Rostlina jménem Lagenandra



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod Jirka Scobak » 21 Jún 2007 00:37 am

Téměř nic jsem o ní na akve nenašel, tak si dovolím založit tému. Kdo z vás o ní něco ví? Kdo z vás ji má a může prodat?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod peter-trnava » 21 Jún 2007 00:54 am

Na webe je dost informacii. Neviem o aky druh mas zaujem ale tu je praca kde su v uvode spomenute vsetky druhy tohto rodu. http://ejournal.sinica.edu.tw/bbas/cont ... 422-10.pdf
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod peter-trnava » 02 Feb 2012 11:41 am

Po dlhej dobe som objavil tuto temu, na posl Akvazime som si kupil dve rastliny Lagenandra thwaitesii, Lagenandra meeboldii RED.
Pestujem ich v emersnej kulture a zatial sa drzia v pohode.
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod Giftzahn » 02 Feb 2012 13:32 pm

peter-trnava napísal:Po dlhej dobe som objavil tuto temu, na posl Akvazime som si kupil dve rastliny Lagenandra thwaitesii, Lagenandra meeboldii RED.
Pestujem ich v emersnej kulture a zatial sa drzia v pohode.


njn, tak tu si prides na svoje .... Lagenandra pages - http://crypts.home.xs4all.nl/Lagenandra/index.html :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod Jirka Scobak » 04 Mar 2016 20:51 pm

Je to devět let, co jsem založil tuto tému a teprve před nedávnem jsem Lagenandru meeboldii získal: http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... 1&s=6&sl=0

Chci se zeptat na názor a zkušenosti ostatních z vás.

Intro. Prodal mi ji Ralf na poslední Exotice Bratislava a zdůrazňoval, že je třeba se k ní chovat jako ke kombinaci kryptokoryny a anubiasu - péčí je velmi podobná kryptokoryně, ale oddenek se nesmí zahrnout pod substrát, podobně, jako anubias. Udělal jsem to, uvolnila se (možná právé proto tak často vidím na obrázcích akvárií s lagenandrou, že jsou okolo ní kameny), následně jsem ji prostě zatížil za pomoci dvou kamínků a niti.

Nezávisle na tomto jsem komunikoval na Rybicky.net, protože jsem u akvária jedný holky zaregistroval, že L. meeboldii zahrnula i s oddenkem do substrátu. Její názor byl, že je to tak ok. Roste jí. Měla i odnož, kterou oddělila a někomu dala. Následně i pár dalších lidí v té diskusi uvedlo, že ji sází s oddenkem do substrátu.

Lagenandra od Ralfa má silný oddenek, ze kterého vyrůstají čtyři "hlavní" rostliny. Dost natěsno. Ralf říkal, že oddenek může v substrátu uhnívat. Připadá mi to být u oddenku, jaký na své lagenandře vidím, logické. Napadá mě (hypotéza), že pokud někdo zahrne oddenek pod substrát, má tento oddenek tendenci při zakládání nové rostliny být delší (hledá světlo?). Hm.

Jaké zkušenosti máte s laganendrou vy?

P.S. Děkuju, kdo jste sem za uplynulých devět let přispěli.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod Pedio » 05 Mar 2016 15:56 pm

Mám ju už niekoľko rokov a nie sú s ňou žiadne problémy,je zasadená bežne v substrate tak ako kryptokoryny.Rastie pomaly a nevytvára také dlhé oddenky ako kryptá.
Pedio
 
Príspevky: 45
Založený: 05 Feb 2007 22:55 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod I.P. Pavlov » 05 Mar 2016 19:00 pm

( odnože ) slovensky :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod marlo » 06 Mar 2016 11:00 am

cca 2r dozadu som ju mal v ponuke

Lagenandra meeboldi - RED
Lagenandra thwaitesii

Čoskoro budem robiť objednávku a bude znova v ponuke.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod Jirka Scobak » 06 Mar 2016 19:31 pm

I.P.Pavlov: V pŕípadě lagenandry by byl asi správný slovenský výraz pro oddenky - "podzemky" (přesto, že v případě lagenandry je mám nad substrátem) nebo "rizómy". Mladé rostliny rostou z oddenku (rizómy).

Pedio: Máš oddenek nad substrátem nebo ho zahrnuješ do substrátu?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod Raviolka » 07 Mar 2016 21:14 pm

Mám několik Lagenandra meeboldi. Zasazených normálně hluboko do substrátu a vůbec jim to nevadí. Moje největší rostlina se za pár let "odstěhovala" téměř o 20 cm a teď na konci už je rhizom (a také spousta kořenů) na povrchu substrátu, ale nemůžu říct, že by se co nejdříve drala ven. Mám i jinou pěknou a už celkem velkou rostlinu, která zatím rhizom nikam nevytahuje a vyrůstá pěkně jako růžice z jednoho místa. Pořádně hluboko.

