Skalár [Pterophyllum scalare] problem s ikrami



Všetko okolo akvarijných rýb

Skalár [Pterophyllum scalare] problem s ikrami

Odoslaťod Martin » 13 Apr 2003 20:44 pm

:( No!Mam problem s ikrami,po vytreni skalarov mi vzdy ikry splesniveju alebo ich pozeru.Prvy krat som ikry prelozil do zvlast akvaria a ikry mi do dvoch dni splesniveli.Dal som aj pripravok proti pliesni,teplota 28 stupnou,vzduchoval som.Po druhy krat som ikry nechal s rodicmi,dezinfikacny prostriedok som pridal,teplota 28 stupnou,v noci som svetlo nechal zaznute,splesnivene ikry som odstranoval,ale potom behom hodiny kym som nebol doma to tie hlupane pozrali.Nevie mi niekto poradit co mam este vyskusat?Dakujem
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Reklama

Re: Problem s ikrami skalarov

Odoslaťod corado » 16 Apr 2003 02:04 am

Hned ako budu ikry oplodnene co uz vies rozoznat tak ich preloz od rodicov,,,daj pripravok proti plesni a dost prevzdusnuj ale davaj pozor na plesnive ikry,,,musis ich hned odsat hadickou alebo nejak inak daj pozor aby si neposkodil ostatne :roll: ,,,,je to taka dost prplacka ale oplati sa lebo Tvoj odchov je potom trosku vzacnejsi hlavne pre teba a hlavne je prisposobilejsi Tvojim podmienkam v akva.cize odolnejsi,,,,,,,,caf a vela zdaru,,,,, :D
Obrázok používateľa
corado
 
Príspevky: 7
Založený: 16 Apr 2003 01:13 am
Bydlisko: Ziar nad Hronom

Re: Problem s ikrami skalarov

Odoslaťod jojko » 16 Apr 2003 21:20 pm

no a potrebujes aj dobru vodu teda Ph a tvrdost
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Problem s ikrami skalarov

Odoslaťod Martin » 16 Apr 2003 21:37 pm

Vsetko ako je pH,tvrdost,nitrit to mam v poriadku.Ja som ich dal po prvy raz prec ale neodstranoval som plesnive ikri.Tak to teraz vyskusam.Dik :P
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Problem s ikrami skalarov

Odoslaťod corado » 19 Apr 2003 09:57 am

Tie plesnive ikry musis odstranit lebo ti nakazia aj tie zdrave/oplodnene/
a skus aj zvysit teplotu mozes ist skoro az na 30 stupnov,je to dobra prevencia lebo inak su Skalare dost precitlivene na chemiu,tak aj s tym protiplesnovym pripravko opatrne,,,,,,
Obrázok používateľa
corado
 
Príspevky: 7
Založený: 16 Apr 2003 01:13 am
Bydlisko: Ziar nad Hronom

Re: Problem s ikrami skalarov

Odoslaťod Martin » 21 Apr 2003 00:18 am

:shock: Skusim to pri prvej prilezitosti a dufam ze budem uspesny.Potom dam vediet a dufam ze budem mat same dobre spravy.Chlapci dakujem pekne zatial
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Problem s ikrami skalarov

Odoslaťod kujoon » 15 Mar 2005 23:02 pm

Ja mám podovný problém... Skaláre sa mi vytreli, asi tak o 3 hodinky som zobral ikry do samostantého akva ( skoro mi "rodica skalari " ruku zozrali...) ..Teplotu som mal 28°C a pridal som rašelinu - vraj by to malo pomôcť pre vývoj ikier a namali by tak plesnivieť...
V prvý deň boli všetky prefektné ale na druhý deň ráno som pozeral, že bolo pár ikier plesnivých...tak som ich odstránil - tenkou hadičkou - odsal...
Asi tak po hodine, ked som pozeral na ikry tak bolo plesnivých asi tak 30% a o dalsiu pol hodinku ostali uz len tri ikry...S tých sa mi teraz vyliahli skaláre...
Ale keď som obzeral tie ikry oni neboli plesnivé zvonku ale zaplesniveli ( zbledli ) zvnútra...
Neviem, uz sa mi to stalo viac krat.. Neviem, ci ikry neboli oplodnené, alebo co sa stalo...Ale asi nabuduce vyskusam vymenit samca a uvidim co to povie...
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: Problem s ikrami skalarov

