low cost/low end akvarko 96L



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod djwiktor » 10 Jún 2016 23:05 pm

Po par rokoch som sa po nahodnej kupe cistonoveho akvarka (este ani len nerozbaleneho) za dobru cenu rozhodol ze si ho supnem u mna na dome, kde som len raz za vikend. Kedze som predtym mal uz nejake akvarka ktore ako tak stabilne fungovali ( po prvotnych klasickych zaciatocnickych chybach) , tak zuzitkovavam nejake zbytky co mi zostali po stahovani sa spet na slovensko.

Akvarko je 60x40x40, teda hruby objem 96L. Sklo je 7mm, s hornymi vystuzami na krycie sklo.
Akvarko som hodil na daku drevennu celkom pevnu skrinku ( predtym na nej bolo zhruba 200kg bordelu, takze akvarko unesie v pohode :) ). Samozrejmostou je polystyren pod akva na vyrovnanie nerovnosti. Skrinku som hodil viacmenej do vody, takze stoji rovno. Situoval som akvarko k oknu, kde je vsak po cely den a cely rok iba rozptylene svetlo ( slnko tam nema odkial nakuknut, nakolko je to v podstate (resp. bude) dielnicka.) Akva ma stenu, ktora je pri okne, ciernu.

Svetlo teda ziadne ( akurat co tam dopadne zvonka nejake)
Ohrievac ziadny (zatial)
Filter - pouzil som moj stary fluval 203, nejake veci som musel doimprovizovat, kym kupim nove diely ( saci kos som spravil z casti eheimu) - tento filter mam rad, lebo je aj po rokoch pouzivania stale tichucky. Napchal som do neho kopu roznych molitanov ( samozrejme akvaristickych) a jedno podlazie je kremicity piesok (1-2mm frakcia)
Hnojenie zatial iba zakladne NPK tyzdnove, aj to v redukovanej davke(20%) koli svetlu.

Spodok je Aquabasis Plus, na nom je jedna polovica Manado ktore mam od priatelky u ktorej sa nakoniec nepouzilo tolko toho, druha polka je kremicity piesok (1-3mm z filtracii).

Flora :
Jeden velky Anubias, odseknuty z materskej rastliny
Hygrophila Difformis ( aj emerz aj submerz)
Hygrophyla guyanensis
Hygrophila corymbosa ( emerz)
Hydrocotyle leucocephala
Lysimachia nummularia aurea

Fauna : Zatial ziadna

Este su tam dva korene z minulych akva co mi zostali.

Akva bezi momentalne druhy tyzden. Testy nemam, a ani neplanujem zatial kupovat.
Ako som hore napisal, na dom chodim len cez vikend, takze si musi vzdy tak 5-6 dni pozit bez mojich zasahov ( ktore by som najradsej ani nerobil). Momentalne tam mam este krycie sklo, kedze su horucavy, tak nech za tyzden nie je len polka akva. Samozrejme neskor to dam prec, kludne nech rastliny lezu z akva von, nevadi mi to. Takto som to mal aj davnejsie a hygrophila mi pekne kvitla :)
P.S. Ta biela paska, je v skutocnosti lepidlo z lepiacej pasky - musim kupit skrabku so ziletkou a dat to dole :)
Prílohy
IMG_20160527_165958.jpg
IMG_20160605_134542.jpg
IMG_20160610_200710.jpg
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Reklama

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod djwiktor » 17 Jún 2016 22:57 pm

Tak, kratky update - objavila sa hneda riasa na skle par fliacikov, a prilepila sa na corymbosu. Ostatne rastliny ale napadnute nie su. Je vsak pravda, ze ta corymbosa je od svetla najdalej. Kazdopadne sa mi tam objavilo par kotuliek (pravdepodobne z rastlin z obchodov).
Hydrocotyla a diformiska uz vyhnali nove korene.
Uvidime ako to pojde dalej.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Jún 2016 02:12 am

Nelíbilo by se akvárku, kdyby nemělo tu černou stěnu a tudíž v něm bylo víc světla?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod djwiktor » 18 Jún 2016 08:59 am

Toereticky asi ano, len neviem ako ju dat dolu. Skusal som to s C6000 ale ani sa nehla. Neviem cim to vyrobca natrel.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod Hora » 18 Jún 2016 09:49 am

