Fotografovanie



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Fotografovanie

Odoslaťod hooopy » 14 Aug 2013 22:51 pm

vies..lepsie prist o data z jednej mensej karty... ako z jednej velkej. vlasta skusenost. takze radsej dve mensie , ako jednu obrovsku. a co sa pokazit moze, to sa pokazi (murphy).

ale ak ti to pomoze:
http://pc.zoznam.sk/velky-test-sdhcsdxc ... b-po-128gb
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Reklama

Re: Fotografovanie

Odoslaťod prasan » 15 Aug 2013 08:30 am

Doteraz som v telefónoch používal 1GB Kingston alebo Sandisk a nikdy som nemal problém.Zväčša fotky hneď kopírujem do PC,väčšiu som chcel hlavne nech to má riadnu rezervu.Nech sa mi nestane,že budem chcieť natočiť dáke to HD video a nezmestí sa.
Stať sa môže,že je niečo zlé od výroby a pokazí sa,alebo sa poškodí inak.Dúfam,že ak budem narábať s kartami tak ako doposiaľ nič sa nestane.
Zohnal som túto za 46€.
A dík za tie linky chalani.Niečo som lúskal už v noci.
@hooopy: Ak zafunguje Murphy,tak kúpim dve menšie ako mi radíš.Bez karty to do internej pamäte pustí len 640x480 QVGA video.
Prílohy
64-gb-sdhc-karta-kingston-class-10-uhs-i-ultimate_i52674.jpg
64-gb-sdhc-karta-kingston-class-10-uhs-i-ultimate_i52674.jpg (16 KiB) Zobrazená 15815 krát
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Fotografovanie

Odoslaťod hooopy » 15 Aug 2013 11:09 am

Este si prestuduj, co vsetko potrebujes k tomu aby si vyuzil uhs kartu, myslim jej rychlost. Aby si nekupil rychlu kartu a nebol brzdeny hardwarom ktory mas doma....myslim pc, citacka atd. Fotak samotny uhs rychlost nepotrebuje. A USB2 nepodporuje rychlost, ktore ponukaju uhs1 a uhs 2 karty.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Fotografovanie

Odoslaťod prasan » 15 Aug 2013 11:40 am

Na notebooku (kupovanom relativne tiež nedávno) mám i USB3 (neviem či toto podporuje uvidíme).Dostatočný výkon, 64bit windows,tam by problém nemal byť.(dúfam)
Foťák podporuje.Pozriem ak nájdem papiere od Notebooku aké sú USB a čítačka.
Častejšie je hardware brzdený práve kartou.Aspoň u mňa.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Fotografovanie

Odoslaťod Vlado21 » 15 Aug 2013 14:56 pm

prasan napísal:Tak idem sa učiť a tu je prvá skušobná fotografia.Vlado dík.Myslím,že za seba môžem povedať som spokojný.Foťák je super! :pivo:

som rad prasan... u Teba tusim prisli Vianoce uz v auguste. :o Ako som Ti uz minule pisal, budes teraz potrebovat davku trpezlivosti, aby si sa naucil fotak pouzivat, t.j. z automatickeho rezimu pomaly prejst na (semi)manual aby si robil skutocne kvalitne makro-zabery akvarka (je to ine ako dovolenkove cvak-cvak). Dobre je zacat fotit viac-menej staticke objekty, napr. oblubene raky a krevetky, a ked budes mat funkcie fotaku (aj nasledny postprocessing na PC) zvladnute, skusit aj nejake akcnejsie sceny. Tu sa vsak priprav, ze budes musiet nafotit (najma u rychlo sa pohybujucich ryb) aj desiatky zaberov, aby si z nich vybral jeden, s ktorym si spokojny a nebojis sa ho publikovat. :pivo:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Fotografovanie

Odoslaťod prasan » 15 Aug 2013 15:21 pm

Jedny nepublikovateľné,pohybujúce sa rybky som skúšal. :mrgreen:
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Fotografovanie

Odoslaťod newsted » 13 Máj 2015 22:08 pm

Zdar. Potreboval by som poradit aky fotak kupit na fotenie ryb. Nic profesionalne, staci ked bude dostatocne rychly na fotenie pohybujucich sa ryb. Momentalne mam tkzv bridge fotak, ktory toto nezvlada.
Vdaka
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Fotografovanie

