Brotia pagodula - úhyn



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Trso1 » 23 Máj 2016 16:36 pm

Ahojte,
viete mi niekto poradiť, čo robiť.. Mám 30l akvárium, hojne zarastené a v ňom 8ks tetra ohnivá, 10-12 Rasbora, veľmi veľa Red cherry kreviet, 2ks kreviet japonica a 1ks slimáka Neritina (kovová ulita). Veľmi sa mi páčia slimáky Brotia pagodula avšak keď ich prinesiem do akva (1-3) ks do dvoch týždňov je po nich. Neviem čo to môže byť za problém, prečo kapú a je jedno kde ich kúpim, či na burze, v akvashope alebo z e-shopu.
Včera keď som čistil akva, našiel som na hladine plávať malé ako keby hlístice alebo čo to bolo. Žiaľ nevedel som to ani odfotiť a ani identifikovať.. Kamoš mi dávnejšie odporúčal prípravok "no planaria" ale ten je vraj nebezpečný aj pre ryby a pod. A ešte aby som nezabudol, kedysi som mal strašne veľa vežoviek ale keď som nasadil 2-3 heleny tak nejak ustúpili, cca do pol roka. Heleny už v akva nemám!

dik za všetky rady, skúsim dnes trochu odsať vody z dna a odfotiť. Tu na fóre som hladal ale nenašiel som nič o tom.
Dik za odpovede, T.
Trso1
 
Príspevky: 28
Založený: 04 Máj 2015 14:09 pm

Reklama

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod matus.galan » 23 Máj 2016 18:35 pm

Ako pocitam tak pocitam ale ten pocet obyvatelstva na to akva mi sakramentsky nesedi...a pre tetru ohnivu totalne nevhodne akva. Problem bude niekde inde. Taktiez treba pisat hodnoty vody,pridat foto,filtracia atd....

Podla mna chces mat v tom malom akva Slona.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Trso1 » 23 Máj 2016 21:50 pm

Tetrám ohnivím sa darí dobre, mám ich 1,5 roka a nič im nie je.
Tuto píšu:
http://rybicky.net/atlasryb/tetra_ohniva
Hejno 6 a viac min. 20l

Hodnoty zmerám


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Trso1
 
Príspevky: 28
Založený: 04 Máj 2015 14:09 pm

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod matus.galan » 23 Máj 2016 23:40 pm

Mam ich doma a tie udaje co su na tej stranke niesu vhodne. Pisem z vlastnych skuse osti. To ze ziju neznamena,ze maju vhodne podmienky. Ved tam nemaju kde plavat a k tomu tam mas dalsie razborky a krevety... Si vypocitaj ze na 1cm ryby je potrebnych min 1l vody. Ak zoberieme,ze Tetra oh iva dorasta do velkosti 2cm to je min 2l na jednu rybku. Mas ich 8x to je 16l min ale to sa bavime len o velmi malom priestore. Ty mas k tomu este aj husto zarastene akva, neviem ale kde tie ryby vlastne plavu?

To ze sa vmestis do vane neznamena, ze sa tam citis dobre a ze tam mozes plavat. Kukni na nete co sa dava do akva napr ADA 45 a uvidis,ze tak max max do 10x tetra oh iva ale o kubotay aj ked skor davaju razborky alebo krevetky a nie to co mas ty.

Neber to v zlom ale podla mna by si mal znizit stav osadenstva alebo kupit vacise akva.
Tiez by ma zaujimalo pri tom vsetkom co tam mas aky filter ti tam bezi. Predpokladam,ze kamystrovy filter to nebude.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Trso1 » 24 Máj 2016 00:11 am

Donedávna som mal vnútorný aquael mini.. Fungoval super až do nedávna, zanášal sa a neťahal. Kúpil som namiesto neho eheim classic 150 a ako náplň mám modrú penu, za tým 500ml matrix a 100ml purigen, na konci je vata. Pred prvým spustením som na štart použil JBL filter starter.
Dnešné meranie vody:
NO3 10ml/l
NO2 0ml/l
GH >14•d


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Trso1
 
Príspevky: 28
Založený: 04 Máj 2015 14:09 pm

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Trso1 » 24 Máj 2016 00:13 am

KH, pH, Cl2 v norme.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Trso1
 
Príspevky: 28
Založený: 04 Máj 2015 14:09 pm

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Trso1 » 24 Máj 2016 00:17 am




Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Trso1
 
Príspevky: 28
Založený: 04 Máj 2015 14:09 pm

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Trso1 » 24 Máj 2016 00:18 am

Toto sú tie blbosti čo som si všimol v akva


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Trso1
 
Príspevky: 28
Založený: 04 Máj 2015 14:09 pm

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Hora » 24 Máj 2016 05:45 am

Trso1 napísal:A ešte aby som nezabudol, kedysi som mal strašne veľa vežoviek ale keď som nasadil 2-3 heleny tak nejak ustúpili, cca do pol roka.

