Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod vincent van gogh » 07 Feb 2016 11:27 am

hooopy napísal:....tak po prve..vyzivove dno ANO!

Výživové dno.......môže byť,ale nemusí.Nemyslím si,že určite ANO! Záleží na type akva,rsp. výbere rastlín.Je plno rastlinných akvárií bez výživového dna.Ked už,postačia hnojivové tablety do dna.

Substrát : 50x30x povedzme priemerná výška 5cm = 7,5. Takže postačí cca 8- 10 kg ,ale je dobré mať rezervu.Záleží,ako si tnavrhneš "terén" .Niekomu by ani 15kg nestačilo.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod buto » 07 Feb 2016 20:20 pm

8-10kg ako to mam brat 8-10kg substratu alebo 8-10kg substratu i strku dokopy? DIK.
Obrázok používateľa
buto
 
Príspevky: 25
Založený: 01 Feb 2016 22:31 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod Caiman » 07 Feb 2016 20:56 pm

Na rastlinne akvarium kde ma byt 70-100% plochy zarastene tak za mna urcite ano a radsej usetrim na niecom inom ale zainvestujem do kvalitneho dna. Ci uz kombinacia powersand + amazonia,alebo lacnejsia,overena a dobra volba je aj tropica plant growth substrat a na to jemny hagen strk. Na akvarium kde bude rastlin pomenej je vyzivny substrat zbytocny a vyhodnejsie su potom rozne tablety do dna priamo ku korenom.
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod vincent van gogh » 07 Feb 2016 21:06 pm

buto napísal:8-10kg ako to mam brat 8-10kg substratu alebo 8-10kg substratu i strku dokopy? DIK.

Zjednodušene: To,čo je na dne akvária : štrk,piesok,hlina,ílové guličky ,farebné nezmysly a podobne,je všeobecne substrát a väčšinou sa prepiera.Vrstva je lubovolná.(Potom sú sú špeciálne substráty ,napr.typu ADA...)

To,čo je obohatené o prímesy, výživné prvky : staré dno,výživný substrát a podobne, je tzv. výživné dno .Neprepiera sa a ide pod substrát v tenkej,tak do 1cm vrstve.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod buto » 08 Feb 2016 00:22 am

OK. Dakujem za vysvetlenie. Co sa tyka rastliniek je tak ako vzdy tak cca 1 az 1/2 tyzna po zalozeni akva, tym sposobom ze sa urobi jamka vlozi rastlinka a trochu povytiahne. Ale musim ju teraz dat az na dno do vyzivneho substratu, ze? Alebo len do strku a korene sa prederu postupne az k vyzivnemu substratu. Prepacte za blbe otazky ale fakt som nikdy nerobil zo substratom, je to premna novinka, ale ktoru chcem vyskusat.
Obrázok používateľa
buto
 
Príspevky: 25
Založený: 01 Feb 2016 22:31 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod hooopy » 08 Feb 2016 01:44 am

hm... inak.
ziadna jamka, pokial je mozne , tak ani ziadne prsty. dlha pinzeta a rastlinku vlozit len tolko , aby drzala. s vyzivnym substratom a " strcennim rastliny" az k nemu si nerob starosti. korienky si cestu najdu. a navyse. opakujem. ten substrat zasobuje cele dno. uvolnuje zo seba prvky, viaze na seba prvky, nejde o spojenie korniekov a vyzivoveho substratu. oni tie korieniky sa tam samozrejme dostanu,ale pri sadeni na to netreba sa na to netreba sustredit. ide skor o to, aby si to nerozryl a nedostal vyzivny substrat do vodneho stplca. aj preto je vhodna pinzeta. chtis o nej rasltinku a vopchas tak ,aby drzala.

dalsia vec, nie je nutne napustat cele akvarium pri sadeni rastlin. napusti si len tolko , aby si mal zakryty strk, dajme tomu 1cm-5cm. lahsie sa ti bude sadit, ked rasltlnky nebudu plavat, ale budu tam drzat. len musis zabezpecit, ak sadis dlhsie, aby im nevyschli listky. proste ich rosit nejakym ostrekovacom, udrzat ich vlhke. mokre. a potom jemne napustit vodu.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod hooopy » 08 Feb 2016 01:47 am

hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod vincent van gogh » 08 Feb 2016 11:11 am

buto napísal: Co sa tyka rastliniek je tak ako vzdy tak cca 1 az 1/2 tyzna po zalozeni akva,

Ak použiješ výživové dno (kludne to nazvyme vrstvu) a na to vrstvu dekoračného substrátu,tak rastliny zasadiť a hned napustiť.Nie napustiť vodu a sadiť až po cca 1 až 1/2týždni.Práve pre ten výživový podklad...
buto napísal: Prepacte za blbe otazky...