Odoslaťod milop » 16 Mar 2005 09:12 am

okrem kvality vody ešte jedna z možnýchi príčin :
dosť často sa stáva, že sa vytru dve samičky, takže ikry nie sú oplodnené a nemôžu sa vyvijať ( literatura aj vlastné pozorovanie)
pri vytere pozri či náhodou nejde o tento prípad
samička má kratšie a guľaté kladielko, samček pretiahnuté tenšie
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Problem s ikrami skalarov

Odoslaťod Ivans » 16 Mar 2005 10:19 am

hodnoty pre skalare:
PH 6,3 UT 1 CT 3, T 28, vzduchovanie, preložiť hned po vytere do takejto vody, pridat acriflavin...
...ozaj ak ikra plesnie- problem s bakteriami vo vode, ikra by mala len zbeliet ak je neoplodnena... kde tu jedna
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Re: Problem s ikrami skalarov

Odoslaťod lum » 16 Mar 2005 10:53 am

Ivans, prosim Te jaky je nejlepsi zpusob upravy pH z cca 7,2 na 6,3? Kyselinou?
Obrázok používateľa
lum
 
Príspevky: 34
Obrázky: 6
Založený: 04 Mar 2005 13:16 pm
Bydlisko: Olomouc

Re: Problem s ikrami skalarov

Odoslaťod Bob » 16 Mar 2005 11:13 am

Kyselinou fosforecnou alebo Sera PH-
Obrázok používateľa
Bob
 
Príspevky: 123
Obrázky: 128
Založený: 06 Apr 2004 10:51 am
Bydlisko: Michalovce

Re: Problem s ikrami skalarov

Odoslaťod kujoon » 17 Mar 2005 00:18 am

milop napísal:okrem kvality vody ešte jedna z možnýchi príčin :
dosť často sa stáva, že sa vytru dve samičky

Rozmýšľal som aj o tom ale predsa sa mi vyliahli 3 mladé skaláre...
Pár som ešte pred výterom prelovil do samostatného akva, cize to musel byt samec a samica...Ale mozno som im tie ikry zobral skoro...
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: Problem s ikrami skalarov

Odoslaťod milop » 17 Mar 2005 09:13 am

Tak potom je to jasné,
nejak som prehliadol, že sa ti vyliahli 3 skalariky!

Lum : neviem odkiaľ si - a aku máš vodu - vodovod?
ak chceš upravovoť vodu musíš poznať jej chemizmus a upravená voda niekedy nie je práve najvhodnejšia -
možno by si našiel vhodnú vodu v nejakom prameni v okoli, stači ju ( prevariť ? -podľa UT) nechať cca 7 -14 dni v akvariu s javským machom a jemnou filtráciou , možno pridať niečo osvedčené proti pliesni a máš idealnu " prírodnú vodu" na rozmnožovanie viacerých druhov rýb s ph 6,4 - 6,8 ,uT 0- 3, cT 4- 8
( tetry, skalare, drobné amer. cichlidy,...)
/ut -uhličitanová tvrdosť, ct- celková tvrdosť vody/

idealná je aj voda z roztopeného ľadu,
napr. halančikari ( na vývoj ikier potrebujú 2 - 3 l vody 0 UT, 2-3CT) tak daju do mraziaka zamrznuť vodovodnú vodu, keď je tak z 2/3 zamrznutá zoberú ľad a ten roztopia - to je ich vyvojová voda pre ikry, ktorú potom po rozplavaní postupne dolievajú prevarenou vodovodnou vodou tak aby si poter postupne zvykal na " normálne podmmienky( samozrejme su vynimky , ktoré majú iné nároky).
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Problem s ikrami skalarov

Odoslaťod lum » 17 Mar 2005 10:03 am

milop: diky za radu, taky bych nerad pouzival chemii do vody pro vytirani skalaru. Bohuzel mam vodu tvrdou - cT 15, a mirne zasaditou - pH cca 7,2. Zkusim tu vodu z ledu nebo destovou.
Skalarum zdar!
Obrázok používateľa
lum
 
Príspevky: 34
Obrázky: 6
Založený: 04 Mar 2005 13:16 pm
Bydlisko: Olomouc

Re: Problem s ikrami skalarov

Odoslaťod Ivans » 21 Mar 2005 09:52 am

na upravu ph pouzivam 7%roztok HCl, po par dnoch sa PH trochu vrati a tak treba opat troch pridat/ hovorime o mililitroch na 100l/ razantnejsia je sirova a fosforecna. K tej prirodnej vode> samozrejme ze je to super ak mas taku vodu, ktoru uz netreba upravovat. ale idealna amazonaska voda u nas netecie..... Aj ja chodievam na pramen, ale mam rozbor a viem kolko a coho tam je, co treba ubrat a co pridat.... takze bez rozboru by som do toho nesiel... nevies kolo je tam siry, zeleza, medi, ....chloridov.... takze ak budes mat vodu ako som napisal a stale to nepojde pricina asi bude v hladine jednotlivych prvkov.... na vodarnach by ti mohli dat rozbor vody, aka ti tam tecie a budes mudrejsi... :wink:
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Re: Problem s ikrami skalarov

