Nahly uhyn ryb



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod martin_s » 24 Máj 2015 20:12 pm

suzi2008 search.php
pouzivanie-vyhladavania-vo-fore-akva-sk-t15945.html
clanky/pravidla_diskusie.php body 9., 10. a 18.

Loki12 napísal:1. 25L akvarium nie je vhodne akvarium pre ryby a vobec nie pre zaciatocnikov - a to je fakt.

Tu sa da suhlasit iba s tym ze 25l akvárium nie je celkom vhodne pre zaciatocnika... O vhodnosti pre ryby by sa dalo polemizovat, ale su druhy kde to akvárium vhodne, resp. dostacujuce je. Samozrejme nie su to ryby ktore tam teraz su/boli...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Reklama

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod norika1001 » 21 Okt 2015 16:05 pm

Ahojte. Potrebujem radu. Zriadili sme si nové 120 litrové akvárium Juwel, kde sme dali: hnojivo na rastlinky, štrk, 3 rastlinky - echinodorus grisebachii bleherae, cryptocoryne x willisii, anubias barteri nana; filter Juwel Bioflow 3.0, ktorého súčasťou bol aj ohrievač s termostatom, okysličovaš Tetra APS 150, vodu sme dali priamo z točky, na prípravu vody Tetra FilterActive, dva týždne sme nechali odležať, medzitým sme zapli ohrievač, okysličovač aj filter, pekne sme aj svietili, o dva týždne sme kúpili rybičky - 6 skalárikov, 6 gurám, 4 prísavníky, dva týždne vyzeralo byť všetko v poriadku, zrazu pošiel jeden skalár, potom druhý, následne prísavník a za ním aj gurama behom mesiaca. Boli sme v chovprodukte, čo máme robiť, povedali, aby sme zvýšili teplotu vody z pôvodných 22 na aspoň 24 stupňov, lebo že sme mali nízku teplotu a dali nám Tetra Bactozym tabletky do filtra. Teplotu som zvýšila, odkalili sme spodok, vyčistili filter, vložili tam tabletku, umyli rastlinky aj dekoráciu, ale až potom som sa dozvedela, že je veľká chyba umývať to pod tečúcou vodou, že dobrá je akváriová. O dva dni pošiel ďalší skalár. Odvtedy ubehol asi týždeň, zistila som, že teplota by mala byť ešte vyššia, takže som ju zdvihla až na 28 stupňov, ubrala trošku okysličovaču, prestala od rána do večera svietiť - vraj práve to mi spôsobilo riasenie na rastlinkách a zatiaľ je všetko v poriadku. Otázka ale znie, dokedy? Nechcem, aby mi pošli ďalšie rybky, preto sa pýtam, čo mám ešte urobiť, aby som zabránila ďalším úmrtiam mojich fešáčikov? Za každú radu budem vďačná.
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod matus.galan » 21 Okt 2015 19:19 pm

Dufam, ze bude OK ak prispejem aj ked admin ta hned bude upozornovat a urcite nie bezdovodne.
Na zaciatok odporucam prestudovat zacinam-s-akvaristikou.html a naucit sa ako prebieha zabeh akvaria, ako si skontrolovat ci je akva uz pripravene na prvu osadku, prestudovat si nieco o rybach ktore do akva davam a co potrebuju pre svoj zdravy zivot.

A tiez tu je sekcia preco-nepocuvat-kazdeho-asistenia-v-predajniach-s-akvariovym-t16371.html to by ti tiez mohlo pomoct.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod martin_s » 21 Okt 2015 19:33 pm

Tak tak, treba aj citat nie len pisat do prvej temy ktoru najdes (navyse nespravnej (prispevok bol presunuty sem) a aj to si urobila az potom co ti bola duplicita zamknuta...). Okrem tem o zabehu a zakladoch ti odporucam aj akvarijne-ryby-choroby-ako-postupovat-ke-chcem-radu-t14331.html pretoze bez potrebnych informacii je pricina stavu v tvojom akvarku iba dohadom (aj ked velmi pravdepodobnym)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: vodnatielka

