MaTove kralovstvo 52 l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod vincent van gogh » 19 Nov 2015 16:31 pm

88MATo88 napísal:... Co by tomuto stavu pomohlo/rastliny/? ....

Skúsil by som variantu vypnúť CO2 a znížiť/ubrať osvetlenie.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 19 Nov 2015 21:41 pm

vincent to myslis vazne? Vypnut CO2 - to by mi stuplo pH na 7,8. Nebujneli by riasy este viac, bol by to skok/sok pre rastliny.

11.11.2015 som vymenil pol vody
12.11.2015 som tiez vymenil pol vody - koli tomu, ze nasledujucich 5 dni som prec.
12.11.2015 som dal davky 2x makro 2x mikro

Ked som prisiel 18.11.2015 cakala ma spust v podobe zelenej riasy vlaknitej a ciernej stetinkovej riasy. Asi bola chyba tam natrieskat naraz 2 davky. Rastliny sa mi dalej rozpadaju, hlavne diformis a baboca. Na hladine mam penu. Dnes som vybral z filtra carbon, ktory tam bol 3 tyzdne.

Foto:
Prílohy
DSC_3293.jpg
18.11.2015 po vycisteni a vymeneni pol nadrze
DSC_3292.jpg
18.11.2015
DSC_3291.jpg
18.11.2015 pred cistenim - co ma cakalo po 5 dnoch
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod hooopy » 19 Nov 2015 22:01 pm

este mi napada... nerypúes sa ty v tom nejako casto? myslim dno, substrat, virenie, presadzanie, vytahovanie kamenov, korenov atd. Vacsinou sa taketo spravanie zúroči tak za tyzden dva...

mimochodom, vincent radi dobre. je to jedna z moznosti, kde zacat... aj ked..ja by som doplnil. myslim ze CO2 samotne skodu nerobi. Ale ak je nevyvazene so svetlom... a svetla je vela.. je to pohromna. To ako keby tam to CO2 ano nebolo.

ale stav tvojho akvaria je zahadou. Hnijuce rastliny... plosne, neviem neviem. ja by som to skor tipoval na substrat a nejake procesy v nom.
este mi napada jedna vec. vysadit kopu lacnych rastlin, nejakeho plevelu, rychlorastucich stonkoviek, pretoze rastliny ktore tam mas , teda v boji s riasou vyhrat nemozu.

uprimne? ja by som taketo akva zrusil. bojovat s tym co tam mas mi pride ako vyhodena energia. Minies jej viac ako pri zalozeni noveho. Ak si nieco pre chode akva zanedbal, alebo nezvladol, je uz neskoro premyslat co. Aj ked by ta to samozrejme posunulo dalej.

kedysi ma chnuro naucil dobru vec. Akonahle sa rypes v akva, a je riziko ze sa uvolnilo do stplca vody nieco, co tam nema byt, den na to nesviet a urob poriadnu vymenu vody. Aj dvakrat za sebou ( s hodinovou prestavkou, s vypnutym filtrom, alebo zapnutym a hned na to ho vycistit. ). A tym rypanim sa mysli napriklad aj obycajne vytahovanie korienkov rastlin, ktore odhnili.

podla fotiek to vyzera zle, neviem aka je skutocnost.
stetinka je povacsinou ukazatel nehygieny, malo CO2.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod maros12345 » 19 Nov 2015 23:37 pm

Naozaj to vyzerá zle,až veľmi a je to stav dldoby a zhoršujúci a to by ma riadne hnevalo .Nezhorsilo sa to keď si začal z EI?
Podľa farby DC,nemáš tam toho CO2 málo? Mne tých 24W nepríde veľa,aby si ešte uberal..
Tiež mi to príde, že sa len dlhodobo trápis s tým akva a stále sa nechce rozbehnúť..
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 19 Nov 2015 23:53 pm