Nebude to strata casu?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod djwiktor » 18 Jún 2016 11:50 am

urcite nie, myslim ze Jirka ma pravdu. Ono ak by tam bola zelena riasa, to by mi vobec nevadilo :) toto nie je a ani nebude vystavne akva. Radsej by som bol rad, keby si to zilo vlastnym zivotom :)
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Jún 2016 13:06 pm

djwiktor napísal:Toereticky asi ano, len neviem ako ju dat dolu. Skusal som to s C6000 ale ani sa nehla. Neviem cim to vyrobca natrel.


Zkoušel jsi smirgl papír?
(není to takový vtip, jak to vypadá - poškrábané, ale průhledné sklo je lepší, než černé, neprůhledné)
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod Hora » 18 Jún 2016 13:10 pm

Jirka Scobak napísal:
djwiktor napísal:Toereticky asi ano, len neviem ako ju dat dolu. Skusal som to s C6000 ale ani sa nehla. Neviem cim to vyrobca natrel.


Zkoušel jsi smirgl papír?
(není to takový vtip, jak to vypadá - poškrábané, ale průhledné sklo je lepší, než černé, neprůhledné)

Teplovzdusna pistol a sklo ostane neposkrabane.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod djwiktor » 18 Jún 2016 13:30 pm

Ale teplovzduskou nemozem poskodit to sklo ? nebude tam pnutie ? pripadne co na to povie silikon ? Este skusim jedno rozpustadlo nabuduce co mam doma, s tym mi zatial zislo vsetko :) smirgel az nakoniec, ak nic nepomoze
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod djwiktor » 18 Jún 2016 14:13 pm

Edit - uz je dole :) Nakoniec sa ukazalo, ze to bola nejaka super special folia, preto to neslo riedidlom. A lepila statocne, mal som co robit ju stiahnut dolu.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Jún 2016 16:13 pm

Gratuluju.
Někdy později dej fotku, kolik světla v tom aktuálně je.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod I.P. Pavlov » 19 Jún 2016 17:16 pm

djwiktor napísal:Toereticky asi ano, len neviem ako ju dat dolu. Skusal som to s C6000 ale ani sa nehla. Neviem cim to vyrobca natrel.

Niekedy mi nie a nie ísť do hlavy ako si niekto dokáže sám vyrábať zbytočné problémy a k tomu ešte hodinu práce navyše :D , ale nech sa darí!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod djwiktor » 19 Jún 2016 18:13 pm

Nejak takto svetla tam je ( snazil som sa to v mobile nastavit tak, aby to priblizne zodpovedalo tomu, ako to je). Okno je orientovane na sever.

Vodu som dnes dolial povrch.

I.P.Pavlov - co si tym myslel ? Ak tu ciernu foliu vzadu, ja som netusil ze to je folia, bolo to moc precizne nalepene a bolo to cele matne zozadu, tak som myslel ze to je farba. A akvarko som uz take kupil. Nedaval som si ho vyrabat.
Prílohy
IMG_20160618_165924.jpg
IMG_20160618_165901.jpg
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod radorado » 19 Jún 2016 18:58 pm

Pokial sa ti to tak paci. Mna by nebavilo sledovat v akvarku parapetnu dosku, zaclonu a ine veci :)
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod djwiktor » 19 Jún 2016 20:03 pm

Ked to zarastie burinou, tak to tam vidiet nebude ;)
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod I.P. Pavlov » 19 Jún 2016 21:01 pm

To je v poriadku, chápem. Nebudeš tam prisvecovať, či?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod Jirka Scobak » 19 Jún 2016 23:25 pm

Líbí se mi. Vypadá životaschopně :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod Hora » 19 Jún 2016 23:33 pm

Jirka Scobak napísal:Líbí se mi. Vypadá životaschopně :).

