Poeciliopsis prolifica



Všetko okolo akvarijných rýb

Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod vlada » 08 Jan 2010 20:28 pm

Chovám krátce od dubna 2009 živorodky Poeciliopsis prolifica původem z lokality Nayarit Mexico 1989. Nyní k dotazu. Dokud byly v 25 l. nádrži tak se mi množily,od 1 páru 18 ks mláďat v období od května do září 2009. Od října 2009 až do letošního roku leden 2010 jsou přemístěny v 37 l.akváriu. Od té doby nemám žádné nové mláďata. Není pro prolifiky akvárium příliš velké,nebo se jedná o sezónní přestávku?? Mám také obavu vzhledem ke krátkověkosti,aby mi tento druh nevyhynul. K obavám mě inspiroval článek pana Norberta Dokoupila uveřejněný v časopise Akvárium,kde doporučuje tyto rybky chovat v co nejmenší nádrži. V příliš malém akváriu je chovat nechci,neboť po přerybnění se přestanou množit a o moje přebytky divokých živorodek v mém regionu na Olomoucku mezi akvaristy a ani v prodejnách není zájem. (Zde jdou na odbyt ze živorodek pouze endlerky a přešlechtěné paví oka,platy,mečovky a molinézie). Jinak z krátké vlastní zkušenosti jsou to nádherné drobné živorodky,které vyniknou nejlépe, pokud je akvárium alespoň část dne ozářeno sluncem. Na rozdíl od podobně drobného druhu Heterandria formosa nejsou plaché a mají větší dravost,během dvou měsíců chovu mi zlikvidovaly celou populaci krevetek Neocardinia denticulata,přesto že akvárium bylo bohatě zarostlé jávským mechem a trhutkou. Děkuji zkušenějším akvaristům za rady. Vláďa
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Reklama

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod SoRex » 08 Jan 2010 20:55 pm

Mám s nimi stejnou zkušenost. v 60 l se množily jak "o život", ale když jsem jich dal několik desítek do 200 litrů (s několika divokýma gupkama), neviděl jsem ani mládě. Ať se Ti daří Vláďo.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod Dušan Sivák » 08 Jan 2010 22:28 pm

Chovám prolifici dlhsiu dobu v 112l akvariu spolocne s corydoras paleatus, poecilia wingei var. scarlett,ancistrus sp.,samci heterandria formosa, xiphophorus birchmani a mlade pribudaju denne, skor mam problem co s nimi, ako naopak. Je pravda , ze v akva je kopec plavajucich rastlin a mlade sa drzia uplne hore, ale velkost akva vplyv na mnozenie nema.
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod saciar » 16 Jan 2010 22:04 pm

ako dlho sa nemnzia, aka je kvalita vody a vek jednotlivych akva, co ostatne podmienky, ako su osadene akvaria, rastlinstvo a pod...
Obrázok používateľa
saciar
 
Príspevky: 44
Obrázky: 2
Založený: 04 Jan 2010 19:39 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové Mesto, Prievidza - Sever

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod neger501 » 17 Jan 2010 13:11 pm

prolifica sa ti musi mnozit aj v kybli je to neuveritelne plodna ryba
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod vlada » 17 Jan 2010 18:30 pm

Prolifica si asi nejdříve musí zvyknout na nové prostředí. Po pořízení této drobné skvostné živorodky mi trvalo 2 měsíce než jsem měl mladé,samice rodila tak 2 mláďata za den že by se množila nějak moc nemohu potvrdit. Také záleží na teplotě, nejlépe se množí při 24 st.C. Neuvěřitelně plodná ryba to zas asi nebude jak tvrdí neger 501, neboť její cena se pohybuje v akvaristikách kolem 80 Kč v Praze. ( Zdroj na portále kde prodávají méně běžné živorodky www.aquarium.cz kolonka živorodky. Přeji saciar ať má trpělivost a prolifica mu začne konečně rodit Vláďa
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod neger501 » 17 Jan 2010 20:21 pm

no vlada neviem ja problemi s jej mnozenim nemam :) 40litrove akvarium teplota 25stupnov vela rastlin a ide to. kazdy den jedno dve mlade keby to scarlety trochu neriedili tak hotovo plne akvarium by ich bolo.
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod Jirka Scobak » 23 Mar 2016 02:11 am