No to je záhada ;)
Na 25l ? prerybnené,hodnoty môžu vyhovovať rybkám a slimák,aj keď znesie veľa,sa hovorí,že je prvým indikátorom nevhodnej kvality vody :cry: .Ak to nastane,ťahajú sa ku hladine.
Aj borarasky,microrasborky a iné druhy sú do takého akvária,takže si ich môžeš vložiť :?: pretože ty máš vhodnú litráž?
Výmena filtra pomôže,no nespoliehaj na to,že vyše roka je rybkám dobre v akváriu.Kúpiš malý objem a chceš veľa rybiek.Keď to zredukuješ,aj slimáky sa udržia,kým nepichneš zas Clea helenky k nim :P
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Hryzo » 24 Máj 2016 12:53 pm

Trso1 napísal:Donedávna som mal vnútorný aquael mini.. Fungoval super až do nedávna, zanášal sa a neťahal. Kúpil som namiesto neho eheim classic 150 a ako náplň mám modrú penu, za tým 500ml matrix a 100ml purigen, na konci je vata. Pred prvým spustením som na štart použil JBL filter starter.
Dnešné meranie vody:
NO3 10ml/l
NO2 0ml/l
GH >14•d


Trso1 napísal:KH, pH, Cl2 v norme.


.
.
.

nikde tu nevidim teplotu vody ... brotie pagoduly su citlive na vyssie teploty, optimalna teplota pre nich je do 25 stupnov ... dlhodobejsie vyssie teploty im nesedia a umieraju.
tak isto nepises, ako ich pred vlozenim do akvaria aklimatizujes, u citlivych slimakoch ako brotia velmi dolezity fakt. ja ti odporucim minimalne hodinove aklimatizovanie s pomalym postupnym prilievanim vody aspon 5x ...

ak k tomu zaratam, ze slimaky cestovali zo skladu do predajne/na burzu a odtial este k tebe a boli tam behom chvyle 3 teplotne vykyvy (a ani nevieme ake) a uplne rozlisne vody tak vedia celkom lahko opustit tento svet ...

tvrdost tvojej vody by im vadit nemala, ja ich mam tiez v tvrdej a prezili mi vsetky, co som si doniesol ci z predajne v bratislave ci z burzy v bratislave ... tak isto prezili aj stahovanie z bratislavy na zahorie ... k tomu som mal pred nedavnom treti vrh, ktory som si asi ale zabil, pretoze som si kvoli nedostatku casu zabil viacero slimakov viacerych druhov vratane ampularii ... a ako bolo spominane v prispevku predtym, ak je problem, slimaky lezu k hladine ... ja som vdaka tomu zistil, ze musim okamzite zasiahnut ...aj napriek tomu mi vsak drviva vacsina brotii z rovnakeho akvaria prezila a naziva si v klude dalej.
akvarium mam dlho zabehnute, stredne zarastene, s mierne prudiacou vodou ...

par hodnot si sice meral, avsak urcite nie vsetky (ja nemeram nic ...) ... nepises nic o udrzbe akvaria a dokonca si nedal ani fotku celeho akvaria, nech mame predstavu, o akom akva sa vobec bavime ...
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Trso1 » 24 Máj 2016 13:41 pm

