Filtračné médiá



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod janko!9983 » 18 Nov 2015 00:01 am

Ahojte.rozhodujem sa medzi troma filtracnymi mediami.1.ada bio rio 2.seachem matrix 3.sera siporax ,za tym pojde 200g purigenu.Co by ste odporucili vy?diky.pojde to do eheimu 2213 pre 55l akva,ale to asi nie je podstatne.dakujem za nazor
Obrázok používateľa
janko!9983
 
Príspevky: 266
Obrázky: 14
Založený: 16 Dec 2007 19:46 pm

Reklama

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod majtan.miso » 18 Nov 2015 09:46 am

Matrix bez debaty

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod Hora » 19 Nov 2015 10:35 am

Siporax,ostane lepsi prietok vody ako s Matrixom.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod janko!9983 » 18 Dec 2015 20:40 pm

je podla vas este tento siporax pouzitelny alebo ho uz mam vyhodit?pripadne,da sa nejak vycistit?

Obrázok
Obrázok používateľa
janko!9983
 
Príspevky: 266
Obrázky: 14
Založený: 16 Dec 2007 19:46 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod majtan.miso » 19 Dec 2015 00:51 am

Skus 12h savo s vodou (1:1) potom na 12h do dechlorovaca. Onuchaj a ak pachne po chlore tak opakuj odchlorovanie. Len napad

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod hooopy » 19 Dec 2015 12:39 pm

Pokial to nie je chemicky neciste, ja by som to len preplachol vodou....a hodil do filtra. Savom nepokazis nic samozrejme. Len navyse robota.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod mr.freezer » 31 Dec 2015 15:47 pm

pani, skusal uz niekto toto http://www.ebay.com/itm/1Kg-2-2lbs-BIOHOME-FILTER-MEDIA-HUGE-SURFACE-AREA-FREE-FILTER-START-BALLS-/321232954284?hash=item4acaf9e3ac:m:miirTuh9S8W3yT9pGho6-dg??

podla recenzii na internete by malo ist o najlepsie filtracne medium... a cena je lepsia ako pri eheim mediach
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod majtan.miso » 02 Jan 2016 12:41 pm

Zatial s tym sice skusenosti nemam ale kedze rad tesfujem nove hracky pre krpcov tak asi 1.5kg objednam. Ale ked uz tak uz ultra verziu

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod mr.freezer » 02 Jan 2016 13:45 pm

ultra verzia ma velmi velke kusy, co som pozeral. Iste by sa dala polamat, ale vraj je to rovnaky material, akurat v tom cervensom je pridane zelezo, co sa postupne uvolnuje
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod vincent van gogh » 18 Feb 2016 10:49 am

Zdravím,
máte niekto praktickú skúsenosť s ADA Bio Rio? .....
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod majtan.miso » 18 Feb 2016 11:01 am

vincent van gogh napísal:Zdravím,
máte niekto praktickú skúsenosť s ADA Bio Rio? .....

Jo. Oproti matrixu slabota

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod vincent van gogh » 18 Feb 2016 14:50 pm

majtan.miso napísal:Jo. Oproti matrixu slabota

Teba snad ten Saechem platí za tú propagaciu....

Ale Matrix mám tiež na muške...Kedže si mal zjavne obidve médiá,tak skús krátko porovnať.V čom je tak zásadný rozdiel? v čom je bio rio "slabota" ?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod majtan.miso » 18 Feb 2016 17:06 pm

Nikto ma neplati ale nerad sa drzim znacky pred efektivitou. Ada tazi v mnohych pripadoch len zo znacky a neboheho Amana. Na bioriu nenajdes ani udaj o osidlovacej ploche. Priklad: no3 bola v 100l okolo 25mg/l s klasikou jbl e901. Po pridani 2l matrixu klesla behom 2 tyzdnov pod 10mg/l. Presli sme na 300l, pridali zvery a no3 stupla na 15mg/l. Tak sme pridali podla planu druhy e901 len s biorio 2l a ich tourmalineom f. Stav je na 10mg/l. Seachem ma ale naprd bakterie v porovnani s bacter 100 alebo microbeliftom. Matrix sa vseobecne pouziva aj do morskych akva koli svojej kapacite alebo k narocnym krevetkam. Dokonca co viem tak sa pouziva aj ako prva vrstva pod substraty co sa o biorio povedat neda