  • 1. je pravda, ze som v priebehu 3 tyz. kazdy tyzden nieco vyberal. 1.tyz prerabka, 2.tyz prva stredna vyberacka eleo, 3. tyz. prava strana vyberacka eleo.
  • 2. ked cistim filter, kazdy tyzden, jeho napustanim vodou z akva /pumpovanim na filtry/ dostavaju sa mi obrovske bubliny do vyvodu sania - t.j. v okoli trubky sa mi zvyri bordel v substrate. - asi ho budem napustat stylom vedro vody z akva a manualne dolejem filter doplna /// viva eihem!, to ze trubickou vysavam vzduch z vpustu na kolene zakazdym,ked ho cistim-odvzdusnujem ani nepisem... ///
  • 3. hooopy ani nevrav... tolko sa s tym akva naserkam venujem casu a bezvysledne // pol roka ide dolu a dolu//
  • 4. dole pridavam foto substratu, takyto stav mam len vpredu kde dopada slnko. Po krajoch je to ciste. Pripominam, ze 1 cm je stare dno.
  • 5. asi to tak skusim robit, nebudem svietit po vymene a vymenim vodu zas.
  • 6. nehygiena.... ach ved robim vsetko preto, cistim filter 1x tyz, hadice 1x 2tyz. vymnienam vodu po prerabke 2x tyz+cistenie stien,jemne odsavanie detritu z dna.
  • 7. musim sa priznat, ze tak kazdy druhy vikend neplnim Estimate index pravidla... cize 2 dni obtyzden chybaju 1x makro,1x mikro. /ale pri tych mega mnozstvach to asi velmi nezavazi /
  • 8. mam tam rychlo rastuci diformis, konecne zacal pustat vodne korienky, inak nerastie. Rotundiflora ide pomaly ale isto. Mam sa vratit k sesiloflore? Sakra ked uz to tam nemam kde dat :D /repens uz vidno nove listocky, ten nehnije ani rotundiflora/
    .
  • 9. zvysim teda CO2 z 6,7 na 6,6 pH a uberiem z 11,5 hod na 10 hod??

@ maros12345. Z PMDD som presiel okolo juna 2015 na EI. Dovod bol ten, ze uz to s PMDD stagnovalo, nerastlo. Uprimne :D :D uz len spominam na to akva, ktore mi bralo dych a ocami som sa prechadzal po tom anglickom travniku co tam bol...
CO2 - na foto je stav po vymene vody, aaaa ten DC nebol meneny uz asi 2 mes -- musim uz vymenit roztok. Ehmm, aalebo to bude tak, ze ta pH sonda sa kazi ?? A uz to davno nieje 6,7 ?! Kalibrujem kazdy tyzden, naprava tak 0,05 max 0,1.
Namargo 24 watt, pri 11,5 hod mi eleo rastie, pod velmi nie.
Prílohy
DSC_3307.jpg
max co som o tejto hodine vecernej dostal zo zrkadlovky
Naposledy upravil 88MATo88 dňa 20 Nov 2015 00:04 am, celkovo upravené 2 krát.
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 19 Nov 2015 23:56 pm

Cely profil zpredu. Su tam vzduchove bubliny, mno.
Prílohy
DSC_3303.jpg
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod maros12345 » 20 Nov 2015 01:37 am

Ja si aj tak myslím, že svietis dlho.Čas že cca 11 hod.,si ja ani neviem predstaviť.Netuším ako sa to pri tebe podpise na "zdravý" rastlín,ale všetkým pliagam sa darí dobre a rastliny chradnú.
Neviem či som u dakoho čítal,že pri EI,svietil tak dlho.
Robíš všetko možné,ale to svetlo si nikdy neskúsil ubrať..(možno pomôže, neviem)
A to manado,ja radšej nikdy nepouzijem.Pri tých investíciach čo si spravil časom do akva,určite ľutujes,že na začiatku si nekúpil napr.ADU a investoval trochu do substrátu..
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 20 Nov 2015 08:31 am

Raz som skusil po prvej prerabke. Poradil mi chnuro. /toto bola druha/ vtedy som to mal na 3 tyz na 10 hod, eleo nerastlo ako som to zdvyhol naspat na 11,5 zacalo rast.