Odoslaťod Vlado21 » 13 Máj 2015 22:16 pm

100 ludi - 100 chuti. Doporucujem ti prejst si galeriu. Udaj EXIF-Dáta - zobraziť/skryť pod fotkou ti napovie akym fotakom bola dana fotka robena. Z toho si mozes urobit obraz aky fotak (od mobilu az po zrkadlovku) je schopny robit dobre fotky ryb, podla tvojich kriterii. Samozrejme musi tam byt potom aj druhy predpoklad: "dostatocne schopny fotograf" v akcii... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Fotografovanie

Odoslaťod prasan » 14 Máj 2015 06:43 am

Vlado21 napísal:"dostatocne schopny fotograf" v akcii... :wink:
ako Vlado. :wink: :pivo:
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Fotografovanie

Odoslaťod Vlado21 » 14 Máj 2015 11:10 am

prasan :angel: :pivo:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Fotografovanie

Odoslaťod MifkoKE » 14 Máj 2015 11:15 am

Pre celé akva je dobré vyberať foťák, čo má čo najlepší dynamický rozsah + nízky šum na vyšších ISO...
Pri fotkách pohybujúcich sa rýb a detailov hlavne ten nízky šum na vyšších ISO.
Pre fotky s rozmazaným pozadím treba potom už aj poriadny makro objektív + foťák, čo spĺňa požiadavky vyššie...

Odoslané z Asus Zenphone 5. Tapatalk
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Fotografovanie

Odoslaťod Vlado21 » 14 Máj 2015 12:55 pm

este par starsich clankov k zasadam fotenia (ktore by si mal brat do uvahy uz pri vybere fotaku):
clanky/fotenie_akvaria_jacik.php
https://rybicky.net/clanky/372-jak-foto ... acatecniky
http://www.moje-akvarium.net/clanky-foceni-akvaria.php

hlavne principy platia stale, s tym, ze kazdy ma uz svoje individualne upravene techniky a skusenosti. Ja napr. (s DSLR) fotim zivocichy detailne len s bleskom, ale vyzaduje si nasledny postprocessing obrazku na PC aby mikro-necistoty oslahnute bleskom okolo foteneho objektu "neprehlusili" samotny objekt. Pri vybere fotaku Ti doporucujem overit si moznost vyuzit okrem automatiky aj manualne nastavenia jednotlivych parametrov a rozsahy (ISO, opticky zoom, min. mozna vzdialenost objektivu od foteneho objektu,...), kedze fotenie svetelne komplikovanych dynamickych scen/objektov automatika casto nezvlada, musis sa s fotakom (funkciami) pohrat sam. Zaroven si pozri na DPREVIEW + Google Images recenzie a fotky inych autorov, aby si zistil, ci konkretny fotak je vobec vhodny na makro zabery v svetelne komplikovanych podmienkach (inak zvlada fotak slnkom zaliatu luku alebo budovy, inak akvarko pod neonovou trubicou alebo LEDkami)! Tolko asi... :pivo:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Fotografovanie

Odoslaťod newsted » 14 Máj 2015 14:33 pm

Ako som povedal, netreba mi fotak na profi fotky, staci aby zachytil ryby v pohybe. Mal som Fuji XF1, ktory toto splnal dokonale, bohuzial je po smrti a uz nie je v predaji. Na ktory parameter by som sa mal zamerat? Naozaj mi ide o to aby ryba nebola rozmazana, nepotrebujem brutalne detaily na foto. S terajsim fotakom (Coolpix P530) su tie fotky nepouzitelne...

Samozrejme pred kupou si recenzie citam, ale to ci je vhodny na moj ucel zistim az po kupe.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Fotografovanie

Odoslaťod hooopy » 15 Máj 2015 09:12 am

newsted....
uz tu prispievam malo, akosi som mimo akvy teraz. ale... tvoja otazka je pomerne narocna. Sice pises ucel, na aky chces fotak vyuzit, ale.. nikto nemoze tusit , aky narocny si na vysledok. Poznam sam seba a kopu fotiek, ktore by niekto povazoval za pouzitelne, ja vyhadzujem do kosa. Takze tazko povedat, co uspokoji teba. mozno kompakt, mozno stredoformatova zrkadlovka.

