Červík v substráte



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Červík v substráte

Odoslaťod Igypop » 11 Mar 2005 12:27 pm

Pred týždňom som kompletne prerábal 37L akvárium, pričom som vyhodil starý štrk a nahradil ho novým pieskom Riečne dno od Rataja. Pri napúšťaní som si všimol ako mi z toho nového piesku trčí asi 4-5cm dlhý červík, hrúbka cca 2mm, farba a celkový výzor má ako obyčajný červík z hnojiska. Chcel som ho vytiahnuť, ale hodne rýchlo sa stiahol do piesku a už ho nebolo. Myslel som si, že neskôr vypláva sám keď nebude mať vzduch.
Uplynul už týždeň a vobec ho nebolo vidno, už som na to skoro zabudol, keď sa mi začali na dne objavovať kôpky farbou podobné hnojivu Florapol od JBL, ktoré som dal do piesku. Nevenoval som tu moc pozornosť, myslel som, že dákym záhadným spôsobom Florapol „vybublal“ na povrch, ale po každej noci sa objavili 1-2 nové kôpky. Nič z toho čo mám v tom akva nedokáže vyrobiť niečo také, iba ten červík. Takže teraz mám problém čo stým :?: :!:
Zjavne sa živí niečím v dne, možno aj tým Florapolom, ale obávam da či sa nekŕmi koreňmi rastlín :cry:
Poznáte niekto čo je to za druh a čím sa v prírode živí :?: Môže byť niečím nebezpečný pre akva :?:

Takto vyzerajú tie kôpky

Obrázok

Plíz hééélp míííí....
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Reklama

Re: Červík v substráte

Odoslaťod lum » 11 Mar 2005 13:18 pm

Citace z http://www.akvarista.cz/web/diskuse/ind ... t2=%E8ervi - autor Reeve, Sobota 15.1.2005 23:48:44

"V každém akváriu žije spousta druhů drobných bezobratlých živočichů (včetně nejrůznějších "červíků"), které většinou spatříme až v okamžiku, kdy je "něco" přiměje opustit úkryty. Tím "něčím" bylo v tomto případě čištění akvária. Oni červi jsou docela určitě neškodní, pravděpodobnost, že jde o parazity, je prakticky nulová. Nejspíš jde o drobné kroužkovce olejnušky (Aelosoma) nebo některé větší (okem viditelné) vodní hlístice. Rybám, rostlinám ani jiným obyvatelům akvária určitě neškodí, naopak pro menší ryby mohou být vítaným zpestřením jídelníčku.
Rozhodně nedoporučuji žádné zásahy - a už vůbec ne paniku. Jde o naprosto běžné obyvatele akvária - příslušníky početné skupiny drobných bentických dekompozitorů živicích se detritem (částečkami odpadu)."
Naposledy upravil lum dňa 11 Mar 2005 15:12 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
lum
 
Príspevky: 34
Obrázky: 6
Založený: 04 Mar 2005 13:16 pm
Bydlisko: Olomouc

Re: Červík v substráte

Odoslaťod Igypop » 11 Mar 2005 13:24 pm

Doteraz som sa z niečim takým nestretol. Pokiaľ bude vyrábať iba "kompost" tak to bude v pohode. Možno neskôr bude prospešný rastlinkám. :roll:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Červík v substráte

Odoslaťod Raviolka » 11 Mar 2005 13:50 pm

Igypop, nemám tušení co je to za červa (já totiž nevím, jak vypadá "obyčajný červík z hnojiska"... co je to hnojisko? :D ). Ale na tom až tak nesejde. Předpokládám, že žádný detrit tam není, takže ty hromádky jsou fakt Florapol. Já bych moc klidná nebyla: 1. něco žrát musí a nevíme co, 2. vyhrabe ti ten Florapol všechen ven... ?! To první se ukáže časem, ale ta druhá záležitost by mi dost vadila. Jestli tam chceš zasadit drobné rostlinky, vyhrabe je taky? :? Tím nenaznačuju abys akvárium předělal... já jenom že to nemusí být tak neškodný tvoreček :wink: Nebezpečný nebude, ale bude ti kazit práci... resp. už to dělá.
Naposledy upravil Raviolka dňa 11 Mar 2005 15:25 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Červík v substráte

Odoslaťod Igypop » 11 Mar 2005 14:29 pm

Raviolka napísal:Igypop, nemám tušení co je to za červa (já totiž nevím, jak vypadá "obyčajný červík z hnojiska"... co je to hnojisko?


...lepšie to opísať neviem - odfotiť to nejde :( Proste tmavo čevený..

