Denná alebo týždenná výmena vody



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod noro.d » 04 Dec 2014 18:06 pm

Prosím skúsených akvaristov o názor, či je vhodnejšia denná výmena menšieho objemu vody alebo jeden krát za týžden. Ak týždenne mením 20% vody v 80l akváriu (čistý objem vody asi 60l), tak keby som denne menil 4l vody bol by to nejaký problém? Tiež hojenie by sa z týždenného dávkovania zmenilo na denné (adekvátne množstvo samozrejme).
noro.d
 
Príspevky: 6
Obrázky: 1
Založený: 04 Dec 2014 17:31 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod noro.d » 04 Dec 2014 18:13 pm

V akváriu sú neonky a krevetky Caridina japonica, filter je vnútorný s prietokom 600l/hod, teplota vody 25-26 stupňov.
noro.d
 
Príspevky: 6
Obrázky: 1
Založený: 04 Dec 2014 17:31 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod Miloš » 04 Dec 2014 19:04 pm

V zasade je denna vymena lepsia ako tyzdenna lebo dochadza k mensim zmenam. Navyse ak menis teraz tyzdenne 20% tak to znamena 16l ak budes menit denne 4l tak to bude 28l za rovnake obdobie takze chovanci v akvariu sa urcite potesia otazka je ci sa ti bude chciet kazdy den menit voda.
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod vincent van gogh » 04 Dec 2014 19:44 pm

Súhlas s Milošom.Ale.Neviem,či každodenné rozkolísanie hodnoty CO2 výmenou vody nebude robiť problém,aj ked 4l je naozaj mini.( Oproti Milošovmu akva je to taká kvapka...... :mrgreen: )
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod noro.d » 04 Dec 2014 19:49 pm

Neviem prečo som napísal 4l, to som sa zmýlil, pardon.
Mal som zámer meniť 2l denne. Príde mi to šetrnejšie k obyvateľom akvária ako týždenná výmena a je to bez problémov realizovateľné každý deň. Bude to ale vhodné aj pre rastliny? Obsah živín vo vode atď...?
noro.d
 
Príspevky: 6
Obrázky: 1
Založený: 04 Dec 2014 17:31 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod noro.d » 04 Dec 2014 19:52 pm

CO2 budem pridávať z fľaše (kvasnice).
noro.d
 
Príspevky: 6
Obrázky: 1
Založený: 04 Dec 2014 17:31 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod ferryno » 04 Dec 2014 21:43 pm

Nebude to dennodenny stres pre ryby?
ferryno
 
Príspevky: 185
Založený: 30 Sep 2012 18:07 pm
Bydlisko: Stropkov

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod noro.d » 04 Dec 2014 21:48 pm

Neonky sú nebojácne a krevetky tiež, sú mimoriadne zvedavé, keď vložím ruku do akvária tak mi po nej lezú :D
noro.d
 
Príspevky: 6
Obrázky: 1
Založený: 04 Dec 2014 17:31 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod Robo111 » 04 Dec 2014 22:11 pm

to mas tolko casu, ze mozes denne cistit? kasli na to, venuj sa uzitocnejsim cinnostiam, prv nez si to znechutis
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod noro.d » 05 Dec 2014 12:35 pm

Zaberie to minútu! Čistenie ostane raz za týždeň, išlo by tu len o výmenu 2l vody za čerstvú. Nič viac.
noro.d
 
Príspevky: 6
Obrázky: 1
Založený: 04 Dec 2014 17:31 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod Miloš » 05 Dec 2014 18:58 pm

tych vykyvov Co2 by som sa nebal ak by menil 4l denne (pri dennej vymene odporucam radcej 4 ako 2) je to 5% z objemu takze ak by aj v cerstvej vode bol nulovy obsah CO2 tak sa dostane na 95% hodnoty v akvariu a pokles o 5 % neberiem ako nic co moze robit problemy nakolko si myslim ze pri zhasnuti svetla a vypnuti CO2 je ta zmena podstatne vacsia. Otazne je ci "nemeratelna" zmena sposobena dolievanim vody a teda vypudenim CO2 z akvarka nie je vacsia ako zmena sposobena len vymenou ale hovori ze chce pouzivat burciak co je neregulovatelny proces a teda tie zmeny sposobene pouzitou metodou dodavania CO2 budu vyrazne vacsie ako zmeny sposobene vymenou vody.
Jedine co je otazne je ako spomynal Robo ci nato bude mat cas (resp. chut) menit vodu kazdy den na druhej strane pri jednom akvarku to je asi tak casovo narocne ako krmenie a ak sa mu jeden den nebude chciet bude natom stale lepsie ako ked by to robil na tyzdennej baze a dostal by sa do stadia ze sa mu nechce (a ruku na srdce kolko krat sme udrzbu akvarka odlozili a pri dobre fugujucom akvarku sa nic nestalo :) ).
Co vidim trochu ako problem pri dennej vymene vody je odkalovanie odobratim 4l toho vela neodkalis a navyse behat s odkalovacom kazdy den by mohlo byt pre osadku uz stresujuce ale pokial by islo len o odcerpanie vody a nasledne doliatie tak si to v akvarku ani nevsimnnu. To by som riesil mozno tak ze raz mesacne by som spravil taku vacsiu udrzbu kde by som aj odkalil inak by som len odpustal vodu a dolieval cerstvu a v pripade potreby prebehol predne sklo a vycistil od rias
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod Jozef I. » 05 Dec 2014 19:51 pm