Natočil jsem své P. prolifica při teritoriálním "šermování tělem", : https://www.facebook.com/jiri.scobak/vi ... _processed (nejvíce je to vidět po první minutě). Takto se chovají od prvního dne. Jedna samička je vyloženě dominantní. Připadne mi, že mají zesílenou zadní část těla, protože při souboji se snaží používat nejvice ocasy (vybavil se mi článek Raviolky o "dračici" v akváriu, ve kterém popisovala jiné, mnohem větší živorodky, obdobně používající ocasy - připadne mi, že P. prolifica mohou být něco podobného v malém).

P.S. Dá se přepnout na HD kvalitu.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod radorado » 23 Mar 2016 12:34 pm

Velmi zaujimave. Zaujimalo by ma ci by taketo spravanie bolo vidiet vo vacsej nadrzi. Ze ci toto nieje sposobene malym priestorom a tym zvysenou bojovnostou .
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod Jirka Scobak » 23 Mar 2016 15:04 pm

radorado napísal:Velmi zaujimave. Zaujimalo by ma ci by taketo spravanie bolo vidiet vo vacsej nadrzi. Ze ci toto nieje sposobene malym priestorom a tym zvysenou bojovnostou .


Dobrá otázka. Nevím. Mohu jen hádat. Norbert Dokoupil píše, že je dlouho choval ve čtyřlitrové nádobě: http://e-akvarium.cz/casopis/akvarium03.pdf strana 47. Nedovedu si představit, jak by to vypadalo v ní, pokud by se jednalo čistě o stres. Navíc se mi prolificy množí, což by asi nedělaly, kdyby byly ve stresu. A nevyskakují z vázy, přestože nemá krycí sklo a často dolévám po okraj. Další věc je, že dominantní samička hájí relativně malou část vázy - zhruba pětinu, ve které se nejčastěji (a nejdříve) vyskytuje padající žrádlo. Ostatní mohou uniknout jinam - například ve spodní třetině vázy často skoro nikdo není. Díky listům aponogetonu mají možnost schovat se, zmizet. Přesto ostatní samičky lezou do místa, které dominantní samice hájí.

Jiná věc. Koukni na článek od Raviolky, str. 4: http://e-akvarium.cz/casopis/akvarium19.pdf Prolificy mě připadnou jako podobné, zmenšené vydání. Také mají silnou stavbu těla a v porovnání se stejně velkými živorodkami svalnatější. Samičky gupek jsou stejně velké (větší), ale samička prolifiky má silnější ocasní část. Plus onen způsob "šermu". Není to obyčejné rybí ďobání, je to styl, který musí mít za sebou nějakou genezi.

Ještě jeden postřeh: Na videu je vidět chvíle, kdy samice imponuje - je silná, v dobré kondici.

Takže si finálně myslím, že se jedná o druhové chování.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod Raviolka » 23 Mar 2016 23:35 pm

Takhle se bije a kouše spousta ryb. Jinak pokud si pročteš ten odkazovaný článek od Norberta Dokoupila, zmiňuje tam, že P. prolifica napadaly jiné ryby, dokud je neuštvaly. Žádný andílek to nebude.
K tomu konstatování, že "se ryby množí, tak jim je dobře" (to jsem parafrázovala, ten výrok se dost často objevuje) - zrovna u druhu, který se jmenuje prolifica, bych rozmnožování nebrala jako něco směrodatného :lol: Navíc rozmnožovací pud je natolik silný, že se zvířata snaží přivést na svět pokračovatele rodu i v podmínkách, které dalšímu přežití moc nenahrávají. To není případ tvé vázy, i když si tedy taky myslím, že je to pro ně určitě prostorově dost stresující (minimálně ten nevýhodný poměr plochy a výšky vodního sloupce).
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod Jirka Scobak » 24 Mar 2016 00:04 am