Hryzo dik za vyčerpávajúcu odpoveď. už asi viem kde bol/je problém. Keď som sa v obchode pýtal na aklimatizáciu tohto slimáka, bolo mi povedané, že ho stačí v sáčku ponoriť na 20min. do akva a potom priliať trochu vody. po 10 min. preložiť do akva. Je pravda, že prvých som dal do akva v zime a aklimatizoval som ich dlhšie ale neprilieval som vodu 5x, možno 2x.
Dávnejšie asi 2 roky dozadu sa stalo, že som mal na skle asi 50-60 vežoviek a v tedy som zasiahol aj keď neskoro, lebo potom skapala polovica osádky akva. Ale to som len začínal s akvaristikou a bol som skôr chemik ako akvarista... Nie že by som bol teraz profík...
Už sa mi dlho nestalo, že by mi slimáky vyšli až k hladine a pokúšali sa zdrhnúť. Úhyn som aktuálne dával za vinu tomu červíkovi na videu. Zaujímalo by ma čo to je? Je to škodna? Treba s tým bojovať? Alebo je to niečo normálne čo má v akva každý alebo každý druhý?
Pridávam aj fotky akvária fotené 2-4 mesiace dozadu, aktuálnu nemám, zabudol som ráno odfotiť. Na foto je ešte pôvodný filter, ktorý som vymenil za eheim classic 150.
Teplotu mám v rozmedzí 24-25C. Čo sa údržby týka, 1x za týždeň mením 10l vody a v tom čase som aj čistil aquael filter každý týždeň. No od kedy mám eheim tak ten som zatiaľ nečistil. Mám ho 2 týždne. Denne pridávam Carbo a kŕmim raz za dva dni.
Ale asi skúsim zase dokúpiť 2 ks, poriadne aklimatizovať na nové prostredie a uvidíme. Lebo od výmeny filtra som nemal žiadneho nového slimáka.
Trso1
 
Príspevky: 28
Založený: 04 Máj 2015 14:09 pm

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Trso1 » 24 Máj 2016 13:53 pm

Sakra, neviete ako sem dostanem fotky s veľkosťou nad 500k... ?
Trso1
 
Príspevky: 28
Založený: 04 Máj 2015 14:09 pm

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Hora » 24 Máj 2016 16:26 pm

Trso1 napísal:Sakra, neviete ako sem dostanem fotky s veľkosťou nad 500k... ?

Len zmenit velkost inak neprejdu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Trso1 » 24 Máj 2016 16:46 pm

AKva foto 2.4.2016
Prílohy
IMG_4613-001.JPG
Trso1
 
Príspevky: 28
Založený: 04 Máj 2015 14:09 pm

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Trso1 » 24 Máj 2016 16:47 pm

13.3.2016 po zostrihnutí
Prílohy
IMG_4615.JPG
Trso1
 
Príspevky: 28
Založený: 04 Máj 2015 14:09 pm

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Trso1 » 24 Máj 2016 16:47 pm

toto neviem dátum :)
Prílohy
IMG_4812.jpg
Trso1
 
Príspevky: 28
Založený: 04 Máj 2015 14:09 pm

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod I.P. Pavlov » 24 Máj 2016 22:51 pm

Chudák rybky! Musíš pochopiť, že nemajú priestor na plávanie, viem , nedobre sa to číta, no je to tak. Akvárium nevyzerá zle, no nevidíš čo sa deje v dne napríklad. Pri nevhodnom množstve rýb a nechcenom úhyne rýb sa v dne-substráte zhromažďuje detrit (bordel, hovienka, zvyšky potravy, rozkládajúce sa telíčka uhynutých živočíchov). Ten milujú červíky, hlístice a malé pijavičky. Bolo by na dlho vysvetľovať ako sa tam dostali, tak uvediem príklad na uhynutom zvierati. Ak sa nechá bez povšimnutia, tak po baktériách sa na tele uhynutého zvieraťa objavia tkzv kostné červy bez toho, aby ich tam niekto nasadil.
Niečo podobné sa deje v tvojom akváriu, len v takom mikrosvete. Filter má malú filtračnú plochu a nitrifikačné baktérie nestíhajú detrit odburávať, ten sa hromadí a po baktériách prídu červíky. To je tvoj prípad. Kým s tým neurobíš poriadok, nič živé do akvária nedokupuj
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Robo111 » 25 Máj 2016 12:35 pm

nie je nadrz prilis "sterilna" - nezariasena? T.j. ci mali brotie co papat?
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Hora » 25 Máj 2016 13:03 pm

len rýchlo som prebehoval české stránky a väčšine :!: akvaristov uhynuli po vložení do akvária,takže nemusí to byť len na tvojich podmienkách,sú nie veľmi prispôsobivé novému prostrediu.Hlavne starše Brotie dlhšie neprežijú zmenu prostredia,ak kupuješ na burzách,tak sa pokús o mladých,malých slimákov a skôr sa prispôsobia a pri šťastí sa budú aj onééé :kiss: a rozmnožovať.
Alebo sa im nepáčili tie káble na zadnej beztapetovej stene akvária :?: :mrgreen:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Trso1 » 27 Máj 2016 12:29 pm