Odoslaťod norika1001 » 22 Okt 2015 10:43 am

Prosím vás mám niečo okolo dvoch mesiacov akvárium a hynú mi rybičky. Už uhynuli 3 skaláre, 1 gurama a 1 prísavník. Podľa príznakov to vyzerá na vodnatieľku. Ako zistím, či to je naozaj vodnatieľka? 2 skaláre mi veľmi rýchlo dýchajú, ale nezdržiavajú sa pri hladine. Aj papajú v pohode aj plávajú. Ale pred nedávnom jeden skalár to isté, rýchlo dýchal a uhynul.
Naposledy upravil martin_s dňa 22 Okt 2015 11:28 am, celkovo upravené 2 krát.
Dôvod: Prispevok bol presunuty z inej temy, aby bol pokope s predchadzajucim prispevkom na ktory nadväzuje... (autorka prispevku ma pocit ze je potrebne sa pytat na to iste v co najviac temach)
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod martin_s » 22 Okt 2015 11:29 am

Ak je to vodnatielka, tak najskor to bude iba ako sekundarne ochorenie. Ci je to naozaj ona zistis spolahlivo po pitve a vysetreni uhynutej ryby... Bez dostatocnych informacii je to len vestenie z krystalovej gule...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 22 Okt 2015 12:10 pm

Keďže som začiatočníčka a ešte som sa s tým nestretla, netušila som, že existuje niekto, kto pitvá akvarijné rybičky. Ako zistím, kto to robí tu v okolí a koľko to asi stojí? Zadarmo to určite nie je a aby som vedela, aký obnos si mám nachystať.
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 22 Okt 2015 12:16 pm

A ešte taký detail, si mi písal, že sa môžem opýtať aj v témach, ktoré sa zaoberajú konkrétne vodnatieľkou a zrazu si mi zase presunul príspevok. A to som sa ťa konkrétne pýtala, že do ktorej témy smiem prispieť a povedal si, že sú tu aj témy, ktoré sa zaoberajú vodnatieľkou, ale asi sa nudíš a potrebuješ niečo robiť, tak mi presúvaš príspevky, aby si zahnal svoju nudu. No ujo Maťko a už som ťa odhalila.
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod martin_s » 22 Okt 2015 12:41 pm

Urcite sa nenudim, prace mam dost vela a ty mi len zbytocne pridavas dalsiu. A k tomu co som ti pisal na to ze do ktorej temy mas napisat ohladom dohadu ci to nie je vodnatielka:
martin_s napísal:Co tak do temy kde je presunuty predosly prispevok? :idea: Mimochodom aj o vodnatielke su tu temy... A ak by to aj bola vodnatielka tak predpokladam ze to bude len sekundarne ochorenie, nie primarna pricina...
T.j. radil som ti tuto temu aby bola zachovana nadväznost. Na to ze tu existuje aj tema o vodnatielke som ta upozornil aby si si ju prestudovala, kedze tvoja pohodlnost ti zjavne brani si nieco nastudovat.
norika1001 napísal:Keďže som začiatočníčka a ešte som sa s tým nestretla, netušila som, že existuje niekto, kto pitvá akvarijné rybičky. Ako zistím, kto to robí tu v okolí a koľko to asi stojí? Zadarmo to určite nie je a aby som vedela, aký obnos si mám nachystať.
Ano existuje. Ako zistis kto a za kolko? www.google.sk + e-mail (pri tvojom jednani nemam ani najmensiu chut to blizsie najst), pripadne si pitvu vies urobit aj sama, vysetrenie mozno tiez...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 22 Okt 2015 13:36 pm