Oki od 19.11.2015 davam 10 hod. pH znizene na 6,65 / pokles ,05 pH/

No manado... Vtedy dom sa akosi rozhodol pren. Ale pol roka kym nasalo vodu, 20 min som sadil rastlinu. Teraz sa tiez hram zo 5 min a aj tak sa stane, ze sa rastlina uvolni a vyplave...
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod vincent van gogh » 20 Nov 2015 11:43 am

Jo,myslím vážne. Alebo vypnúť svetlo na 3-4 dni.
To je reakcia na minulé fotky a stav,ked ti nikto neodpovedal.Pozerám,že teraz je to ešte horšie.Byť to moje akva,už dávno je zrušené a založené odznovu....(ale to dokáže "poradiť" každý,že :) )

- dávať 2x dávky hnojiva ,"do zásoby" ,mi nepríde šťastné,rovnako ako čistiť filter každý týždeň. :!: (ja eheim pri čistení napľňam vodou skoro až po okraj a nemusím potom pumpovať jak blázon :wink: )

príliš vela experimentovania, manipulácie........ale môže to byť výborné poučenie a škola do budúcnosti.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod Stewie » 20 Nov 2015 20:01 pm

@88MATo88 s tým vypnutím svetla by som to skúsil je to už vo velmi zlom stave.
CO2 počas tých pár dní vypnúť, do substrátu pri skle a na napadnuté rastliny by som pri vypnutom filtry sriekačkou aplikoval 3% peroxid ( filter vypnut na 20 min, nasledná vymena 50% vody )
Celé by som to opakoval 3-4 dni po sebe.
POZOR pri peroxide neprekračovať 15ml jednorazovu dávku.
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod maros12345 » 20 Nov 2015 23:52 pm

88MATo88,ja by som skúsil na tvojom mieste, tu 3-4 dni tmu,ako radí Vincent, myslím,že rastlinám viac neublížis na tých pár dní, skôr riase.V tejto ak tak môžem nazvať zufalej situácií, by som skúsil aj ten peroxid.(Ináč easy carbo,Co2vital,by nestačilo?)
A chcem zas o tom svetle,vtedy po tej prerabke,ti Chnuro radil 5hod,na dva týždne,ale ak som to dobre pochopil,tak si len znížil 11,5 na 10hod.a jeho radu si neposlúchol.Proste chcem ti povedať, ak spravíš všetko vyššie napísané,skús svietiť len 5hod.tie dva týždne a pridávaj pomali napr.0,5 hod týždenne, možno ti bude stačiť svietiť len cca 7 hod.,a akva začne fungovať lepšie a rastlinám sa bude dariť.(uvidíš zmeny)
Ale ja keď to vidím na tých fotkách, tú spúšť,asi by som rezignoval a začal od znova. Z rastlín zachránil čo sa dá a znova použil.
A možno sa zamyslel aj nad metódou hnojenia,hlavne ak chápem správne, že nie vždy máš na to čas a aj "dvojis" dávky a tak.A kľudne napr.Tropicu ako ti radil dávno kocur82..
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod hooopy » 21 Nov 2015 00:24 am

Vratil by som sa este viac dozadu. Neviem ako si na to s chapanim akvaristiky. Ale.....proste, akva mas v zalostnom stave. A ty riesis, ci ti ide, alebo nejde eleocharis. Pozri.....su dve moznosti. Bud budes skusat rady, ktore ti tu davaju skusenejsi, ( vid ich nadrze), alebo si budes robis vsetko po svojom vo viere, ze sa to zvrati opat v pekne zajtrajsky.

pre priklad. Ak si vsimnes moje akva, ktore mam teraz zalozene, najdes to v mojich temach. Vies kolko tam svietim? 7hodin. Co2 tlacim z flase, riadene ph controlerom a hnojim komercnymi hnojivami (kde verim v spravne namiesany pomer jednotlivych prvkov). Proste tych 7hodin staci na to, aby to akva vyzeralo tak ako vyzera. Je zalozene kratko, ale zatial nevidim dovod svietit dlhsie. Takze tvojich 11hod je podla mna strasne vela. To ma privadza k myslienke, ze niekde je chyba v chapani akvaristiky v zmysle "rastliny a ich potreby". Liebigov zakon, vyvazenie troch zakladnych prvkov: uhlik ( co2), svetlo a ziviny.
Nepovazujem sa za skuseneho akvaristu, ale pre aspon ako tak uspesny chod akvaria je nutne tieto veci chapat, a bez nich to nejde. Naozaj s uctou, uz neries to ci ono, ale podstatu veci. A ta je, ze akva je v rozklade, a bud vykonas drasticke opatrenia, ktore mozu a nemusia byt konecné, a mozu znamenat ako zanik, tak mozno znovuzrodenie nadrze. Ja mam skor pesimisticky nazor, kiez by som sa mylil.
Takze este raz, skus posluchnut skusenejsich, chcu ti pomoct ( aj ked tie nie je jednoduche v tomto stave), alebo chod svojim chodnikom. Nic medzi tym asi neexistuje. Ak ti niekto radi znizit svetlo na 5hod, a ty ho znizis na 11, nemozes cakat, ze ti bude radit druhykrat. Teda ja by som uz neradil. Myslim to uprimne a v dobrom.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 21 Nov 2015 02:21 am