On už jen první příspěvek v tomto vláknu - zlikvidovaly vladovi celou populaci krevetek - svědčí o tom, že se jedná o docela agresivnější druh (v Norbertově článku si, co píšeš, samozřejmě taky pamatuju - četl jsem ho mnohokrát).
K mojí váze - vím, že poměr plochy vody a výšky není nic moc. Neuvažoval jsem tam mít ryby. Ale když Norbert vyloženě uvádí, že velikost akvária nebo filtrace není pro P. prolifica podstatná a měl je tři roky ve 4 litrech, řekl jsem si, že cca čtrnáctilitrovou zaběhnutou vázu s jednou slušnou rostlinou dají. A fakt je, že doopravdy nemám krycí sklo, naplňuji vodou po okraj a doopravdy nevyskakují.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod Raviolka » 24 Mar 2016 00:39 am

Ale objem akvária nebo filtrace a jsou přece něco jiného než prostorová nevýhodnost tvé vázy. Položil sis otázku, jestli by nebylo lepší mít objem vody poloviční? A zároveň samozřejmě taky poloviční výšku, která je prostě nevýhodná. Ze dvou důvodů - obsah kyslíku je v tomto válci menší, než by byl v akváriu (a v přírodě). Druhý důvod je možná ne úplně zřejmý, ale nepodceňovala bych ho. Výška sloupce 40 cm je pro spoustu ryb už mnohem více než "pohodlná". Prostě se v přírodě nevydávají do otevřené vody, kde by pod sebou měly 40 cm prostoru ke dnu. A naopak se nebudou cítit dobře, když je něco vyruší u dna a jediná jejich úniková cesta k hladině je 40 cm kolmo nahoru. Jsem přesvědčená o tom, že to pro ně není dobré.
P. prolifica jsem nikdy nechovala, ale chovám P. gracilis a jiné druhy jsem viděla v přírodě + jsou na internetu fotky z přírody. Můžu se u tohoto konkrétního druhu mýlit, ale poeciliopsisy považuju za typické "brouzdače" nad dnem. Jistě, zdržují se i u hladiny, plavou vodním sloupcem - ale vždycky někam míří, k nějakému záchytnému bodu. Ta jedna rostlina je dost málo, sice je tam všude blízko ke stěnám vázy, ale to lze sotva označit za výhodu.
Nepatří to do tohoto tématu, ale co se týká téhle vázy, tak její prostor by některé ryby uměly využít lépe (resp. by byl jejich pohybovým vzorcům bližší). Záměrně nejmenuju, protože si nemyslím, že by tam ty ryby měly a chtěly žít. Ale už se k váze nebudu vyjadřovat, jen jsem to nadhodila k vážnému zamyšlení.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod Jirka Scobak » 24 Mar 2016 01:26 am

Budu nad tím přemýšlet.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod Robo111 » 24 Mar 2016 10:17 am

K podmienkam v prirode, mozno pomoze pri chove - Raviolkine pozorovania nevylucujem, len asi budu zivotne podmienky rodu trocha sirsie ako tie uvedene: ja som ich chytal uprostred (otvorenej vody) dost hlbokej zariasenej laguny (padlom som nedociahol dno), takze "strachom z vysok" uvadzane nebude. Bola to rybacia polievka z roznych druhov zivorodiek - stacilo pod hladinou zatiahnut sietkou a vzdy som chytil par ryb a/alebo krevetiek - urcite by som pre dobry pocit ryb nevyrabal z akva zelenu bacorinu...ale mozno by pomohlo zistit optimalny pocet ryb na liter, aby sa citili dobre?
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod Jirka Scobak » 24 Mar 2016 11:50 am

Ohledně preferencí profilik by sem mohl napsat názor taky Harpunár :).