To nič,ale trošku googlenia navyše.......by to znieslo. :)
buto napísal:...fakt som nikdy nerobil zo substratom, je to premna novinka, ale ktoru chcem vyskusat.

A doteraz si s čím robil? Či myslíš novinkou len ten "výživový" ?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod buto » 08 Feb 2016 11:34 am

Ano myslim len ten vyzivovy. Predtym sa to robilo len s tym dekoracnym, a to bola tortura nepametam zeby sa kupoval zhanal sa po znamych alebo sa bral rvno niekde od rieky ( ale bol aj v akvaristikach, no malokto to kupoval ). Potom co sa priniesol domov vymyval sa vodov vo vedreb (davno za vodu sa neplatilo tak ako teraz boli pausalne pladby, nie od mnozva :) ). Potom prislo na rad vyvaranie v starych hrncoch sa varilo :) . Nakoniec sa vychladene suplo do akvarka. Akvarko sa spojazdnilo a tak pri 1 alebo 2 vecej vymene vody sa sadili rastlinky. Popripade niekedy bolo i tak ze sa pustili 1-2 rybky aby sa spravila vyziva pre rastlinky (vykaly ). Ok v pohode budem googlit, ale i tak to nieje nad prijemnu debatu s Vami ;) . Uz mi je zatial zrejme vsetko co som chcel vediet. Len este Vas trochu pootravujem s vyberom rastliniek, ale to ma este casu. To co som mal odlozene je fuc, som svorc, musim si nieco nasporit a potom sa pustim do toho :)

Odoslane z Tapatalku.
Obrázok používateľa
buto
 
Príspevky: 25
Založený: 01 Feb 2016 22:31 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod buto » 09 Feb 2016 17:48 pm

Tak a akva je doma :) . Otazocka v osvetleni mam dve trubice oznacene tropicka ruzova. Moze byt tie trubice alebo treba sa poohliadnut po inych?
Obrázok používateľa
buto
 
Príspevky: 25
Založený: 01 Feb 2016 22:31 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod hooopy » 09 Feb 2016 19:18 pm

Mozu byt. Ked ich uz mas, mozu byt. Ak by si si ich mal kupovat, odporucil by som ti obyc trubice beznych znaciek. Kvoli cene. Ale ako pisem, ked uz mas a boli v cene.....pouzivaj ich.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod buto » 10 Feb 2016 09:34 am

No a jednu vec mam este vetsinou rastlinky v obchode maju stitky. Atu sa chcem opytat Vas skusenych na jednom piktograme je miesto kde patri rastlinka ci do predu 1 ci do zadu 5 alebo do stredu 3. Chapem to tak ze rastlinky co patria do zadu rastu do vysky aby zakryli zadnu stenu. Ale napada mi ze su velke akvaria tam sa pouzije 5, ale co s mensimi akva? Napriklad moja stena ma 35cm. Ake by som mal vyberat do zadu pre moje akva tahze do zadu 3 stred 2 a v predu 1. 4-5 vynechat lebo to budu vysoke rastliny a ci nebudu potom plavat na hladine vrchy ked vyrastu. A ta druha vec je neviem urcit aky druh rastlin podla narocnosti svetla vybrat pre svoje akva but len mracik ci slniecko s mracikom. (Trubice 2x15w tropicka ruzova) mam na svetle dve drazky zospodu to aby som mohol tam dat tmavu foliu a obmedzit intenzitu svetla.

Odoslane z Tapatalku.
Obrázok používateľa
buto
 
Príspevky: 25
Založený: 01 Feb 2016 22:31 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod vincent van gogh » 10 Feb 2016 10:21 am

buto :, mne sa zdá,že málo cvičíš.
Málo čítaš,málo gúgliš......málo zhánaš informácie.. :P
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod buto » 10 Feb 2016 12:55 pm

Ok, ok, :) myslis ze malo zhanam informacie ved sa tu pytam kazdu blbost az sa Vam nechce mi tu odpovedat ;)

Odoslane z Tapatalku.
Obrázok používateľa
buto
 
Príspevky: 25
Založený: 01 Feb 2016 22:31 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod buto » 10 Feb 2016 13:21 pm