Dakujem za vsetky rady, kazdu si vazim. Som velmy maly pan akvaristicky aby som isiel proti skusenejsim radam. Uprimne nepamatam si to znizenie ci to bolo 10 alebo 5. Pamatam si, ze mi chnuro radil znizit osvetlenie. Znizil som ho. V spravach a vo vlakne som sa nehrabal aby som zistil ci bolo 5 alebo 10. Verim, ze ak bolo radene 5 nemam dovod robit inak. Bolo teda asi znizene na 5 hod. Chnurova rada bola dobra. Pomohlo to. Posunulo ma to dalej.

Rozhodnem sa ci dam reset od zaciatku alebo zachrana 2 mesacna.
Ak reset musel by som znova vyvarit riasovity koren, skusil asi adu substrat+ nove stare dno. Ale kde by som dal rybky na mesiac??
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod vincent van gogh » 22 Nov 2015 23:02 pm

88MATo88 napísal:Ak reset musel by som znova vyvarit riasovity koren.....??

Chceš použiť znovu ten istý ? Ak áno,vyvárať ho vo vode nie je nutné.Ale dobre vydrhnúť,vyčistiť áno.
Inak,hooopy to vyjadril pomerne presne....
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 29 Nov 2015 22:27 pm

Rozhodol som sa zacat odznovu. Nieje to tym aby som sa vzdaval, bol som odhodlany s tym bojovat. Vnukli ste mi skvelu myslienku, zacat odznova. :) A musim uznat, ze s tym trapenim ste mali pravdu, co som si uvedomil. A kedze idu Vianoce tak som si daroval darcek v podobe noveho 72 l akva. Som velmi vdacny za vsetky rady, ktore som od Vas dostal. Urcite ich pouzijem v novom akva a do tohto vlakna sa budem vracat ako do studne rieseni :)

Nove akva Paradise 72 l mozte najst tu: paradise-72l-t16424.html

Podarilo sa mi zachranit co najviac rastliniek rolatu, 1ks diformis, anubias, repens, 3ks bacopu. Starostlivo som napadnute listy vytrhal a rastlinky prezrel. Dufajme, ze som si neaku fajnotku nepreniesol do noveho.

Rybky som dal spat do cisteho akva, cakaju na transport-destinacia Paradise :)

Ako to vyzeralo:
Prílohy
DSC_3314.jpg
Ani som necakal, ze Staurogyne repensu tam toho tolko bude :)
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod chnuro » 04 Jan 2016 14:34 pm