Práve kvôli Florapolu mi to vadí, má byť "v" nie "na" piesku :twisted: Keby tam nebol a nebolo to celé zariadené tak to rozoberiem a votrelca vylovím. Teraz, keď sa už rastliny začínali zakoreňovať sa mi to moc nexce opäť rozoberať.
Pri presádzaní rastlín som si na každej koreňovej sústave všimol zopár odumretých korienkov, tak snáď to tej potvore bude stačiť, ale čo keď to všetko spapá do čoho sa pustí potom.. :?
Tie exkrementy po 2 dňoch naozaj vyzerajú ako Florapol + nejaké čiastočky rastlín :evil:
Doma mám nejaké botie, premýšľam či by som ich dočasne do tohto akva nenasadil ako "Viktora čističa". V piesku vedia vykopať slušné diery :roll:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Červík v substráte

Odoslaťod lum » 11 Mar 2005 14:32 pm

Ne, nejsem Reeve, jenom jsem mel v akvarku ty stejne cerviky jako ma Igypop, proto jsem mu poslat odpoved z akvaristy. Taky jsem z nich mel strach ale jsou opravdu neskodni, vadi jen esteticky. Me vadili, proto jsem sterk znovu propral a akva predelal.
Obrázok používateľa
lum
 
Príspevky: 34
Obrázky: 6
Založený: 04 Mar 2005 13:16 pm
Bydlisko: Olomouc

Re: Červík v substráte

Odoslaťod Raviolka » 11 Mar 2005 14:43 pm

Igypop: ... A přeju hodně trpělivosti s tou bestií :mrgreen:
Naposledy upravil Raviolka dňa 11 Mar 2005 15:25 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Červík v substráte

Odoslaťod Igypop » 11 Mar 2005 14:59 pm

Raviolka v "poho" 8)

Skúsim prelistovať nejaké knihy, môžno nájdem odpoveď :roll:

a tiež skúsim tie botie, doma mi pekne prevŕtali akva kvol tubifexom, aspoň som si bol istý že tam žiadne nezhnijú :twisted: , iba tie krátery... ach jaj :?

Som zvedavý akú paseku mi narobia v takomto malom akva. Nakoniec to budem aj tak prerábať... :? :? :?
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Červík v substráte

Odoslaťod lum » 11 Mar 2005 15:01 pm

Raviolka: OK, jsem tady novy. Omlouvam se a priste se polepsim. Chtel jsem hlavne pomoct Igypopovi.
Obrázok používateľa
lum
 
Príspevky: 34
Obrázky: 6
Založený: 04 Mar 2005 13:16 pm
Bydlisko: Olomouc

Re: Červík v substráte

Odoslaťod Igypop » 11 Mar 2005 15:08 pm

Lum, najviac by si mi pomohol, keby si ho vylovil :lol: :lol: :lol:

Každá rada dobrá... :wink:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Červík v substráte

Odoslaťod lum » 11 Mar 2005 15:29 pm

Igy, myslim si ze s tema botiema to neni spatny napad, zkus je tam vyhladovele pustit, at ty cervi potrestaji! Ja mam taky botie, ale takove reseni me nenapadlo.
Obrázok používateľa
lum
 
Príspevky: 34
Obrázky: 6
Založený: 04 Mar 2005 13:16 pm
Bydlisko: Olomouc

Re: Červík v substráte

Odoslaťod foggi » 11 Mar 2005 16:20 pm

ja som mal tento isty problem. cervik dlhy asi 3cm a cervenej farby. nechapal som ako sa tam vzal. objavil sa asi po 2 rokoch!! dost mi to vadilo lebo tvoril dost detritu na povrchu dna. pod povrchom mal vytvorene chodbicky vystlane detritom. casto som ho videl pri skle ako sa hmiril vo svojej diere. akonahle som sa priblizil so spajdlou ku dnu hned zaliezol. nedalo sa ho chytit! som vybral strk aj rastliny a prevaril ho. pomohlo 8)
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Re: Červík v substráte

Odoslaťod Igypop » 11 Mar 2005 16:30 pm

Presne tak :!: Vypol som svetlo a tá beštia sa po 2 hod. ukázala pri prednom skle v piesku. Aj som ho skúsil odfotiť, ale nie je ho moc vidno. Neskôr pridám foto.

Skúsil som ho vykopať, odrezal som mu ústupovú cestu :mrgreen: , ale zjavne mal aj inú chodbičku. Je riadne prefíkaný :o

Uvidíme ako si poradí s presilou hladných botií :twisted: :twisted: :twisted:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Červík v substráte

Odoslaťod foggi » 11 Mar 2005 16:45 pm

je dost rychly... neni sanca ho chytit v akvarku...ale ked som vyberal rastliny dobre som si ho vychutnal :D
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Re: Červík v substráte

Odoslaťod Igypop » 11 Mar 2005 21:31 pm

Rýchly je ak má aspoň kúsok tela v piesku, ak by sa mi ho podarilo vyhodiť nad piesok, tak sa nemá o čo zachytiť a zavŕtavať sa bude dlhšie.
Pekná teória, ale zatiaľ bol rýchlejší :oops:

Tu je aspoň čiastočné foto

Obrázok

Obrázok
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Červík v substráte

Odoslaťod viridis » 12 Mar 2005 18:45 pm

Zaujimave.
Povedal by som, ze to bude nejaka vodna obdoba suchozemskej dazdovky ;) ...
Vo vacsom zabehnutom akvariu, by to mohol byt uzitocny obyvatel akvaria. Ale neviem, ci v 37 litrovom akvariu cerv 4-5 cm dlhy nebude robit privelku neplechu.

Osobne by som ho skusil "odlovit" do nejakej pasce :D.
Napriklad do nejakej malej flasticky (liekovka) dat kusok trebars varenej mrkvy a "ponorit" to scasti do dna. Mozno tam vlezie ...
A mozno je to hlupost ;)
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.