"krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod martin_s » 20 Okt 2015 15:54 pm

A preto tu mame vyhladavanie... A tych stran je tu tolko preto, lebo taki co sa im nechce hladat sa pytaju 1000x na to iste...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Reklama

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod martyna » 23 Okt 2015 11:56 am

takze ak dovolíte, napisem momentalny stav a kto moze nech odobrí moj nasledujuci plan aktivít v akvariu.
dnes je stvrty den od zacatia liecby. ako som pisala, raka som evakuovala do cisteho pohara a dala som mu tam aj maly fun filter, zial bohu neprezil to a neviem si vysvetlit prečo. voda bola odstata, izbovej teploty, neviem co sa mu mohlo stat asi šok.
rybky som tiez vsetky dala z velkeho akva preč. to najma kvoli tomu ze ohrievac mi nedokazal zdvihnut teplotu na viac ako 28, preto lebo je do maleho akvaria. Predtym mi to vo velkom stacilo lebo som mavala na tych 25 a to stacili rybkam a rakovi nevadilo.
Takze tie rybky su v tom malom akvariu - 15 l. 1 den som aplikovala liek, bohuzial jedna plata to neprežila. Druhy den polka vody vymenena, sol do vody. Tretí den opat liek a vidím zlepšenie - teda biele bodky už nie su vobec, rybky vyzeraju "živšie", papajú. voda sa drží na tych 30, sem tam ukaze teplomer 31. Dnes som vymenila opat polku vody, pridam sol. Zajtra planujem dat este liek, lebo na letaku bolo napisane ze 1,3 a podla potreby aj 5 den. Aj ked uz krupičku nevidím asi pre istotu dam.
Velke akvarium som komplet vypustila, rastlinky som dala do pohara po rakovi. Planujem vsetko komplet vycistit lebo sa bojim ze ta choroba bude asi aj niekde v kamenoch. Este som nezacala, ale ak by niekto mohol, napiste ci to nebude "prehnane" ci staci len komplet vymena vody a dno nechat, kazdy pise inak, no ja sa obavam tohto - komplet vycistenie znamena ze akvarko sa musi znova zabiehat mesiac alebo staci ked prehodím naspet filter a rastlinky, pockat mozno 1,2 dni a mozem vratit rybky? Ak by bolo treba zase cakat na zabeh, bojím sa o rybky v malom akva aby sa nezblaznili.......ja viem ze je tu toho popisaneho vela - ale videli ste ake su tie informacie protichodné? som z toho uplne mimo :(
martyna
 
Príspevky: 17
Založený: 27 Júl 2015 21:21 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod martin_s » 23 Okt 2015 12:47 pm

Ked si ryby liecila v inom akvarku, naco si potom vyberala raka? Neviem aky velky bol ten pohar v ktorom bol, ale tym ze si tam dala ten filter si zabezpecila iba mechanicku filtraciu a pohyb hladiny pre lepsie okyslicenie. Ak si v nom 4 dni nemenila vodu tak mas aj pricinu preco uhynul (+ mozny podiel prudkej zmeny chemizmu vody).
Tym ze akvarium kompletne vypustis a vsetko dokladne vycistis znamena ze zakladas akvarium nanovo, t.j. ziskas uplne nezabehnute akvarium ako na zaciatku...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod martyna » 23 Okt 2015 12:57 pm

no vyberala som ho lebo som chcela ryby liecit vo velkom. a nechat ho tam a zvysit teplotu som sa bala, aby mi nezomrel. lenze potom som zistila ze ohrievac mi vo velkom akva vodu neohreje na tych pozadovanych 30 st. takze preto som zase aj ryby dala do maleho. chcela som raka zachranit bohuzial marne.komplikovane ale snad ma chapes. takze preto takto na dvojo. teraz mam v malom akva myslim dobre podmienky na liecbu, lenze obavam sa toho ako pises, nove vycistim a necham mesiac zabehnut. Snad to rybicky v malom akva este mesiac vydrzia. Nic ine mi neostava....
martyna
 
Príspevky: 17
Založený: 27 Júl 2015 21:21 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod martin_s » 23 Okt 2015 13:18 pm