Když je ale porovnám s jinými živorodkami, jsou viditelně rychlé. Mají prudší pohyby. Před chvílí jsem krmil sušeným krmivem. Nasypal ho na hladinu a nějakou dobu trvalo, než začalo klesat. Pokud bylo na hladině a neklesalo, vůbec si ho nevšímaly. Okamžitě startovaly po tom, co začalo klesat. Poměrně těsně pod hladinou jsou listy aponogetonu. Částí, které klesly na listy, si prolifiky všímaly velmi málo a zareagovaly, až když zase začaly padat vodou. Nakonec i parkrát ďobly do toho, co zůstalo na hladině, ale po krmivu ve volné vodě šly neporovnatelně víc.

Toto jejich chování, kdy příliš neregistrují potravu, která neklesá nebo se nevznáší ve vodním sloupci, mi nesedí na ryby pohybující se u dna. Taky jejich rychlost spíše odpovídá rybě krmící se (ve společnosti jiných ryb) ve vodním sloupci. Trochu navážu co napsal Robo111 o "rybí polévce" a hodím hypotézu:
Možná, že je prolifika rybou pohybující se ve volné vodě v ochraně hejna složeného z jiných ryb a prosperující tím, že je o něco rychlejší, než ostatní (krmí se/parazituje na jejich potěru). Protože je zvyklá pohybovat se ve "stísněném prostoru" mezi jinými rybami, nevadí jí malé nádrže a naopak, pokud je ve velké nádrži, cítí se "osamocena", protože akvaristé málokdy zahušťují větší nádrž rybami tak, aby jí to vyhovovalo (a současně bez druhů, které budou prolifice škodit nebo ona jim). Možná je to ryba, která "potřebuje tlak".
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod Robo111 » 24 Mar 2016 13:14 pm

ak to pomoze, nie som zivorodkar - druhy v polievke boli dost vacsie ako poeciliopsisy (gracilisy a ine druhy) - cosi typu 3-4 cm-ovych moly a plat - t.j. mali by sa presadit aj v spolocnosti n-nasobne vacsich rybiek, co potvrdzuje Jirkovu teoriu.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod Raviolka » 24 Mar 2016 18:46 pm

Robo, takže krevetky tam taky plavaly pod hladinou v místech, kde jsi nedosáhl pádlem na dno?
To přece není moc obvyklé. Nicméně tomu samozřejmě věřím. Ty řasy byly v jaké formě?
Je pravda, že např. Poeciliopsis infans jsme lovili ve stojatých bahnitých vodách, kde byla viditelnost nula nula nic. Takhle si zrovna otevřený prostor nepředstavuju. Ale naprosto by mi tam seděly ty krevetky, které potom nemají problém se pohybovat mezi rybami. Obecně mají i ryby i krevetky v takových podmínkách silně vyvinutý "uskakovací" reflex a dokud se něco neobjeví v jejich těsné blízkosti, cítí se bezpečně a plavou sem a tam.

A poznámka na okraj k těm "o dost větším 3-4 cm rybám": P. gracilis dorůstá přes 5 cm. Molly jsou samozřejmě výrazně větší, platy srovnatelné i menší (ve stojaté vodě to byl předpokládám X. maculatus a ten je v přírodních formách a hlavně v přírodních podmínkách vcelku drobný). Ale mohli jste tam lovit třeba i mladé X. helleri a především mohlo jít o jiný (menší) druh Poeciliopsis - tvé údaje o velikosti nerozporuju, jen se snažím konkretizovat pár čísel, ať si tu někdo nepředstavuje jmenovanou P. gracilis jako drobka. P. prolifica ano, ta je malá :wink:

Já bych naopak pro dobrý pocit ryb zelenou bačorinu vyrobila. Některé ryby i v zelené vodě chovám, svědčí jim to a umožní to zajímavá pozorování. Nebo bych jim dala více - mnohem více - rostlin na rozbití toho prostoru.