Bodaj by sa ti nelibilo,je to tvoja low krvna skupina :mrgreen:
Myslene v dobrom Jirko :angel:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod djwiktor » 16 Júl 2016 15:09 pm

Tak len taky rychly update :
Hydrocotyla aj Lysimachia rastu, uz im pribudlo tak 30% do dlzky. tu mam otazku - mam to ostrihat a rozsadit opet ?
Diformiska - rastie pomalsie ako som ocakaval ale to nevadi.
Anubias - stare listy postupne sa rozpadavaju, nove zatial nerastu, ale ani nijak tie male su neni poskodene - asi mu chvilku potrva vyjst z hybernacie.
Hygrophila gua a corymbosa viacmenej stagnuju (su najdalej aj od okna v podstate.)
Sliz z korenov zmizol.
Objavili sa tam kotulky, teda to ani nie su podla mna kotulky, lebo to su kone :D bol som zvyknuty na take 3-4mm velke... tieto maju skoro 10mm :D Kazdopadne sa staraju o hnedy povlak na skle, takze je to stale lepsie.
Jedine co sa tam vyskytlo navyse je zeleny vlas, takze rozmyslam ci ho namotat na spajdlu,alebo nechat tak.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod Jirka Scobak » 16 Júl 2016 16:53 pm

Zelený vlas likviduj.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod djwiktor » 22 Júl 2016 21:27 pm

Tak dnes som trochu rozdelil existujuce Lysimachie a odrezky som napichal zase do substratu.
Pridal som dva kosiky ceratopteris Cornuta ktory sa mi podarilo dnes nahodou kupit v Hornbachu. Taktiez som pridal Bacopa caroliniana.
Hygrophyla corymbosa - skratil som a odrezky napichol vedla existujucej, uvidim ci pusti koren.
Hygrophyla guyanensis zatial stale stagnuje, spodne listy odpadli a zhnili(resp si na nich pochutili kotulky).
Hygrophyla difformis v lavej zadnej casti je uz takmer pri hladine, takze onedlho budem moct odsunut sklo trochu bokom, nech rastie von.
Zeleny vlas som polikvidoval spajdlou kolko sa dalo, oproti minulajsku uz tam bolo len par chlpov.
Anubias sa asi prebral, pustil novy list :)
Ostatne co je vidiet, tak sa rozsiruju korenove systemy, pri okraji skla zacinam vidiet hustu splet vlasocnicovych korenov.
Prílohy
IMG_20160722_182846.jpg
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod I.P. Pavlov » 23 Júl 2016 14:53 pm

Málo svetla, málo živín, rastlinky sa trápia. Prečo si zvolil taký mix?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod djwiktor » 23 Júl 2016 21:03 pm

Nepride mi to ze by sa trapili, aj ked jasne, nemaju ziadny bujary rast, ale to je aj koli tomu, ze zatial este nehnojim nicim - max tych par kotuliek to tam trosku pohnoji. Ale ako som pisal hore, lysimachie narastli asi o 30% od povodneho zasadenia, rovnako aj hydrocotyle, tak som ich nastrihal a zasadil zas do zeme. Hygrophylu tiez som skratil a dosadil.
Mix som zvolil na zaciatku taky, aky som nasiel, samozrejme som trosku to poseparoval, nejake dostal kamos ( take narocnejsie) a tie menej narocne som si zobral ja. Aj vcera co som dosadil su nenarocne rastliny, teda aspon podla popisov na internete.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: low cost/low end akvarko 96L

Odoslaťod djwiktor » 06 Aug 2016 09:31 am

Update :
Rastliny sa im dari zatial dobre, dokonca ceratopteris uz zacina vyrastat von z akvarka.
Jedine co ma stve , je ze mi vcera pri burke odisiel filter - dnes rano som siel pozret akva, hladina stoji, filter nebezi - motor taky ze som si mohol pomaly kavu na nom varit - tak som ho vysklbol vonka zo zasuvky. Vcera tu bolo asi zo 10 takych bleskov pod 400m, elektrina vyskocila pri kazdom z nich - do dielne kde je akvarko, ide kabel vzduchom cca 8m.
Horsie je , ze nahradny motor na fluval 203 ma vyjde tolko, co novy filter.

Otazka asi skor na Jirku Scobaka - ako dlho to vydrzi to akvarko bez filtra ? Je tam dost slimakov, aj ked velkych iba asi 5ks. Kazdopadne skor ako za tyzden nezozeniem a nenainstalujem novy filter. Navrch dam sklo, nech tam nesada prach na hladinu.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.