nakoniec, ale az po dvoch tyzdnoch najskor.


hmmm, ale som sa rozpisala :) :) :roll:
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod NefroniK » 04 Mar 2005 10:43 am

gabriela tak presne taketo info som chcel :)
Obrázok používateľa
NefroniK
 
Príspevky: 39
Obrázky: 2
Založený: 01 Mar 2005 23:10 pm
Bydlisko: KE

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod gabriela » 04 Mar 2005 10:53 am

NefroniK napísal:Ten filter co som kupil ma aj taku moznost, ze tam mozem dat biofilter, takze ak treba precistit tak napiste cim :)


Tomuto som celkom nerozumela. Nepoznam ten typ filtra, su v nom nejake naplne?
Biofilter sa vecinou hovori tej modrej spongiovitej hmote co sa moze (odporucam) dat do filtra nemiesto roznych veci co su tam. (valceky, jezkovia, uhlie, keramika a cojaviem co...)
Aky je ten tvoj filter?
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod NefroniK » 04 Mar 2005 11:33 am

Obrázok Obrázok

SICCE přichází s revolučním magnetickým spojovacím systémem, který zajišťuje snadnější způsob údržby a čištění.

Pro vylepšení filtrační kapacity mohou být přidány i jiné náplně (např. mechanické, biologické nebo chemické). Jednoduché spojení pomocí magnetu umožní snadnější oddělení těla filtru od hlavy filtru. Mechanická filtrace je zvětšena o 30% oproti normálním vnitřním akvarijním filtrům.

Popis výrobku:

- vylepšený systém sání vzduchu pro zlepšení okysličování

- otáčející se hlava pro správné nastavení proudění vody

- NAVÍC: 210 cm3 standardní zásobník pro extra filtraci; až do 170g keramické náplně

- transparentní tělo filtru pro snadnější kontrolu stupně znečištění (320cm3)

- sání s nastavitelným sítkem k předcházení uvíznutí rybek a také pro lepší kontrolu vodního toku.

ak toto nepomoze objasnit tak vysvetlim lepsie (nemam dig. fotak :( ) :)
Obrázok používateľa
NefroniK
 
Príspevky: 39
Obrázky: 2
Založený: 01 Mar 2005 23:10 pm
Bydlisko: KE

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod gabriela » 04 Mar 2005 11:45 am

Pro vylepšení filtrační kapacity mohou být přidány i jiné náplně (např. mechanické, biologické nebo chemické).

toto znamena ze si do zasobniku mozes dat, vselico.

Je v tom zasobniku nieco? Uhlie, keramika?
Najviac doporucujem dokupit kocku biomolitanu (ta modra huba :) )
uhlie urcite nedavat, keramiku mozes nechat, alebo vymenit za biomolitan.
Ak mas akvarium mozes do neho dat vodu (staci tolko, aby bol filter pod vodou) a filter uz zapnut, nech sa ti zacne zabiehat.
Mohol by si ho dat aj do maleho akvaria, ale urobilo by ti tam z toho asi horsky potok s takym vykonom.
Rovnako pre lepsie zabehnutie, mozes pouzit vodu po odkalovani maleho akva a naliat do noveho. Ziskas tak najcerstvejsie zive bakterie na zabehnutie akvaria.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod joko » 04 Mar 2005 17:18 pm

gabriela napísal:Biofilter sa vecinou hovori tej modrej spongiovitej hmote co sa moze (odporucam) dat do filtra nemiesto roznych veci co su tam. (valceky, jezkovia, uhlie, keramika a cojaviem co...)

Pokial ja viem, biofilter je kazda filtracna hmota, ktora je schopna uchovavat v sebe nitrifikacne bakterie, respektive v ktorej sa tie bakterie su schopne udrzat, rozmnozovat.
Podmienka je aby tam tie bakterie boli. To znamena, ze dane medium je bez bakterii iba mechanicky filter.
Az po niekolkych dnoch za normalnych podmienok (ak sa nepreplachuje filter pod chlorovou vodou z vodovodu, ak sa nevypina filter na noc a pod.) sa stava z toho biofilter.
Takze aj valceky - ktore su porovite, su velmi vhodne medium pre biofilter.
Dalej keramika, ved to asi myslis tie valceky, alebo gulicky, ta je porovita, kde sa usidluju bakterie.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod jacik » 04 Mar 2005 22:01 pm

joko napísal:
gabriela napísal:Biofilter sa vecinou hovori tej modrej spongiovitej hmote co sa moze (odporucam) dat do filtra nemiesto roznych veci co su tam. (valceky, jezkovia, uhlie, keramika a cojaviem co...)