Ak si vodu vo velkom akva zasolila a bola niekolko dni na 28°C tak by som asi urobil len vymenu 1/2 vody a dal ryby naspät. Nejake riziko relapsu tam sice samozrejme je, ale pri pouziti soli na podporu tvorby kozneho slizu, ktory je zaroven aj nespecifickym obrannym mechanizmom sa ho da aspon znacne znizit, ale pri vpusteni ryb do nezabehnuteho akva je to riziko väcsie. Hlavne by som nasiel pricinu preco ti vlastne ochorenie prepuklo a odstranil ju.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod teakmon55 » 02 Dec 2015 12:09 pm

Zdravim.Spozoroval som dnes zatial len na neonkach krupicu,ale len 2-3 bodky tak som ich vsetky vylovil.Ostatne ryby som nechal vo velkom akava kde som zvysil teplotu na 30°C.Lenze hlavne akva mam v zabehu 2,5 týždna takze sa neviem rozhodnut ci pridat Punktol alebo radsej len soľ,či nechať len zvysenu teplotu?Co mi odporucite?
teakmon55
 
Príspevky: 26
Založený: 15 Nov 2015 19:24 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Hryzo » 02 Dec 2015 13:06 pm

Sol
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod teakmon55 » 02 Dec 2015 13:14 pm

Docital som sa pomer 1g na 1L vody.Rastlinky to zvladnu?
teakmon55
 
Príspevky: 26
Založený: 15 Nov 2015 19:24 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod martin_s » 02 Dec 2015 13:18 pm

Podla druhu...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod teakmon55 » 03 Dec 2015 12:32 pm

Rastlinky cabomba,valisneria,anubias,eleocharis acicularis mini.Ale zacinaju mat uz aj bodky v hlavnom akva,takze to musim cele preliecit.Mam punktol od JBL,ale ten eSHa EXIT vyzera byt setrnejsi.Inac neuskodi sumcekom sklovitým?A mozem necht zapnutý vonkajsi filter,vnutri je penovka a na spodu nejake velke gule JBL micro mec,neodbura to liecivo?
teakmon55
 
Príspevky: 26
Založený: 15 Nov 2015 19:24 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Hryzo » 05 Dec 2015 09:46 am

ked budes citat kusok dozadu, precitas, ze ja liecim iba solou a zvysenim teploty ... s liecivami na krupicku skusenosti nemam, ale esha je odporucana viacerymi ludmi ako cokolvek ine takze je to na tebe ...
a snad si si nemyslel, ze ked vyberies tych par chytenych ryb, ze ochranis hlavne akva ... mozem sa spytat tak sprosto - vies co krupicka vlastne je? alebo len vies, ze su to biele bodky na rybach?
p.s. - na odburavanie lieciva z vody sa pouziva "uhlie"
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod vincent van gogh » 05 Dec 2015 21:31 pm

Hryzo napísal: ... mozem sa spytat tak sprosto - vies co krupicka vlastne je? alebo len vies, ze su to biele bodky na rybach?...


A ty,odborník,samozrejme vieš ...ano?
ešte sprosto dodám : hehe
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Hryzo » 06 Dec 2015 17:44 pm

Aby som uspokojil tvoju zvedavost aspon okrajovo - vyvojove stadium parazita, prichyteneho "hacikom" na rybe/rybách ... Po dospeni sa uvolni do vody kopec novych zarodkov, ktore sa dalej prichytavaju na rybach a proces zacina znova.

Preto sa voda soli na podporu toho rybacieho slizu, vdaka ktoremu sa potom nevedia nove potvory uchytit ...

Staci pan uzasny?
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Mija » 08 Jan 2016 23:35 pm

Takže sa pridavam, moja prva krupička je na svete. prosim vas pri použiti costapuru, možem davkovat priamo do akva , alebo radšej karantena? Nakazena je len 1ryba, ale podla toho čo tu čitam , plavat mi toho može v akva až až . Zvladli vam to rastliny?
Ďakujem
Ešte dodatok, pridala som 1 PL soli ( 120l akva). Čitala som žeby sa malo dat 1PLna 50l, ale že tuto koncentraciu nezvladaju rastliny. Je to pravda? kolko teda davate?
Mija
 
Príspevky: 58
Založený: 13 Okt 2013 19:36 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod matus.galan » 09 Jan 2016 00:27 am

Ja som krupicku vyriesil v akva s voogle produktom bez izolacie do 5dni. Ale to je len moja skusenost.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Sunkafit » 09 Jan 2016 21:13 pm

mal som raz alebo dva krat a vzdy bez uhynu...costapur+ zvyšenie teploty+zatemnenie a za 3 dni vybavene
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Mija » 12 Jan 2016 15:36 pm