Jaj no dobre už dávno som mala tému o vodnatieľke naštudovanú, keď si mi písal a okrem nej aj ďalšie stránky, ktoré sa zaujímajú touto chorobou, preto som ti odpísala, že viem, že tu taká téma je. No pitvať uhynutú rybičku si sama doma určite nebudem, na to by som potrebovala trošku iné vybavenie ako kuchynské nože, ktorými krájam potraviny a dosku na krájanie, na ktorej takisto krájam potraviny. Navyše netuším, ako by mala vyzerať rybička zvnútra, na internete mi tiež nikto nezaručí, že fotografie budú skutočné. Netuším ako sa volá ten, čo sa špecializuje na pitvanie rybičiek, preto som sa pýtala, myslela som si, že máš trošku vyššie IQ a keďže si akvarista, ktorý má zrejme s tým skúsenosti, tak budeš ochotný mi napísať profesiu, ktorá sa tým zaoberá. Ale vidím, že si chápavý moderátor, ktorý za každú cenu pomáha (mazať a presúvať nové príspevky). Stačilo mi, keď som videla, koľko tém si zablokoval za posledný rok. Pán moderátor. Ako som si všimla, asi si viacerých odradil sem potom už aj prispievať, lebo nie každý má čas tak ako mnoho ďalších ľudí študovať celé fórum, keďže ani v tom vyhľadávaní nemusíš nájsť vždy to, čo potrebuješ. A vyšetrenie? Nuž tak keď netuším, ako mám to vyšetrenie urobiť a nikto mi neporadí, tak ho neurobím doma sama. Fóra sú väčšinou na to, aby si sa mohol poradiť, keď máš akútny problém a nie písať až keď si naštuduješ všetky knihy a stránky, tak potom poradiť tým, čo sú tebe sympatickí alebo tebe samotnému.
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 22 Okt 2015 13:38 pm

A nebudem tú rybičku pitvať ešte z jedného dôvodu. Lebo sa bojím, že sa zobudí a uhryzne ma. Možno sa na tom budeš smiať, ale nedokážem sa chytiť uhynutého zvieraťa. Chcela som byť patologička ľudí, ale čo sa zvieraťa týka, ani tie uhynuté rybičky si sama nevyberám, vyberá mi ich z akvária manžel.
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 22 Okt 2015 14:09 pm

Chcem sa opýtať, nikde som to nenašla, vadí, ak sme pred vložením štrku a hnojiva do akva tieto nepremyli? Manžel bol sám doma a samozrejme veľmi aktívny. A ak to vadí, dá sa ho niečím vydezinfikovať aj bez toho, aby som ho musela komplet vyberať z akva?
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 22 Okt 2015 14:10 pm

Problém je v tom, že je zmiešaný aj s hnojivom a to by sa asi nemalo zalievať vriacou vodou, ako štrk keď ho potrebujem umyť
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod martin_s » 22 Okt 2015 14:27 pm

norika1001 napísal:Chcela som byť patologička ľudí, ale čo sa zvieraťa týka, ani tie uhynuté rybičky si sama nevyberám, vyberá mi ich z akvária manžel.
Hmmm... S takymto som sa este nestretol, skor naopak ked kolega (je to MVDr.) nema problem pitvat zvierata, ale na humannu pitvu by asi nikdy nesiel... Ja nemam problem s ani jednym - rovnako chodim na pitvu cloveka ako aj nemam problem pitvat zvierata...

norika1001 napísal:Chcem sa opýtať, nikde som to nenašla, vadí, ak sme pred vložením štrku a hnojiva do akva tieto nepremyli?
Hnojivo sa nepremyva. Strk je dobre premyt, ale nie je to vyslovene nutnost.

Aj ked so sebazaprenim (snad si uz zacnes aj sama hladat info a studovat), ale byt tebou zameral by som sa na dusikate latky (skus si otestovat NO2-, NO3-, NH3/NH4+) - to by mohlo vysvetlit hromadny uhyn a aj primarnu pricinu vyskytu pripadnej vodnatielky... + sa zameraj na hygienu v akva, zabeh atd.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 22 Okt 2015 15:08 pm

No tak u mňa by si sa stretol so všeličím. Ja som taký zvláštny typ človeka. Minule manžel buchol od smiechu, keď som z akvária lovila rybičky, lebo som ho prvýkrát odkalovala, tak nech im neublížim tou hadicou, chytala som jedného skalára a ten sa rozplával proti mojej ruke, ktorú som mala ponorenú v akváriu, začala som vrieskať, ako keby ma napadol žralok a skoro som spadla zo stoličky. Alebo tak dávnejšie švagrinej z posledných síl dýchal škrečok, nedokázala som sa ho dotknúť, len som jej hovorila, čo má robiť. Zrazenú mačku som chcela odtlačiť z cesty, nedokázala som to. Musel to urobiť manžel, bola som neodbytná, ale nedokázala som to sama spraviť. Ale to mimo témy. Zájdem do chovproduktu, pozriem sa po nejakej knihe o chove skalárov, o zábehu akvária, prípadne si ich pôjdem pozrieť do kníhkupectva a opýtam sa na testy na dusičnany. Dúfam, že mi nedajú na výber, lebo ma tam porazí.
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod vincent van gogh » 22 Okt 2015 15:15 pm