Odoslaťod Ivans » 21 Mar 2005 09:55 am

tu dazdovu a sneh len z oblasti vez smogu... aj tak si myslim ze tam bude kopec bordelu... zijeme na Slovensku a nie v Alpach.....
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Odoslaťod Veemak » 08 Nov 2008 21:00 pm

Vedeli by ste niekto tu dat fotky kladielok?Samec samica?Po akom case je vidiet neoplodnene ikry? Zbeleju vsetky cca naraz, ak su neoplodnene? Ja som mal uz dva krat taky pripad, ze najprv boli ikry pekne sklovite a do 36 hodin boli biele, take zakalene a po 48 hodinach na zopar ikrach bola vatova pliesen...Pouzil som aj acriflavin...
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Odoslaťod Kubo » 09 Nov 2008 09:28 am

Veemak napísal:Vedeli by ste niekto tu dat fotky kladielok?Samec samica?Po akom case je vidiet neoplodnene ikry? Zbeleju vsetky cca naraz, ak su neoplodnene? Ja som mal uz dva krat taky pripad, ze najprv boli ikry pekne sklovite a do 36 hodin boli biele, take zakalene a po 48 hodinach na zopar ikrach bola vatova pliesen...Pouzil som aj acriflavin...
Samica ma asi 3 krat hrubsie kladielko , to by si mal urcite spoznat.Este by som to nedaval na samca. Acryflavin si pouzil podla navodu ? Vyber list daj ho hned po nakladadeni ikier (max do 1h) do odstatej vodovodnej vody (ja davam studenu , ktora sa behom 1-2dni zohreje na izbovu teplotu) a hned aplikuj acryflavin podla navodu a zacni silnejsie vzduchovat , no kamen daj tak 15cm od ikier.Ak z ikier nebude nic tak to bude bud zly samec alebo bude chyba vo vode. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod Veemak » 10 Nov 2008 12:40 pm

Ludkovia, otreli sa mi tetry ozdobne, ikry postihol presne ten isty osud ako pri skalaroch... Ikry casom ostali biele-mutne...Spominali ste hodnuty UT1, ja mam UT15. Je uhlicitanova tvrdost taka podstatna?
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Odoslaťod Kubo » 10 Nov 2008 12:55 pm

Veemak napísal:Ludkovia, otreli sa mi tetry ozdobne, ikry postihol presne ten isty osud ako pri skalaroch... Ikry casom ostali biele-mutne...Spominali ste hodnuty UT1, ja mam UT15. Je uhlicitanova tvrdost taka podstatna?
Fuuuuha , tak ty mas skoro 3 krat vecsiu UT ako ja :) UT je dost podstatna. Cim nizsia tym lepsia. Budes mat asi dost tvrdu vodu. Na toto ti asi pomoze len osmoza. :) Na uspesny odchov skalarov s takouto vodou mozes zabudnut a o tetrach ani nehovorim. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod Veemak » 10 Nov 2008 15:36 pm

Osmoza je na moje pomery dost draha, co tak pouzit destilovanu vodu? Aku velku nadrz odporucate ako vytieracku pre skalare?Dajte min. max.
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Odoslaťod xDodox » 10 Nov 2008 15:40 pm

Veemak napísal:Osmoza je na moje pomery dost draha, co tak pouzit destilovanu vodu? Aku velku nadrz odporucate ako vytieracku pre skalare?Dajte min. max.

Destilovaná voda by snáď šla, ale pozor, nie technická. Jeden čas som kupoval "zdravotnícku" destilovanú vodu.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Veemak » 10 Nov 2008 16:13 pm

Technicka asi kvoli medi, ked pouzijem technicku + sajrajt na viazanie medi a tazkych kovov? Vyjadrite sa prosim k tej nadrzi... Dik...
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Odoslaťod Veemak » 10 Nov 2008 18:44 pm

Ok, mam 50x20x30cm. Prave teraz sa tru...Samica kladie ikry, samec sa tam len sem tam objavi, lebo stale nahana ostatne ryby...Myslite, ze stihne oplodnit ikry?
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.