Pokial ja viem, biofilter je kazda filtracna hmota, ktora je schopna uchovavat v sebe nitrifikacne bakterie, respektive v ktorej sa tie bakterie su schopne udrzat, rozmnozovat.

gabriela pravdepodobne mala na mysli biomolitan.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod joko » 04 Mar 2005 22:05 pm

jacik napísal:gabriela pravdepodobne mala na mysli biomolitan.
asi/urcite ano, ako tak rozmyslam, s jej skusenostami, ale ten prispevok necham kvoli zaciatocnikom, ked si daju hladat biofilter.
biofilter bio-filter bio-molitan biomolitan filtracna hmota
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod NefroniK » 05 Mar 2005 14:01 pm

gabriela napísal:Pro vylepšení filtrační kapacity mohou být přidány i jiné náplně (např. mechanické, biologické nebo chemické).

toto znamena ze si do zasobniku mozes dat, vselico.

Je v tom zasobniku nieco? Uhlie, keramika?
Najviac doporucujem dokupit kocku biomolitanu (ta modra huba :) )
uhlie urcite nedavat, keramiku mozes nechat, alebo vymenit za biomolitan.
Ak mas akvarium mozes do neho dat vodu (staci tolko, aby bol filter pod vodou) a filter uz zapnut, nech sa ti zacne zabiehat.
Mohol by si ho dat aj do maleho akvaria, ale urobilo by ti tam z toho asi horsky potok s takym vykonom.
Rovnako pre lepsie zabehnutie, mozes pouzit vodu po odkalovani maleho akva a naliat do noveho. Ziskas tak najcerstvejsie zive bakterie na zabehnutie akvaria.


v tom zasobniku je tiez molitan, ale je biely a ma trocha mensie otvory ako ten modry dole. Biomolitan je vlastne obycajny molitan?
Obrázok používateľa
NefroniK
 
Príspevky: 39
Obrázky: 2
Založený: 01 Mar 2005 23:10 pm
Bydlisko: KE

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod joko » 08 Mar 2005 08:28 am

NefroniK napísal:v tom zasobniku je tiez molitan, ale je biely a ma trocha mensie otvory ako ten modry dole. Biomolitan je vlastne obycajny molitan?
Dalo by sa povedat, ze ano. Neviem totiz, co ty myslis obycajny molitan?
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod NefroniK » 08 Mar 2005 15:07 pm

joko napísal: Dalo by sa povedat, ze ano. Neviem totiz, co ty myslis obycajny molitan?

obycajny molitan myslim taky, ktory sa dova aj do tych najlacnejsich vnutornych filtrov
Obrázok používateľa
NefroniK
 
Príspevky: 39
Obrázky: 2
Založený: 01 Mar 2005 23:10 pm
Bydlisko: KE

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod joko » 08 Mar 2005 16:08 pm

odpoved: ANO
Pozri, uz som to pisal raz, ani jeden molitan nieje v podstate biomolitan.
(z tych, o ktorych sa bavime, ak vyrobim nejaky molitan z kaucuku, tak to je biomolitan,
ale len po vyrobnej stranke) Nas diskutovany molitan sa stane biomolitanom, ked sa v nom usadia nitrifikacne bakterie, ktore dokazu odstranovat z vody (ziju stoho, je to ich strava) chemicke latky, ktore rybkam, pripadne rasltlinam a dalsim zivocichom skodia. V nasom pripade, cim je molitan jemneisi, tym je lepsi, lebo ma na svoj objem najvacsiu plochu na usidlenie nit.bakt. Preto tu uz niekto radil, lepsia je keramika, na teno ucel vyrobena, lebo tak miniaturne pory, ze ma obrovsku plochu, a preto pri malom objeme filtra sa v tej keramike udomacni viac bakterii ako na molitane. V podstate aj keby si pouzil gazu, latku , alebo inu latky s fyzisky podobnou strukturou aku ma molitan, bolo by to lepsie ako nic. Takze sa bavme uz len co je najlepsie. A to je keramika, potom molitan.
Este teoreticky, ak vyrobca napusti molitan biokulturov, debatovalo sa tu uz otom, tak potom je to biomolitan uz ked ho drzis pri pokladni v obchode. Ale princip je ten co som opisal. A nepytaj sa kde dostat tento biomolitan!
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod NefroniK » 08 Mar 2005 16:28 pm