Moderátor to má niekedy zložité..........,nezávideniahodné :lol:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod martin_s » 22 Okt 2015 15:27 pm

Na vyber ti daju urcite... Od papierikovych (pasiky podobne ako na moc) po kvapkove (ktore su lepsie sa docitas vo fore). O zabehu je tu tema, odporucam si ju najst a precitat. Ryby sa pri odkalovani ani pri vymene vody NEVYTAHUJU!
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 22 Okt 2015 15:54 pm

Ja som ich vytiahla do kýbla s akvarijnou vodou. Mohlo to spôsobiť úhyn toho jedného skalára? A neublížim rybičkám, keď tam budem baštrngovať s tou hadicou po celom akvárku? Však budú vystresované z toho, že sa im tam vŕtam.
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod martin_s » 22 Okt 2015 15:58 pm

Ale urcite budu stresovane menej ako ked ich nahanas, prelovujes do kybla, zas nahanas, zas prelovujes do akvaria...
Stres moze posobit ako trigger mnohych ochoreni...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 22 Okt 2015 16:25 pm

No tak som sa naučila zase niečo nové. A nemôžem im takto ublížiť? Inak prosím potrebujem jednu radu. Dá sa zistiť pri kupovaných rybičkách, či nie sú choré ešte skôr, ako ich začnem púšťať do akvária alebo je to také buď alebo?
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod martin_s » 22 Okt 2015 16:32 pm

Nemas im ako ublizit pri beznej udrzbe (jedine ze by si ich nasala, co sa ale pri beznej manipulacii a takych velkych rybach moc nestava, hlavne ked sa pozeras co robis). Niektore ochorenia je mozne spozorovat, ak maju specificke prejavy a mas skusenosti s tym ako ich rozoznat. Inak nie. Na to existuje nieco ako karantena (ak pridavas nove ryby do akvaria k rybam ktore tam uz su). U teba by som vsak neuvazoval nad pridavanim ryb, pokial neodstranis problem...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 22 Okt 2015 16:50 pm

To ani nechcem zatiaľ pridávať ďalšie rybičky, len sa informujem dopredu. Nerada sa pozerám na to, ako mi hynú rybičky. Preto sa snažím zistiť si čo najviac dopredu aj do budúcnosti. Ešte taká otázočka. Kedy budem na 100% vedieť, že už je akvárium v poriadku, po akom čase? Napr. mesiac mi neuhynula žiadna rybička, už je to OK a môžem pridať rybičky. Je na to nejaký čas? Alebo len porobiť všetky možné testy a tým sa to dozviem?
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod martin_s » 22 Okt 2015 17:01 pm

Casom sa to urcit neda, posobi tam priliz vela faktorov. Hlavne treba najst pricinu (zvysene hodnoty dusikatych latok su len dohadom, trebalo by to potvrdit testami). Ak sa ukaze ze v tom je problem tak treba tento problem odstranit (vid temy o zabehu, kolobehu dusika, hygiene v akvariu atd. Myslim ze v teme o zabehu som aj pisal preco sa to neda presne urcit casom, ze doba zabehu ktora sa udava je len naozaj velmi orientacna. Ak si to precitas tak budes o.i. vediet ako zistis ze je akva vzhladom na dusikate latky OK. Ale aj tu je jedno velke ALE - pridanim ryb sa moze rovnovaha narusit ak je akvarium (ako celok so vsetkym co k tomu patri, vratane hygieny a udrzby) zle nastavene, resp. nie je nastavene tak aby bolo mozne ryby pridat, pripadne ich pridas viac ako je dobre)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 22 Okt 2015 17:17 pm

Ja viac ako som mala na začiatku rybičiek ani nechcem. Čiže dokopy nejakých 12 + nejaké 4 prísavníky
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.