@ Jirko, nezmínil jsi, jak se prolifiky tváří na krmivo, které je na dně. Zdržují se vůbec v 40 cm hloubce?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod Jirka Scobak » 24 Mar 2016 19:33 pm

Raviolka napísal:Jirko, nezmínil jsi, jak se prolifiky tváří na krmivo, které je na dně. Zdržují se vůbec v 40 cm hloubce?


Obrázek vázy: gallery/jirka-scobak-a610/vaza-i47479.jpg?view=no_count V horní polovině není evidentně vidět skrz.

Když se objevím, jsou všechny dospělé ryby na "předním skle". Dominantní samička má flek asi 10 cm pod hladinou a odtamtud se nepohne. Jak je vidět na obrázku, jiné ryby chodí i níž, cca 10 cm nad dno, ale přímo po dně se pohybují málo.
Krmení na dně je problém. Zkusil jsem. Teď. Nemám krmivo, co rychle klesá ke dnu, takže první várku sežraly dřív, než se dostala do poloviny vázy. Dal jsem víc s tím, že přinejhorším nakrmím raka na dně, ale stejně toho moc dolů nespadlo a ryby jsou docela přecpané. Nicméně před pár dny jsem hodil rakovi granuli pro osmáky degu a pozoroval, jak se o to jedna samička zajímá a užírá mu.

Můj pocit, jak se jim v tomto líbí - řekl bych, že jsou v pohodě. Konfilikt na videu byly zaznamenán v čase krmení - hodil jsem jim žrádlo, ale nedal ho mnoho.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod Jirka Scobak » 24 Mar 2016 21:41 pm

Poznámka ke kofliktu: Průběžně se mezi sebou proženou co chvíli, ale není to tak koncentrované. Vypozorováno, že se tak děje při krmení.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod noiz » 25 Mar 2016 11:34 am

dost nechutne, vidiet tie chudatka v takom priestore, zavrel by som ta na mesiac do vytahovej sachty
noiz
 
Príspevky: 149
Založený: 13 Júl 2015 21:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod Zero » 25 Mar 2016 14:24 pm

.
Poeciliopsis prolifica mi z hladiny suché krmivo berou stejně, jako ostatní ryby, jenom jsou opatrnější. Víc o tom nebudu debatovat a nijak piplavě to rozebírat, není co řešit ! Na čtení a rozladění nálady tu je dost vložených ....... , raději se nespisovně nebudu vyjadřovat . Z.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod Robo111 » 25 Mar 2016 20:32 pm

Raviolka - bola to zelena bacorina pod dohladom krokodilov a volaviek, mozno aj brakicka - par sto metrov od Pacifiku - porovnanim so zdrojmi z netu asi gracilis - malo to bodky,ale bolo tam vela druhov zivorodiek, mozno aj ine Pcka.
Na detaily ohladom krevetiek ti neviem odpovedat, lebo si to uz nepamatam - len viem ze na lokalite kde som n-krat na roznych miestach potiahol sietkou, som chytal aj krevetky, aj spolu s rybkami.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Poeciliopsis prolifica

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Sep 2016 13:29 pm

https://www.facebook.com/jiri.scobak/videos/1145795788792251/?l=5621695920698599433

Stav vázy po půl roce považuji za stabilizovaný. Jak z hlediska prolifik, tak z hlediska rostlin. Doplnil jsem cabombu, aby v akváriu bylo něco, až aponogeton bude chtít vegetační klid. Řasy jsou minimálně, dva listy pod hladinou jsou hustě pokryté chutně vypadající krátkou zelenou řasou, kterou neřeším a nechávám jako doplňkový zdroj potravy.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.