Neboj sa, nic take sa nespytam. Ja som len toto chcel vediet co som sa pytal :D
Obrázok používateľa
NefroniK
 
Príspevky: 39
Obrázky: 2
Založený: 01 Mar 2005 23:10 pm
Bydlisko: KE

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod gabriela » 08 Mar 2005 17:06 pm

joko napísal:odpoved: ANO
V nasom pripade, cim je molitan jemneisi, tym je lepsi, lebo ma na svoj objem najvacsiu plochu na usidlenie nit.bakt. Preto tu uz niekto radil, lepsia je keramika, na teno ucel vyrobena, lebo tak miniaturne pory, ze ma obrovsku plochu, a preto pri malom objeme filtra sa v tej keramike udomacni viac bakterii ako na molitane. V podstate aj keby si pouzil gazu, latku , alebo inu latky s fyzisky podobnou strukturou aku ma molitan, bolo by to lepsie ako nic. Takze sa bavme uz len co je najlepsie. A to je keramika, potom molitan.
A nepytaj sa kde dostat tento biomolitan!


Co sa tyka keramiky, nemozem s tebou celkom suhlasit. Rovnako ako velmi jemny molitan nieje celkom vhodny, lebo sa rychlo zanasa.
Hruby sa zas pomalsie osidluje bakteriami.
Pretoze bakterie potrebuju okrem staleho pristupu potravy - znecistenej vody, aj prisun kyslika.

Modry biomolitan je vhodny preto, lebo je vyrabany specialne a jeho struktura je vytvorena tak aby v nom neboli tzv slepe ulicky, kde by neprudila voda (potrava kyslik).
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Zalozenie noveho akvaria.

Odoslaťod joko » 08 Mar 2005 18:37 pm

gabriela napísal:Co sa tyka keramiky, nemozem s tebou celkom suhlasit. Rovnako ako velmi jemny molitan nieje celkom vhodny, lebo sa rychlo zanasa.
To je vec druha, ze sa mechanicky zanasa, nie o tom som, to nesuvisi s tym!!!!!! Tak pouzije pred molitan, pre fiter a pod!!! gabriela a tu mas citat www.eheim.cz
Jeden cm3 ma pol m2 povrchu, ukaz mi, ktory molitan to dosiahne.
Ja som odpovedal, na vhodnost usadzania bakterii, nie na vhodnost fizyckeho filtrovania, bavime sa o bio-filtrovani.

Základním výchozím materiálem pro výrobu EHFISUBSTRÁTu je vybraný a odzkoušený typ oxidu křemičitého s konstantními fyzikálními i chemickými parametry. Při daných konstantních podmínkách je daný oxid křemičitý podroben za vysoké teploty procesu sintrování. Při tomto procesu vznikne více či méně porézní struktura s vysokým specifickým povrchem, která je velmi výhodná pro bakteriální osídlení. Specifický povrch dosahuje hodnoty 450 m2 na objem jednoho litru materiálu. Velikost pórů se pohybuje v rozsahu 1 — 100. Bakterie Nitrosomonas a Nitrobacter dosahují velikosti mezi 1,2 — 1,8 µn a proto mohou snadno kolonizovat takovou příhodnou porézní strukturu EHFISUBSTRÁTu.

Materiál je dodáván ve velmi vhodném zrnění cca 8 mm, což znemožňuje nečistotám v podobě suspenze uzavírat a snižovat propustnost filtrační hmoty efektem povrchové vrstvy. Filtrace probíhá také v objemu náplně a tím se silně omezuje potřeba častého čištění filtračního materiálu.

Gabriela, "cim mensie su pory tym lepsie" som myslel do velkosti vhodnej pre bakterie. Islo o to ze ak ma molitan chodbicky, medzeri velke 1-3 mm, tak je to oproti 2 µn ako neviem co ...
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.