denna vymena vody je určite lepšia a hlavne pokiaľ je poriešena automaticky a pritokom a odtokom vody. pri malych nadržiach je to však podla mňa zbytočne, no myslím si, že pri veľkych nadržiach je to veľka plus, lebo si neviem predstaviť meniť tyždenne stovky litrov vody pri veľkYch nadržiach ako je napriklad tato vodne-dielo-macov-t14674.html .

A pre ryby môže byť tyždenna vymena vody asi taka stresujuca ako pre nás vyvetranie si bytu po celodennom zabedneni :D
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod Miloš » 05 Dec 2014 21:29 pm

Jozef na jednej strane s tebou suhlasim, ze je to do znacnej miery zbytocne, na druhej strane sa mylis v tom, pre ake akvarka to ma zmysel. Prave malym akvarkam denna (idealne kontinualna) vymena pomoze omnoho viac ako tym velkym.
Dvovod je jednoduchy vacsi system je stabilnejsi a teda zmeny zvlada lepsie dokonca aj ked su percentualne rovnake (a nezalezi natom ci ide o pozitivnu alebo negativnu zmenu nato je dobre mysliet hlavne pri haseni problemov).
Priklad: Je zname ze vacsina ludi ktori vyhrali naozaj velku sumu v loterii sa s tym nedokazala vyrovnat a casto krat skoncili este horsie ako natom boli predtym. Ale co by sa asi stalo ak by percentualne rovnaky balik vyhral niekto ako Bill Gates? ako by ho to ovplyvnilo no pravdepodobe nijak lebo ak nieco chce moze to mat uz teraz a z obnosu penazi ktore ma mu nijak extra neubudne a teda ak mu pribudne par nul na ucte tak sa pre neho nic nemeni stale ich nevie minut.
Priklad pozitivnej zmeny ktora mala fatalny dopad na maly system hoci prave jemu mala pomoct a velky system mozno ani nezanzmenal ze sa nieco stalo.
Ale dobre to hovori o tom ze vacsi system sa vyrovnava so zmenami lepsie ale nic o tom preco pouzit dennu vymenu namiesto tyzdennej. V zasade nie je potrebna ak nam staci robit zmenu ktora system nerozladi ale co ak potrebujeme robit pravidelne vacsie zmeny ktore by system uz nemusel zvladat?
A teraz priklad z akvaristiky aj ked opet skor teoreticky:
Vstupna voda obsahuje 10mg/l NO3 a v akvarku mame tyzdenny narast o 5mg/l.
Pri 20% vymene vody je limitna koncentracia 30mg/l a priblizime sa k nej niekde okolo24. tyzdna (hodnota prekroci 29.9).
Pri 35% vymene vody je hranicna hodnota okolo 19.3 mg/l a uz v 11. tyzdni mame hodnotu 19.2 mg/l a teda od tohto momentu je hodnota da sa povedat stabilna a navyse je nizsia ako hodnota po 3. tyzdni pri 20% vymene
Pri 50% vymene vody je limitna hodnota 15mg/l a priblizime sa k nej v 7. tyzdni (14.92) co je hodnota ktoru dosiahneme pri 20% vymene vody v 2. tyzdni
Ano ani jedna z limitnych hodnot nie je kriticka a teda nema vyznam riesit vacsiu vymeny vody ako 20% ale ak by bol tyzdenny prirastok 15 mg/l z dvovodu prerybnenia akvarka mame limitne hodnoty na urovni 70, 37.9 a 25mg/l a tu uz 20% vymena nestaci lebo uz na zaciatku 4. tyzdna mame koncentraciu 39.28mg/l co sice nie je kriticke ale ak priratame 15mg/l ktore mame ako tyzdenny prirastok zrazu sme na hodnote takmer 55 mg/l co uz teda ma od idealu daleko a treba si uvedomyt ze tato hodnota bude len a len rast az pokial nedosiahne limitnu hodnotu. Takze v tomto pripade je potrebne robit vacsiu vymenu vody co ale ako som povedal vyssie nemusi akvarko zvladnut lebo hoci je ta zmena pozitivna je na neho prilis velka. A tu nastupuje denna vymena vody ktora nam jeden velky skok rozdeli na niekolko mensich. A navyse ak menime naozaj velke % objemu tak su sice limitne hodnoty male ale zmeny v systeme su relativne velke. Ak sme dosiahli limitnu hodnotu 25mg/l pri 50% vymene vody a naraste o 15 mg/l tyzdenne tak na konci tyzdna mame pred vymenou hodnotu 40mg/l co je dost ale omnoho horsie je to ze tuto hodnotu z priebehu par minut zrazime na 25mg/l lebo to co cely tyzden postupne pribudalo mi rychlou vymenou zmazeme.
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod oniiicek » 23 Jan 2015 11:39 am