No cau, tak este do starej témy. Často sa tu spomínal môj nick, tak mi nedá nereagovať:
  • nebola tu reč o roztoku do permanentného testu na CO2. Je tam KH4? Si si istý? Ak áno, tak si mal na 100% veľmi málo CO2, tam sa o EI nedalo ani hovoriť.
  • Svetla bude určite dosť AK máš 24W trubicu na 52L akva, AK je v dobrom stave (nie 5-ročná), AK je čistá, AK máš aspoň improvizovaný reflektor, AK máš krycie sklo, tak dúfam, že je čisté. A teraz si spočítaj tie AK aúprimne si na ne odpovedz. AK je toho svetla dosť a AK je naozaj málo CO2, tak je dôvod tvojho problému jasný => veľa svetla, málo CO2. Bez diskusie o tom, kedy ti rástol eleocharis.
  • nikde nevidím žiadne meranie, preto by som nechcel hovoriť o tom, či bolo niečoho veľa, alebo málo. Ale na fotkách dna, čo si sem dával sú sinice. Z toho by som usudzoval nedosatatok nejakého makro-prvku, ale ťažko hádať, keď nevieme obsah CO2. Každopádne dno by to chcelo napichať. S manadom mám skúsenosť, že sa musí najskôr "nakŕmiť" a to veeeeľa, až potom bude akvárium fungovať aj z dna.
  • Peroxid vodíka som porovnával s komerčnými vodičkami na báze glutaraldehydu (EC, FE) v jednom mojom článku a peroxid vodíku vyšiel z toho jasne ako horší a nebezpečnejší pre osádku. Určite odporúčam skôr "glutaraldehydové vodičky"
  • čistota v akváriu je na mieste, keď funguje systém hnojenia. K obom témam som písal do časopisu pomerne rozsiahle články. Nemám k tomu veľmi čo dodať. To hnojenie nemusí byť vlastný mix, ale musí byť dodržaný pomer CO2-živiny-svetlo. Po pochopení vzťahov CO2-živiny-svetlo budeš vedieť aj sám, kedy môžeš dať dávku hnojiva navyše a kedy radšej na 2 dni vypnúť svetlo.
Prajem veľa zdaru v ďalšom snažení a namiesto prerábania a prevárania si kontroluj hoci známe veci a čítaj. Napr. aj o "blbom" CO2. Článkov je už o rastlinnej akvaristike dosť v slovenskom aj českom jazyku.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 09 Jan 2016 21:40 pm

Chnuro, v prvom rade by som ti chcel podakovat a velmi si to vazim,ze si si nasiel cas na moje vlakno a napisal si :) Svetlo bolo original kupovane Dennerle. Svetlo ma 1 rok. Mam toho co to precitane, no akosi mi v praxi aj tak uchadzaju suvislosti.
Kedze to bola EI metoda prvky som v akva nemeral, obzvlast aj preto, ze davkovanie nebolo vzdy dodrzane z istych nezmenitelnych dovodov. Teda meranie by bolo zavadzajuce.
Nevedel som, ze to su sinice. Myslel som si, ze to su riasy koli slnecnym lucom, ktore na akva dopadali zpredu. Navokoch to bolo ciste.
Ano roztok je KH4. Miesany pomer sody bikarbony a 1 l destilky. Navod tu z fora uz nepamatam aky spravny pomer to bol. KH4 mam liter tak ho pouzivam uz dlho /cez rok/ Cas na koncentraciu nema vplyv, ci?

V terajsom akva Paradise 72 l teraz celim nizkemu pH --6 pH-- a aj tak nie dostatocnemu CO2 /ADA Amazonia.../ ale to je do ineho vlakna :)
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod Loki12 » 09 Jan 2016 22:15 pm

Ahoj skusim aj ja
88MATo88 napísal:davkovanie nebolo vzdy dodrzane z istych nezmenitelnych dovodov.

EI metode, je prave klucove davkovanie. Meranie je v principe zbytocnost, to je fakt. Ale presne davkovanie, pravidelnost a systematickost je nevyhnutnostou EI metody. Prave pre jej ohromne mnozstva prvkov co do toho lejes.
88MATo88 napísal:Nevedel som, ze to su sinice. Myslel som si, ze to su riasy koli slnecnym lucom, ktore na akva dopadali zpredu.

Sinice podla mojich informacii vznikaju prave pri zlom pomere P a N. A ak si nedodrzival EI metodu presne, tak sa ani nie je co cudovat. Sinice boli to prve co ma postrehlo, ked som sa amatersky pokusal naskocit na vlak EI metody. Po chnurovej intervencii, jeho usmerneni a ozaj dlheho studovania sa to zlepsilo. Nehovorim, ze to ovladam, ale EI si fakt vyzaduje na vstupe presnost.
Ak chces kukni prve stranky v teme mojho akva - hned na prvej sa rozbehlo vsetko co sa len mohlo, a uvidis, ze urcite podobnosti s tvojimi "trapeniami" najdes aj u mna loki-54-litrov-twoworlds-t15853.html?hilit=two%20worlds#p294086
88MATo88 napísal:Ano roztok je KH4. Miesany pomer sody bikarbony a 1 l destilky. Navod tu z fora uz nepamatam aky spravny pomer to bol. KH4 mam liter tak ho pouzivam uz dlho /cez rok/ Cas na koncentraciu nema vplyv, ci?