Pro zasazení proto nepovažuju vůbec za důležité, aby byl rhizom nad substrátem. Pokud se lagenandře bude dařit, tak se tam pravděpodobně dostane sama, tak jako extrémně mohutné echinodory apod. Její kořeny nejsou zelené a jsou dost silné, takže při srovnání s anubiasem je vidět, že ukotvení v substrátu potřebuje opravdu pevné.

Jinak je to velmi odolná kytka, roste mi v různých akváriích, nepotřebuje silné světlo ani hnojení a můžu komukoliv doporučit, aby se nebál ji zkusit. Tam, kde není úplně spokojená, roste veelmi pomalu a zůstává nízká. Ale nikdy se mi nerozpadla a neztratila se.

Nějakou dobu trvá, než začne růst naplno. Pak to ale stojí za to :-). Moje největší má teď asi 25 listů s celkovou délkou okolo 40 cm, z toho čepel měří něco přes 15 cm a je pěkně vybarvená. Bohužel už se nevejde do akvária. Popis konkrétních podmínek pěstování a fotky chystám do článku :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod Pedio » 08 Mar 2016 19:26 pm

Jirko: tak ako to popisuje Raviolka,je zahrnutý v substráte.
Pedio
 
Príspevky: 45
Založený: 05 Feb 2007 22:55 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod Jirka Scobak » 09 Mar 2016 02:37 am

Děkuju vám oběma za komentář! Raviolko, jsem zvědavý na ten článek. Já se pro změnu snažím pěstovat ji s oddenkem nad substrátem. Uvidím, jak dopadnu.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod radusho » 09 Mar 2016 09:07 am

Tiez mam dve Lagenandry thwaitesii ale ja som zasadil ako anubias takze hrizom nad substratom v lowtechu mi moc neisli s poriadnym hnojenim a svetlom je to lepsie ale anubiasy su proti nej sprinteri. Zaujimave je aj to ze po vyse roku v akvariu ma aj povodne emerzne listy tie odpadvaju len pomaly
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Máj 2016 13:27 pm

Hlásím, že jsem po třech měsících experimentování s jednou rostlinou nakoupil včera další čtyři košíčky a nastrkal je do akvária! Aktuální foto: http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... &s=11&sl=0

Za nějakou dobu se ozvu, jak jsem dopadl.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod Jirka Scobak » 01 Jún 2016 01:32 am

Aktuální pohled: gallery/rastliny-a3/lagenandra-meeboldii-i47572.jpg?view=no_count

Lagenandrám se u mě po nasazení začnou rozpadat nejstarší listy - podobně jako kryptokorynám. Na rozdíl od kryptokoryn ale tento proces může trvat déle, pozvolna a současně jim dokáží růst listy nové.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod Jirka Scobak » 28 Jún 2016 08:40 am

Report:
Zajímavá rostlina. V první řadě se jí rozpadají listy jako kryptokorynám (nebo uhnijí u řapíku), ale na rozdíl od kryptokoryn i během rozpadu pokračuje růst nových listů. Jen nemusí být tak velké a rozpad může být rychlejší - takže má nejstarší rostlina, která zažila x-krát uvolnění ze substrátu, přesuny, řasy a sinici, má aktuálně míň listů, než když jsem ji kupoval.
Aktuálně jsem však ve stavu, že se listy všech rostlin přestaly rozpadat a všechny rostliny vyhání nové listy (nedělal jsem s nimi žádné psí kusy, jako s tou nejstarší).
Ivan Vyslužil mi před pár týdny poskytl asi šedesát krevetek a ukazuje se to být dobrá volba - očistily vše (nejen lagenandry), u lagenander mám však pocit, že jejich listy vyloženě leští.
Další věc je, že lagenandrám vůbec nevadí, pokud drží v substrátu tak-tak, doslova za jeden kořen. Rostou stejně. Nevím ale, jestli si to může dovolit někdo, kdo má v akváriu filtraci.
V tuto chvíli lagenandry hodnotím jako na jedné straně velmi "bojující" rostliny, odolné, které se jen tak nerozpadnou, které ale, aby plně prosperovaly, potřebují stabilnější životní podmínky, než kryptokoryny. Pak, při silném světle, získají krásný růžovofialovohnědý nádech.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod Jirka Scobak » 29 Jún 2016 00:42 am

Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod Jirka Scobak » 27 Jan 2017 15:51 pm

Nedávný pohled skrz hladinu při výměně vody:
Obrázok
Většinou, když se rostliny prodávají online, jsou na obrázku krásnější barvy, než jaké rostlina v reálu u akvaristy dosáhne. Lagenandra meeboldii je jedna z mála rostlin, kde to je obráceně.
Detailní fotka za použití podvodního pouzdra na fotoaparát: https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... &s=57&sl=0
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostlina jménem Lagenandra

Odoslaťod I.P. Pavlov » 27 Jan 2017 16:55 pm

:pivo: :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.