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod vincent van gogh » 18 Feb 2016 22:49 pm

Takže s ADA bio rio horší výsledok ,pokles hodnoty NO3 len o 5mg/l ,zatial čo s matrixom - 15?
OK,to je konkrétnejšia odpoved,ako "slabota".....a vdaka ti za ňu.

Matrix kamene sú evidentne vačšie,a v litri je ich laickým odhadom menej ako v biorio,ktoré sú menšie ,ale v jednom litri je ich -čo do množstva - viac.Otázne je,čo je pre objem baktérií lepšie :)
Tiež si teraz neviem vyhodnotiť,či je výhoda,alebo nevýhoda,že biorio musí do sieťky ,zatial čo matrix sa rovno šupne do filtr. koša..... :|
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod majtan.miso » 18 Feb 2016 22:59 pm

Biorio je hlavne priroda zatial co matrix veda - synteticky prvok s plochou tusim az 700m stvorcovych. Raz porovnavali filtracnu plochu eheimu, sery, jbl a seachemu. Ada bola z testu vyradena koli neuvedenej filtracnej ploche

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod chnuro » 19 Feb 2016 10:41 am

majtan.miso napísal:Nikto ma neplati ale nerad sa drzim znacky pred efektivitou. Ada tazi v mnohych pripadoch len zo znacky a neboheho Amana. Na bioriu nenajdes ani udaj o osidlovacej ploche. Priklad: no3 bola v 100l okolo 25mg/l s klasikou jbl e901. Po pridani 2l matrixu klesla behom 2 tyzdnov pod 10mg/l. Presli sme na 300l, pridali zvery a no3 stupla na 15mg/l. Tak sme pridali podla planu druhy e901 len s biorio 2l a ich tourmalineom f. Stav je na 10mg/l. Seachem ma ale naprd bakterie v porovnani s bacter 100 alebo microbeliftom. Matrix sa vseobecne pouziva aj do morskych akva koli svojej kapacite alebo k narocnym krevetkam. Dokonca co viem tak sa pouziva aj ako prva vrstva pod substraty co sa o biorio povedat neda

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Tento príspevok hovorí iba o absorbčnej schopnosti Seachem Matrix. Absorbcia v praxi znamená časom nutnú regeneráciu, alebo výmenu materiálu. NO3 sa v akváriu ďalej na nič nepremieňa. Vedia ho spotrebovať rastliny, absorbovať niektoré materiály (tiež aj Purigen), alebo sa dá odstrániť výmenou vody. Nič viac, nič menej.

Tento tvoj test filtračných materiálov by čo-to hovoril, keby si testoval NO2, prípadne aj NH4 spolu s NO3 - nameral by si výsledok aspoň jedeného nitrifikačného procesu.
Dokonca pokles NO3 po výmene filtračného materiálu mohol nastať v dôsledku výmeny možno zabehnutých filtračných médií za nové a pokles NO3 mohol po 2 týždňoch znamenať, že sa dusík hromadil ako NH4 / NH3 / NO2 a asi vieš, každý je pre živočíchy toxickejší ako NO3.

Zo skúsenosti môžem povedať, že výmena filtračného materiálu je pre akvárium vždy veľkým zásahom a jednu dobu som sledoval aj NO2 po čistení médií. V 16L miníčku po 2-3 dňoch od čistenia médií vo vode z akvária som nameral malé množstvo NO2. Do konca týždňa to bola zasa 0.
V rovnakom akváriu som kvôli zábehu nových médií pridal jeden filter, to bol tiež pre akvárium veľký zásah.