Ahojte,

Ja mením vodu raz za týždeň 30%. Filter (bublifuk) čistím cca. raz za 3 mesiace (tvorí cca. 6% objemu akvária). Akvárium je veľké 54L a je v ňom 10 rýb (daniá - pruhované) Odkalujem taktiež nie pravidelne - teraz som odkaloval po 2 mesiacoch. Ryby a rastliny sa majú dobre, nie sú zakrpatené, ani malátne a ani jedna nezdochla mám ich už 2 roky bez ujmy.

Moja otázka:

Dnes som čistil filter (biomoiltan) v odobratej vode z akvária. Keď som ho nasadil späť a zapol filtráciu vyšiel akoby dym z filtra a nachvilku zožltlo z toho akvárium. (no pol hodinke je opäť voda čistá). Preto sa pýtam, či nesprávne/nedostatočne čistím filter keď po zapnutí vyjde z neho tento "dym" ? Alebo je to pri bublifuku normálka? Ryby sa začnú chvílku optierať o rastliny, no po pol dni je všetko zas OK. Je to určite stres pre ryby, rád by som sa tomu vyhol, no zatial som nikdy nevyčistil filter tak, aby tento jav "dymu" po jeho zapnutí nebol. Inak je jedno či ho čistím častejšie alebo menej často vždy sa toto spraví.
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod martin_s » 23 Jan 2015 12:18 pm

To znamena ze bol filter nedostatocne preplachnuty.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod saciar » 01 Feb 2015 19:46 pm

Ak máš chuť a možnosť men menší objem častejšie. ..Vždy ako ti to vyhovuje po minimum raz za týždeň...
Obrázok používateľa
saciar
 
Príspevky: 44
Obrázky: 2
Založený: 04 Jan 2010 19:39 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové Mesto, Prievidza - Sever

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod Surgeon » 14 Sep 2015 17:31 pm

Chcel by som sa opytat naco je dobra vymenna vody? Nestaci odpar doplnat reverznou vodou?
Surgeon
 
Príspevky: 18
Založený: 29 Jún 2010 16:31 pm

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod martin_s » 14 Sep 2015 20:04 pm

Nie nestaci. Vymena vody sa nerobi kvôli doplneniu odparu... Len neviem ci si tuto otazku myslel vazne, alebo ti chybaju skutocne zakladne vedomosti o akvaristike a akvariu ako takom...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod Hryzo » 14 Sep 2015 20:05 pm

v akvariu su rozne procesy, ktore hromadia rozne latky - rybacie vykaly, odhnivajuce casti rastlin, zbytky krmiva, kde tu nejaka ta mrtvolka o ktorej ani nemusis vediet (napriklad mrtvy zalezeny slimak) ... niektore latky su dobre (vyziva rastlin ci bakterii), ine zase zle ... v prirode je to vybalancovane a tam je o to postarane samo ... akvarium mas len kusok prirody, kde je tento balance obmedzeny a preto mu pomahas vymenou vody, cim redukujes hromadene latky, ktore sa tam kopia cely cas medzi vymenami vody ...

snad som to napisal normalne
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod vagascan » 14 Sep 2015 21:07 pm

Ak mas dobre nastavene akvarium, tak aj 1x za mesiac :)
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod martin_s » 14 Sep 2015 22:39 pm

vagascan s tymto by som bol opatrny...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod Surgeon » 14 Sep 2015 23:05 pm

wow uz som aj zabudol aky vedia byt ludia jbnuty :D prisiel som sem aby som sa nieco dozvedel tak sa spytam a majster sveta martin_s mi nepovie dokopy nic len to, ze to neviem :D gratz tvoja reakcia je :pivo:
diki hryzo za normalnu reakciu
Surgeon
 
Príspevky: 18
Založený: 29 Jún 2010 16:31 pm

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod martin_s » 15 Sep 2015 18:47 pm

Byt tebou zvazim vyjadrovanie!
Odomna si dostal odpoved taku ako si dostal uz len z toho dovodu ze to znelo ze si robis skor srandu, kedze uz pred 5 rokmi si tu uvadzal ze mas niekolko akvarii - tanganjiku, rastlinne a krevetkarium, pricom si este aj zhanal krevetky, ktore nie su az tak jednoduche na chov co sa tyka kvality vody... a az po 5-tich rokoch sa zaujimas o vymenu vody a preco je potrebna? Niekde bude asi chyba...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Denná alebo týždenná výmena vody

Odoslaťod ferryno » 15 Sep 2015 20:03 pm

Ja menim vodu a odkalujem raz mesacne zatial nebadam ziadne komplikacie
ferryno
 
Príspevky: 185
Založený: 30 Sep 2012 18:07 pm
Bydlisko: Stropkov

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.