Ahojte,
ďakujem za odpovede a rady. Odpoviem postupne každému:
I.P. Pavlov: dik za tvoju vyčerpávajúcu odpoveď, aj keď trochu nesúhlasím, ale to je vec názoru. Mne ryby, krevety ani iný slimáci nekapú. Úhyn mám len na Bortia pagodula. Samozrejme klamal by som, ak by som povedal, že mi nikdy nič v tom akvárku neskapalo, ale to považujem za slabé jedince, neaklimatizovanie a podobne. A áno kedysi som mal problém s otocinkulmi, tiež mi ich pošlo zopár. Dnes mám 3 a sú šťastný. Ryby som nedokupoval rok. Ale beriem, že sa môže zdať prerybnené. Pretože filter na tú hromadu rastlín a živočíchov nestačil, kúpil som nový, ale to už som písal vyššie.
Robo111: ne toho sa nebojím papať mali a majú čo.
Hora: Dik za info, tam som nehľadal. CZ stránkam (myslím fóra) moc neverím, prídu mi všetci ako odborníci na všetko. A stena zadná tam nie je, lebo sme sa sťahovali na chvíľu do podnájmu a za pár týždňov sa sťahujeme do nového :)

I.P. Pavlov: Aká je teda vhodná zostava podľa Teba do 30l akva tak zarasteného ako je to moje?
Trso1
 
Príspevky: 28
Založený: 04 Máj 2015 14:09 pm

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod I.P. Pavlov » 27 Máj 2016 20:34 pm

Krevetky sú v poriadku, otocinclus affinis teoreticky tiež. Vygoogli si kardinálka vietnamská a rybky druhu boraras, sú krásne a uchvacujúce. Microrazborka galaxy už nie, tá je väčšia a vyžaduje priestor na plavanie
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Trso1 » 30 Máj 2016 10:42 am

Ale stále neviem aký je počet rýb na 30l aby to bolo ok. Ak berem do úvahy výpočet 1cm veľkosti na 1l vody tak:
25l vody (približne) = 25ks 1cm rýb napr. Boraras naevus alebo Boraras brigittae 8ks
Je to potom ok? Tetry ohnivé dám teda preč, keďže chcem viac rýb ako menej a vačších.
Dik T.
Trso1
 
Príspevky: 28
Založený: 04 Máj 2015 14:09 pm

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod matus.galan » 30 Máj 2016 14:40 pm

to co mas je minicko.
Je tu vela uz popisane co do takeho akva.

Ako ti pise kolega vyssie, tak Microrazbora je do tejto velkosti akva max.
10x a viac urcite nie.

moje osobne odporucanie a verim, ze dalsi by ti napisali, ze max ta velkost je pre krevetky.
Kukni si tento clanok, je v angline ale je tam porovnanie obsadenia na 37L akva http://www.badmanstropicalfish.com/arti ... cle63.html

Mas tam 10moznosti na typ akva a podla toho druh a mnozstvo ryb. Staci si vybrat cislo a kliknut na odkaz a hned vies co tam je.
Su tam tiez Microrazborky. ono ten 1cm na 1l je orientacna. kedze musis brat, ze mas aj reastliny, strk...filter..vsetko ubera mnozstvo vody. Nemas cistych 30L ale realy mozno len niekde okolo 25l a ked zoberieme miesto na plavanie tak skoro ziadne.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Brotia pagodula - úhyn

Odoslaťod Hryzo » 30 Máj 2016 22:13 pm

nechcel som odpisovat, bo ste uz uplne mimo temy podla nazvu, avsak musim ... svedomie by mi nedalo ... :D

matus.galan napísal: ... 10x a viac urcite nie. ...


toto by som urcite netvrdil ... mal som v akva hrubeho objemu 12L 12ks mikrorazbory skvrrnochvoste a ani so nevedel, ze ich mam ... pridal som tam teraz briggitae a konencne vidim obcas nejaku rybku ... microrazborky by som ja dal do tvojho 30l do 20ks (ale naozaj microrazborky) a k tomu par slimackov a krevetky ... urcite by ani jeden zo zivocichov netrpel a dokonca by sa mali dobre ... tak isto by sa tam dali dat jeden z mini druhov zivorodiek, avsak tam treba mysliet na buducnost pri ich rozmnozovani ... 2 pariky ako stvorene na tento objem

p.s. - ak sa ma zachovat tema, mohol by to niekdo ochotny preriedit a poprerozdelovat do prislusnych tem, inak je to len dalsia mix tema do zabudnutia
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.