Nemám nič proti Seachem Matrixu, v podstate správne založené akvárium dokáže fungovať s akýmkoľvek materiálom rovnako. Je jedno či je to Bio Rio, Matrix, Substrat Pro, Siporax - medzi týmito materiálmi by som rozdiely nerobil. Poznám ľudí, čo preferujú výhradne modrý molitán a s filtráciou zásadný problém nemajú. Nerobil by som preto z výberu filtračného materiálu veľkú vedu a osobne by som doň neivestoval viac, ako je nevyhnutné.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod vincent van gogh » 19 Feb 2016 15:38 pm

chnuro napísal: Nerobil by som preto z výberu filtračného materiálu veľkú vedu

A čo to je,"robiť velkú vedu"?
Niekto robí velkú vedu z hnojenia,niekto z osvetlenie,substrátov.....kludne nech aj z filračných medií.Ak to pomôže širokej akva verejnosti,je to len dobre.
Z tak mnohovrstvennej škály akvaristiky mna baví jeden aspekt ,ale inak som 100 % z tých,čo z toho nerobia žiadnu vedu. :D

Iste,mnoho akvárií funguje skvele len s modrým molitanom.Tak ako mnoho akvárií funguje len so štrkom z najbližšieho potoka,alebo s obyčajnou žiarovkou.Takýchto relativizácií nájdeme X...

Dosť na tom,že v momentálnej situácii stále hladám a porovnávam médium,čo by sa mi šiklo..

majtan.miso napísal: Ada tazi v mnohych pripadoch len zo znacky a neboheho Amana.

Ak máš na mysli branding ADA,tak to skutočne nechcem riešiť.....ťaží zo značky a nebohého Amana? Ale taký ADA substrátik nie je na zahodenie,že ?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod jamro27 » 19 Feb 2016 16:55 pm

Mne sa najlepsie osvedcilo od AZOO 4in1 , zatial najlepsie medium co som mal a to som ich vyskusal hodne.

https://www.akwarystyczny24.pl/azoo-act ... -2606.html
Obrázok používateľa
jamro27
 
Príspevky: 5
Založený: 04 Jún 2014 18:48 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod majtan.miso » 19 Feb 2016 21:53 pm

Nepisal som, ze vsetko ksakru. Nevytahuj laskavo vety z kontextu. To som naposledy robil 7 rokov dozadu v researchi o klonovani. Substraty su ok ale bakterie su aj lepsie rovnako ako technika (skimmer za 150€ alebo ich filtre za vyse 1000€ spolu so svetlami). Kopec ich produktov stoji na znacke na cele s filtraciou. Azoo aby si udrzalo vsetky vlastnosti (strieborne naplne, kalciove, infrared) treba menit kazdy rok inak sa z neho stane bezne medium s priemernou osidlovacou plochou. Mam ho v sulaweskom ako doplnok

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod chnuro » 19 Feb 2016 22:27 pm

vincent van gogh napísal:A čo to je,"robiť velkú vedu"?...

Ja to teda upresním, nech tu máme diskusiu skuršne k téme. Recenzia na filtračný materiál? V poriadku, ale ak niekto musí riešiť kapacitu už aj tak pórovitých médií, tak by mal mať radšej výkonnejšiu filtráciu. Potom do filtra môže nasypať aj akadamu, pemzu, lávovú drť, alebo čokoľvek s nižšou cenou.

Ďalej v zabehnutom akváriu je podľa mňa viac nitrifikačných baktérií v dne, ako vo filtri. Takže preferujem radšej priplatiť za dno, ako za filtračné materiály. Stačí zasa niečo lacné - napr. lávová drť ako úplne prvá vrstva dna, alebo vyvýšeninky do silónky z niečoho pórovitého.