Ma to vplyv. Osobne zazite. Je to presne v tej teme kde si ziskal aj recept na tuto 4dKH vodu.
urob-si-sam-permanentny-co2-test-t9915.html - niekde na strankch 15-19. A opat ta presnost. Ak si to nerobil v laboratornych podmienkach, na super presnych vahas, tak sa obavam ze ta tvoja voda bola - poviem jemno, diplomaticky - kvalitativne nizsie ako je ocavany standard.
[/quote]
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 09 Jan 2016 23:01 pm

Asi som to miesal takto:
"na 5L destilky som pridal 6g cistej sody bikarbony. ziskana uhlicitanova tvrdost cini 40 dKH.
vysledok som zriedil 1:10, cize 100ml roztoku a 900ml destilky, cize som ziskal 1L zriedeneho roztoku na 4 dKH."
Vtedy som este nemal mikrovahu.

Oki tak teraz namiesam novy roztok podla:

"4°dKH roztok do dropscheckru.
1. Použijeme 1,20g jedlé sódy, kterou rozpustíme v 1L destilované vody z lékarny, né technické z pumpy a vznikne nám 40°dKH roztok.
2. Z tohoto odměříme 50ml, které smícháme s 450ml destilované vody a tím nám vznikne 4°dKH roztok. Skladovatelnost je asi do dvou let od namíchání v lednici."
Bude to vsak destilka z pumpy.

A povedzme si uprimne kolko z nas ma labolatorne nameratelny roztok 4dKH a labolatorne odvazenych 1,2 g jedlej sody...
Cinidlo pouzivam to co som dostal pri kupe DCcka.

A ano z odstupom casu to bol v mojom pripade omyl EI. Je to narocnejsie ako PMDD v presnosti/dochvilnosti.
Tvoje vlakno kuknem :)
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod Loki12 » 09 Jan 2016 23:10 pm

Mato, mas cinidlo alebo napl do DC?
v tej teme som to pisal, aj martin_s mi to takto vysvetloval.
Napln - je modra - len daj do DC, bez inej vody.
Cinidlo - je hnedo/cervene - toto musis rozmiesat.

Inak oba recepty su totozne. Je to len 5x menej. Ako by si rovnicu vykratil 5x. Matematika. Presne toto som dva dni pisal do tej temy. Ak nutne potrebujes 4dKH vodu, tak by som radsej skusil poprosit v lekarni, alebo rovno kupil napln do DC. Je to podla mna jednoduchsie ako sa hrat z vodou v taktomto obrovsom mnozstve. do DC potrebujes par kvapiek.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod maros12345 » 09 Jan 2016 23:17 pm

Mato, ja na tvojom mieste kúpim náhradné náplne napr.od Dennerle a máš pokoj..10€ a je po probléme..

Odoslané z E2303 pomocou Tapatalku
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 09 Jan 2016 23:31 pm

Indikacny roztok. Chlapi 10e za vodu?? Namiesam to zas koli tomu,ze je sucasny uz rok stary a je to.

Update: ten tamtung tablet mi to vzdy sfoti "hore nohaami"
Prílohy
tmp_6104-20160109_223340371031936.jpg
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod Loki12 » 09 Jan 2016 23:35 pm

88MATo88 napísal:Indikacny roztok. Chlapi 10e za vodu?? Namiesam to zas koli tomu,ze je sucasny uz rok stary a je to.

toto je cinidlo. toto je potrebne miesat.
Ja naplne do DC kupujem na ebay za 2,50, alebo tak nejak, naposledy cca rok dozadu.
Skus este tu lekaren. alebo napis tu na burzu ci niekto nema 4dKH vodu. Vyrabat pol litra, kde musis byt fakt presny a chemicky cisty je podla mna strata casu.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 09 Jan 2016 23:40 pm

Loki ako to myslis? Na popise pise "indikacny roztok do permanentneho testo CO2. Naplnte DC 1-2 ml 4 dKH roztoku, pridajte 3-5 kvapiek tohoto indikatora. /ja davam tak 7-8 kvapiek aby bol lepsie sfarbeny/
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 11 hostí.