dovolim si povedat, ze fotenie akvaria, potazmo ryba rastlin je pomerne tazka disciplina. jednak narocnostou osvetlenia, teplotou farieb a potrebou vysokeho dynamickeho rozsahu pristroja. Uz len ked si vsimnes kolko kontrastu v takom akva je, ti musi napovedat, ze fotit akva je vysoka skola. Pokial chces uspokojive vysledky. Co sa tyka fotenia ryb tam hra rolu expozicny cas. A musi byt kratky. Ak sa trosku rozumies do fotenia, vies ze kratky expozicny cas ja viazany na koooopu svetla, alebo vysoke ISO. Kopa svetla je viazane na dodatocne osvetenie akva ( blesk), vysoke ISO je spojene so sumom a stratou detailov. Pouzitie len samotneho blesku sa potom bije s teplotou farby ziarivkoveho osvetlenia, navyse, blesk sam o sebe vytvara silny bodovy zdroj svetla. Samozrejme, povazujem za automatiku, ze sa chapame, ze blesk je umiestneny hore nad akvarkom. Je nutne pouzit nejaky difuzor, ktory svetlo rozptyli a rozhadze po celom akva. Velmi vhodne je aj zatemnenie akva , aby sa do neho nedostavala parazitne svetlo. a ked ziskas takto dobre nesvietene akva, mozes fotit vsetko. aj rybicky , aj rastlinky, aj akva ako celok. Ziskas presvetenu nadrz, kde nemusis pouzivat vysoke ISO, tym padom sa netrapit so sumom, a zaroven budes mat dostatocne kratke expozicne casy a nebudes mat rybky v pohybe rozmazane.

Zo skusenosti a z poznatkov viem, ze ziadne ine osvetlenie neda tak pekny vysledok. svetlo ma na rybicky dopadat zhora, pretoze tak je to prirodzene. Na pouzitie vstavaneho blesku by som ani nemyslel. (ale to som ja.. o tych narokoch na vysledny produkt som pisal vyssie. )

takze skor ako by uvazoval o kupe draheho fotaku, ktory by si nikde inde nevyuzil, pouvazoval som skor nad tymto. vybrat fotak, ktory ma moznost na dialku odpalit extrerny blesk ( albo ho napojit na sanky fotaku kablom) alebo skor vymysliet nejake SAMO-DOMA osvetlenie nad akva, umiestnit do krabice a vytvorit v akva nasvietenie tak aby to zvladal aj lacnejsi fotak s funkciou makra.

mozno ti moj nazor pride extremny a zbytocny. ale k dobrym vysledkom sa beznym sposobom nedostanes. Z hovna bic neupleties. a plati to skoro vsade. aj vo fotke.

takze ak by som mal radit ja, siel by som smerom starsej zrkadlovky (DSLR) a prislusenstva z druhej ruky. bud canon, alebo nikon. nieco spolahlive a k tomu zakladny objektiv (50mm, okolo 70-80€) s medzikruzkami (20-30€). ( google pomoze). ziskas moznost fotit makro, rychlost, moznost odpalu blesku na dialku kablom, alebo infra. ak je to vsetko mimo tvojich financnych moznosti, tak poradit neviem, pretoze presviedcat ta ze s kompaktom za 120e narobis krasne fotky by bolo asi zavadzanie. nehovorim, ze to nie je mozne, ale urcite to bude veeelmi narocne, nepohodlne a neprakticke a uz vobec nie na kazdodennu pracu.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Fotografovanie

Odoslaťod denis » 15 Máj 2015 09:40 am

Priznam sa hned na uvod, fotografovaniu sa nerozumiem. Neviem si nic ponastavovat na fotaku, ani ma to nebavi. Viem si nastavit akurat tak sceny predvolena na fotaku a aj tak stale fotim automatikou. A ked uz fotim akva (nie celkok, len nieco v nom), tak prepnem na makro. Fotoaparat mam len za cca 120-130e, kedze drahsi sme davnejsie nechali na lavicke v Prahe. No aj tak si myslim, ze tieto fotky su na ten lacny fotak pozeratelne. Mozno sa len ja nazdavam...

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Fotografovanie

Odoslaťod vincent van gogh » 15 Máj 2015 09:59 am

denis napísal:..... No aj tak si myslim, ze tieto fotky su na ten lacny fotak pozeratelne. Mozno sa len ja nazdavam....

Súhlasím.Zastávam velmi podobný názor.....a fotky sú teda určite pozeratelné. :)
newsted napísal:Ako som povedal, netreba mi fotak na profi fotky, staci aby zachytil ryby v pohybe.....