Venujeme sa obaja niečomu, čo je vidieť a veríme tomu, že je to vidieť, má to zmysel. Moja časová investícia do hnojenia je dúfam vidieť na rastlinách a zároveň aj živočíchy nežijú v "stoke". S tými filtračnými médiami je to taká alchýmia. Zvlášť, keď mám všade predimenzovanú filtráciu a s kapacitou médí nemám problém.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod MX » 17 Máj 2016 21:23 pm

Budem kupovat Filter Fluval FX6 aj ked je s naplnami. Tak tu 5,9l biofiltraciu tie ich valceky chcem vymenit za Eheim Substrát Pro 5L alebo Sera Professional Siporax 5x1l kazda varianta stoji ale 60e tak zvazujem ci to ma vyznam alebo nie. Akvarium bude rastlinne 600l s Diskusmi okolo 15ks. Pripadne ma niekto skusenosti s FLUVAL mikrovlákno Toto mikrovlakno sa vymiena pri kazdej urdrzbe filtra alebo sa da oplachnut ? Pripadne nejake rady co je dobre do tochto filtra dat
http://www..akvariumonline.sk/fluval-fx-5-a-fx-6/6533-fluval-mikrovlakno-fx-5-a-fx-6-3ks.html Treba zmazat jednu bodku za WWW ale nidke inde som to nenasiel na SK :evil:
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod I.P. Pavlov » 17 Máj 2016 22:22 pm

Toto čo ukazuješ je na každom vrchu koša a tých košov je viac. Týmto by som si hlavu nelámal. Toto mikrovlákno sa dá samozrejme používať dlhodobo, stačí to jemne preprať a vrátiť späť. Nevidím dôvod niečo meniť. Ak ťa to upokojí tak môžeš dokúpiť čo plánuješ a skombinovať s tým, čo tam je. Valčeky by som určite preč nedával. Je to filtračné médium a výborne plní svoju funkciu. Slúži pre lepšie osídlenie nitrifikačnými baktériami. Ty jednoducho musíš ísť za biologickou filtráciou a nie mechanickou. Toto si treba poriadne preštudovať. Takže cieľom je biologická filtrácia pomocou nitrifikačných (užitočných) baktérií. No a tieto valčeky....no ja si bez nich filter a bilogickú filtráciu predstaviť neviem
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod MX » 18 Máj 2016 00:25 am

No neviem asi sme sa nepochopili spravne ja tam chcem biologicku filtraciu toto je zaklad filtracnych medii co dostanes k fluval FX6
3X kose kde z vonka su tie biele molitany
3X cierne molitany ktora asik sluzia uz len na lepsie dofiltrovanie mechanickej a zabranenie vedsich kusou preniknutia do biologickej
1X sacok s tymi valcekmi neviem co je to zac a ci je to na mechanicku alebo biologicku filtraciu preto neviem ci su dobre alebo ich vymenit . Fluval je celkovo dost strohy k tomu filtru malo sa onom da docitat

Nevie niekto kolko litrou sa zmesti filtracneho materiali do vnutorneho kosa ked pisu 5.9 bio pocitam ze myslia tie tri vnutorne kose takze do kazdeho sa zmesti tak nieco menej nez 2l ?
Obrázok

A nieco taketo chcem spravit aj ked s tou vatou uplne nakonec som si neni az tak isty nerad by som zbytocne rozoberal kazdu chvilku filter a menil ju aj ked mensi prietok filtra by mi az tak neprekazal kedze to ide do 600l akva a bude tam zapojeny este Eheim 2075
Obrázok
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod majtan.miso » 18 Máj 2016 01:12 am

Cierne mozu byt uhlikove molitany, modre a biele hrubsii a jemnejsi molitan. Valceky su biologicka filtracia (kolonizacna plocha pre bakterie) aj ked dost biedna (mala filtracna plocha oproti sere,eheimu alebo seachemu)

Odoslané z LG-D855 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.