Ok tak teda idem goooooglovat :D

Odoslane z Tapatalku.
Obrázok používateľa
buto
 
Príspevky: 25
Založený: 01 Feb 2016 22:31 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod hooopy » 10 Feb 2016 15:14 pm

buto napísal:Ok, ok, :) myslis ze malo zhanam informacie ved sa tu pytam kazdu blbost az sa Vam nechce mi tu odpovedat ;)


a to presne mal vincent na mysli. Na tvoje otazky najdes niekolko odpovedi uz na tomto fore. Akva.sk je plne rad, a dobrych rad. Staci pouzit vyhladavanie, klikat a citat. A ak uz nie tu, tak pomoze google.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod vincent van gogh » 10 Feb 2016 16:31 pm

Jj, študovať,čítať,hladať..... :)

Ja som nikdy akva nemal a ani by som si ho nikdy nekúpil.Ale stalo sa ,dostal som jeden setík no a tak som začal klikať,čítať a pozerať. Po čase mi síce začala z toho hlava šumieť ,ale je to dobrý spôsob.

Napríklad,že sa vrch rastliny,ked dorastie a prerastie hladinu - odstrihne a zasadí znovu,(alebo daruje,alebo vyhodí) by ma ani len nenapadlo sa opýtať... :mrgreen:

Tých odpovedí je naozaj všade dosť.Ale pri nejasnostiach je jasne,že sa človek popýta,že ano.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod Jozef I. » 10 Feb 2016 17:44 pm

buto vykašli sa na mračiky a oblačiky a tu študuj http://rybicky.net/atlasy/ :lol:

nad akvarkom aj tak žiadne obláčiky mráčiky nebudu :lol: :pivo:
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod buto » 10 Feb 2016 21:20 pm

OK, pardon za mozno blbu otazku, aj mna to napadlo ze sa to odstrihne, ale dnes som si bol pozriet v akvaristike u nas nejake to dno ceny a tak pozrel som si aj rastliny co tam maju tak som sa dal s predavacom do reci ktory mi povedal ze do mensich akvarii sa berie 1-3 no i 4, 5 sa berie do velkych akvarii kde je vysoka vodny stlpec kde su rastliny vysoke alebo maju mohutne listy. No tak som sa to skusil opytat tu. Ale v poho mal som si premysliet a zostilizovat to inak. :)
Obrázok používateľa
buto
 
Príspevky: 25
Založený: 01 Feb 2016 22:31 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod buto » 15 Feb 2016 17:31 pm

Ahojte tak dno sa mi namaca vo vedre takosto i koren a bridlica. Pre dno som sa rozhodol taketo Aquaclay Ground 10l od rataj.

Odoslane z Tapatalku.
Obrázok používateľa
buto
 
Príspevky: 25
Založený: 01 Feb 2016 22:31 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod buto » 16 Feb 2016 19:38 pm

Tak akva zalozene :)

Odoslane z Tapatalku.
Obrázok používateľa
buto
 
Príspevky: 25
Založený: 01 Feb 2016 22:31 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod buto » 16 Feb 2016 19:39 pm

Obrázok

Odoslane z Tapatalku.
Obrázok používateľa
buto
 
Príspevky: 25
Založený: 01 Feb 2016 22:31 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod hooopy » 16 Feb 2016 20:47 pm

len pripominam ako moderator, . ze ak budes chciet dalej prezentoovat svoje akvarium a jeho vyvoj, bude lepsie otvorit novu temu tu: vase-akvaria.html
Samozrejme by si to mal otvorit uvodnym komentom, kde bude nejaky popisa popis. Kludne si pozri temy inych, ktory prezentuju svoje nadrze. mozes kludne aj moju.

... fotodokumentacii sa vobec nebran. povedal by som, ze je nemenej dolezita ako ostatne info.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Výber techniky pre 45 litrové spoločenské akvárium

Odoslaťod buto » 16 Feb 2016 22:36 pm

OK, jasne to len tak na zaver jedna fotka. Otvorim ale pockam kym mi vyprcha chlor a vycisti sa voda potom urobim lepsie fotky. A inac dakujem Vsetkym ktori mi pomohli na zaciatok z nejasnostami. Este raz diki.
Obrázok používateľa
buto
 
Príspevky: 25
Založený: 01 Feb 2016 22:31 pm
Bydlisko: Prešov

Predchádzajúca

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.