Zmenim otazku, prave som čitala že sumčeky a dnove ryby su citlive aj na nizke davky liečiv, že sa maju prelovit a liečit šetrne len solou a zvyšenim teploty. Ja som mala v plane kupit Costapur a pre istotu preliečit cele akva. Ale choru mam len 1rybku a to prave sumčeka žraločieho. Zatial liečim len solou a zvyšenim teploty (na 28 - pišu tu že to by malo stačit) v hlavnom akva. Trva to asi 4- 5dni. Ostatne ryby su stale zdrave, sumček je na tom stale rovnako, nepribudaju ani neodbudaju bodky. Je stale aktivny a žerie, chova sa uplne prirodzene. Uvažujem aj nad možnostou ho prelovit a dat mu vyššiu davku soli ako ma teraz a zdvihnut teplotu na 30.
Mija
 
Príspevky: 58
Založený: 13 Okt 2013 19:36 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Mija » 18 Jan 2016 09:08 am

Odpoved som nedostala, nevadi. Podelim sa aspon so svojou skusenostou, niekomu sa možno hodí :) U mna úspešné liečenie, zdvihnutím teploty na 29 stupnov a soľou. Od nákazy je to nejakych 11-12dní, tak by sa to už nemalo vratit. Dnes znížim teplotu. Takže ak sa choroba lieči ked su rybky ešte čulé, tak stači zrejme aj tato šetrna forma liečby:)
Mija
 
Príspevky: 58
Založený: 13 Okt 2013 19:36 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Stone1991 » 02 Feb 2016 14:01 pm

je to krupička? http://postimg.org/image/sxubfxiot/ na zadnej plutve
Stone1991
 
Príspevky: 77
Založený: 22 Feb 2015 17:44 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Hryzo » 04 Feb 2016 14:05 pm

nie (podla mojho skromneho nazoru)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Akvamaster » 04 Feb 2016 15:01 pm

Rada by som sa opýtala ako sa používa malachitova zeleň lebo teraz som dala jednu dávku ale neviem ci to tam mam dat znova alobo este pockat.Citala som ze treba zvisit teplotu ale neviem ci skalary znesu 30 stupnovu teplotu a nechcem im viac ublizit ako pomoct. :-(
Lebo mi na krupičku zomreli uzdve neonky:-( :dead:
Akvamaster
 
Príspevky: 1
Založený: 04 Feb 2016 14:51 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod BarRedRose » 19 Apr 2016 10:32 am

zdravím, chcem sa opýtať, či máte niekto skúsenosť s prípravkom excellence H23.... včera som zistila že moje gupky majú krupičku. zrejme po strese z čistenia akva, alebo z nových rastliniek. teplotu som zvýšila na 30°C a pridala soľ. Kedže som teraz trošku na suchu, tak som nemohla kúpiť predražený costapur. Kúpila som teda to H23 ktoré je momentálne v akcii za 1,90€. V návode na použitie sa píše že je výhradne pre sladkovodné akvária. Moja otázka teda znie: môžem to dať do akvária keď som tam dala tú soľ? S krupičkou mám problém prvý krát, prešla som si asi všetky príspevky ohľadom krupičky, ale nikde nikto nepísal o tomto prípravku.

je to od firmy Haquoss
BarRedRose
 
Príspevky: 8
Založený: 13 Apr 2016 09:38 am

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 19 Apr 2016 22:29 pm

Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod BarRedRose » 21 Apr 2016 12:58 pm

No tak ja som nakoniec kupila costapur, zatial ziaden vysledok, ale este je asi skoro. Prvy den som zvysila teplotu na 30°C a pridala sol (2PL na 70l), na druhy den som pridala ten pripravok od Haquoss. Na treti den som vymenila tretinu vody a pridala Costapur. Zatial mrtve dve gupky a jeden prisavnik. Dufam ze zajtra uz uvidim nejake vysledky. Teplota je stale na 30°C

Majitel akvaristiky u nas mi nukal aj nieco od eSHa, ale som vzala radsej costapur kedze tu na fore je tolko ospevovany.
BarRedRose
 
Príspevky: 8
Založený: 13 Apr 2016 09:38 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.