No ved toto je problém....Zchytiť ryby v pohybe.Ideálne je fotiť rybku,ked je v klude :) ......Ale ty chceš za málo penazí vela muziky.To bude tažko fungovať.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Fotografovanie

Odoslaťod hooopy » 15 Máj 2015 10:01 am

Ano, tie fotky su pouzitelne, prva je trosku rozmazana. Mas aj foto ryb? Treba len vziat v uvahu , ze ryby sa skoro stale hybu, na rozdiel od krevetiek, ktore aj postoja. V tom bude dost rozdiel. Kazdopadne pekny vysledok na 120euro. Ako som pisal. Da sa pouzit aj fotak beznej triedy, zalezi od naroku. Ale aby sme tu neviedli debatu ci je krajsia modra, alebo zelena. Proste pekna ukazka, ze aj kompakt poda za istych okolnosti uspokojive vysledky.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Fotografovanie

Odoslaťod denis » 15 Máj 2015 10:18 am

Kdeze fotky ryb s tym nespravim :). Mozno tak skalara ci bojovnicu, sikovnejsie rybky urcite nie. A ano presne problem je ten, ze len urcita cast sa da zachytit ostra. Ale vravim, s profi fotakom by som nevedel fotit, tiez inak ako na automatiku, takze u mna tie peniaze radsej investujem do krevetiek :mrgreen: (nehovorte to mojej zene :angel:)
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Fotografovanie

Odoslaťod Vlado21 » 15 Máj 2015 12:06 pm

denis, na fotenie kreviet alebo slimakov v akva niekomu moze stacit aj mobil alebo tablet... zadanie ulohy vsak znie inac:
newsted napísal:Ako som povedal, netreba mi fotak na profi fotky, staci aby zachytil ryby v pohybe.

Samozrejme, tym nechcem povedat, ze so 120E kompaktom rybu v akva neodfotis, len je to potom vsetko o ocakavaniach fotografa, ako pise hooopy a o technike fotenia + uprave podmienok spojenych s fotenim, ktorymi mozes "vyzmykat" z toho 120E fotaka maximum co sa da (co fyzika a funkcionalita pristroja umoznuju)...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Fotografovanie

Odoslaťod smik » 15 Máj 2015 12:31 pm

Myslím, že úplně nejzásadnější otázka je, kolik peněz chceš za ten foťák zaplatit.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Fotografovanie

Odoslaťod newsted » 15 Máj 2015 15:17 pm

Takato kvalita by mi stacila. Fotene mojim fuji XF1. Kvalita je nic moc, ale na moj ucel postacuje.
So svojim Nikon P530 taketo fotky nespravim. Vsetky ryby so rozmazane.
Cena povedzme do €200.

61377_272209682941762_754178275_n.jpg

1606854_310493645780032_1944997665582503485_n.jpg

1017551_328543537308376_7405750561100107232_n.jpg
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Fotografovanie

Odoslaťod hooopy » 16 Máj 2015 00:21 am

Tak mam dojem, ze na to ti postaci tlacitkova nokia....moj prispevok bol tym padom uplne mimo. Som si zle vysvetlil tvoju predstavu o foteni ryb. Nerobis si z nas srandu, ze nie?
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Fotografovanie

Odoslaťod prasan » 16 Máj 2015 07:01 am

newsted, som vo fotení amatér.Zopár rád,manuálny režim a podarilo sa mi viď.fotky.Nič moc,musím ešte veľa skúšať a zlepšovať sa.Trocha úprava v pc,no i tam som ešte nič moc.Čereble sú rýchle rybky.Fotil som to Panasonicom DMC LZ30.Dajú sa ním fotiť oveľa krajšie fotky viď.môj album.Kopec v albume mám fotené nokiou 6300.Ak ti stačia fotografie ako si sem postol,tak zas také foto delo nepotrebuješ.No i napriek tomu sa musí trocha človek pohrať a poskúšať.
P1000208.JPG

P1000210.JPG

P1000211.JPG
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Fotografovanie

Odoslaťod prasan » 16 Máj 2015 07:07 am

Ak rybka postojí, čo je ten lepší prípad dá sa to zvládnuť pri troche šťastia i takto:
P1000782 - kópia.JPG

Edit: Len pre info v tejto téme.Prestal som používať veľkú SDHC Kingston,strašne sa pohoršili a 46€ kartu som napokon musel vyhodiť.Kúpil som ako mi radil hooopy dve kapacitne menšie ale naprosto spoľahlivé Sandisk.Tieto si neviem vynachváliť.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.